Čtyři maskovaní a dobře ozbrojení muži přepadnou vlak metra v New Yorku. Mají pečlivě připravený plán celé akce a brzy každého přesvědčí, že z jeho realizace rozhodně nehodlají ustoupit. Jako výkupné za zadržované cestující požadují milion dolarů, které mají být doručeny na určené místo v metru za pouhou hodinu. Kapitán dopravní policie Zachary Garber se pokouší v rekordním čase zajistit požadovaný finanční obnos a přitom hledá způsob, jak neznámé muže zastavit… Napínavý příběh o terorismu, který natočil na motivy knihy Johna Godeyho režisér Joseph Sargent, neztratil nic na své působivosti a zůstává aktuální i v dnešní době. Úlohu policejního kapitána Garbera ztvárnil americký herec Walter Matthau známý především komediálními rolemi ve filmech Apartmá v hotelu Plaza, Kaktusový květ, Průvodce ženatého muže, Dej si pohov kámoši. Snímek Přepadení vlaku z Pelhamu se stal jedním z inspiračních zdrojů Quentina Tarantina pro jeho Gaunery. O potenciálu filmu Přepadení vlaku z Pelhamu svědčí i to, že se dočkal nejednoho remaku, původní zpracování z poloviny 70. let ale dodnes zůstává nepřekonáno. (Česká televize)

Gilmour93

Kdo si myslí, že nejvýraznějším bodem Pelhamu 123 bude Matthauova žlutá kravata, toho Sargent rychle vyvede z omylu. Svižný, špínu New Yorku oslavující i zatracující thriller protkaný nekorektním humorem, výtečným partem psychouše v podání Elizonda (vůbec jsem ho nepoznal), či originálními žánrovými vychytávkami (dobrovolná poprava na kolejišti) a de facto vůbec nevadí, že všechno čitelně směřuje k poslednímu osudovému kýchnutí.. Co se slaboučkého remaku týká, Robert Shaw si dává Travoltu k snídani podobně jako šerif Wiggum koblihu.. ()

Tuxedo

Mám tyhle staré krimi filmy rád a rád se na ně dívám, především kvůli zajímavým a dobrým hercům a zručné režii navozující tu správnou atmosféru. Toho se mi slušnou měrou dostalo i v případě Přepadení vlaku z Pelhamu, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to šlo natočit lépe, stejně jako mohli být zajímavější konečné osudy jednotlivých lupičů (stačí si vzpomenout na Zabíjení od Kubricka). 3,5* ()

genetique

Až doteraz som tiež pripisoval prvenstvo s menami podľa farieb Tarantinovým 'Reservoir Dogs', takže aj preto najprv spomeniem originalitu tohto kvalitného akčného thrilleru. Premyslenosť a inteligentnosť únosu pripomína mnohé zo súčasných akčných trhákov, ktoré viditeľne čerpajú inšpiráciu aj zo scén už v tomto filme dávno natočených. Nekompromisnosť, triezvosť a v podstate (v porovnaní s dnešnými snímkami) jednoduchosť dávajú značný pocit reálnosti. A Matthau ako akýsi Bruce Willis po telefóne bol tiež zaujímavý, ten jeho finálny kukuč si zapamätám. 80%. ()

3DD!3

Fajn thriller a když přihlédnu k tomu, že jsem v době vzniku ještě nebyl na světě tak i docela současný. Samozřejmě nemyslím techniku, ale spíš chování postav. Minimum akce doplňují hodně dobré dialogy a černohumorné hlášky. No a vůbec celý ten nápad s tím unášet metro je dost dobrý a netradiční. Celkem se těším co s tímhle příběhem udělá Tonny Scott, který právě točí remake. Doufám, že nepřijdeme o scénu s panem Modrým na kolejích v závěru filmu. ()

sud

Parádní kriminálka s civilním a naprosto uvěřitelným dějem, ačkoli je únos metra věc značně neobvyklá. I když se většina akce odehrává v konverzační rovině, o napětí rozhodně není nouze. Superhrdinové a superpadouši se zde rovněž nevyskytují a přesto je (díky jejich parádním výkonům) souboj dvou důstojných protihráčů Waltera Matthaua a Roberta Shawa z rodu těch nezapomenutelných. Nepříliš známý sedmdesátkový klenot. 90%. ()

