Invázia

USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 33–58 min)

Sam Neill, Shamier Anderson, Golshifteh Farahani, Billy Barratt, Šiori Kucuna, Firas Nassar, Azhy Robertson, Paddy Holland, Togo Igawa, Max Fincham (viac)

Zem navštívil mimozemský druh, ktorý ohrozuje existenciu ľudstva. Udalosti prebiehajú v reálnom čase očami piatich bežných ľudí v rôznych častiach sveta, zatiaľ čo sa snažia pochopiť chaos, ktorý sa okolo nich odohráva. (Apple TV+)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (18)

Posledný deň (2021) (S01E01)

To velmi chladné divácké přijetí moc nechápu. Tvůrci se rozhodli pořádně představit ústřední postavy, nešlo jim o to udělat akční vybíjenou aliens vs Země. Ano, je to zatím trochu divné, ale zajímavě divné, takže jsem spokojený. Vedle Asimova (prznění Nadace právě probíhá) a Herberta (Duna naštěstí skončila v rukou skvělého režiséra), je mým oblíbeným spisovatelem i H. G. Wells, jehož Válkou světů má být tento seriál vzdáleně inspirovaný. Zatímco Nadaci Goyer znásilnil a pokroutil v cosi nezáživného, Invaze mě zatím baví a nemám potřebu šťourat. Navíc se mi mnohem víc zamlouvá obsazení i výkony herců. ()

Kráľ je mŕtvy (2021) (S01E04)

Nedivím se rozladěnosti mnohých diváků. Jmenuje se to Invaze a přesto se děje všechno možné, jen ne sci-fi. Myslel jsem si, že tvůrci chtějí pořádně vykreslit postavy skrze které budou vyprávět, ale tohle je už moc. I na mě. ()

Návrat domov (2021) (S01E05)

No sláva! Moc dobrá epizoda. Oceňuji, že se autoři snaží vyhýbat žánrovým klišé a snaží se jít do hloubky, akorát chyběla ta provázanost s tím, co od seriálu o mimozemské invaze čeká drtivá většina diváků. Ani v této epizodě toho není moc...zpravidla by takto začínalo prvních deset minut filmu a la Emmerich, ale už to dostává spád. Jsme v polovině řady...možná celého seriálu, bylo na čase. ()

Vlámanie (2021) (S01E06)

Tak konečně dostali milovníci invazivních sci-fi v co doufali. Výrazně pomohlo soustředit se na jednu dějovou linku a neposkakovat od dětí k vojákovi a od Japonky k doktorce. Tentokrát sledujeme jen Aneeshu a její rodinu, kteří se poprvé setkají s ... vcelku vyvedeným prevítem. Tvůrci ale s pohledem na potvoráka šetří a dávají prostor divákově fantazii. Za mě bezva...těch prvoplánovitých digi primitivňáren jsem přesycený, takže rozvleklejší, ale současně vnitřně dramatičtější přístup vítám. Blbý je, že epizod do konce řady zbývá velmi málo, takže je zřejmé, že tentokrát příjdou na řadu další postavy a závěr zůstane otevřený, jako vrata od chlíva. Trochu se obávám, že další řadu už neuvidíme, protože hodnocení a sledovanost zrovna růžově nevypadá. ()

Nádej (2021) (S01E07)

Hope pro lidstvo, ale bohužel ne pro diváky. Na předchozí epizodu, která měla spád, se nenavazuje a opět se vracíme k budování... něčeho co nejspíš nepřijde. Škoda. ()

Kontakt (2021) (S01E08)

Seriál pojednávající o mimozemské invazi...osmá epizoda s názvem Kontakt. Úplně chápu ty naštvaný diváky, kteří celou dobu doufají, že se to konečně pohne. Protože oni tam ten potenciál vidí a vnímají, že jsou v každé epizodě fajn momenty. A ono zase NIC! ☺☺☺ Takhle, já bych samozřejmě taky uvítal trochu víc sci-fi, ale současně bych ho tam necpal na úkor toho, co nám tvůrci servírují. Ve skutečnosti se mi ta japonská linka moc líbila. Je to poetické a dá se to považovat za ústřední bod této epizody. Navíc se nám postavy sbíhají do jednoho místa. Jejich vzájemná interakce bude s největší pravděpodobností finále buď celého seriálu, nebo této řady. Vcelku mě mrzí, že byli tvůrci takoví mezci a jeli si svoje, aniž by brali trochu ohledu na netrpělivost mnohých diváků. Jejich zájem by totiž mohl odvrátit mizerná hodnocení a pomohl tak prosadit další řadu. ()

