Kultový politický thriller nakrútený podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala. Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu. (oficiálny text distribútora)

noriaki

Skvělý politický thriller, bohužel poznamenaný časem. Film je překrásnou ukázkou drsné školy 70. let, kdy byla atmosféra pečlivě budovaná v málomluvných a precizně vygradovaných scénách. Pro dnešního diváka už je příliš pomalý a málo akční. Pátrání po atentátníkovi je popisované téměř v dokumentárním stylu a to nesvědčí napětí. ()

Iroquaise

zvláštní, přitom působivý thriller...Zinnemann vypráví velice stroze, úsečně a hutně...a až ostentativně potlačuje klasické thrillerové atrakce. - viz. dokonale "odbyté" finále....není se tu s kým ztotožnit, zůstává deskripce a odtažitost...přitom se ale neztrácí švih a napětí...v závěru mne napadlo, proč vyznění filmu není nastavené po vzoru Veřejných nepřátel - dva muži v opozici, přičemž jeden representuje systém a druhý individualitu...čistě na povrchní úrovni to tu je přítomno, ale scénář potlačuje charakter obou individualit - hlavně komisařovu, což je v důsledku jenom figurka soukolí ( "děkujeme vám, komisaři za vaši snahu, teď už případ přebíráme my") a zároveň brání divákovi jít s některou z postav ( Śakal je pořád vrah...ta postava není sympatická, je spíš fascinující)...má to charakter společenské sondy...pouť začíná i končí u Vítězného oblouku a prochází napříč Francií - na úrovni každodenní i na úrovni vysoké politiky...Šakal navštěvuje různá místa a potkává různé postavy ( které jsou často osamělé...když jsem knížku kdysi dávno četl, přišlo mi, že zamilovaná panička se chová až masochisticky...je si vědoma, že jí Šakal lže e pravděpodobně jí zabije, ale pasivně přijímá svůj osud)...v podobných stopách jde Veřejný nepřítel č. 1...ale jeho vyznění není tak deziluzivní a až tíživě existenciální...zajímavý film, který rozhodně stojí zato shlédnout víckrát...........................jo a mam takový dojem, že ze Šakala, resp. z francouzských thrillerů tohohle typu čerpá Jaroslav Soukup....viz. závěr Záchvěvu strachu.....viz. jeho práce s narativem, kdy se soustředí na situace a jednání postav...zřetězuje scény a postupně buduje oblouk.... ()

bjjoba

najlepsie filmove spracovanie pokusu o atentat na francuzskeho prezidenta - Charlesa de Gaullea s vybornym hereckym vykonom anglicana - Edwarda Foxa ()

BoncheR

Akokoľvek sa snažím, stále rozmýšľam to je na tomto filme také ospevovaniahodné. Špionážne thrillery sú fajn( viď J.F.K) ale tento bol naozaj nanajvýš priemerný. Trochu napätia a pár originálnych nápadov, inak nič moc. 65% ()

progression

Jeden z nejlepších kriminálních politických thrillerů (možná úplně nejlepší !), který ani po letech neztrácí nic ze své působivosti a opravdu zraje jak víno. Vynikající knižní předlohu (Frederick Forsyth) se podařilo natočit nezapomenutelným způsobem, což už u pozdějších verzí zdaleka neplatí. Životní role pro Edwarda Foxe v roli objednaného zabijáka plánujícího atentát důmyslným způsobem až do nejmenších detailů a přitom schopného okamžitých improvizací vynucených aktuálními okolnostmi. Na druhé straně zrovna tak životní role pro Michaela Lonsdaleho v roli komisaře Lebela, vynikajícího praktika i psychologa s mnoha životními i odbornými zkušenostmi. Pátrat po pachateli bez identity, činu, který se teprve má stát (neznámo kde ani kdy) vyžaduje opravdu neskutečné dispozice. Psychologický souboj mezi pachatelem i vyšetřovatelem může začít. Jeho filmový popis je opravdu strhující a nenapodobitelný, přesvědčete se sami, stojí to za to. ()