ClintEastwood

Velice dobrá sedmdesátková kriminálka s výborným Walterem Matthauem (v poměrně netradiční roli) a jako vždy skvělým Robertem Shawem. Ten mě snad ještě nikdy nezklamal. ()

Rogue

Přehláškované sedmdesátky v režii pana Modrého, se kterými se Scottova sračka vůbec nemůže rovnat. Skvělé tempo, promáklý plán loupeže, napětí a policajt v ponču. ()

D.Moore

Říkal jsem si, že pro Waltera Matthaua bude tenhle film netypický. A panejo - on se do svojí role hodí naprosto perfektně! Přepadení vlaku z Pelhamu mě potěšilo parádní dobovou atmosférou, napínavým dějem, skvělými postavami (kterých narozdíl od Scottova remaku není moc, ačkoliv jich je více - přeberte si to, jak chcete), dialogy a hláškami. Na plný počet to ale hlavně kvůli úniku z vlaku, který snad nemohl být nijak ohromující ani v době vzniku filmu, není. Jinak bez výhrad.__P.S. Chválím ČT dabing (až na na vyděšené, "rychle jedoucí" cestující). ()

Spooner

Čistá thrillerová práce jak z učebnice. Celé je to napínavé, plné překvapivých situací a na zastavený vlak i celkem strhujícího tempa. Walter Matthau je sympaťák a z Roberta Shawa budete mít respekt. Potěší i některé vtipné momenty. Jenom na chování a logice některých postav se mohlo zapracovat víc. Každopádně je to o dvě třídy výš, než Scottův nemastný a neslaný příběh a důkaz toho, že méně je někdy více. ()

Wacoslav1

Vynikajici zalezitost! na svou dobu neuveritelne nadcasovy film to co spachal Scott s Washingtonem ve filmu Unos vlaku 123 nebylo nic jineho nez velmi volny remake teto klasiky na kterou se to v zadnym pripade nechyta strhujici dej ktery i pres to ze ve filmu neni moc akce nenudi navic vynikajici zaporak Shaw ktery prehravajiciho Travoltu svym mistrnym a ledove klidnym vykonem strka do kapsy krome teroristickeho nametu ktery je dnes aktualni az az [musime vsak vzit v potaz ze film je z roku 1974 v tom spociva ta nadcasovost] film jeste boduje jako brilantni satira se skvelymy ironickymi hlaskami a odkazy na prohnily politikareni a byrokracii vs zachrana obycejnych lidi drzenych jako rukojmi pravda par vytek se najde finale mne trochu zklamalo ale jinak v kostce je to vynikajici thriler ktery ma i po tech skoro 40 letech od doby natoceni stale co rict ()

pepo

Štýlový 70´s thriller so super hercami. O dosť lepšie než Scottov remake (ktorý mám inak celkom rád). Na režiséra Čeľustí 4 výborná práca 8/10 ()

LiVentura

No tak toto jsem opravdu nečekal....jedna z velice dobrých kriminálek....vřele doporučuji a to kýchnutí na konci, to mě dostalo.....ps: Hudba je velice profesionální, pan David Shire se zaskvěl..! ()

Fiftis

Veľmi som očami tlačil, aby sa film dostal z priemeru, ale nešlo to. Film plný hviezd (70.rokov) za zmienku stojí hlavne skvelý Walter Matthau, ale aj Martin Balsam. To, že sa väčšina filmu odohráva vo vlaku robí film opticky lacný a b-čkový. Dej je predvídateľný a vy presne viete čo bude nasledovať. Žiadny moment prekvapenia, ktorý by vás zdvihol zo stoličky. Musím povedať že remake s Danzelom Washingtonom a Johnom Travoltom je natočený pútavejšie, preto by som vám odporučil radšej práve The Taking of Pelham 1 2 3 z roku 2009. Asi najlepšie na celom filme sa odohráva v závere filmu, konečne dôjde k akej takej akcií a prestrelke. Je zaujímavé ako komicky film končí na to, že sa jedná o akčný thriller. Zdravíčko. ()

