Pri predchádzajúcej záchrannej akcii blesk zasiahol stroj času, Marty McFly (Michael J. Fox) uviazol v roku 1955 a vynálezcu „Doca“ Emmetta Browna (Christopher Lloyd) zase vrhlo so strojom času do roku 1885. Marty sa tento fakt dozvie z listu, ktorý mu priateľ z onej doby pošle. Zároveň v ňom priateľ presne popíše spôsob, ako by ho mohol dostať späť do budúcnosti. Stroj času v podobe moderného automobilu totiž Doc ukryl v opustenej banskej štôlni, dokonale zakonzervovaný, aby vydržal sedem desiatok rokov, kým ho Marty a on sám, pôvodný Doc Brown z roku 1955, nevyhrabú. Dostať sa o sedemdesiat rokov do minulosti je pre Martyho hračkou. A podobne jednoduchý by bol aj let v dvojici opačným smerom o sto rokov, do roku 1985, keby... Keby sa nevyskytlo toľko faktorov, ktoré môžu úmysel oboch dobrodruhov prekaziť. Predovšetkým Marty na úteku pred Indiánmi nešťastnou náhodou prerazil nádrž so vzácnym palivom a kde na Divokom západe zohnať čisté plutónium? Na scéne sa navyše objaví prapredok Biffa Tannena, Buford Mad Dog Tannen (Thomas F. Wilson), rovnako tupý, hlúpy a namyslený ako jeho prapotomok. A pod jeho vedením Hill Valley, ktoré je v týchto divokých časoch iba drevenou osadou, vyčíňa banda zločincov. To nie je všetko. Doc, ktorý je v roku 1885 kováčom, sa totiž zaľúbil do učiteľky Clary Claytonovej (Mary Steenburgenová), ona jeho lásku opätovala, a tak sa svojskému vynálezcovi akosi nechce letieť naspäť. Buford prenasleduje Doca a Martyho, ktorého vyzve na súboj. Marty ho prežije, pretože mal pod vestou kus plechu a s Docom na im nakoniec podarí ujsť do budúcnosti, kam so sebou vezmú aj Claru... (TV JOJ)

tom88

Pre mňa najslabší diel trilógie, ktorý je kvalitatívne na stále dosť vysokej úrovni. Nenudí skoro vôbec, zopár scén ma úplne nebavilo, ale inak som sa dobre bavil. Má to švih, vtip dobré efekty dobové, podarených hercov a dobrý zábavný dej. Westernovosť mi ani nevadila, aj keď to časom liezlo krkom, ale spracovanie bolo výborné. Lloyd je super, Fox slabší ako v predošlých dieloch, ale dá sa. Je to nadpriemerný film, ale mňa trilógia príliš nepohltila, tak dávam silné 3*. 70% ()

stOKYi

rozhodol som sa okomentovať " návrat do budúcnosti" až po pozretí všetkých troch dielov. A nezostáva mi nič iné ako konštatovať, najlepšia trilógia akú som kedy mal možnosť vidieť a pochybujem že je niečo lepšie, alebo že niečo lepšie bude :) V pôvodnom pláne som to chcel pozrieť v priebehu niekoľkých dní, ale po pozretí prvého dielu som nemohol čakať a pustil som sa do dielu druhého, najedol som sa a šup diel tretí. :) Po skončení tretej časti som si uvedomil že je koniec a bolo to pre mňa naozaj smutné lebo som sa maximálne stotožnil s postavami a prežíval som všetko čo sa len prežiť s filmovou postavou dá :) Kvalitatívne bola pre mňa druhá časť najlepšia, v ktorej sme videli trochu častejšie cestovanie časom :) Časť tretia sa mi zdala byť najmenej zaujímavá čo ale neznamená že sa mi nepáčila. Stále si udržiavala vysoký štandard a dokázala sa predchádzajúcim dielom dosť priblížiť. Mal som občas ale pocit že daktoré časové prešmičky nedávali úplné logické vysvetlenie, ale predsa len kto má dokonalé 4rozmerno priestorové videnia? Asi len Dr. Emmet Brown, však bodaj by nie keď on je človek ktorý stroj času vytvoril :) Postavy Martyho a doktora padli J.Foxovy a Christopherovy Lloydovy ako uliate. A celkovo mám pocit že tento film (filmy) šlapal ako jedny dokonalé švajčiarské hodinky čo sa týka hudby, réžie, scenáru , hereckých výkonov a tak ďalej a tak ďalej. A to malo za následok to, že som vždy bol v posteli napätý a očakával čo za následky v budúcnosti resp. minulosti budú mať Martyho v kročenia a zasiahnutia do vecí, čo sa už stali, alebo sa len stať mali. Kým som nevidel Zemeckisove Návraty do budúcnosti, myslel som si, že jeho vrcholové režisérske dielo je Forrest Gump, ale teraz mám pocit, že asi môj názor mením :) Uvidíme či si u mňa Návrat do budúcnosti udrží tak isto vysoko latku aj po 50tom pozretí, tak ako to je u Forresta Gumpa :) ()

3n3my

Trojka je presne v strede medzi predchádzajúcimi časťami. Je lepšia od jednotky po obsahovej stránke, na rozdiel od dvojky je však menej využité cestovanie v čase a taktiež obsahuje aj menej technických vychytávok. Navrch má v zábavnosti a vtipe. Inak je to uzavretie trilógie ako má byť! ()

Nivenx

Třetí díl navazuje na druhý jako to bylo u předešlého a naši hrdinové se dostali na divoký západ, kde je o zábavu postaráno. Celé je to skvělé a nezaostává v ničem. Prostě paráda. 85% ()

URBAN

Tohle jsem od závěrečného dílu téhle trilogie nečekal a to bohůžel nemyslím v dobrém slova smyslu ze začátku to vypadalo slibně jenže se to zvrhlo do průměru který jsem vážně nečekal, pár dobréjch vtípků bylo ale doktor Emet Brown už nejede jako dřív. (..) (31.7.19/TV) ()

SoolenJV

Méně překombinované než dvojka a díky tomu i přístupnější a zábavnější. Praštěnost byla opuštěna na úkor westernových odkazů. ()

Radiq

Ach jo, do třetice furt melou o porušení časové kontinuity a opět to nedává smysl... A co ti ZZ-Top tam? Prostě zase další časová sračka, která se vyrovná předchozím dílům snad uplně ve všem. Ale dodnes nechápu to vysoky hodnoceni u všech dílů, protože je to fakticky hrozná kravina, všechno... ()

fantoci

No pokud jsem o dvojce psal v superlativech, tak tady se musím trochu krotit. Není to ale o tolik horší. Pořád v tom nacházím sposutu nových věcí, což je neuvěřitelné, když si vezmete stáří filmu, fakt, že už to byl třetí díl a navíc, že ve filmu jde v podstatě pořád o to samé.Rozhodně chco doporučit všem a to celou trilogii. Ne opravdu to nemá s Pánem prstenů nic společného. ()

LeoH

Zpátky k rozpustilé náladě a vyprávěcí struktuře první části – jeden naplno rozehraný souvislý příběh v kulisách láskyplného retra, ohraničený krátkým prologem a epilogem z navazujících časových rovin. Tak se mi to líbí. Drobné logické licence stejně jako v předchozích dílech absolutně nevadí (až na jednu opravdu zbytečnou: Jak se prosím může McFlyova praprababička navlas podobat jeho matce a zároveň být taky McFlyová? To se v rodině McFlyových z tradice dědí jméno po přeslici?), závěrečná scéna dává jasně najevo, že tady nešlo o žádnou technickou uvěřitelnost, ale o jedinečnou popkulturní jízdu plnou vtipu a fantazie s optimistickým poselstvím mj. o tom, že budoucnost je nakonec přece jen v našich rukou, ale taky o lásce, která roztančí i potrhlého profesora, nebo o tom, že opravdová odvaha někdy spočívá v přijetí nálepky zbabělce... a klidně si říkejme slova jako klišé, kýč a patos, to vše je přebito šarmem a lehkonohým humorem. Nic jiného než plný počet nemůžu dát. ()

