Malebnou českou krajinou prechádza motoráčik. Ľudia vo vnútri sedia, rozprávajú sa, alebo naopak mlčia, pokukujú z okien alebo pospávajú. Vlak sa náhle pokazí a strojvodca Miloš musí vystúpiť z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojaci v miernom spáde sa však samovoľne rozbehne späť do východiskovej stanice a vydesenému Milošovi nezostáva nič iné, len sa poklusom vydať za ním. Cestujúci ocenia, že zase idú, ale čoskoro si uvedomia, že zlým smerom. Hlasno protestujú a dožadujú sa informácií. Kabína rušňovodiča je nepriedušne uzavretá a nikto sa spoza dverí neozýva. Medzi cestujúcimi sa šíria prvé ataky paniky – že by to bol únos, pomsta alebo úplné zlyhanie systému? Kontakt s okolím prostredníctvom mobilných telefónov zlyháva a nepomáha ani zúfalý krik z okien. Cestujúci pomocou brutálnych prostriedkov a poľovníckej pušky otvoria dvere oboch kabín strojvodcu, ale dosiahnu iba potvrdenie svojich najhorších očakávaní, a to – že motoráčik nikto neriadi… (Cinemart SK)

Niflheim

80 %. Jiří Havelka v Mimořádné události sází na hutnou koncentraci absurdních událostí a stereotypně až bizarně vykreslených postav, jejichž vzájemné prolínání ve výsledku často hraničí s fraškou. Nezřídka přitom čerpá z nedávných událostí z našich luhů a hájů, které svým způsobem transformuje v „městské legendy“. Trochu z toho cítím „tarantinovské“ pohrávání si s přepisováním historie: „jak by to vypadalo, kdyby se v dané situaci stalo toto“. Jen si nemůžu pomoct – občas by neuškodilo trochu ubrat. Jednak tím některé postavy/linie vyčerpají svůj potenciál velmi brzo (a jiné naopak potenciál úplně nerozvinou), jednak tím celý příběh trochu ztrácí na důvěryhodnosti. Hudba alá Goran Bregovič mě sice bavila, ale její funkce jako taková mě minula. Havelka nicméně Mimořádnou událostí (a samozřejmě také Vlastníky) s přehledem překonal drtivou většinu tuzemské komediální produkce. Minimálně té posledních řekněme dvou dekád. Na jednu stranu laťka nebyla úplně vysoko, na druhou stranu nelze brát toto počínání jako samozřejmost. Domnívám se však, že na jeho řemeslný vrchol si ještě musíme počkat. ()

noizcore

Další minimalistická komedie. Bába pod kořenem, Balda, červený svetr a průřez českým národem uvězněný v motoráčku. Spousta výborných gagů kazí občas pomalé tempo. ()

papilon395

Recenze nelhaly. Po Vlastnících další přesně umístěná sonda do lidského počínání v mikroprostoru jednoho vagonu, jakož i do reakcí těch venku. Zábavné, trefné, skvěle zpracované a vygradované. ()

Terka_127

Havelku vlastně můžu. Tyhle komedie vlastně v krátkém časovém horizontu v jedné "místnosti" a do toho český humor, který pochopí opravdu jen Češi. Zrovna Mimořádné události by slušela kratší stopáž, dokážu si představit vystříhat to o 15-20 minut a bylo by to dokonalé. Ale je to takovej bizár, až to prostě funguje. A takové detaily jako první český terorista, dobrovolní hasiči, červenej krizovej svetr, to je prostě pecka :-) ()

Amonasr odpad!

Pokračující zoufalství české kinematografie. Snůška křečovitých vtipů a absurdních situací. Asi třem nebo čtyřem povedeným vtipům jsem se i dokonce zasmál, ale co je to proti celkovému utrpení nad zbytkem filmu. ()

LdaVinci

Absurdní, ale některý hlášky geniální. Je to fakt přehnaný, ale užil jsem si tento styl humoru. A nějaké ty myšlenky to v sobě taky má. ()

JohnZ87

Pojetím je to dost podobné Vlastníkům, akorát tentokrát je sociální sonda zanořena mezi různorodou skupinu lidí "uvězněných" v ujíždějícím vlaku. Jednotlivé charaktery jsou svým způsobem groteskně pitomé, avšak zcela jasně načrtnuté. Satiricko-parodický přesah je výrazný a leckdy překvapivý. Tvůrci se nebojí utahovat si např. z "legendární" báby pod kořenem, "teroristického důchodce" Baldy nebo třeba i Hamáčkova ikonického červeného svetru. Stopáž mohla být klidně o něco kratší. 70% ()

