JFK návrat: Za zrkadlom

• Česko JFK návrat: Za zrcadlem (viac)
USA, 2021, 118 min

Réžia:

Oliver Stone

Scenár:

James DiEugenio

Hudba:

Jeff Beal

Oliver Stone (sprievodca), Whoopi Goldberg (rozprávač), Donald Sutherland (rozprávač), John F. Kennedy (a.z.), Walter Cronkite (a.z.) (viac)

Tridsať rokov po svojom filme JFK berie režisér Oliver Stone svojich divákov na cestu po nedávno odtajnených dôkazoch o atentáte na prezidenta Kennedyho – najzávažnejšej a najzáhadnejšej americkej vražde 20. storočia. Spolu s oscarovými rozprávačmi Whoopi Goldbergovou a Donaldom Sutherlandom a vynikajúcim tímom lekárskych a balistických expertov, historikov a svedkov Stone predkladá presvedčivé dôkazy, že v prípade Kennedyho sa "konšpiračná teória" stala "konšpiračným faktom". (Film Europe)

imaginer21

Je mi jedno, jestli JFK zabil ošklivý drak nebo bezhlavý rytíř. Podstatné dojmy z celé kauzy (nikoliv jen dokumentu) jsou ale takové, že je mi vysloveně na blití z toho, jak si svět nepřeje jít cestou příměří, jak si vždycky sviňská šedá eminence najde cestu k nastolení vlastní vlády a jak válka i v moderním světě je pořád hlavním zdrojem příjmů posazených vysoko nad cenu života. V takovém absurdním světě žijeme, a ať už byl JFK všelijaký, nebál se na tuhle absurditu ukázat, otevřeně o ní mluvit a dokonce na upřímnosti o ní postavit politiku. A protože tyhle jeho hodnoty se nenosily (a nenosí), bylo potřeba ho odkráglovat. Fascinuje mě, jak dlouho americké veřejnosti trvalo, než začala hromadně napadat nevěrohodné výsledky zkorumpované Warrenovy komise. Oliver Stone na to šel chytře. Necelých 30 let po atentátu natočil (z konspiračního hlediska) mírně přestřelený polodokumentární velkobiják, ve kterém nastínil základní pilíře pravděpodobné skutečnosti pozadí celého atentátu, rolí Donalda Sutherlanda nechal defacto vyřknout hlavní zájem celého pátrání (kdo, kdy, kde... to je jen představení pro lidi... a důležité je PROČ) a zcela zásadní pro film byl obdivuhodný půlhodinový Kostějův monolog s emotivním poselstvím na konci. Ač samotný film měl hodně faktických mezer, svůj účel splnil - podnítil k uspíšení odtajnění dokumentů vedoucích k ujasnění celé kauzy JFK. A to ukazuje dokument bravurně. I když ve finále se od dob velkofilmu z roku 1991 moc nového nedozvíme, svědectví a občasná nová fakta z odtajněných dokumentů dávají poněkud jasnější představu o tom, kdo tahal za nitky, a dokonce o tom, že ti zm*di si to chtěli pojistit modelovým plánováním hned několika atentátů v průběhu podzimu 1963 (a jak Oswald doplatil na svou naivitu). Je mi na zvracení ze světa, ve kterém skuteční zm*di pokuřují doutníky a popíjejí Whiskey během tahání za nitky, zatímco díky jejich vlivu na druhém konci umírají mnohdy drasticky a zbytečně davy nevinných, a když se to někdo pokusí zmírnit diplomaticky z pozice zdánlivě nejvyšší, nemá šanci. A ti zm*di budou do smrti volní, v pohodičce dál upíjet a popotahovat, protože je chrání imunita, vlastní zkorumpovaný bezpečnostní systém a pochopitelně moc těch krvavých peněz. Nechť je kauza JFK zrcadlem pro nás všechny. ()

Pepi74

Na tento dokument jsem narazil náhodou a se slovenskými titulky. Takže dvě hodiny číst monitor by se nedalo takže na dvakrát. Taktéž nechápu ty, co píšou, že zde není nic nového. Třebas ta polemika nad puškou, která má jinak řemen? Nebo to, že dvě ženské by musely potkat Oswalda, když by se hnal dolů ze schodů? Nebo ten mozek? Myslím, že mám nakoukané leccos o atentátu ale na tohle jsem zatím nenarazil. Za mě plný počet a mohlo to být klidně ještě o hoďku delší! ()