Super Mario Bros. vo filme

• Česko Super Mario Bros. ve filmu (viac)

Súrodenci Mario a Luigi snívajú o tom, že sa im podarí viesť najlepšiu inštalatérsku firmu v New Yorku, čo sa im zatiaľ celkom nedarí. Možno práve preto sú ochotní vrhnúť sa do úloh, ktoré sú zjavne nad ich sily. Ich ochota ísť do toho po hlave sa im nevyplatí v momente, keď vlezú do podozrivo vyzerajúcej obrovskej zelenej rúry a o pár sekúnd neskôr sa už nekontrolovateľne rútia “niekam”. Na druhom konci rúry ich čaká fantastický svet, ktorého obyvatelia práve riešia existenčný problém. Odporný jašter Bowser, kráľ jedného z kráľovstiev, sa rozhodol násilím ovládnuť všetky ostatné kráľovstvá. Konkrétne si vyhliadol Hubové kráľovstvo, ktorého vládkyňu, princeznú Peach, by si rád vzal za ženu.
Večný smoliar Luigi sa po bláznivej jazde ocitne v Bowserovej spálenej krajine, kde ho okamžite zajmú prisluhovači miestneho kráľa. Mario má oveľa väčšie šťastie, pretože kráľovstvo princeznej Peach, v ktorom skončí, vyzerá ako raj nielen pre hubárov.  Peach je navyše milé dievča bez princeznovských manierov, takže keď sa Mario dozvie, aké nebezpečenstvo hrozí jej kráľovstvu, okamžite sa jej rozhodne pomôcť. Najmä ak sa mu pritom podarí zachrániť svojho milovaného brata Luigiho. Zabúda však, že nie je žiadny hrdina a že najodvážnejšia vec, akú kedy urobil, bolo pritiahnutie vodovodnej batérie. Ale keď ste Super Mario, nebojíte sa žiadnych prekážok. (CinemArt SK)

Shakers

Nepýtajte sa ma ako a ani prečo, ale bavilo ma to a veľmi rád som si zaspomínam na detské časy a starého dobrého Maria, ktorého som drvil nie jeden piatok. Chcem dvojku, pri ktorej sa budem podobne baviť! P.S.: za titulkami sú dve scény a vlastne obidve sú super, takže ich nevymeškajte. 80% - 4* ()

DaliX

Fan service ako sa patrí :) Už od prvého traileru som sa veľmi tešil. Pri tomto roztomilom fúzatom inštalatérovi som totiž ako decko presedel pred TV pekných "pár" hodín. A rozhodne to stálo za to! A film je v podstate rovnako zábavný ako hra. Zápletka je priamočiara, hrdina sa musí dostať z bodu A do bodu B, po ceste sú vylepšenia a prekážky, prípadne si cestu môže skrátiť (o čo sa hrdinovia vo filme tiež pokúsia). Osobne s tým nemám problém, keďže v hrách išlo presne o to isté, a ako fanúšik som si len užíval všetky tie odkazy, a to som hral len prvé tri hry (zatiaľ). Chápem ale na druhej strane, že tí, čo hru nehrali si možno budú klásť otázky, prečo je toto takto, ako ten svet funguje a pod. Film sa to ani veľmi nesnaží vysvetliť (až na Power upy). A hoci mám rád filmy, ktoré majú prepracovanú mytológiu, vyvstáva tu otázka, či ju tento typ filmu vlastne aj potrebuje? Povedal by som, že aj nie. Animácia je úžasná, do detailov vypiplaná, je vidno, že si na nej dali záležať. O soundtracku ani nehovorím. Tyler skvelo nakombinoval rozprávkové motívy s tými videohernými (výborné variácie na pôvodný Super Mario motív) a pridal jej na veľkoleposti. Vznikol tak neskutočne chytľavý soundtrack, ktorý sa len tak neopočúva - skladba Super Mario Bros. Opus je top. K postavám, hlavný hrdina prekvapivo nie je až tak stredobodom pozornosti. S bratom Luigim majú skvelý vzťah, emotívne momenty fungujú (poteší, že uvidíme aj Mariovu rodinku). Keď sa dostane do Hubového kráľovstva, princezná je skôr tým hlavným ťahúňom a Mario je v pozícií akéhosi sidekicka, ktorý prechádza tutoriálom (Donkey Kong môže rozprávať). Zrod hrdinu tu napriek jednoduchosti funguje veľmi dobre, s Peach majú skvelú chémiu, Toad má zábavné hlášky (ale vlastne celých 90 minút je to jedna veľká sranda), takže, keď poslednú tretinu filmu hrdinovia zaútočia na Bowsera (hranie na klavír ma dostalo) a vypukne finálna akcia, hlavný hrdina to roztočí v plnej paráde a je to konečne ten Super Mario, ktorého sme, ako deti hrávali. Super Mario Bros. je ten typ oddychového filmu, ktorý vás pobaví, skvelo naladí. Až mi bolo ľúto, že to malo len 90 minút, kľudne by som prijal aspoň 15 min. navyše. Je to ten typ filmu, ktorý som si chcel po skončení okamžite pozrieť znovu. Na prípadné pokračovania sa teším. ()

playboxguest

Jedna z nejlepších videoherních adaptací. Říkám jako někdo, kdo už před třiceti lety mastil Mária na Nintendu a dodnes se mi valí u telky snes a několik kazet z instalatérské i opičí série. Bavila jsem se od začátku až do konce a po dlouhé době jsem se v kině několikrát i od srdce nahlas zasmála. Pobavilo dokonce napříč generacemi, páč jsme byli v partě 30+, 50+, 70+ a ten zážitek jsme měli celkem podobný. Očekávám, že se zvednou prodeje Switche, protože po zkouknutí má člověk chuť si hned zahrát. Viděno ve 4dx a chystám se minimálně ještě jednou. ()

HAL

Generický animák který není v ničem vyloženě "špatně", ale nedítě či nefanouška Maria nemá čím zaujmout... takže je ve výsledku snad i horší než stará ultrabizár adaptace Super Mario Bros. s Bobem Hoskinsem. 6/10 ()

DJ Obelix

Něco na pomezí 3 a 4 hvězd. Oceňuji dosud nejlépe vypadající animaci od Illuminationu i fakt, že Nintendo a Universal mysleli i na "pařany geronty", jako jsem já, ale pořád je to jen hra na jistotu s jasným odfajfkováváním jednotlivých položek, které ve filmu nesměly chybět, aby se merch dobře prodával. Ovšem to neznamená, že tu máme špatný film, pouze takřka dokonale vysoustružený "produkt", který rozhodně neurazí, ale ničím ani nenadchne. Vyzdvihnout je nicméně nutno Jacka Blacka, který si roli Bowsera vysloveně užívá a dá vyniknout i svému pěveckému nadání, což jakožto fanda Tenacious D nesmírně oceňuji. No a depresivní Lumalee si pak v každé scéně, kde se objeví, ukradne film pro sebe. Takže suma sumárum, pokud máte vy (či vaše děti) k Mariovi kladný vztah, rozhodně na film zajděte. Jen od toho nečekejte kulervoucí jízdou, jako byli např. minulý týden uvedení Dungeons & Dragons, kteří k dokonalému produktu přidali i to "srdíčko". A s tím, že příští týden se do kina chystá ještě Renfield, kterému se chystám dát 4 hvězdy, nemohu Maria s čistým svědomím postavit na stejnou úroveň, když je letošní jaro v kině tak nadupané. ()

Dzeyna

Příběh i zpracování super, nicméně Mario a Luigi vypadají i v animované formě dost staře. Jak dva chlapi po přechodu. ()

silentname

"The Super Mario Bros. Movie" je skutočne poriadny fan-service. Možno by mi nevadilo, keby sme sa tu dočkali ešte niekoľko ďalších bonusov, no na to môžu slúžiť pokračovania. Nepotrebujeme sa namlsať hneď takto na úvod. Každopádne, čo sa týka ostatného platí asi všetko, čo tu už bolo spomenuté. (Berte ale do úvahy, že som to sledoval so slovenským dabingom). Postavy? Skvelé. Myslím si, že Mario a princezná Peach sú stvárnení skvele, rovnako som nemal problém uveriť obrovskému egu Donkeyho Konga a Luigi by si možno zaslúžil trošku viac času, no väčšina jeho scénok je v zajatí. Bowser je podľa mňa spravený veľmi zaujímavo. Na jednej strane pôsobí tvrdo, no súčasne sú potom s ním momentky, kedy som rozmýšľal o čo tvorcom išlo. Je to vtipné a musím uznať, že skutočnosť, že je zamilovaný do princeznej ma pobavila a rovnako aj jeho snaha o romantiku a všetko je dobré v rámci komédie. Nájdeme tu aj jednotlivé power-upy, kde máme možnosť plne vidieť ich funkcie a vidieť Maria rásť, byť ako lasička, princezná využije kvetiny na trošku akcie... je tu toho dosť. Animácie? Skvelé. Toto je farebné dobrodružstvo pre celú rodinu, na ktoré sa veľmi príjemne pozerá. Má to všetko čo potrebuje a vyzerá to kvalitne. Dôvody prečo filmu nedávam vyššie hodnotenie je miestami trošku veľká snaha o komédiu, záverečná akcia (hoci dobrá) pôsobí tak trošku ako moment nasilu a skutočnosť, že som sa nedočkal stretnutia s Wariom. Pravdepodobne sa dočkáme v pokračovaní, no nechám sa prekvapiť. Platí ale jedno. Ak chce animovaný film, ktorý vás pobaví a dopraje 90 minút solídneho rozptýlenia, toto je dobrý kandidát. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Tá hra bola kedysi lepšia, to sú super nostalgické spomienky. Ale len kvôli nim a peknej animácii nevidím film ako skvelé dielo. V skutočnosti ak nie ste Super Mariovym fanúšikom, film nemá čo extra ponúknuť. Je tu štylizovaná animácia a živý soundtrack, na druhej strane jasná pripútanosť k hernej verzii, kde sú aj malé, vedľajšie či jednoduché postavy ponechané vo svojej prostote a ich potenciál nebol využitý, hoci mohol. Je to však najzarábajúcejší film roka a ja pri 1,3 miliardovom úspechu môžem len sklopiť uši. ()

Chrustyn

Spíše dětské s občasnými geekovskými narážkami pro táty a dědečky, pro které je postava Maria spojená s videoherními začátky, na malých, občas ještě černobílých televizích. Svižné, animací průměrné, zábavností na hranici trapnosti a slušného dobrodružství. ()

Marze

Barevné počítačově animované neškodné dobrodružství, adaptace populární počítačové hry z roku 1993. Přes hloupé pasáže je to dobrý film pro rodiče pětiletých dětí. Je to takový mišmaš jakoby tam tvůrci chtěli dát všechno co je napadne. ()

Stanislaus

Hru jsem sice nikdy nehrál, filmovou adaptaci herního fenoménu Super Mario Bros. jsem si ale v kině nechtěl nechat ujít. Z hlediska příběhu nemá film moc čím překvapit, což je - vezme-li se v potaz, že jde o adaptaci videohry - pochopitelné, tudíž rozumím, že to mnohým divákům (odkojeným na důmyslnějších animácích typu Coco či V hlavě) mohlo vadit. Já jsem se však v kině bavil, protože onen plošší příběh dokázali tvůrci plně vynahradit poctivou akcí, zaobalenou v líbivém vizuálu. Některé sekvence mi i lehce/více evokovaly jiné filmy - např. Šíleného Maxe (duhová honička), nebo Pinocchia (útroby "velryby"). Ano - člověk ví, jakým směrem se bude film vyvíjet, avšak díky svižnému tempu a v neposlední řadě i skvěle zvolenému oldies soundtracku člověk na tento "nedostatek" zapomene. ()

mcb

Slabý odvar z LEGO příběhu, kde zůstaly jen zábavné detaily a easter eggy. Zbytek je naprostý standard, zaměnitelný s jakoukoliv produkcí od Illumination Entertainment. ()

rikitiki

Super Mario si to odhopskal a zvítězil (to snad není spoiler). Je to milé, ale ne mimořádné. Pokud jste fanoušci, tak nejspíš zdvihnete hodnocení víc, určitě oceníte všechny odkazy a hračičkové piplačky, já film beru jako poctivý animák bez větších ambicí. SHRNUTÍ: Jak s pomocí hub zachránit dva světy. ()

