Katolická církev se potřebuje zviditelnit a tak vyhlásí velkou akci s možností očištění od hříchů. Stačí projít v den konání slavnosti portálem kostela sv. Michala. Toho se rozhodnou využít Bartleby a Loki, dva padlí andělé, které bůh vyhnal z nebe, když odmítli plnit jeho rozkazy. Jenže pokud by se jim to povedlo, měli by cestu zpět do nebe otevřenou, čímž by zvrátili boží rozhodnutí a to by znamenalo konec světa. Aby se tak nestalo, obrátí se na rozvedenou Bethany Slaone, která je sice katoličkou, ale víru už dávno ztratila, serafín Metatron, který je zástupcem a mluvčím boha, a snaží se ji přesvědčit, aby se vydala do New Jersey oba padlé anděly zabít a zachránit tak svět. Slíbí jí dva pomocníky a ochránce, kterými se stanou svérázní drogoví dealeři Jay a mlčenlivý Bob. Ti ji hned druhý den zachrání život, když je přepadena Styxskými trojčaty, pomocníky démona Azraela, který má v plánu zničit boha a chce k tomu využít právě dvojici padlých andělů. Bethany, která je ve skutečnosti praneteří Ježíše a jeho posledním vzdáleným potomkem, se s Bobem a Jayem vydává na místo konání slavnosti. Cestou se k ní přidává z nebe spadlý třináctý apoštol Rufus, o kterém se v Bibli nepíše, protože je černoch a také mýtická múza Serendipita. Čeká je dlouhá cesta plná nebezpečí, jako třeba útok pekelného zabijáka Golgoťana, a překvapivých informací, jako třeba, že Ježíš byl taky černoch a bůh je ve skutečnosti žena. A na jejím konci pochopitelně střetnutí s Lokim, Bartlebym a také démonem Azraelem, který nehodlá dopustit, aby někdo překazil jeho plán. (oficiálny text distribútora)

otík

Sice vtipná komedie, výborné hlášky, ale celkově hodně drsné a sarkastické vůdči křesťanství. Ale pokud to vezmu s nadhledem (což je třeba), dá se tomu zasmát i od plic. ()

tom88

O Dogme som nevedel takmer nič, iba že je tam zopár známejších hercov. Nečakal som takúto nabrúsenú fantasy komédiu, to fakt nie, čakal som mysteri alebo thriller, no ale toto sa fakt podarilo. Je to dosť inteligentné a šikovne natočené. Kevin Smith je borec, od neho som zatiaľ videl iba Otcom na plný úväzok, čo nie je nič výnimočné. Dogma je natočená s prehľadom, nechýbajú zaujímavé postavy, pomerne dobrý ale komplikovaný dej, teda skutočnosti, ktoré boli totálne prehádzané. Herci sú dobrí, obsadenie je hviezdne ako sa len dá. Potešil ma najme Chris Rock ako 13. apoštol. Chvíľami mi trocha vadil Jay s Bobom, ale to sa dá prehliadnuť. Je to veľmi vtipné, niekedy fakt až moc. Tento film určite pobúril spoločnosť a pobúri asi každého katolíka. Mne sa to páčilo a rád si to pozriem znova. Viac takýchto filmov... 80% ()

Decker

Tak takhle komedie me opravdu nijak zvlast nenadchla, ale na druhou stranu musim uznat, ze u nekterych gagu jsem se velice pobavil. ()

Wallas

Vypadalo to, jako by někdo hodil Kevinu Smithovi scénář a on si tam jenom dosadil postavy a herce. Vypadalo to, že jediní, kdo opravdu umí hrát, je Jason Mewes a Alan Rickman. Vypadalo to vskutku opravdu podivně. ()

trojtmberk

Zaplať pánbůh, že se najdou lidi co vidí náboženství jako jednu velkou komedii. Trochu pozměnit postavy, pár jich přidat a hurá do boje, ve kterym se dva bezpohlavní andělé snaží o návrat do ráje a navíc můžou dokázat, že bůh je omylnej a to i za cenu zničení veškerý existence. ()

Estrellita

Mám pořád tendence tomuhle filmu přidat i tu poslední hvězdičku, protože mi přijde naprosto geniální a některé hlášky nikdy nezapomenu - protlemila jsem skoro celý film... Ale nemůžu - ta scéna s hovnodémonem byla opravdu trapná a zatraceně přehnaná. Jinak - Ben Affleck a Matt Damon jsou v roli bezpohlavních padlých andělů naprosto neodolatelní! :) (Tohle je pro mě pravý Loki, s nějakým Thorem na mě nechoďte.) Celé je to příjemně ironický počin, ve kterém se člověk dozví spoustu zajímavých informací, jejichž pravdivost dříve jenom vnitřně tušil... totiž: "Bůh je žena!" :) ()

tatanapope

Nuž nebyl to přímo ten film u kterého bych plakala smíchy a ani téma mě úplně moc nezaujalo , takové trochu lehce pohádkové , ale když se na to člověk dívá z nadhledem a bere to čistě jako humor s trochou nadsázky , tak se po celou dobu příjemně baví . Viděno v rámci FILMOVÁ VÝZVA 2015 od verbal ()