Samé hviezdy (2021) (S01E09)

Z divně zajímavého seriálu, který diváky týral velmi rozvážným vyprávěním, se pozvolna stává jeden velký, ale vážně míněný omyl. Nijak mi nevadilo, že tvůrci dávají víc prostoru postavám, než ději. Jenže pointa toho všeho je opravdu hodně divná a nevěřím, že to poslední epizoda spasí. Navíc mě velmi rozladila úvodní plavecká scéna ve vakuu, resp. vesmírném prostoru ..to jako vážně? ()

Prvý deň (2021) (S01E10)

Jdete do restaurace na váš oblýbný stejk s chilli omáčkou a amerikama. Jenže co se nestane. Dostanete houbové rizoto. Máte hlad a pořád tak trochu doufáte, že to je fór a kuchař ten stejk vtipně a neotřele šupnul pod rizoto. Tak jíte, žvejkáte rýži, na kterou jste moc chuť neměli. A ona není vůbec špatná...až tedy na to, že je to samá houba a rýže. A že jste původně přišli na flákotu masa. Trochu se u toho šklebíte a brbláte si pod vousy, ale co už. Jenže v okamžiku kdy odstrčíte talíř, přiletí pinkl a řekne vám, že to byl jen předkrm a že máte zase za rok přijít a tentokrát na vás bude čekat deluxe stejk přes celej talíř. Rizoto je sežraný, neubylo mě, ale jestli se tam ještě někdy za rok vrátím, to je ve hvězdách. Ale je dost dobře možný že jo, protože kuchař evidentně umí a tentokrát to může být gastroporno. Jenže pokud si to ostatní hosté vzali víc osobně než já, tak žádné pokračování nebude. Simon Kinberg a David Weil totiž diváky dost přeceňují a pravděpodobně na to dojedou. PS: Dnes byla odsouhlasena druhá řada a zde je komentář jednoho z Apple kravaťáků, programového ředitele Matta Chernisse: „Od prvního dne jsme byli napojeni na toto jedinečné, strhující a velmi lidské vyprávění příběhu o invazi, který obratně zkoumá, jak jsou životy různých postav po celém světě ovlivněny, když je Země v obležení. Bylo tak obohacující být svědkem reakce celosvětového publika na brilantní herecké výkony, strhující tajemství a rozsáhlou filmovou vizi, nemluvě o docela děsivých mimozemských vetřelcích. Nemůžeme nadšenější z pomyšlení, až diváci uvidí, co si tvůrci Invaze David Weil a Simon Kinberg pro tyto postavy – stejně jako pro naši planetu – připravili ve druhé sezóně.“ ()

Niečo sa zmenilo (2023) (S02E01)

Linka s rodinkou mě moc nebere. Putování postapo světem, různé komunity, které přežívají po svém....to už tady bylo mockrát. Nedávno v Last of us. Ale není to žádná katastrofa a bohatě to vynahrazuje linka s Micuki. Ono to vlastně (aspoň zatím) není moc originální, ale dostávám něco, co mě kdysi jako kluka při četbě sci-fi, bavilo nejvíc. Tajemství, kontakt s neznámem...hledání porozumění. Takže za mě spokojenost...pocta klasikům žánru ()

Naháňanie duchov (2023) (S02E02)

To je potíž mnoha seriálů. Sledujeme několik linií, takže kontinuita občas dostává na frak. V první epě to byla jedna bezva linka o kontaktu a míň bezva povídání o indické rodině. Druhá navazuje na linku první řady s klukem, který s "nimi" mluvil. Teď pokračuje příběhem o partě dětí, která ho hledá. Druhá linka je s vojákem, který hledá odpovědi. I když to do skládačky nakonec zapadne...je to hodně utahané a nevtahující. ()

Ohňostroj (2023) (S02E03)

Jak už jsem zmiňoval, linka s Micuki je zdaleka nejzábavnější, i když tato epizoda ukazuje v plné kráse, jak neoriginální příběh to je. S nadsázkou jde jen o promakanější Den nezávislosti 1 a 2 mixnutý Válkou světů. Ale ničemu to nevadí, je to slušně napsané a řemeslně ok. Na originální invazivní sci-fi nebudeme čekat dlouho ...tohle je fajn předkrm...i když se najdou i scény, které jsou dost nic moc....třeba toxická matka, je nehorázně protivná postava. ()

Tunel (2023) (S02E04)

Tentokrát sledujeme jen jednu linku. Nepřepínáme mezi vojákem, toximatkou ani Micuki, ale sledujeme cestu kindrošů za Kašparem. Překvapivě to není otravné, jak by mohlo. Místy to dokonce evokuje partu smradů z jiného seriálu, nebo filmu. Přestože jde jen o krátkou roadmovie nepřátelským územím, tvůrci si připravili zajímavý apgrejdeček, který tomu dal lepší dynamiku. A jistě to pomůže celému příběhu. Aspoň doufám, protože občas už to bylo utahané. Takže fajn...jen tak dál. ()

Hlas z druhej strany (2023) (S02E05)

Velikou slabinou této epizody, je ta nešťastná linka a Aneeshou. Nejen že je to velmi nesympatická postava, ale dění kolem ní je nezajímavé, bez atmosféry, dynamiky....je to ucintané a kazí to všechny epizody, kde se objeví. Vrcholem je opět závěr s Micuki a tentokrát stojí za zmínku i slušný úvod a linka s vojákem. Místy je to sotva za 1*, ale nemálo momentů za 4*... . ()

Citlivé miesta (2023) (S02E06)

Nadávat každou epizodu na linku Aneeshi nemá smysl, ani když se potvrzuje jak hloupě se v ní všichni chovají. Když nic jiného, tak to bylo aspoň napínavé a moment ...jsem v jeho hlavě ..., byl povedený. Děcka tentokrát dost nuda...resp., vztahy mezi nimi mě nechávají chladným. No a pak zbývá jen Micukiline, kde se toho taky moc neodehrálo, ale je tam příslib do další epky. Suma sumárum opět neurazí/nenadchne, ale náběh tam pořád je....na obojí. ()

Do králičej nory (2023) (S02E07)

Drobný náznak, že si je parta kolem Aneeshi vědoma nesmyslnosti svého počínání, byl hned v zárodku utlumen jejím hloupým proslovem, takže změna k lepšímu nehrozí. Děcka na francouzském tripu taky útlum, takže zbyla pouze linka s vojákem a ta skončila dřív, než pořádně začala. Takže epka veskrze jalová. ()

Kozmický oceán (2023) (S02E08)

Skoro celá epka s Micuki, pouze párkrát odskočeno za děckama a vojákem a rázem je to velmi slušné sci-fi. Takhle to mělo vypadat předchozích sedm epizod. ()

Prelom (2023) (S02E09)

Velmi slušné. Jednu epizodu před koncem řady, možná celého seriálu, se ze čtyř linek staly dvě, resp. došlo k propojení. Moc se mi nelíbí představa, že to celé najednou skončí tak rychle. Nebránil bych se další řadě, která by byla s ohledem na určitá odhalení dynamičtější. ()

Starí priatelia, nové hranice (2023) (S02E10)

Příběh došel tam, kam tvůrci směřovali už v minulé epce. Nic nového se neudálo, jen proběhla první fáze plánu, který by měl boj přenést k ufíkům. Nejsem z Invaze bůhvíjak odvařený, ale kdyby to teď hlavouni v Apple utnuli, byla by to škoda, protože to konečně začalo být zajímavé a ten příběh stojí za dovyprávění. I když to zúčtování "tam nahoře", bude nejspíš variací na Den nezávislosti, nebo Oblivion. ()