Salamander

• Česko Salamandr (viac)

Salamandr je krycí jméno bohatého průmyslníka, který zasahuje, aby zabránil fašistickému spiknutí v Itálii. Při objasňování série vražd se totiž Franco Nero dostává až do nejvyšších kruhů… (oficiálny text distribútora)

nervoznideda

I po 35 letech velice působivý film, jeho téma je stále aktuální. Škoda že čt tyto kvalitní filmy nechává v archlívu. Mám nahrávku z čt1 s Munzarem Macháčkem a dalšími starými herci , to ještě byl kvalitní dabink. Velice doporučuji, moji miláčci už jsou i po smrti krásní, všem děkuji , za krásný zážitek deda :-) PS herci nejsou a nebyli vyhaslí , jak píší někteří na slovo zvaní odporníci :-) stále zajímavá politika i dnes :-)28.4.2o2o PS Sybil Danning, platinový prsatý sexsymbol 80. let, je krásná kočka:-) a Paul L. Smith chirurg taky ok :-) ()

sud

Dodnes si vzpomínám na období, kdy ČT vysílala tzv. Filmy na přání. Každý pravidelný časový interval (měsíc či týden - to už nevím) si diváci mohli telefonickým hlasováním vybrat ze tří nabídnutých filmů. Vítězný film byl odvysílán v avizovaném termínu. V jedné takovéto trojici se objevil i "Salamandr" - v 80. letech v Československu oblíbený thriller. I když nezískal nejvyšší počet hlasů, po čase byl uveden (stejně jako všechny tituly na druhém a třetím místě), bohužel až v nočních hodinách. O pár let byl znovu uveden a opět v hodině duchů. Nahrál jsem si jej a říkal si, proč jej dávají vždy tak pozdě? Kvůli brutalitě? Vždyť spousty filmů obsahují na svou dobu skandální scény a byli v TV uvedeni nejdnou i v odpoledních hodinách!? Doba se změnila, ne? Ano, ovšem to nic nemění na tom, že "Salamandr" obsahuje pár scén, které i dnes s člověkem dokáží zamávat. Ač Franco Nero hrál výborně a zahrál jednu ze svých nejlepších rolí (dabing Luďka Munzara se na tom podepsal rovněž nemalou měrou), může se přetrhnout, ovšem nepodaří se mu zastínit sadistickou bestii s přezdívkou Chirurg v podání Paula Smithe (dvojník Buda Spencera z dvojice filmů "Šimon a Matouš"). I když je na plátně všehovšudy asi tak pět minut, nelze na něho zapomenout. "Salamandr" je film s neškodícím pomalejším tempem a bohužel nenápaditou režií. Prostě natočit snímek Friedkin, Scorsese a nebo i Lee Thompson, dopadlo by to jistě lépe. Takto bohužel spousty skvěle napsaných postav, obsazených hereckou extraligou, vyznívá díky neohrabanosti a rutinnosti režiséra do prázdna. Podtrženo, sečteno - "Salamandr" je dnes už klasický krimithriller se skvělým scénářem a výborným Francem Nerem, o jehož nezapomenutelnost se však postarala postava jménem Chirurg. 75%. ()

*CARNIFEX*

Klasické “Taliansko”. Nie len v ich manželstve, ale aj vo filmoch sa preháňa tak, že človek žasne nad tou neuveriteľnou naivitou. Sú pasáže, ktoré nesmierne ohúrili, no sú scény, pri ktorých sa možno akurát tak za hlavu chytať. Počas sledovania tohto snímku ma napadla jediná vec, a to: ako sa vekom postupne mení vnímanie človeka, pričom v prípade “Salamandra”, som musel nie len oči zakrývať, ale doslova hlavu do piesku schovať. Je to škoda, no bolo to dobou, kedy dobrý film (pre niektoré krajiny), niesol v prvom rade známky vsuviek “mimo reality”. No a samozrejme nechýba nenaplnená romanca, tak aby to bolo dostatočne “nasladené” aj pre ženské pokolenie. Šablóna za šablónou, priehľadné, neprekvapivé, proste pre moje očakávanie - nedostatočné. ()

D.Moore

Velice průměrný film s nadprůměrným obsazením. Až na ochotnického Franca Nera, který nepůsobil vůbec věrohodně. A navíc ten jeho mluvený projev. Nerova postava totiž děj Salamandra vlastně vypráví, a proto se dočkáme řady knižních monologů pronášených mimo obraz. Jenže ty monology Nero recituje stylem žáka páté třídy, který s nechutí předčítá svoji slohovou práci spolužákům. Pokud tedy můžu radit, přepněte na český dabing, neboť DVD skrývá ten původní československý, kdy Nera výtečně namluvil Luděk Munzar a Anthonyho Quinna perfektní Miroslav Macháček (mimochodem odpůrce dabingu).__P.S. Ani se raději nerozepisuji o směšné scéně mučení nebo mdlých scénách, které měly být akční.__P.P.S. Jerry Goldsmith pochopitelně skvělý. ()

Snorlax

Hodně špatně zpracované politické drama, z námětu a s takovým obsazením se určitě dalo dostat mnohem víc. Nejzdařilejší na celém snímku je hudba. ()

Slartibarkfast

Určité scény z filmu vynikajicí, ale jako celek jsem se v tom trochu ztrácel. Mám raději jiný druh krimi než politické hrátky a převraty. Každopádně to nebyl zas až tak špatný film. 65% ()

nascendi

Premárnená príležitosť. Z námetu a zaujímavých hercov sa dalo vyťažiť oveľa viac a myslím, že hlavná vina padá na režiséra, ktorý ani režisérom nebol a pre film je iba dobrou správou, že Salamander je jediné, čo ako režisér mal príležitosť spáchať a spáchal. Nepríjemne ma prekvapil Franco Nero, ktorý často pôsobil zmätočne a nevierohodne, čo som od herca jeho formátu neočakával. Necítim potrebu dať svojmu sklamaniu podobu dvoch hviezdičiek. ()

dopitak

Hvězdná sestava ve filmu, který trochu připomíná Ve státním zájmu, a kdyby v italském filmu existoval noir, nebál bych se větší část příběhu za něj označit. Ovšem Salamandr nekončí beznadějně. A k filmu: Škoda, že se mnohdy víc mluví než jedná, protože když už dojde na nějakou akci (major Malinowski a jeho samopal, auto v parku), stojí to za to. Temný thriller z prostředí nejvyšší italské politiky/mafie (což je totéž) podpořený fantastickým původním dabingem z Barrandova 1983. Za zmínku kromě tradičně výborných Munzara, Prachaře, Brouska či Zahajského stojí především výtečný Miroslav Macháček, podle informací z dabingfora od Pomajze nepřítel dabingu a herec jen čtyř dabingových rolí. V Salamandrovi mluví Anthony Quinna a asi nikdo nikdy to líp nesvedl, už jen kvůli němu doporučuji si tenhle film opatřit (původní dabing vyšel kupodivu i na DVD od Filmhouse). ()

Dale

Mám rád politické thrillery, ale tento je veľmi nepodarený a pritom s takým hviezdnym obsadením. Námet by mohol byť celkom zaujímavý, ale už nie to, ako ho tvorcovia uchopili. Miestami to pôsobí ako paródia, vrátane mien postáv (Dante Alighieri, Leporello...) a všetko to hrozne kazí zbytočný voiceover. Ani herci sa príliš nepochlapili, všetci sú nevýrazní, až na Paula Smitha, ktorý si démonického Chirurga zjavne užil. 50% ()

MrCreosote

S takovou hereckou sestavou se z toho dalo vydolovat mnohem, ale mnohem víc. To by ale chtělo chytřejší scénář a hlavně rešiséra, který by si s ním uměl poradit, protože toto mi přišlo v některých místech mimořádně trapné, v lepším případě nezáživné. A obsadit do hlavní role Franca Nera taky nebyl ten nejlepší nápad, nicméně zbytek hereckého ánsámblu bez výhrad, hlavně mí oblíbenci Lee, Quinn a Wallach ()

Orlau32

Krimithriller z r.1981 je vlastně stále aktuální, když si všimneme, kdo zde vlastně v politice znovu vystrkuje růžky. Jsou to mladí nevzdělaní neonacisté, kteří se domnívají, že spasí svět. Film je obsazen bývalými světovými legendami, takže k jejich učinkování není připomínek. V 80.letech minulého století to byl prostě "kinotahák" pro diváky. ()

italka63

Obsazení bylo velmi dobré, s fešákem Nerem zde hrál Quinn, Lee, Wallach, krásná CC...ale přesto, zůstávám u tří hvězd, filmy s podobnou tématikou se dají nalézt I lepší. ()

YURAyura

8/10 Tak uz muzu rict, ze jsem videl dobry film s Francem Nerem ;]] Je pravda, ze puvodni zaminka vyhledani vraha generala se pomerne zahy zameta pod koberec a hlavni hrdina se timto sebe sama hrube kompromituje, ale to prece nevadi, protoze zbytek filmu je taky zajimavy. A to vubec ne kvulik zde tak vychvalovanemu muceni. Je to zkratka velmi svizne natocena akcni kriminalka, kde se docela umira a snad by mohla byt i docela aktualni. Pravda ten rozpocet a hvezdy nasypane do snimku meli jeste na vic, ale i tak jsem se u toho vyborne pobavil. A ten Simon nebo Matous, co se tam mihne je opravdu precenovana postava... ()

