Docent Stehlík (Ivan Trojan) sa takmer administratívnym omylom dostáva z policajnej akadémie na oddelenie vrážd. Vstúpi do tímu hneď po tom, čo kriminalisti začínajú vyšetrovať brutálnu vraždu mladého dievčaťa v lese pri Prahe. Snaží sa byť užitočný ako špecialista na psychologické profilovanie vrahov, ale na oddelení ho majú všetci za blázna a tak ho neúprosný šéf Šera (Ondřej Vetchý) posadí do kancelárie s extrémne problematickou Fousovou (Tereza Ramba). Verí, že si navzájom znechutia prácu natoľko, že z oddelenia odídu. Netuší, že rovnako ako jeho áčkový tím, prezývaný „Dvojičky“ budú nakoniec tieto dve indivíduá veľmi cenné nielen v kancelárii, ale aj v teréne. A možno nielen pri jednej vražde... (RTVS)

Inozuka

Docentovi bych vytkl pouze trochu přeakčnělý závěr. Zde by bylo mnohem lepší trochu ubrat a zachovat decentnější notu. Jinak bavilo hodně, je vidět, že Mareš je od fochu a základ policejní práce dokáže dostat i do veskrze vyfabulovaného příběhu. Ani jedna postava není černobílá, navíc jsou díky skvělému obsazení i dobře zahrané. Napětí, záhada, klasická policejní týmová animozita, špetka humoru ... sázka na jistotu, která vyšla. ()

Trixinka

Na seriál jsem se hodně těšila, režisér Strach a herci Trojan a Vetchý pro mě znamenají určitou záruku kvality. Bohužel dostavilo se velké zklamání, a to ze scénáře a až příliš rutinérské režisérské a herecké práce. Příběh se strašně vleče, natáhnout jej do třech epizod byl velký omyl, a to že nakonec případ svou mravenčí psychologickou prací vyřeší jako první onen docent z názvu je jasné od prvních minut. Trojan, jak už jsem psala, odvedl svůj herecký standart, Vetchý patrně ve vedlejším ateliéru točil 1. oddělení, a nechtěl vypadnout z role, takže svého velitele odehrál úplně stejně jako v Případech. "Áčkový tým" ala duo Pat a Mat v podobě policistů nazývaných Dvojčata bylo spíše k pláči než k nějakému velkému jásání a obdivu, uřvaná Ramba by potřebovala proplesknout a byl by klid. Přítomnost otce Stehlíka (výborný Švehlík) bych ještě dokázala pochopit (jako bývalý policista měl synovi co nabídnout), ale proč musel na konci vlastně umřít jsem nepochopila vůbec. Stejně tak jsem nepochopila ty Stehlíkovy závratě, omdlít na pitevně a zničit tak důkaz mohl i bez nich. Celkově lze napsat, že se jedná na dnešní poměry asi o podařenou kriminálku, které by ovšem slušelo zkrácení délky a radikální úprava scénáře. ()

sunfreedom

Proč? Proč někdo, kdo napíše Případy 1. oddělení pak touží po tom napsat i fikci a takhle to domrdá? Kdyby tam nebyl Trojan a Vetchý, bylo by to horší než Odznak Vysočina. Pokud se chtěl Mareš zpětně pomstít a z policajtů udělat dementy, tak se mu to povedlo. Žádný z členů sboru nejedná logicky, snad s výjimkou soudního lékaře. Policajti si vzájemně neříkají ani to, kdy jdou na záchod, natož aby sdíleli, jestli třeba náhodou nemaj poslední centimtetry k jistotě stran pachatele. Tak se pak stane, že operativce nezajímá, kdo si kupuje léky na vypadávání vlasů, a musí honit dementa po hospodě, přičemž si pro jistotu ani nepoznamenají jeho SPZku, takže ho musí hledat pomocí výslechu vesnického mechanika. Když vaše čtyři dny pohřešovaná kolegyně nechá žvejkačku na plotě podezřelého, co uděláte? Ano, rozhodně nepočkáte na posily, ale půjdete klidnou chůzí dovnitř. Závěr už je jedno. Znovu ne. ()

ANTYCHRYST

Nic nového naopak ..průměrná kriminálka která v ničem neoslnila.. Trojan mi tam občas přišel úplně zbytečný..Bobulka ta byla nesnesitelná celou dobu..a Vetchy jako by si odskočil ze skvělých případů 1. Oddeleni..Od Stracha jsem očekával trochu více 50% ()

