Kontakt

Ellie Arrowayová zasvětila celý svůj život hledání života na jiných planetách. Stala se z ní vědecká kapacita na kosmické ticho, kterému naslouchá prostřednictvím soustavy gigantických teleskopů. A pak jednoho dne zachytí signál z vesmíru... Musí tvrdě bojovat, aby byla vybrána k prvnímu kontaktu se vzdálenou galaxií. Navíc ji stále pronásleduje minulost v podobě Palmera Josse, jednoho z prezidentových poradců a zároveň jejího přítele, který by ji ve vzdálené galaxii nerad ztratil. (oficiálny text distribútora)

moriero

Citlivé. Nenásilné. Civilní. Romantické. Ale hlavně neuvěřitelně hluboké. Plné základních myšlenek, které zásadně ovlivnily můj tehdy 15-letý mozek. Sám jsem ateista, ale když se někomu snažím vysvětlit základní prvek víry, použiju myšlenky postavy Matta McConaugheyho: "Ve vesmíru je člověk bez víry strašně osamělý." ()

david666

Pravda po letech film trošku ztrácí na atraktivitě. Stále se však jedná o kvalitní inteligentní sci-fi se skělými herci v čele s Jodie ()

O_Peki

Výborný námět a vlastně celý film sráží dvě věci - až zbytečný nadbytek patosu a úplně zbytečný Matthev McConaughey. ()

petr.al

Zemeckisův předlouhý ,,Kontakt" s divákem je letem do hlubin lidské víry. S obdobným nasazením s jakým pragmatická hlavní hrdinka hledá signál kdesi v nekonečnu, také tvůrci filmu s chutí pokládají otázky, na které neexistují jednoznačné odpovědi. Jestli na svém těle či ve svých myšlenkách pocítíte Božský kontakt je jen na Vás. Na mě té (americké) víry bylo příliš. Jsem ateista díky Bohu. To však neznamená, že bych si po shlédnutí tohoto sci-fi snímku trochu filozoficky nezamudroval. 3,4*. ()

Tinusa14

Výborne spracované sci-fi, vhodne zvolený herci ale tá posledná polhodina bola z mojej strany maximálne nepochopená. Nakoľko je toto môj najobľúbenejší žáner, viem že skoro žiadne sci-fi sa nekončí "normálne" s podrobným, respektíve nejakým vysvetlením všetkého čo sa vo filme udialo. Ale v tomto filme sa mi tá posledná polhodinka nepáčila a dopozerala som to len vďaka kvalitnej časti filmu predtým. ()

Emperor1

Mohlo to být trošilinku víc sci-fi a obsahovat méně těch romantických vycpávek a byl by to perfektní film. I tak mám Kontakt rád, i přes svou delší stopáž nenudí a podněcuje k zamyšlení. Jodie je i se svou umanutostí fajn a divák jí fandí, naopak unylý kněz v podání Mattewa McConaugheyho mi lehce lezl na nervy a jeho přítomnost mi přišla jako úlitba věřícím (protože ti k tomu přece taky mají co říct, ne?). ()

ekzorcist

Tento film som videl v malom post-socialistickom kine Odboj v Starej Dúbravke. Mal som 9-10 rokov a práve som prechádzal z posadnutosti dinosaurami na posadnutosť mimozemšťanmi (Akty X a Krajné Medze v tom zohrali nemalú rolu). Tento film bol pre mňa zážitkom už vtedy a ani ďalšie zhliadnutia mu na zaujímavosti neubrali. Takisto zaujímavé efekty neurazia oko ani v roku 2015. Večný boj skeptikov a tých, čo veria v mimozemský život pekne charakterizuje výrok otca hlavnej postavy: "But I guess I'd say if it is just us... seems like an awful waste of space. " :) ()

kacer4

Jedno s najlepších sci-fi celkovo. Vytknúť by som mohol len to, že som mal pocit, že film režíruje žena, ktorá poukazuje na odstrkovanie niektorých žien na druhú kolaj. V niektorých scénach to bolo veľmi výrazné. ()

punco

Nádherný príklad toho, aké skvelé a inteligentné filmy sa točili v rokoch 90tych. Množstvo fantastických scén a režijných nápadov, a krásna ukážka že 17 rokov pred Nolanom nám Zemeckis ukázal prelet červiou dierou vizuálne pôsobivo až z toho mrazí a s rovnakou intenzitou a vizuálnou krásou. Jodie Foster v najlepšej forme. ()