BMW12

Vím, že Super Mario byla velice úspěšná videohra, já sám jsem si ji asi párkrát zahrál, ale moc si to nepamatuji, za mě už frčely jiné hry. Každopádně všiml jsem si, že ve filmu je mnoho odkazů na původní hru, což oceňuji. Velice se mi líbil úvod filmu a především ta animace Brooklynu, která byla luxusní. Pak se děj přesunul do Houbového království, což mě bavilo o malinko méně, ale pořád mě příběh celkem bavil. Na závěr jsme se vrátili opět do Brooklynu – bavilo by mě, pokud by se třeba druhý díl odehrával v této čtvrti New Yorku. Celkově se jedná o povedený 4* animák a jelikož je to zatím finančně nejúspěšnější film roku 2023, tak jsou i fanoušci videohry s filmem spokojeni. ()

anais

Nejlepší scéna je ta se psem ve sprše - skvěle vypointovaná, vtipná akční sekvence. Ale pak už je to jen herní fan servis a skrytá reklama na všechny Mariovské produkty. Někdy je film celkem invenční právě v tom, jak slavné herní elementy včleňuje do děje , ale celek sráží snad až příliš primitivní děj. ()

TheEvilTwin

Jakožto pocta Nintendo Mariovi jde o slušný kousek s hromadou odkazů, krunýřů, otazníčků a superschopností, houbiček i kongů. Jakožto pohádka pro děti je pak film už o něco méně výrazný a sice děti zabaví, ale že bych v kině slyšel výbuchy smíchu, to bohužel ne. No a v poslední řadě jakožto pohádka, která by fungovala i pro dospělé, Mario trochu zklamal. Hlouběji jsem se nezasmál ani jednou, žádné scény, které by vyloženě trhaly bránici, jsem zde nenašel a i “akce” byla celkem střídmá a tak trochu se držela při zemi a nevybočovala natolik, abych jásal. Z původních 93% po opening day jsem čekal daleko signifikantnější zábavu a na to, že film někdo označoval za nostalgický animák posledních let, z něj teda odvařený nejsem. Lehce zabaví, ale přímo nenadchne a kino potěšení se bohužel nekoná. ()

HellFire

Produkt zacílený na děti, kterému v tomhle smyslu nelze nic vyčíst (snad na místy hodně temnou atmosféru). Ale jinak naprosto zapomenutelná podívaná. ()

ARI50

První pohádka děti a hned pro je top výběr, povedlo se menší návrat do dětství taky proběhl, skvělý soundtrack. Povedený příběh. ()

luka4615

Neurážející videoherní adaptace až po okraj napěchovaná skrytými i zcela očividnými odkazy, která ale místo nějakého smysluplnějšího budování univerza raději předkládá prvoplánový a vykořeněný příběh. Je to vážně veliká škoda, jelikož potenciál tohoto snímku byl určitě daleko větší, než jsme vlastně ve finále dostali. Avšak za zmínku zde vyjma všudypřítomných easter-eggů stojí pouze výtečná záporná postava Bowerse (epický Jack Black!) a princezna Peaches, která se i ústředním hrdinům navzdory stala hlavním spojovacím článkem celého počinu. Pokud tedy máte rádi ikonické videoherní postavy, tento snímek by ve Vašem filmovém výčtu určitě chybět neměl. PS: Nejlepší postavou celého filmu je dle mého názoru depresivní modrá hvězdička, jejíž nihilistické smýšlení je něco naprosto dokonalého! „In an Insane World, it is the Sane who are called crazy.“ ()

oLí

Bezdušák, i když nemalá snaha i péče o značku vidět určitě je - snaží se to mít tempo a nepolevit v zábavnosti, ale nebavilo to bohužel příliš ani mě, ani děti. 5/10 ()

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (viac)

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

20.06.2023

Tom Cruise loni vlastnoručně zachránil kina a jeho Top Gun: Maverick se po fenomenální jízdě napříč světem zastavil až těsně pod 1,5 miliardami dolarů. Letos se něco podobného, ačkoliv tam to člověk… (viac)

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria