5. októbra 2017 uverejnil denník New York Times článok, ktorý otriasol Hollywoodom v základoch. Text odhalil jedného z najvýznamnejších filmových producentov Harveyho Weinsteina (okrem iného majiteľa šiestich Oscarov v najprestížnejšej kategórii Najlepší film) ako sexuálneho predátora. Producent celé desaťročia zneužíval svoje mocenské postavenie a "predával" svoju filmovú kariéru za sexuálne služby. Roky mu to prechádzalo, pričom svoje obete buď umlčal peniazmi, alebo ich profesionálne zničil. Nenašiel sa nikto, kto by sa mu chcel otvorene postaviť. Do nerovného súboja sa pustili až dve reportérky New York Times, Jodi Kantor (Zoe Kazan) a Megan Twohey (Carey Mulligan), ktoré vedeli, že alfou a omegou ich reportáže bude nájsť ženu, ktorá sa nebojí prehovoriť. Pri hľadaní Weinsteinovej obete, ktorá sa prestáva báť, si postupne uvedomujú, že materiál, ktorý pripravujú, môže mať hlboký vplyv nielen na údajného násilníka a jeho obete, ale aj na celú spoločnosť a jej vnímanie pojmu "sexuálne násilie". (CinemArt SK)

jhrasko

Jedným dychom. Maria Schrader nehodnotí, len zaznamenáva, konštatuje. Dokumentaristicky presne, bez zbytočných odbočiek, s castom, ktorý je všetko, len nie hviezdny, ale o to autentickejší a  údernejší. Výber vedľajších postáv, S.Morton, J.Ehle, P.Clarkson akoby konzultovala so mnou, dokonalé herecké prítomnosti. Komentár najznámejšieho miestneho predátora som ani nezačal čítať, strata času. Btw, ktorých 6 filmov Harvey Weinsteina získalo Oscara, vážený distribútor? ()

Hild

Film, který by moc chtěl být další Spotlight, na to úplně ale nedosahuje. Chvílemi jsem měla pocit, že sleduju dokument, ovšem ve druhé polovině už se našlo hned několik silnějších momentů (opravdové nahrávky Weinsteina) a docela oceňuji snahu o autentičnost. Pořád si myslím, že z toho šlo vytřískat o něco více, ale ve své podstatě to vlastně docela fungovalo. ()

castor

Díky němu a jeho bratru Bobovi k nám nejen v 90. letech mířily skvosty jako Pulp Fiction, Zamilovaný Shakespeare, Vřískot, Dobrý Will Hunting nebo Anglický pacient. Se svou produkční společností Miramax byl na vrcholu. Už tehdy se ale v zákulisí filmového byznysu muselo šuškat o tom, že na vrcholu býval ještě ve zcela odlišných situacích. Jak už to ale tak bývá, k vrcholu patří i pád. Mravenčí práce (nejen) dvou investigativních novinářek z New York Times tehdy podnítila velkou proměnu pohledu na sexuální útlak a stála na počátku hnutí MeToo. A zdaleka nešlo jen o mlčení v otázkách zneužívání v Hollywoodu a filmové produkci, ale o fungování vztahů na pracovištích obecně. Novinářky objíždějí množství žen, získávají si jejich důvěru, bojují s jejich strachem a doufají, že některá i neanonymně promluví. Snažily se „obelstít“ i systém peněžních vyrovnání a závazků mlčenlivosti, na který Weinstein spoléhal. Děje se tak bez tklivých momentů, bulvarizace či umělého dramatizování, s úctou a decentně. Chtělo to ovšem víc poutavosti, protože v průběhu příběhu se prakticky vedle každodenní práce (svědomité profesionálky a až nedůvěryhodně příkladné rodinné zázemí) a vrstvení odmítavých reakcí obětí nikam moc neposuneme... protože výsledek předem známe. Předávání Zlatých glóbů je za rohem (herecká nominace pro Carey Mulligan), takže si můžu odškrtnout další položku, u které jsem nicméně počítal s výraznějším zážitkem. ()