John Dunbar

Tento film je přímo pastva pro ovce. Je dobré vědět, že předloha pochází od "amerického Sisyfa" Carla Sagana (obdoby našeho Grygara), a proto je nutné brát toto jako velké varování již před samotným sledováním. Dvě hvězdy dávám za umělecký dojem. ()

Merenre

Film, který se skládá z naprosto nefunkční a vynucené romantické linky, zapálené polemiky na téma věda vs bůh, která působila v Evropě omšele už koncem 17. století a zbytečného, velmi předraženého výletu. Ale jak řekl klasik: "Každá jednotlivost je na nic, ale když je to dohromady, nějakou záhadou to funguje." u tohoto filmu bych to upravil na jakžtakž funguje. ()

Ronkar

Aneb sci-fi s přidanou hodnotou, které patří k tomu nejlepšímu, co vzniklo v 90. letech. Kvalitní předloha se dostala do rukou kvalitnímu režisérovi a výsledek opravdu stojí za to. Výborný scénář s myšlenkami o vědě, víře, lidském odhodlání, touze po hledání pravdy, ztrátě a samozřejmně lásce (rodičovské, dětské i partnerské). K tomu si přičtěte krásný soundtrack, vynikající Jodie Foster a na svou dobu špičkové efekty, které i dnes fungují bezchybně. Kontakt je důkazem, že nejkvalitnější sci-fi příběhy nepotřebují monstrózní akce nebo praštěné zvraty, ale především DOBROU MYŠLENKU, která je smysluplně rozpracovaná do všech vrstev příběhu. Vývojová klenba charakteru Ellie je perfektní a zúročuje se při emotivním finále vyšetřování, kde J. Foster ukazuje, že je opravdu herečkou s velikým H. Tématicky skvělé finále, která nutí diváka zamyslet se nad celkem. Jedinou chybou na kráse je lehce rozvláčné tempo, které nesedne každému a trochu toho patosu (kterej mi tu ale paradoxně vůbec nevadil a do způsobu vyprávění mi sedl). Dost možná nejlepší film o prvním kontaktu s inteligentním životem mimo Zemi (ačkoli je primárně o člověku a lidstvu jako celku). Viděl jsem několikrát a čas od času si to rád zopakuji. Jasných 5 *! ()

S.hort.Y

Jodie Foster to hrála skvěle, přesvědčivě. Celkově jsem ale od sci-fi, drama thrilleru s takovým námětem čekal víc. Ó dost víc. Za herecké výkony a líbivou kameru dávám 4 hvězdičky, jednu z nich beru za podle mě zahozený potenciál. Co mi film dal? 1) Ženy jsou ve vědě utlačovány, ale když mají štěstí, tak se jich ujme nějaký mecenáš. 2) (spoiler) Skvělá scéna, jak jde malá Ennie do schodů pro lék, až je to jen odraz v zrcadle (i proto pochvala kameramana). ()

meda2016

To je film z protipólu k Příchozím. Předchází je skoro o 20 let. Zvou nás až k nim a někdo má touhu to zkusit a zažít. Nepoznáte, jestli fyzicky nebo smyslově. S dnešními sci-fi řežbami a horory to nemá nic společného. Hvězdičku ubírá jen menší napětí příběhu. Carl Edward Sagan, autor knižní předlohy (1985), (která je údajně lepší a dokonce trochu jiná), byl americký astronom, astrofyzik a úspěšný popularizátor těchto a dalších přírodních věd. Napsal také knihu Cosmos (1980, později i scénář ke stejnojmennému seriálu) a obě knihy byly poctěny významými literárními cenami. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Většina herců je ráda, když za život nastřádají hrstku výrazných rolí. John Hurt, jenž nás právě opustil ve věku 77 let (zákeřná rakovina...), ale na tak malé ambice kašlal. Hurt začal hrát ve… (viac)

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

Vstupte do fascinující Oblasti #AFO51

18.04.2016

Olomouc se ve dnech 19. – 24. Dubna 2016 stane magnetem na fanoušky aktuálních blockbusterů s vědeckou tematikou. 51. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc … (viac)

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

Nolan pošle McConaugheyho do vesmíru

31.03.2013

Natáčení tajemstvím zahalené sci-fi Interstellar, kterou po Spielbergovi převzal Christopher Nolan, začne letos v létě. Není divu, že pozvolna začíná obsazování. Nabídku na hlavní roli dostal Matthew… (viac)