Válka světů

• Veľká Británia The War of the Worlds

Na anglický Horsell Common v Surrey dopadne obrovský meteorit. Obyvatelé Země tak nyní čelí brutálnímu útoku neznámé mimozemské rasy. Uprostřed veškerého chaosu opustí George své vyšumělé manželství a doufá, že začne nový život s Amy navzdory odsouzení od okolní komunity. George a Amy a s nimi i všichni ostatní lidé naší planety musí najednou bojovat o přežití s nemilosrdným nepřítelem mimo lidské chápání, s nepřítelem, který hodlá zničit celé lidstvo a dobýt naši planetu. V tomto thrilleru z dílny Petera Harnesse se prolíná sci-fi, dobové drama a horor a snímek barvitě oživuje naše obávané nepřátele. (Viasat)

filmmovier

Konečně jsem se dočkal pořádné adaptace z toho správného místa a času, tedy z Londýna v 19. století. Změny oproti předloze samozřejmě proběhly, ale celkově jsem se zpracováním spokojen. Fajn obsazení, velmi dobrá režie i vizuální efekty a samozřejmě zcela na jedničku vykreslený dobový Londýn. Mou duši potěšilo i samotné finále (které ovšem známe od začátku), které pro nás nedopadlo právě nejlépe. Dle mého názoru je tohle zpracování dost podhodnocené, já si ho náramně užil a s výsledkem jsem velmi spokojený. BBC prostě špatné věci dělat neumí. Takhle vypadá přepis sci-fi klasiky! A zejména první část dvojdílného sestřihu je natočená naprosto skvostně, stejně jako postapo sekvence. 75%. ()

JohnCZ

Je to takové hodně televizní a je vidět, že se tam šetřilo, kde jen to bylo možné. Místo války neustálé skrývání se ve tmě, místo akce hysterické drama a nekonečné zpomalené záběry na uslzené obličeje. Cením si respektování předlohy co se období týče a místy slušného vizuálu, ale v téhle cajdákovité formě "hoáj socájetééij" britů to na mě moc nefungovalo. Těch blbostí v druhém díle bylo na můj vkus až příliš. Dobrý soundtrack tho. ()

Arsenal83

Eleanor Tomlinson ide karta, hlavne teda v historických seriáloch či filmoch (čím napodobuje svoju anglickú kolegyňu Keiru Knightley). V Collette bola výborná, aj keď film stál za hovno. V super seriáli Poldark bola ona pre mňa najvýraznejšou postavou. A možno aj kvôli nej dali do tohto seriálu historickú dobu, ktorú som teda vôbec nečakal a v podstate sklamala. Mne proste dobové prostredie a sci-fi nejak nejde dokopy. ()

PKD

Tak, máme to tu. Psychohororové prvky, výborné. Sice je zde docela dost změn, ale to hl. pro mě zůstalo. Ta hvězda navíc jest za tu dobu, ve které se to konečně, odehrává. Ve 2. díle, parádní názorová konfrontace, ohledně expanzní politiky UK, což by se Wellsovi líbílo, neb o to mu šlo v románu, především. Tripodů a tak vůbec, tu sice bylo snad ještě méně, než v předloze (tudíž, zdejší výtky ohledně tohoto chápu). Hl.ženská postava, ok. Nevadilo mi, že se zde přesunulo těžiště na ženskou postavu, zatímco její mužský protějšek byl v podstatě jako v předloze, poněkud nicmochr, ale H.G.Wells neumísťoval do centra svých románů či povídek, zrovna Schwarzeneggery, haha. Sice nevím, proč tu nejsou místo válců koule (co s tím tvarem furt všickni mají?) a proč nám voják v kulervoucí scéně na pláži říká, že jim neublíží žádné zbraně, načež jsme o pár minut později svědky toho, jak 2 nebo kolik tripodů, padá po zásahu (že by HMS Thunderchild?:) na zem, jako přezrálé švestky, co nalezli Kang a Kodos na Oservostopu:))) Obsazení to táhne i v těch slabších chvílích a potěšil inspektor Lestrade ze Sherlocka. Stejně ale pořád pevně doufám, že se dočkáme opravdu totál Wellsovské adaptace se vším všudy-válce, mechanické (ne tarantulí) tripody, jako ve verzi od Jeffa Waynea, etc., etc. Tohle jest pro mě zatím nejblíže. Škoda, že pan Špilberg musel tomu scientologovi za každou cenu sebou přibaliti ty jeho parchanty na přeshubu. A ani by tam moc nevadilo, že je to v 21.st. P.s.hodně překvapila apokalyptická Země alá Mars, ze které jest tak nějak jasné, že to lidstvo (hl.UK) vlastně projelo-konečně! (i když marťané svým způsobem, též) a tímto se dostáváme až za konec předlohy, i když nám Wells jasně naznačuje, že to byla s největší pravděpodobností, jen 1.vlna a ta 2. si už dá sakra pozor na ty naše nezbedné viry, bakterie a podobné pozemské piškuntálie. Jasně, stačí jen nevylézati z tripodů, haha. A když už mám prostředky na to, abych se dostal na jinou planetu, tak snad si pro sichr přibalím též dýchací masky, nebo očkování ne? ;-) Ost 86,7 % P.s. A existuje plnohodnotné pokr. když pomineme ty růz. sračky od Asylum apod.? Nu, již 3 roky zní odpověď..ANO. V knize z r.2017od Stephena Baxtera The Massacre of Mankind aka sequel to the War of the Worlds and autorised by the H. G. Wells estate. Enjoy. A Marťanská invaze s největší pravděpodobností trvala tuto dobu... 28.6.-20.7.1907 ()

iXtr3m3

Fakt že hutná dráma, to som teda nečakal, napriek tomu, že to bolo v žánroch spomínané. Čakal som možno kyberpunkové sci-fi, ale dostal som drsnú, špinavú rodinnú drámu, tak pochmúrnu a depresívnu, ako sa na danú dobu len mohlo dať. Vynikajúce spracovanie slávneho románu, totálne svojim pojatím odlišné od doterajších pokusov. Teraz ma čaká konkurencia s Gabrielom Byrnom, tak som zvedavý. ()

• Natáčelo se v Liverpoolu (Anglie, Velká Británie). (BMW12)