Sfinkter

Smith svůj nápad zmákl hodně dobře, výborně obsadil všechny role a děj se nikde neseká, 2 hodiny uběhnou jako voda. A samozřejmě se budete smát. ()

ivan_drago

Tak samozřejmě vykradená Dobrá znamení od Terryho Pratchetta, což teda nic neubírá na kvalitě filmu. A to že si navíc dělá prdel z církve je eště lepší, protože ty pedofilové se berou moc vážně.... nesnáším je... Jinak sposta výborných vtípků, plus zjištění, že bůh je žena. ()

Mrkvič

Kevin Smith je mistr absurdních situací a dialogů. Bohužel to ale není už takový filmař. Dogma tak je plná skvělých nápadů, ale provedení občas jak z hodně laciného seriálu. V jakém jiném filmu uvidíte dělat Boha stojku? Ani v žádném historickém s Charltonem Hestonem! ()

DaUr

"Živí se bojí smrti. My mrtví jen rozkladu a nekrofilů." Třeskutě vtipná komedie, jejíž hlavní slabinou je snad až příliš vtipný začátek. Po skutečně brilantní první půlhodině se silně tempo hustota "zabijáckých" dialogů a větší důraz je kladen na příběh, který je (jak je u Smithe zvykem) pouhým pozadím pro geniálně napsané dialogy, tentokrát na téma křesťanství a víry. Všechny role jsou perfektně obsazeny, obzvláště Alan Rickman je i přes malý prostor úchvatný a taneček Salmy Hayek si troufnu přirovnat k tomu, jenž předvedla v jednom nechvalně známém upírském baru. Velká škoda již zmíněného zvolnění v závěru, dlouho jsem věřil, že je to jistých pět. ()

GrooveJump

Člověk musí někdy kritizovat svoje oblíbence :D. Na opět oskara hodném scéníáři Kevina Smithe se tentorát můžeme přesvědčit, jak se všechno ostatní dá filmově zpackat. Ostatně kdo by chtěl vidět někdy znova plakajícího Mlčenlivého Boba. Never more.......... ()

Raven0

Ona je ta první polovina vcelku vtipná, dělat si srandu z křesťanství baví i mě... Ale pak zábava dosti upadá. U konce pak člověk téměř usíná nudou... Dost mě taky překvapil laciný look celého snímku. Škoda. Potenciál tu určitě byl. ()

danoo

Ako vždy skvele napísané, hodne vulgárne a koncepčne komixové - teda to všetko, čo máme radi na Kevinovi Smithovi - no tentoraz aj s náboženskou tématikou s tým, že Dogma nie je ž i a d n a . a n t i k l e r i k á l n a . s a t i r a, naopak ide o pohľad na alternatívy dnešného kresťana, čo najviac ocenia práve veriaci diváci (mne sa napríklad veľmi páčila analógia medzi vierou a pohárom vody). K perfektnosti však prekážalo posledných zhruba 20 minút, ktoré boli tak trocha otrepané: čo si mohol dovoliť D. Zucker v Duchovi, nemôže si dovoliť K. Smith. Ale aj tak, veľká spokojnosť! ()

T-pack

Věřte tomu, nebo ne, ale důvod, proč je můj komentář tak dlouhý... je lenost. Zeptejte se mě na to někdy. Nuže: Film Dogma se zaobírá náboženstvím, konkrétně snad katolickou vírou a to samo o sobě zavání kontroverzí na míle daleko, vezmeme-li v potaz, že předchozí snímky Kevina Smithe jsou o sprostých prodavačích a homosexualitě. Jedna věc je na tom super urážlivém Dogmatu velmi zajímavá: ve filmu totiž Bůh prostě existuje a není o tom nejmenších pochyb – důležitý je zde důraz na víru, ovšem obecnou víru. Postavy se několikrát zmíní o tom, že není ani tolik důležité věřit v konkrétního boha, jako spíše víru neztrácet. To je samozřejmě v přímém rozporu s tím, co hlásí oficiální stanovisko církve. Samo o sobě možná docela dobrý důvod k protestování proti snímku, ale tady je to jádro pudla. Tím největším důvodem byl prostě jeho vznik. Ano, spousta demonstrantů, včetně představitele Katolické ligy Williama Donahue, se rozhodla snímek bojkotovat, aniž by ho viděla. V důsledku toho může film vyznít, a pravděpodobně tak většině rozumným lidem i vyzní o mnoho mírumilovněji, než církevní instituce. Byť se to místy nemusí zdát, tento film nevznikl, aby urazil… spíše bere věci s odstupem. Kevin Smith sám byl totiž vychovaný jako katolík a je dodnes aktivním křesťanem. Všeobecně kulturně založeným člověkem, kterým je, musel však zákonitě dříve nebo později narazit na určité názory týkající se náboženství. Některé z nich pocházejí i od George Carlina, komika, který si ve filmu zahrál roli kardinála Glicka, postavu tak satirickou jako jeho vlastní výstupy. Dá se považovat za něco jako velkou hvězdu, když vezmeme v potaz, že hraje ve snímku Kevina Smithe. A rozhodně není jediný. O to trpčeji musí člověk přijmout fakt, že i přes přítomnost „větších“ jmen (rozhodně větších než ve všech třech předchozích snímcích), v čele s Alanem Rickmanem, se žádný extra herecký koncert nekoná. Velmi zvláštně to působí především u Lindy Fiorentino – snad každý dialog vedený s ní působí jako dva gumové míče, co se od sebe neustále odrážejí, místo aby splynuly v hladký rozhovor. Možná se na tom podepsaly problémy herečky spolupracovat s režisérem, ale možná za to ani nemůže. Možná je to chyba dialogů, což je u Smithova filmu velký paradox. Problémem je jejich informativní charakter – všechno, co se na plátně děje je vysvětlováno dialogy, na jednu stranu velmi správně, aby se divák v příběhu neztratil, na druhou stranu to odvádí od tvůrcova trademarkového stylu vytvořit nevšedně všední dialog se spoustou sprostých slov a popkulturních odkazů. Ne že by se to vytratilo úplně s Chrisem Rockem stěžujícím si, že není v Bibli, protože je černej, Mattem Damonem smějícím se, jak rád vyjebává s církevními hodnostáři nebo citací hlášky z úvodu seriálu The Six Million Dollar Man. Kdybyste byli pořád na pochybách o Kevinově režii, je tu pořád duo Jay a Mlčenlivý Bob. I přestože však Boba hraje sám Kevin Smith, právě jeho dlouholetý kamarád Jason Mewes hraje postavu tak typickou pro všechny jeho snímky. Režisér sám se vyjádřil, že Jay působí ve filmu jako odlehčující prvek. Má přirozený komediální talent a to ať už jde o podání replik či řeč těla a mimiku. Ve snímku Dogma je schopný zastínit i Chrise Rocka a to přitom většinu času hovoří jen o sexu a jak se všechno podělalo. Film však rozhodně není tak jednoduchý, jak se tváří. Stygianská trojčata doprovází zvuk bzučícího hmyzu – patrně odkaz na fakt, že Belzebub znamená v překladu Pán much. Celá ta mytologie (i když, jak z filmu víme, bychom tomu neměli říkat mytologie) křesťanství je krásně zakomponovaná jako nosná konstrukce zápletky. Dokonce i Golgothan je založen na dobře zdokumentovaném jevu, kdy se u mrtvého uvolní střeva a svěrač, tedy ani hovnodémon není jen bezmyšlenkovitou sračkou. Hodnotit nebo kritizovat snímek je úkolem relativně jednoduchým. Kevin Smith už ve filmu zná své publikum, ví co nabídnout a co si dovolit. Jako filmař to rozhodně není žádný vizionář, po vizuální stránce nemá Dogma konkrétní styl, protože Kevin je jako scénárista mistrem dialogů. Rozebírat film už může být trochu oříšek, neboť snímek je velmi přímočarý. Nemá onu hloubku, kterou někteří diváci tolik vyžadují, na druhou stranu není ani povrchní. Říká věci očima člověka, který se považuje za hodně obyčejného a vůbec ne za umělce. Člověka, kterému nevadí udělat ze svého snímku paskvil. Zároveň ale i člověka, který se nebojí vyjádřit svůj názor. Dogma je ten typ filmu přirovnatelný k vašemu kamarádovi, co si s vámi sedne v hospodě a s velkým nadhledem a vtipem nadává na věci, co mu přijdou hloupé. Ale i to je jeden s důvodů, proč se kamarádíte a proč jste si v té hospodě ten večer sedli. Za pětihvězdičkového mudrce ho nemáte, ale za čtyřhvězdičkového kamaráda určitě. () (menej) (viac)

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

Ben Affleck a Matt Damon zpátky před kamerou

23.07.2019

Lidé občas zapomínají, že herci Matt Damon (Marťan) a Ben Affleck (Město) jsou nejen velcí kamarádi, ale také oscaroví scenáristé filmu Dobrý Will Hunting. A přestože spolu během let produkovali plno… (viac)

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu

03.11.2007

Hvězdy hudebního byznysu na plátnech kin nejsou ničím novým či neobvyklým. Od Elvise Presleyho až po Justina Timberlakea, zpěváky a muzikanty vždy lákalo zkusit i jiné múzy. Shodou okolností se tento… (viac)