ANTYCHRYST

Příliš dlouhá stopáž to pohrbila.. bohatě by stačilo tak 70 min.. Chyběla tam nějaká další osobnost co by diváka zabavila a udržela jeho pozornost. Půlka vlaku ok..půlka nudná.. 50% nastávající Plodková asi nejlepší ()

Sundance.cz

Vlakové prostředí mám rád a natěšený jsem se podíval na tento film. Začátek vypadal slibně a pákrát jsem se i zasmál, ale postupně film upadal do absurdnosti až trapnosti a často i nelogického chování postav. Herecký výkon mi přišel dost podprůměrný a film tak ztratil na zajímavosti. Slabé 2* (40 %) ()

dogma97

Objektivně je to za 4, ale už dlouho jsem se u komedie tak nenasmál. "Musím se k něčemu přiznat - podepsal jsem spolupráci."  "S gestapem?"  "Ne, to táta, já normálně - s STB..." ()

Daertelon

Film nabízí průsečík několika časoprostorových nepravděpodobností, čímž je zajímavý, neobvyklý, neotřelý, a to přesto, že se nevyhrabe ze škatule "stolní komedie".  I když nás baví známí herci, absurdní historky, groteskní dějový samospád a nepředpokládaná lidovost, a to i v situacích introspektivně-psychedelických přemetů, nemůžeme se zbavit pocitu, že tomu něco chybí, že nás to nebaví tak, jak by mohlo, že samospád je místy zbytečně lenošivý a humor upřímně někdy až debilní. Dobrý film pro dlouhou chvíli, ale nic, co bych nutně musel vidět dvakrát. ()

hrumsrt

Říkal jsem si, že když je to film Jirky Havelky, který před třema rokama upoutal perfektními Vlastníky, kde zobrazil běžnou situaci a povýšil ji na něco více, tak to musím vidět. Tehdy to stálo na perfektních hereckých výkonech a poctivém scénáři. Celou tu dobu mě to tehdy drželo v zaujetí a tím svým humorem mě to několikrát dostalo. Takže jdeme-li do toho podruhé, tak nemůžu chybět. Jenže se potvrzuje, že nejde až o takový supertalent, jenž cokoli stvoří je skvělá práce. Námět je tentokrát dosti konkrétní a banální, takže to chce velké zkušenosti a perfektní herecké výkony, aby to zase povýšil o něco více. Jenže ani tak hvězdné a talentované obsazení "neuplete z hovna bič". Aby to fungovalo musí se to položit na absolutní hranu, a aby každý výkon dokazoval, co největší spontánnost. A přesně na tomhle to selhalo. Herci se strašně snaží a odvádějí, co jen mohou, jenže toho manévrovacího prostoru je daleko méně. Navíc se na plnější obrátky tlačí na humor a mám pocit, že taktéž byl úmysl celý film více předat mase. Je jasné, že za celou tu cestu se musí stát několik situací, které se tak nějak budou řešit. Je, že ano? No, úplně není, v podstatě jde jen o nahodilé sketche, které pojí jen stejný časoprostor. Navíc celá událost je mapovaná nejen přímo z vlaku, ale zapojují se do toho různé další skupinky osob, které mají s problémem ve vlaku nějaké spojení. A pravé na těchto osobách to už jde vyloženě do kytek, každý z nich je povrchní a v podstatě není jeho osud důležitý. Pro mě největším kamenem úrazu je satira politických či vůbec některých společenských osudů, na nichž, a rovnou na několika, stojí řada humorných narážek. K tomu mi ještě vadí, jak byl humor našroubován na tradičního českého diváka, kterému absence chytrosti vůbec nevadí. Absurdnost z toho až kape! Z hereckých výkonů mě nejvíc zaujal Jarda Plesl, který zase podal stoprocentní výkon a karikaturu chladného pohřebáka ztvárnil jak šéf. Jinak právě ostatní nenechala režie tolik vyniknout a striktně se drželi, tentokrát spíše suššího, scénáře. Přesto si myslím, že zaměřovat českou tvorbu tímhle směrem je skvělé. Má to svoje kouzlo a osobité provedení. Na závěr smekám pomyslný klobouček před běžeckým výkonem strojvedoucího Václava Kopty, který bavil v každé scéně, leč jednotvárně, tak to fungovalo pokaždé. /viděno v kině/ 65% ()

kymla

Vcelku povedená komedie, místy už mi to připadalo absurdní, ale líbilo se mi rozvinutí příběhu jednotlivých postav ve vlaku. Navazování linie příběhu a prolínání. Věřím, že některé hlášky mají šanci zlidovět. "Náš krizový štáb zasedá nonstop, někdy i déle." ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)