Martin741

Jediny film rezisera Petera Zinnera, ktory som videl. Tematicky ide o vysetrovanie vrazd, ktore smeruju hodne vysoko do politiky. Filmu suverenne vladnu Franco Nero /Django 1966, Tristana a neskor aj Tarantinov Django Unchained/, Anthony Quinn /Viva Zapata, La Strada a Lawrence z Arabie/, zo zien treba spomenut Sybil Danning /Tri Musketyri 1,2/ a Claudiu Cardinale / 8 1/2, Le Ruffian, Tenkrat na Zapade/. Film bol u nas uvadzany hodne neskoro v hodine duchov, a uz chapem, ma to par fakt silnych scen, pre ktore sa ale film oplati si pozriet. Tempo je ovsem hodne pomale, ako aj pomaly je styl vypravania tuna a reziser ma vo filme par hluchych scen a prazdnoty, kedy sa fakt nic nedeje : 74 % ()

tomtomtoma

Salamandr je špionážně-politický thriller. Ozdobou je špičkové herecké obsazení. Bohužel Peter Zinner nebyl filmovým režisérem a na konečném výsledku je tento nedostatek znát. Dokáže pozvednout ze sedátka, místy zaujme a napíná, ale nikdy nestrhne a neuchvátí. Veškerou pozornost na sebe bere zápletka, ovšem náladu a přirozený spád se svým nepřizpůsobivým zpracováním síle tématu nepřibližuje. Hlavní postavou příběhu je plukovník italských karabiniérů a kontrarozvědky Dante Matucci (zajímavý Franco Nero), který v tajemství smrti nalézá zapeklitou komplikaci pro vlastní osobní život. Strach se zahání mocným spojencem, bojuje se do posledního dechu při obraně svobody a demokratického státního uspořádání. Ztráty jsou nemalé a nezvratné a Dante je vlastenec, držící ochranou ruku nad dodržováním platných zákonných norem. Důležitou postavou je mocný italský muž Bruno Manzini (dobrý Anthony Quinn) v bezpečí vzdáleného ústranní. On je tím, kdo neváhá ve prospěch spravedlnosti a národního uvědomění tahat za důležité nitky osudu. Výraznou postavou je Danteho parťák Steffanelli (zajímavý Martin Balsam), upřímný kamarád se stínem minulosti a utrpením přítomnosti. Hlavní ženskou postavou je Lili Anders (šarmantní Sybil Danning), atraktivní špionka s nezbytnou romantickou rolí. Nejviditelnějším protivníkem je vojenský generál Leporello (dobrý Eli Wallach), nesmiřitelný ve svém postoji a s děsivou hrozbou národní budoucnosti. Z dalších rolí: pochybně a nebezpečně manipulující ředitel kontrarozvědky a mocný muž v pozadí princ Baldasar (zajímavý Christopher Lee), pomáhající major americké armády Carl Malinowski (Cleavon Little), sadistický mučitel kontrarozvědky Chirurg (Paul L. Smith), Leporellův poslušný a vydíraný vykonavatel rozkazů kapitán Roditi (příjemný John Steiner), Leporellova manželka s vroubkem Elena (elegantní Claudia Cardinale), spolupracující major karabiniérů Giorgione (Renzo Palmer), či cizinec, ambasador a velící Lili s trudným osudem Datel (příjemný Jacques Herlin). Film diváka pobaví a zaujme, bohužel ho už nestrhne do víru svého dění. ()

gabin(a)

Vynikající komentář Sud! Souhlasím do puntíku, zejména s tím, jak se Chirurg nesmazatelně vryl do paměti diváků více než všechny zúčastněné hvězdy dohromady. Jinak byli všichni hrozně toporní, to je asi to pravé slovo, a nejtopornější byla ta paní, co vypadala jako David Bowie:-) ()

zette

Diky hereckemu obsazeni a prostredi je film oku lahodici. Ale dejove to mnohdy vazne a rezie je sotva prumerna. Podruhe uz to videt nepotrebuji. ()

mortak

Tuctová historka od thillerového pisálka ze začátku osmdesátých let. Naprosto stejné hovadiny píše dnes třeba Clancy (viz Rainbow Six). Proč komunisté koupili zrovna tento film, který vypadá jako jeden díl nějakého TV seriálu (čímž mu zajistili obdiv Čechů), mě zůstává naprostou záhadou. ()