Tomatáš

Naprostý skvot, který směle může konkurovat "connerovským" bondovkám!Dynamika, střih (Oscar!!!) a celková image špionážního filmu, ve kterém je konečně francouzská policie vyobrazena jako naprostá extratřída v oboru, což je ve skutečnosti pravda.. ()

mab

Jeden z filmů mého mládí, který jsem shlédl několikrát a pokaždé mi něco dal. Brilantní popis profesionálního zabijáka, chladnokrevně a promyšleně jdoucího za svým cílem. Pro svůj cíl je schopen udělat všechno, i zabít, nikoliv však bezmyšlenkovitě. Tento film je volně založen na skutečné události - pokusu o atentát na francouzského prezidenta Charlese de Gaullea. Zmíněný prezident odrazil několik atentátů na svou osobu, ale tento, ve filmu popsaný, byl nejblíž k úspěchu. Film a hlavní "hrdina" vás tak vtáhne do děje, že si na konci filmu až tiše řeknete škoda, když mine svůj cíl. ()

Brain-D

Jedno z nejlepších krimi, co jsem viděl. Naprosto výborně zahrané a natočené. Hltal jsem každou scénu a ještě nikdy dřív jsem se tak netěšil na finálovou scénu. Úžasný snímek !! ()

JohnSmith

Moc pěkný thriller, kterému předělávka z roku 97 nesahá ani po kotníky. Filmu dominují zejména Fox a Lonsdale a především lehkost Zinnemannovi režie. I přes délku více jak dvou hodin je film jako jednohubka. ()

fefee

Stará dobrá poctivá thrillerová klasika kde celý film sa nesie v napätí a očakávaní ako sa skončí, no popri tom sa sem tam zakopáva sám o seba vo svojej dĺžke a miestami sa stáva krute nudnejším. Aj keď hlavná postava (E.Fox) mi liezla po čase skôr na nervy, napriek tomu bolo to fajn a dobre natočené. (3,5*) ()

Master19

Výborný film s perfektně budovanou atmosférou a nevyhnutelným, nicméně zásadním koncem, na který se žádný divák netěší. Herecky naprosto bezprecedentní výkon a kamera stylu sedmdesátek nechá připomenout Boddie a Doyla. Akorát tady se jezdí v Citroenech... Nestárnoucí film, ačkoliv dneska už je všechno jinak. ()

J.Lajner

Spisovatel Frederick Forsyth může být spokojen. Přesně takhle má vypadat filmová adaptace špionážního literárního díla. Snímek Den Šakala evokuje perfektně šlapající motor, jenž si udržuje konzistentní výkon. Jde o semknuté dílo, v němž jednotlivé části pracují ve prospěch celku. Jediné, co záměrně vyčnívá, jsou herecké výkony dvou hlavních postav. Michael Lonsdale a Edward Fox jsou excelentní. Dva zarytí protihráči. Každý na opačné straně barikády a oba maximálně výkonní ve svých profesích. A právě výkonnost je jediným rysem, který mají obě postavy společný. Po celou stopáž čekáte na jejich osudový střet a v momentě, kdy k němu opravdu dojde, budete mít srdce v krku. Nejlepší film Freda Zinnemanna. Více. ()

mandlova

Moje cesta k Šakalovi vedla přes shlédnutí tohoto snímku, když jsem ho ještě nedokázala ocenit (bylo mi asi 13), posléze jsem viděla americký pokus s Willisem a uvědomila si,že jsem něco podobného, lepšího! už viděla. Poté jsem našla v dědečkově knihovně knihu Fredericka Forsytha a pochopila. Dnes mám Zinnemannovu verzi ve své filmotéce a musím říct, že kdyby šlo dát víc hvězdiček, neváhala bych. ()

ghatos

Ve své době to asi bylo něco, ale v roce 2010 už to nemá takovou šťávu. Poslední třetina je přece jen slušně zvládnutá, ale velké finále je špatně natočené, prostě zkažené. OAS a Šakal vydřeli 3*. ()

mkubalikova

Jsem velkým fanouškem knih F. Forsytha, ale dostala jsem se k nim až po tomto filmu. Řekla bych dokonce že díky němu. Mám ráda pomalé tempo francouzské 70' krimi, chlad, uměřenost a propracovanost každého detailu, vše prosté zbytečného patosu. A Edwarda Foxe jsem jako malá tajně milovala! 90% ()

Den Šakala se dočká seriálové verze

Den Šakala se dočká seriálové verze

05.11.2022

Klasický detektivně-špionážní román Den pro Šakala z roku 1971 od spisovatele Fredericka Forsytha (Krycí název Oděsa), inspirovaný skutečnými událostmi a popisující neúprosný hon na chladnokrevného… (viac)

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale