Štyria tankisti a pes

• Československo Čtyři z tanku a pes (viac)
Poľsko, (1966–1970), 18 h 58 min (Minutáž: 42–66 min)

Predloha:

Janusz Przymanowski (kniha)

Włodzimierz Press, Tadeusz Fijewski, Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Malgorzata Niemirska, Pola Raksa, Roman Wilhelmi, Szarik (viac)

Polský televizní seriál Čtyři z tanku a pes překonal všechny rekordy ve sledovanosti. Humorným způsobem přibližuje příběhy čtyř vojáků a psa Šarika. Při své dlouhé cestě za osvobozením Polska se dostanou až do Berlína. Nastávají situace plné bojových scén, ale i humorných příběhů. Jako vítězové se varcejí do hlavního města Slezska - Katovic. Seriál ukazuje kontrasty mezi romantikou a skutečností, nebezpečím vojenského života, a proto je stále tak oblíbeným. (Řitka video)

Winster

Čtyři z tanku a pes mám spojene predevsim s detstvim, kdy jsme na to s brachama cuceli v nedeli rano v televizi. Clovek vnimal hlavne ten tank, střílení a "akční scény". Po dalším shlednuti musim rici, ze serial je rozhodne koukatelny, kdyz ho nevnimate jako valecny serial, ale spis takovou pohadku co moc nevychází z reality. Sceny jsou tam nekdy dosti komicke, hlavne ty kde se strili...Tankysti dost casto plni ulohu zenistu, pesaku a specialnich jednotek, aby to nebyla nuda. Libi se mi i zapojeni vice vedlejsich postav do deje, ktere je mnohdy spise obohacujici. Nejvice mi v serialu vadila postava Janka, jeho Dušínovká povaha, vzdy vsecko spravne, vzdy vsechno nejlepe...a vzdy vsechno pro nej: zbrane, povýšeni, holky...chvála. Do smrti puvodniho velitele tanku se to jeste da...pak uz je to otres a hrozne mi to vadi. Nejlepsi postavy jsou Gustik a Tomek, protoze presne tohle vtipne duo se do tohoto serialu hodi. Nejcernejsi kartu si vytahl Grigori, ktery je v tanku spis jako pate kolo u vozu a jeho hlasky jsou po vetsinu spis trapne. ()

nosnor

Těžko hodnotit, už je to 20 let(možná víc). Co si vzpomínám, tak bylo pro nás nemyslitelné jediný díl vynechat. Ještě dneska mě ale přepadá vlna nostalgie... ()

LOVE VOLE

Seriál, na který se dívat dá, oslava vlastností tanku T 34, kamarádství a bojového hrdinství. Sledoval jsem tento seriál na polské TV, je namluvený skvěle, Gustlikova mluva je parádní. U českého dabingu jsem si odplivl a rychle vypnul, to opravdu je zpackané. ()

ellysium

Ať chcete,nebo ne tenhle seriál byl,je a bude asi nejlepší počin válečného tažení 2 sv.války.Reklama na tank T-34 je oprávněná,ta mašina byla neskutečně dobrá a vyhrála válku.Musíme si uvědomit,že dílo nemá podobu dnešních moderních filmů a seriálů,ale je z roku 1966,kdy se vlastně jednalo o přelomový seriál,který bral válku i s humorem.Postupem sledování jednotlivých částí zjišťujeme,že i režisér se zdokonaloval a každá další kapitola je o cosi kvalitnější.K filmovému zpracování námitek nemám,s knihou má 90 procent společného...Dávám pět hnězd,ne za nostalgii,jak zde mnozí píšete,ale za výkony všech protagonistů a za skutečný tank,ne nějakou počítačovou animaci..Tehdejší doba musela pracovat jen se skutečností,takže záběry,které vidíte,jsou pravé a nijak nezkreslené.Polský filmový štáb se neskutečně nadřel,aby jim z toho vzniklo,to co vzniklo...Čest tvůrcům... ()

vojta033

Výborné, úžasné a podhodnocené (můj názor). Všechny díly jsem viděl asi během tří dnů, a pokud bude čas a společnost jsem, ochotný si vše zopakovat (nejednou) na jeden zátah. Z dnešního pohledu už není možné opakovat něco jako je tenhle skvost. Pro mě je to ukázkou, že lze natočit válečný seriál s humorem a bez přehnaného násilí a opět násilí. Neukazuje, jaká přesně byla válka (od toho jsou dokumenty). Líbí se mi, jak lze ukázat, že se mají dva rádi bez postelové scény. Efekty nejsou nejdokonalejší, ale s ohledem na rok vydání s tím inteligentnější člověk nemůže mít problém. Sám sebe jsem překvapil, že zde pro mě nebyla neoblíbená postava, i když se jí málem stal Tomek. Po první akci mi zapadl do posádky a bylo. Pro mě by mohl seriál být lepší jen tehdy, kdyby se zde více vyskytovala Marusia, která, i když pobíhá se zbraní, působí neuvěřitelně sympaticky a nevinně. A mohl by mi někdo ukázat tu propagandu, o které jsem četl? Nevidím nic, co by bylo do očí. A s porovnáním, co se děje okolo dnes, kdy je z každé strany masáž, že to co bylo, bylo jen špatné a dobré je jen to, co přijde ze západu, mi přijdou komenty o propagandě komunismu ve filmu trapné. Nečetl jsem všechny komentáře, ale někteří nemají pravdu, že úplně všichni mladí jsou takové ovce, jak píší Nebo už nejsem mladý. A je pravda, že se jedná o top z toho, co se natočilo před r. 89 a asi i po něm. ()

Harris777

Polský seriál s notnou dávkou nadsázky. Která někomu vzhledem k období v kterém se to odehrává může vadit. Ale mě osobně seriál neuráží a spíše překvapuje svými klady. ()

Sansnom70

Seriál, který jsme jako děti zbožnovali. Pamatuji si že jsme si jako děti všichni hráli na tankisty a každý chtěl být Janek. A kupodivu si s námi na tankisty hráli i holky. Škoda jen že je seriál černobílý. Pokud jste starší ročník, tak se na seriál podívejte a třeba nostalgicky zavzpomínáte jak jste byly malí :o) ()

evangelik

Vzpomínám si, jak jsme jako děcka seděli před televizí a s napětím na to zírali. Dnes bych už asi nedokázal si tuhle zábavnou lež/tragédii stáhnout a pustit.... ()

Uhložrout

Seriál o rok starší než já. Žil a vyrůstal jsem s ním. Písničku z titulku si zabroukam i dnes. Nedávno jsem pár dílů sledoval na polské televizi, kde ho reprízují co dva roky. Vyhodil jsem od televize celou rodinu a vrátil jsem se do dětství. ( Hodnocení vyjadřuje citový vztah.) ()

Chuan525

Aj keď som sa narodil o pár rokov neskôr keď to bolo hitom každého komunistického diváka, aj tak sa mi to páči. Jasné v tejto dobe to nemá na diváka čím zapôsobiť, ale kedysi keď boli v telke len samé dokumenty o výrobe mydla a pracích práškov v CCCP, to muselo byť proste niečo, čo vtiahlo diváka do deja a nadchlo nejedného pioniera. ()

ToddB

Vzpomínka na moje dětství. Hodnotit v té době ( kdy jsem ještě fandil Rusákům :-)) ), tak dám plný počet bodů ( jako soudruh gstudio dole ) :-) ()

Cenobita

Přesně jako předchozí komentáře - v dětství se mi to líbilo, se spolužáky jsme to prožívali a hráli si na to, dnes u toho nevydržím působí to neskutečně naivně. Někdy se snad přemůžu se a zkusím na to někdy podívat ještě jednou, ale myslím, že názor nezměním. Je to pro pamětníky, kteří to vydrží. Ve své době to mělo na diváka asi vliv. Možná že to má i nějakou historickou cenu, ale to nemůžu zatím posoudit, snad příště. ()

yarca

zvláštní,kolik lidí tomuhle seriálu - navíc seriálu pro děti! - vyčítá humorný pohled na válku..netvrdím,probůh,že válka je legrace!!!ale zajímal by mě pohled těch,co vyčítají,na další taškařice,odehrávající se v oné těžké době..mám na mysli třebas filmy "stepující stonožka", "velký flám" (příkladů by se našlo!).. a co se 4 z tanku týče - jako dítě jsem ten seriál zbožňovala,dneska už na to koukám s úsměvem..ale nebýt jeho,určitě bych si neužila s kamarády tolik legrace i napětí,když jsme si na dětském hřišti na 4 z tanku hráli..tank nám nahrazoval nějaký strom,keře sloužily jako bunkry..no a já se svými předlouhými copy měla tu čest byt marusjou :-).. ()

Udet

..nooo, v raném dětství jsem to hltal, dnes po pár minutách propuknu a raději vypnu.. ..tak jednu hvězdu za snahu.. ()

Tlaulí

Ano, taky jsem tenhle seriál zažil jako dítě. Vůbec nediskutuju o tom, že je to natočený tendenčně (všichni němci jsou zbabělci, všichni poláci a rusáci jsou hrdinové), že válka je tu podaná zjednodušeně a naivně, ALE o to tu přece až tak nejde!? Seriál nebyl určený pro dospělého diváka a tak kladl důraz především na přátelství, na cenu chlapského slova, na charakter. I ta trocha lásky, která tu je, je ukázaná očima teenagera místo toho, aby v rozvalinách dobytých měst a vesnic vojáci hromadně znásilňovali přeživší ženy a dívky nepřítele (viz Černá bříza, Hořící sníh apod). A tak je to u filmů pro děti a mládež správné :-). Vyčítat tomu tedy naivitu, romantiku, nekorektnost je asi stejně hloupé, jako vyčítat Rychlým šípům, že zplošťují a zjednodušují roli dospělých v dětském chápání světa. Nemyslím si taky, že seriál vznikl pro to, aby se kluci hromadně hlásili na vojnu - kluci si na vojáky (bojovníky apod.) hrajou, co svět světem stojí. Seriál se tedy pouze odehrává v - pro kluky - atraktivním prostředí. Pro mě s čistým svědomím 60%. Škoda jen té české distribuce od Řitka video ... ()