Doudis19

Zřejmě nejlepší část trilogie o zmatkách v půtování čase a skvělé zakončení jedné z nejznámějších sci-fi sériií. Bohužel si mě ani jeden snímek nezískal natolik, že bych ho mohl označil hodnocením nejvyšším. Uznávám ovšem jejich kvality a kultovnost, spolu s herectvím Michaela J. Foxe a Christophera Lloyda. ()

filmmovier

Nejslabší díl trilogie a objektivně by to možná bylo na velmi silné čtyři hvězdy, ale problém je ten, že je to na hvězd pět a nedá se s tím nic dělat, je to totiž jen asi o 0,001% horší, než dvojka. Nejlepší western jsou sice Pistolníci z Apokalypsy (Red Dwarf, u všech Skotů), ale těsně za sebou mají Martyho McFlye a Doca. Nic se nezměnilo, i tenhle díl naprosto přímo navazuje na ten předtím (a ten předtím), opět je tu neskutečných kopec originálních, geniálních a perfektně fungujících nápadů (westernoví předci Martyho, westernový Biff, Clint Eastwood je za všechny prachy). Tentokrát to místy padá trošku do dramatu a nějaké ty věci tam nejsou úplně dotažené, ale finále, mimo jiné s Julem, Vernem a lokomotivou je naprosto excelentní a lepší závěr si tahle trilogie nemohla přát, protože je to opravdu vrchol (v tom nejlepším smyslu slova). Sice je mi dost líto DeLoreanu, ale protože hlášky a kulky padaj ze všech stran, má to perfketní (a pro sci-fi neskutečně vděčn) prostředí Divokého západu, atmosféru a tu fantastickou hudbu od Silvestriho, která se nikdy neoposlouchá, jsem ochotný přetrpět i tu učitelku Claru. Fantastické a brzo si to dám zas. 100%. ()

DragonnCZ

A takhle má vypadat zakončení jedné božské dokonalé trilogie! Westernový žánr tak miluju a skloubit tohle dohromady? To chce odvahu i dneska a udělat to před 33 lety? Já se prostě klaním. Ty odkazy na Clinta Easwooda a dolarovou trilogii miluju. Humor vše krásně vystihoval a postavy jsou prostě dokonalé a nejde je nemilovat. O to víc ta dominantní režie Roberta Zemeckise tohle ještě víc dovádí k samotné dokonalosti. Hudba Alan Silvestriho? Tady není už co víc dodat. Kamera nebo herecké výkony. Prostě a jednoduše Masterpiece s velkým M. Uděluji 10/10. ()

DaUr

Závěrečný díl dnes již klasické trilogie nijak výrazně nevybočuje z kvalitativní roviny, kterou stanovili jeho dva předchůdci. Role jsou opět pevně dané a vesměs se opakuje i podobná zápletka, pouze dosazená do nové, divácky zajímavé a neokoukané oblasti. Jedinou výhradu bych měl k úplnému závěru, který byl na mě prostě až moc šťastný a stereotypní, než abych si během závěrečných titulků řekl, že jsem viděl dokonalé zakončení. Důstojné však ano. ()

Samuel7

První díl mě naprostu uchvátil, druhý byl skvěle zamotaný, ale tento se už jen veze na nápadu cestování v čase a nic nového nepřináší. Ubylo dějových zvratů, vtipu i akce, a postrádá to tu jedinečnou atmosféru prvního (a částečně i druhého) dílu. Pro mě jen obyčejný sequel vynikající jedničky, která je právem klasikou. ()

skrblik007

Parádní zakončení excelentní trilogie. BttF III si zachovává svěžest a drive předchozích dílů a servíruje další strhující dobrodružství. ()

Mrkvič

To prostě musím opravit na 5 hvězdiček. Nádherně dojemné zakončení úžasné série. Zvlášť, když člověk viděl film už tolikrát, je to silnější a silnější, protože všechny postavy miluje (a to opravdu i ty malinkaté jako třeba plešatého učitele/šerifa). Časové paradoxy se sice kupí a vzhledem k vyřčenému jsou nesmyslné, ale kdo ví, jak by to skutečně bylo. Nebo jak to vlastně bylo :) ()

Lachtaan

Geniální série, kterou si Zemeckis zařídil cestu do režisérských nebes. Klenot sci-fi žánru v dobách, kdy filmové cestování časem bylo ještě v plenkách, i tak ale po neuvěřitených 30 letech předčí jakékoli pokusy o tuto tématiku v dnešních dílech. Tam, kde mě jednička pomaloučku, avšak trochu zmateně vtahovala do děje, tam mě dvojka naprosto ohromila a trojka svým vtipem i důvtipem vše majestátně završila. Právoplatné umístění na žebříčku nejlepších sci-fi filmů všech dob. Kam se hrabou dnešní experimenty tvořené z devadesáti procent přes PC, když osmdesátkový Návrat do budoucnosti nastavil svým úžasným příběhem a skvělými odkazy na ono cestování časem laťku tak nehorázně vysoko. ()