M.i.k.e

Příběh dvou novinářek New York Times, které se i přes řadu překážek rozhodly odhalit kauzy zneužívání žen Harvey Weinsteinem a stály tak (aniž by to tušily) na počátku hnutí MeToo. Osobně mám moc rád tahle novinářská dramata (tím spíš když jsou postaveny na reálném základě) a She said svým starším sourozencům rozhodně nedělá ostudu. I když je dopředu jasné kudy se bude děj ubírat a jaký bude výsledek, vůbec to ničemu nevadí. Je totiž hodně zajímavé sledovat doslova mravenčí práci investigativních novinářů a novinářek, kteří , jdou kolikrát hlavou proti zdi a výsledek není úplně zaručen. Je pravdou, že She said postrádá drive třeba Spotlightu a na všechno jde přes až skoro dokumentární styl, zároveň se ale vyhýbá zbytečnému patosu a přehnaným emocím a tuhle snahu o maximální uvěřitelnost je třeba ocenit. Když pak člověk vidí jaká zvěrstva se děla kolik životů to stálo (ne nutně formou smrti) a kolik dalo práce to celé odhalit, tak mě docela mrzí, že se to pak v mnoha ohledech překlopilo na úplně špatnou stranu a šlo to z extrému do extrému. Weinstein je nicméně tam kde patří a už tam měl být dávno...70% ()

vydumnica

She Said je veľmi pútavo natočená dráma, nenudila som sa ani chvíľku. Myslím si, že takáto silná téma si zaslúžila takýto film, podľa mňa to najlepšie o #MeToo. Až sa divím, že to celé neprasklo skôr. Veľmi ma potešil casting, nomináciu na Golden Globe by som okrem Carey Mulligan dala aj Zoe Kazan, myslím si, že obidve boli výborné (Zoe možno ešte viac). Milým prekvapením je pre mňa Jennifer Ehle, ktorú som spoznala až ku koncu filmu "jaaaaj veď to je skvelá Elizabeth Bennet z Pride and Prejudice" a tiež mi chvíľku trvalo, kým som zaregistrovala Patriciu Clarkson. Herecké výkony sú tu ozaj obdivuhodné a film stojí za pozretie. Pre mňa bolo zaujímavé sledovať aj súkromné životy Jodi a Megan, obdivovala som ich odvahu a snahu, ale aj ich ľutovala, aké ťažké to museli mať, ale hlavne preto, že nemali veľmi čas na to vychutnať si čas s rodinou - najmä u Megan, tehotenstvo a prvé mesiace s bábätkom, akoby jej to všetko tak trochu unikalo popri tej veľkej story, aspoň že ich veľká obeta stála za to! Váham medzi 4 a 5* a som rada, že môj prvý tohtoročný film nebola nejaká blbosť. 85%. ()

• Uprostred škandálu #MeToo niekoľko novinárok v The New York Times verejne obvinilo korešpondenta týchto novín v Bielom dome, Glenna Thrusha, zo sexuálneho obťažovania. The Times to prešetrili a verejne potvrdili, že obvinenia sú pravdivé. Napriek tomu, že všetky ostatné veľké noviny prepustili zamestnancov, ktorí sa dopustili sexuálneho obťažovania, The Times sa rozhodli ponechať Trusha na svojej pozícii, čo nahnevalo väčšinu novinárok v novinách, pretože to považovali za zradu hodnôt #MeToo. Glenn Thrush ako postava vo filme nevystupuje. (Arsenal83)
  • Bezprostredné týždne po vypuknutí škandálu #MeToo bývalá novinárka New York Times Sharon Waxmanová tvrdila, že The Times vedel o sexuálnych útokoch Harveyho Weinsteina na herečky od roku 2004, no noviny po osobnej návšteve Harveyho Weinsteina v budove novín odmietli o týchto útokoch informovať. Sharon Waxmanová sa vo filme neobjaví. (Arsenal83)
  • Film bol natočený v skutočnej budove New York Times a je vôbec prvým filmom, v ktorom boli použité tieto skutočné kancelárie. (dwdb)