RAFT

Režisér Strach nám natočil zase kriminálku. A musim říct že, se mu to povedlo. Sice to není taková pecka jako případy 1.oddělení ten seriál je o dost levelů výše. Herecké obsazení dobré Vetchý možná mi připadal že, hraje úplně stejně jako v případech, Trojan taky dobré, Ramba no šlo to akorát ten upískaný hlas. Těším se nadruhou sérii seriál ještě neskončil. Za mě 70% ()

milwaukee

Ani z jednoho dílu jsem neviděl víc jak dvacet minut. Chápu, že i velice dobrý režisér může mít slabší chvilku. Ale co tam předváděl Trojan a Ramba a proč Vetchý pořád řval, to mi asi zůstane utajeno. ()

shade000

Na to, že sa jedná o český počin, klobúk dole. V posledných rokoch sa im v detektívkach celkom darí a mnohé sú slušné kúsky. Docent nie je výnimka. Skvelé, že to bolo spravené ako miniséria, takže to nebolo zbytočne roztiahnuté ale pekne gradované. Som veľmi rád a teším sa na ďalšie... ()

Anglicankaaa

"Jaká dcera ministra?! Já nejsem dcera ministra!" "Píše se to v novinách, tak to bude pravda." Docent Stehlík mne potěšil. Líbí se mi, jak jednak svým vzhledem, ale i způsobem chování je kapku v jiném časovém období (aspoň teda na mě tak působí). Šéf Šera, který se s nikým nemaže, mě taky potěšil svým konečným názorem na Stehlíka. Musím pochválit skvělé herecké výkony Ivana Trojana, Ondřeje Vetchého a dalších. Je sice pravda, že Fousová mě místy štvala (upřímě skoro pořád), avšak její ztvárnění Terezou Rambou bylo též zdařilé. Jinak opět krásná ukázka tuposti televizních a filmových policistů (něktetých). ()

Mamlas

Taková nemastná neslaná krimiminisérie na téma diversifikace. Díly jsou vyrovnané a nepříliš záživné. Přesto se dá říct, že díl poslední byl nejlepší, ale jen proto, že ta vypatlaná hysterická paní policistka byla celou dobu ve sklepě s přelepenými ústy. (18%) ()

Pete

Docenta nelze nesrovnávat s Případy 1.oddělení, už jen díky stejnému autorskému týmu, pro tento "spin-off" to však nedopadá moc dobře, kupodivu zejména právě kvůli scénáři. Jak Případy vcelku realisticky popisovali policejní práci, tak zde je vše pojato odlehčeně, tragikomicky, s figurkami jak z policejní akademie. A když výrazně kulhá logika, jako je tomu zde, je to v detektivce vždycky víc vidět, a přísní diváci pochopitelně nespokojeně mručí. Já Docenta však nechci úplně shazovat, koukal jsem na to rád, režie příjemně šlape, ale čekal jsem tak nějak víc. Budu se nicméně docela těšit na druhou sérii. ()

Oxyuranus

Výborná kriminálka, z které čiší Případy 1. Oddělení a to je sakra dobře! Na třech epizodách se rozjíždí brilantní příběh vyšetřování, který úplně zlehoulinka nastiňuje soukromý život vyšetřovatelů. Přesně jako v Případech. Velice dobře jsem se bavil a ta poslední věta... Na tohle se podívej! ()

WolfIssen

Režisér Jiří Strach a herec Ivan Trojan opět předvedli a potvrdili bravurní spolupráci a nesporné kvality stejně jako třeba u minisérie Ďablova lest a Ztracená brána. Některé momenty této minisérie samozřejmě mají malou vadu (např. když docent prohledává batoh ztracené dívky a prvně si nevšimne dvou krabic uložených v její přední části), ale ani tak pár zanedbatelných nedostatků této kriminálce vůbec neškodí. ()