Javert

"Proč jste sakra neunesli letadlo jako všichni ostatní?"..."Protože se bojíme létání, proto!" Napínavý sedmdesátkový thriller s výbornými herci. Roberta Shawa mám hodně rád a líbil se mi i zde jako velitel únosců. A tomu konci jsem se smál ještě dlouho (v dobrém slova smyslu) :)) ()

Goldbeater

Silné herecké obsazení, vtipné hlášky a skvěle budované napětí dělají z tohohle krimi thrilleru naprosto bombastickou klasiku. Přepadení vlaku z Pelhamu je parádní podívaná. Finální duel Walter Matthau vs. Robert Shaw se prostě musí vidět! ()

Snorlax

Vtipný únos je doplněn varováním pro všechny nemocné, že by měli spořádaně zůstat doma v posteli a nechodit do práce, ať již je jakákoliv. ()

Anderton

Parádny napínavý triler, kde to "skoro vyšlo". Pointa je rovnako vydarená a cynická, ako celý film a občasné a niekedy aj časté suché hlášky. Tie sú nakoniec na filme tým korením, ktoré tomu dodáva poriadnu chuť. Ulice New Yorku 70tych rokov sú na rýchlu jazdu policajným autom ako vyšité a omnoho viac cool, ako celý nedávny zbytočný remake. Ten prvý z 90tych rokov som nevidel a asi to ani nemá zmysel. Treba si ale dať bacha na to, že ak máte radi Hectora Elizonda, tak tu je extrémne nesympatický. "Nebudeš veriť, čo sa stalo....Ja uverím všetkému....Uniesli vlak....Tak tomu neverím...". ()

Kothy

Hezky natočený krimi snímek ze 70. let. Líbilo se mi to o něco víc než Scottova verze. Parta ozbrojených gaunerů unese jeden vagón Newyorského metra a požaduje výkupné milion dolarů. Po dlouhém vyjednávání policie přistoupí na jejich požadavky. Pak už zbývá jen se dostat z tunelů metra. Je tam pár dost chytrých nápadů. "Je New Yorku trest smrti?" ()

nascendi

Nápad s únosom vlaku v metre je určite zaujímavý a ponúka množstvo možností jeho využitia. Bohužiaľ do filmu sa dostali iba niektoré. Vždy na mňa pôsobí rušivo, keď sa režisér snaží niekoľkými postavami reprezentovať celú typológiu jednotlivej komunity. Inak film na mňa aj s odstupom 40 rokov pôsobil sviežo a nenudil som sa pri ňom. Napriek tomu si myslím, že na štyri hviezdičky nedosiahol. A jeho o 35 rokov mladší remake nemám vôbec chuť vidieť. ()

WANDRWALL

Přepadávání vlaků, to byla svého času běžná živnost. Vlak ale musel převážet dostatečné množství peněz, či cenností, aby se lupič namáhal, aby měl k přepadení vlaku motivaci. Tenhle film se sleduje příjemně, herci hrají dobře lupiče i oběti, divák je jemně vtažený do starostí postav, zapomíná na ty své, takže pro mě za 3. ()

Zemřel herec Jerry Stiller

Zemřel herec Jerry Stiller

11.05.2020

Ve věku 92 let dnes ve Spojených státech zemřel komediální herec Jerry Stiller. Zprávu na svém twitterovém účtu zveřejnil jeho syn, hollywoodský herec a režisér Ben Stiller. Podle příspěvku zemřel… (viac)

Tony a Denzel hubí teroristy

Tony a Denzel hubí teroristy

25.09.2007

Krvavý příliv, Muž v ohni, Déja Vu. Už jste určitě pochopili, co se vám snažíme říct. Ano, Tony Scott a Denzel Washington jsou kámoši. A když spolu natočí film, nikdy to není průšvih. U Sony Pictures… (viac)