Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

BrMikes

Přiznám bez mučení, že tuhle absurdní hříčku opravdu miluju a že to byla láska na první pohled. Ten zážitek, jaký jsem měl na první dobrou v kině už sice žádná repríza nepřekoná, nicméně tuhle bizarně vystavěnou konverzační etýdu, plnou Havelkova absurdního situačního humoru si kdykoliv rád zopakuji. Ať už právě kvůli chytře seskládanému scénáři, celému tomu hereckému koncertu, skvělému technickému provedení (je úchvatné, jak dokázali filmaři zpracovat jedoucí vlak) ale i hudbě, kameře...Všemu přesně ve stylu, jaký tenhle film potřeboval. A do toho kvanta hlášek, které nepřestanou bavit. Navíc si toho filmu cením i jako jakési časové schránky nejbizarnějších mediálních kauz jedné dekády. Zkrátka vše inspirované skutečnou událostí.... ()

starydivak

Proč to jde do kina, když to má televizní parametry? Já fakt nevím. Sám ocením každý film, na který jdu do kina, ale obávám se, že spousta lidí to takhle zklame.. ()

grangerova

Smála jsem se, ale nejsem na to moc hrdá. Mimořádná událost je (záměrně) absurdní fraška s archetypálně karikaturními postavami (přičemž třeba ta Götzova je dosti otřesná), která umí být třeskutě vtipná, ale taky vám z ní je někdy třeskutě trapně. Úplně navíc jsou potom narážky na rádoby aktuální “české reálie” (hamáčkovské svetry, bába pod kořenem, Balda), u kterých divák za pět let nebude mít tušení, co měly znamenat, stejně jako je zbytečná fejková kancelář Blaník Roberta Mikluše a Václava Vašáka. Vlastně bych se moc ráda podívala na Havelkův němáč, ve kterém je pouze Václav Kopta honící vlak jedoucí pět kilometrů v hodině, s průstřihy na otce cyklistu funícího do kopce a jelena s puškou. S perfektní hudbou Martina Hůly a skvostnými záběry Martina Štěpánka by to mohlo být geniální. ()

Slepejsek

Bohužel vidím spíš promrhaný potenciál než mediální bombu. Ne, že by tu nepadlo pár hlášek, ale předložená sbírka pošuků (ostatně proto byli vymyšleni) ani jinou možnost nedává (místy to vypadá spíš jako přehlídka oslích můstků mezi nimi). Vlakové scény jsou nekonečně rozvleklé, chybí jim přímější tah na branku, politická satira bezzubě klišovitá (že by Dikobraz vstal z hrobu?) a venkovští záchranáři spíš od Kolečka než z reálného příběhu... Dohromady to celé působí strašně nepřirozeně - můj první dojem byl zoufalá snaha o vtipnost (ale na tupou pilu můžeš tlačit, jak chceš, stejně to bude bolet). (Moje negativní dojmy rozšířilo ještě pár déja vu: pan Plesl jakoby vypadl z oka panu Kopfrkinglovi, hasičský kvapík zase z partitury někdejšího Kusturicova Undergroundu...) ()

Nerdik

Skvělý a originální český film. Jiří Havelka podruhé dokazuje, že kvalitní komedie jde vytvořit i na malém prostoru. Dokonalí herci, parádní dialogy, vtipná původní hudba, zkrátka super úlet. Jediné, za co strhávám pátou hvězdičku je délka. Být film o 15 minut kratší, je to dokonalost. Takhle jsem se v poslední třetině párkrát díval na hodinky, protože tomu docházel dech. Ale vše zbylé tenhle malý nedostatek přebylo. Gratulace tvůrcům a jestli má být tohle budoucnost českého diváckého filmu, jsem rád. ()

BruceTichac

Mám rád komedie, které se odehrávají na malém prostoru a mají, co říct. Tady toho bohužel moc řečeno nebylo a to včetně komediálnosti. Je to škoda. Za mě tři hvězdy a to jen díky skvělému obsazení. ()

Frontier

Byl jsem na tom bezmála před týdnem a do teď vlastně netuším, jak ten film uchopit. Tolik absurdit (a teď nemám na mysli bábu pod kořenem a bizarní příběhy, který se opravdu staly), nesmyslů a nedomyšleností jsem snad v jednom jediným filmu pohromadě ještě neviděl. Dost tomu přispívá, že jsem sám strojvedoucí, ale i v momentě, kdy tenhle fakt pominu, je ten film prostě úplnej nesmysl. Absurdní dílko. Ano, párkrát jsem se zasmál, ale taky nastalo několik okamžiků, kdy jsem si říkal néé, tohle néé. Ale ono jooo... ()

mcamino

Oproti filmu Vlastníci má Mimořádná událost širší cílovou skupinu. Většina vtipných scén je vlastně taková satira, navíc se ve filmu odráží i skutečné, často absurdní události. Stejně jako Vlastníci je tento film dobrý jak na pobavení, tak k zamyšlení. ()

charles3

Přehlídka trefných postřehů, hlášek a narážek - od brněnského nádraží přes etnické menšiny až po Hamáčka. Kino se otřásalo smíchy. Výborné herecké výkony, potěšila např. mně dosud neznámá Marie Ludvíková nebo Ctirad Götz, jehož si po tomto filmu konečně zapamatuji. ()

rezor

S velkými očekáváními od scénáristy Vlastníků, které byly skvělou karikaturou českého prostředí jsem se s nadšením vydal na další slibný film do kina. Začnu pozitivy - technologie běžících panelů je skvělá, vůbec bych nepoznal, že se film odehrává v ateliéru. K tomu výběr herců se povedl na jedničku, Igor Chmela do role perfektně zapadl včetně sekundující Plodkové a Bokové. Během filmu divák zažije několik skvělých gagů, které však nechají vyniknout pouze při skupinovém sledování. Překvapující je také množství referencí na nedávné dění, které nechává pochyby o přijetí mezi diváky, kteří nejsou zběhlí v aktuálním dění a s odstupem času již zcela zapadnou. Překvapivě i stopáž k relativně malému počtu děje vcelku dobře pasuje byť je znát, že se tvůrci snažili z děje vytáhnout maximum, místy až zbytečně za hranu děje. Tím se dostáváme k tomu, co se tak úplně nepovedlo. Havelkův záměr utáhnout si z široké skupiny pokulhává a zvlášť hejtmanství do filmu nezapadá a je z něj cítit, že tam uměle natahuje stopáž. Některé scény ve vlaku s postavou majitele pohřební služby by zasloužili také prostříhat, díky čemuž by film dostal více dynamiky a nemusel by po cestě neustále zrychlovat a zpomalovat. Film u mě zůstává na pomezí 3-4* s nepřekonanou předchozí laťkou v podobě Vlastníků ()

matous20063

HAVELKA JE FUCKING GOAT. Ti basic lowkey Češi tuhle komedii zřejmě vůbec nepochopí každopádně si myslím že kdyby to byla americká produkce tak by to byl celosvětový hit! Musím vyzdvihnout ty reference které tam Havelka dropuje ve velkým. Za mě je to fakt skvělá komedie která není voser a je fajn. 85% ()

bigmatko

spomedzi zástupov amatérov idúcich na pseudokomediu a akože údajne najnavštevovanejší film od Evity sa zopár jednotlivcov odpojilo a spoločne so mnou si šli pozrieť skutočnú komédiu z českej produkcie. Mimoriadna udalosť je v skutku mimoriadna. A opakujem pre amatérov - nepodľahnite tlaku estrogénom nabitej spoločnosti a nenechajte sa zlákať falošnými prísľubmi intímnych zážitkov od osoby ktorá Vás vola na evitovku, ale bez otáľania kúpte lístky na Mimoriadnu udalosť. je to situačná komédia plná originálnych nápadov a v jednoduchosti príbehu Vám ponúkne jedinečnú šarmantnú zábavu založenú na ľudských povahách. humor založený na dialógoch a na bizarnosti udalostí tak vo vlaku ako aj mimo neho. ()

hanca.uh

No ano - bylo tady pár hlášek a záběrů, nad kterými jsem se pousmála, ale........ach jo - mě to prostě moc nebavilo. A to fakt nechci být přísná k českým tvůrcům a filmům, proto jsem taky do kina dobrovolně šla:-))). Podle mě se tady tlačilo až jakoby humorně násilně do absurdismu, který tomu jednoduchému ději jakoby nesvědčil. Jestli měla postava Plodkové, Chmely a Plesla spíš nesympaticky odpudit od koukání se na plátno, tak se to povedlo, ani jednomu jsem to nevěřila. Kdyby byla událost vměstnaná do hodinové stopáže, vyznělo by to lépe:-). Vyzdvihnout ale naopak musím herecky příjemnou Marii Ludvíkovou a "údernou" hudbu.-, která sem dobře pasovala:-)). ()

sarulefilm

Pokud se vám líbili Vlastníci, tak by tohle mohlo pro vás být trochu zklamáním. Zatímco v předešlém Havelkově filmu byl velmi chytrý humor, který neztrácel na tempu i přes to omezení jedné místnosti, tak tady jsem byla vážně ráda, když se děj odehrával i mimo vlak. V tom se sice rozcházím s nějakými kritiky a ano, možná je to trochu diskontinuitní, ale já jsem vážně měla pocit, že třeba po půlhodině filmu už vypotřebovali všechno, co se může ve vlaku dít za komické situace, a pak už následovaly jen přihlouplé a trochu nesmyslné scény. Už bylo vidět, že tvůrci neví kudy kam. I tak jsem se ale v některých chvílích zasmála. Co se týče postav, tak jsou tu ty zajímavé, které dokáží vytvořit komickou situaci, a pak ty jenom divné. Na filmu je vidět, že je Jiří Havelka kvalitní režisér, který umí pracovat s herci a zároveň vidí, jak mají scény dobře vypadat. Ale ten scénář chtěl ještě vypiplat. ()

vitsoft

Představme si kombinaci Hoří, má panenkoSpalovače mrtvol a Friga na mašině.  Dialogy zpočátku připomínaly českou novou vlnu šedesátých let, bohužel to nakonec skouzlo ke grotesce. Ale našel jsem ve filmu spoustu aktuálních narážek, memů a špílců, takže to nakonec zas tak velká kalamita nebyla. Já jsem ten vlak jenom natočila na mobil, vůbec se kvůli tomu necítím jako hrdina. Prostě jsem se zachovala tak, jak by se zachoval každý. Nepřemýšlela jsem. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)