hrumsrt

Vypadalo to lákavě.. Kriminální série, kde hlavní postavy tvoří dva z nejlepších českých herců posledního čtvrtstoletí - Trojan a Vetchý. Současně scénáristé zůstali stejní jako v případě veleúspěšných Případů prvního oddělení (PPO). A tohle všechno navíc režíruje Jirka Strach, který už dvakrát ukázal, že tyhle trojdílné minisérie pro ČT dělat dovede.. Takže jsou očekávání naplněna? Bohužel vůbec a ČT to nezvládla.. Seriál o dvou rozdílných lidech, kteří dělají, co nechtějí ale protože musí, tak přes všechnu negativitu se podřizují.. Koncept kdy se střetne kriminalistická teorie, kterou zde symbolizuje postava Docenta coby Ivan Trojan, a ta druhá strana tedy kriminální (profesní) praxe, jež zase ztělesňuje postava Terezy Ramba jako neurvalá policistka Fousová, je docela zajímavý nápad, který by v jiném podání mohl vypadat o hodně lépe.. Z čistě arogantních důvodů se Docent dostane na oddělení vražd a "řeší je od stolu" pomocí psychologických profilů. A aby to mělo nějakou dynamiku, tak ho právě spárují s malinko problematickou policistkou Fousovou.. Negativita čišící z její postavy je tak velká, že mě vyloženě otravuje a říkám si, že by ji měl jednou někdo pořádně srovnat, takový lidi musí být na pracovišti peklo. Vrcholem pak budiž postava jejího šéfa Šery, který působí, že Ondra Vetchý prakticky hraje stejnou postavu jako v PPO, ale ne, zde kromě neustálého křiku a buzeraci nepřidává žádné vyšetřovatelské koření. Všechno by ale nějak šlo pokud by postavy, a vůbec epizody, dostaly zajímavý kriminální případ, který působí natolik atraktivně, že budete mít chuť dojít jeho rozuzlení a při cestě k němu vás dokáže nejednou překvapit, ale to se zde zase nekoná. Tohle považuji za největší neduhu projektu. Dostali jsme tři epizody, kdy ani jedná nemá parametry obstát jako povedená kriminálka. Jednoduchý případ nějakého zavražděného chlapíka, který by třeba hoši z PPO vyřešili za jednu televizní půlhodinku a i tak bychom asi remcali, jak banální to nakonec byl zločin.. Trojnásobná délka tak znamená větší zabrouzdání do všedních životů hlavních aktérů, ale ani tam nejde o nic hlubšího a k nějakým mini příběhům to má daleko.. Samotné vyšetřování mi nepřijde moc napínavé a několikrát poněkud nepřehledné a navíc v samotném rozuzlení nepřijde s ničím poutavějším. Divák u toho nemá pocit, že by něco nečekal, a to přesto že přehlednost vyšetřování není zrovna největší.. Závěrem dodám, že hláška "pracky vzhůru" už tomu navždy dá razítko.. Průměrná kriminálka, nabitá nejlepším možným castingem, která od začátku do konce drží podobné tempo a nepřílišný zájem diváka.. Ale pořád si to pustím radši než kdejaký žánrový pokus u konkurence. 60% ()

subic

Mě se to líbilo, oproti Devadesátkám a Případům 1. oddělení to nebyla taková šleha, ale slušný. Ivana Trojana mám rád, v Šarlatánovi vypadal dobře, tady už z něj udělali fakt dědka. Tereza Ramba už hrála vyšetřovatelku ve sv.trojici, akorát že tady už na tu roli akorát dozrála. Ondra Vetchý nejvíc, jemu tyhle role parádně sedí a když se vytočí, tak mám pocit, že mu snad musí prasknout cévka v hlavě. Dvojčata Hádek dobrý a Taclík už je zase tlustej jako prase, už je to pár let, co byl hubený, jak kdyby marodil, ale nemarodil. Starej Švehlík dobrý, skoro škoda, že ho pak nechali zemřít. A pak Vlasáková jako lékařka se tu jen párkrát mihne, stejně tak patolog Etzler. A kdo by to byl řekl, že několikanásobný vrah bude Marek Holý, protože daleko známější je spíš jeho hlas než tvář. 7/10 ()

ESW

Pokud by takhle skutečně vypadala práce policie, tak to by bylo velký špatný. O to hůř, že scénář píše bývalý policajt. Možná to má být humor, ale je to spíš směšný. A pořád dokola, jestli tohle skutečně český divák chce, tak nám není pomoci. A Ramba no. Už ji prosím ty urvany role nedávejte. Dík. ()

ostravak30

I když Josef Mareš a Jan Malinda udělali vynikající Případy 1. oddělení nebo Devadesátky, tak tady je to šlápnutí vedle. Připadá mi zvláštní, jak moc Šera odsuzuje psychologické profilování, což je jinak vcelku běžná věc, ale dobrá, každý má svůj názor. Ovšem ještě horší mi přijde fakt, že se jak ke Stehlíkovi, tak Fousové chová strašně, skoro na úrovni bossingu. A to nemluvím o tom, že se většina spolu jen hádají, neuznávají se jako parťáci, tím pádem nepracují jako tým a má to vliv i na celkový způsob vyšetřování a jeho pomalý posun vpřed. Oni se ostatně ani dvojčata nepředřou a dělají spousty chyb. Osobně si neumím představit, že by takto nějaké oddělení skutečně fungovalo a vyšetřovalo. Jiří Strach je výborný režisér, ale scénář, který funguje u Případů 1. oddělení, kdy jde o oddělené případy a existuje snaha ukázat reálnou práci policie, nemůže fungovat u jednoho případu, navíc se stopáží kolem hodiny a půl... ()

Ivoman

Takhle jestli to chodí na kriminálce tak potěš nás všechny Pán Bůh a divím se, že vůbec objasní nějakou vraždu. Voříškové ta role vůbec nesedla, jako policajtka je k neuvěření. Vetchý by si měl začít vybírat klidnější role, jinak mu brzo praskne cévka jak furt v každým seriálu řve, dokonce i v pohádkách řve. Trojan je skvělej. Prostě skvělej. ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy