Po celom svete sa začínajú diať zvláštne a nevysvetliteľné udalosti. Šerif z malého mesta tuší, že v hre je niečo viac. (Apple TV+)

honajz2

Hodně rozporuplné dojmy. A vzhledem k závěrečné scéně spíše negativní. Asi začnu klady, protože u toho, co mi vadí, se nejspíš víc rozepíšu - líbí se mi, jak jsou hlavní postavy aspoň z více jak jednoho kontinentu a v různých životních situacích, to mi je opravdu sympatické, pak se mi i líbí ta pomalá atmosféra, rozehrané záhady a většina záběrů kamery, jelikož působí často skutečně propracovaně. A taky že i jsou. V tomhle slova smyslu by to mohl být seriál pro mě, jenže... A tady už přichází mínusy. Mě se nelíbí, kam to celé směřuje. Když to porovnám s Invazí z roku 2005, tak ano, v ní je to pojaté (dost pravděpodobně) jinak a taky se to soustředí hlavně na životy postav, ale postavy tam mají nějaký charakter už od pilotu a člověk je díky němu rozpozná. Tady je sice člověk rozpozná podle toho, kdo kde je, jenže jenom díky tomu. Jediný, kdo tu má nějaký zajímavější charakter, je ten šerif, zatímco ta rodinka je prostě obyčejná rodinka, ve které manžel zahýbá manželce a kosmonautka je moderní stereotyp silné ženy, která jinou vlastnost, než že si nenechá nic líbit, nemá, protože to hromadě lidem asi stačí.  A hádejte, kdo na konci epizody zaklape bačkorama? Zaráží mě ale také to, že to celé sotva začalo a už tu jsou doslova všechny splněna veškerá moderní témata, která prostě musí být v každém současném seriálu. Rasismus, rasismus vůči černochům, antikřesťanství, feminismus za každou cenu, každá mužská postava je hajzl a kdo ne, tak zemře, jelikož by se do tohohle smýšlení nehodil a queer přesahy jsou zde zatím jen naznačené, ale je dost patrné, že tu budou dvě lesby. A já si říkám, to fakt všechno takhle rychle? To se mám asi ještě na co těšit... Já bych s tím ani neměl takový problém, kdyby to celé tak okatě nepůsobilo dojmem, že to tady prostě musí být, protože si to "doba vyžaduje" a tak se to sem nacpe za každou cenu, i když to nepůsobí přirozeně. No, jestli jde tomuhle seriálu spíš o tohle než o cokoli jiného, tak s ní seknu opravdu brzo... Takže takhle, ono by mě to bavilo, ale nebaví mě to kvůli všem výše vyjmenovaným mínusům a pořád doufám, že to bude mít víc co nabídnout, než se teď zdá, ale nevím nevím... Jsem docela skeptický. Btw, nechápu, co nadšenci tohohle seriálu nechápou na tom, že si vysloužil taková hodnocení jaká má. Když se ten seriál prezentuje už v úvodní scéně a intru jako akční podívaná plná obřích vesmírných lodí, tak je snad jasné, že to naláká i jiné diváky, než ty, na které je to cílené - a především ty. Slabé 3* ()

Tai_K_B

Musím přiznat, že takhle rozpačitá jsem snad ještě z žádné úvodní seriálové epizody nebyla. Ukázky slibovaly enigmatický počin, v rámci nějž bude ze střípků osobních příběhů rozesetých po celém světě postupně skládán celkový kataklyzmatický a doufejme nějak originálně vypointovaný obraz mimozemské invaze. To všechno sice ještě může být, jestli se ale jednotlivé díly ponesou v podobně rozvláčném duchu, obávám se, že Invaze z obrazovek Apple TV+ pro nízkou sledovanost zmizí ještě před odvysíláním doposud anoncovaných prvních 10 epizod. Co rozhodně kvituji s povděkem, je skutečnost, že se tvůrci konečně odhodlali překročit bludný kořen americké zhýčkanosti, kdy všechny pozemské národy (včetně těch nejzapadlejších a nejnegramotnějších asijských, afrických apod. vesniček) mluví plynnou nebo alespoň lámanou angličtinou. To, že se producenti rozhodli zainvestovat do plně multijazykového provedení (včetně titulků ve 43 světových jazycích a jejich mutacích), ve mě stále ještě živí naději, že se nebude jednat o další z nekonečné řady tuctových sci-fi, které jen donekonečna rozvádějí x-krát omletá klišé. Netradiční stopáž pilotní epizody (56 minut) je o dobrou půlhodinu delší, než by bylo vzhledem k obsahu záhodno, přičemž opravdu úderné momenty (identifikovala jsem čtyři) čítají dohromady cca 30 vteřin a zbytek děje je neskonale rozvláčné melodrama… jemuž ovšem v 90 % bolestivě schází to „drama“. Koukatelné jsou všeho všudy dvě dějové linky: jedna okolo japonské lesbické astronautky Mitsuki (Shioli Kutsuna) na rok opouštějící Zemi i svou utajovanou životní lásku, a druhá líčící příběh dosluhujícího amerického šerifa Bella (Sam Neill), který prochází existenční krizí a v aktuálních událostech doufá nalézt naplnění své dosavadní existence. (Spoiler: ani jeden z nich se nicméně nedožije konce této epizody!) Naproti tomu porod je sledovat příběh matky (Aneesha, Golshifteh Farahani) dvou dětí, jejíž celý svět se zhroutí v okamžiku, kdy odhalí manželovu nevěru. Nemám nic proti silným citovým zápletkám, ale její reakce jsou tak příšerně patetické, až mi z nich tekly zuby, a emotivní reakce manžela v okamžiku, kdy mu je nevěra vyčtena, aspiruje na zlatou malinu. A protože postava Aneeshi je zjevně míněna jako jedna z těch nejhlavnějších, nejsem si jistá, jak dlouho u seriálu tohoto scénáristického ražení vydržím. Mimochodem všechny výše zmíněné sporadické efektní scény jsou většinou spojeny s fyzickou likvidací jednotlivých ±hlavních hrdinů, jejichž příběhům bylo v celé epizodě věnováno až příliš prostoru na to, abych uvěřila, že už do seriálu v žádné posmrtné, konvertované či zmutované formě nezasáhnou. (V tomto směru naopak chovám velké naděje, jen doufám, že se tak nestane pouhým levným zkopírováním zápletky stejnojmenného seriálu z roku 2005). Vizuálně moc pěkná je znělka i ztvárnění mimozemského „zamaskovaného čehosi“, které vypadá působivě, záhadně a multiforemně. Hudbou si nejsem jistá, zatím děj ani extra nepodtrhuje, ani nedegraduje. Uvidíme, kam se vyvine. Seriál ještě nezatracuji – při tak velkém tematickém záběru a ambicích, jaké podle všeho má, může být rozjezd trochu neurčitý (možná proto vypustili tvůrci v den premiéry rovnou 3 epizody současně – patrně tušili, že po této první by se jim o týden později na druhou už nikdo nedíval). Potenciál tu rozhodně je a budu jen ráda, pokud se dočkáme kvalitní a neotřelé podívané, která nebude bazírovat jenom na vizuálu (to už dnes doma na koleni zvládne v Blenderu každý amatér) a zprofanovaném pitvání se v náboženských, genderových či sociálních tématech, ale u které se diváci budou moct trochu zamyslet a mrazivě pobát.  A ve které se nakonec dočkáme i toho sci-fi, které zatím vychází povážlivě naprázdno! Ale prozatím je můj celkový dojem z pilotní epizody stěží na 2 hvězdičky, a to tu druhou ještě dávám 1) s rezervou, v naději, že osudy postav nakonec opravdu někam povedou a nebude to jen zbytečný slepenec epizodních příběhů, a 2) spíš ze sentimentu, za osvěžující, ač zbytečně brzo uťatou účast Sama Neilla. () (menej) (viac)

kenkaku

Kdo sakra vymýšlel scénář? Proč musím dloooouze sledovat nějakou Inránskou paničku jak řeší svoje životní trable? Proč se scénář dloooooooouze věnuje postavám, které zlikviduje? Jako čekali, že někdo zbaští bez komentáře odstavení jediné hvězdy seriálu hned po první epizodě? Jestli se seriál urychleně nevzpamatuje, nedokoukám.. ()

Anderton

Pilot Invázie pripomenie skôr mozaiky typu Babel, než iné mimozemské invázie, ale zase občas si spomenieme na Signs, kde tá pomalosť a komornosť vadila iba málokomu. Všetky postavy sú už ale oným fenoménom nejakým spôsobom dotknuté, takže ani výčitka, prečo práve títo a nie nejakí iní príliš neobstojí. Pilot pôsobí dospelo, čím dáva najavo, komu je a dúfam že aj bude určený. Neill sa vyníma v kruhu v kukuričnom poli tak dobre ako Gibson. ()

Martrix

To velmi chladné divácké přijetí moc nechápu. Tvůrci se rozhodli pořádně představit ústřední postavy, nešlo jim o to udělat akční vybíjenou aliens vs Země. Ano, je to zatím trochu divné, ale zajímavě divné, takže jsem spokojený. Vedle Asimova (prznění Nadace právě probíhá) a Herberta (Duna naštěstí skončila v rukou skvělého režiséra), je mým oblíbeným spisovatelem i H. G. Wells, jehož Válkou světů má být tento seriál vzdáleně inspirovaný. Zatímco Nadaci Goyer znásilnil a pokroutil v cosi nezáživného, Invaze mě zatím baví a nemám potřebu šťourat. Navíc se mi mnohem víc zamlouvá obsazení i výkony herců. ()