Pan Prokouk filmuje

(festivalový názov)
  • Československo Pan Prokouk filmuje (viac)
všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Bábkový
Československo, 1948, 9 min

Bábková náborová agitka s pánom Prokoukom vtipne apeluje na potrebu schopných pracovníkov v stavebníctve. Keď pán Prokouk filmuje, aj tí najväčší siláci sú ochotní pustiť sa do práce v kameňolome. (Fest Anča)

Iggy

Geniální! Ostatní příhody pana Prokouka nejsou nic extra, ale tahle sebereflexivní nemá chybu. Něco mezi Vertovovým Mužem s kinoaparátem a Keatonovým Frigem kameramanem. Obzvlášť konstrukce kamery a vynalézavý závěr jsou geniální. I když trochu toho ideologického náboje se tu taky najde. ()

Jara.Cimrman.jr

"Obecenstvo se žádá, aby odcházením nerušilo představení a hlásilo se o práci ve stavebnictví až po skončení programu." Pracovat v kamenolomu je zkrátka terno a pan Prokouk to skvěle natočil na vytuněný flašinet. Mne však nezlákal, protože mě bývalí vrátní a sluhové drtící kámen moc nebavili, ale závěrečný fórek s kinem rozhodně stál za to. ()

anais

Možná nejzajímavější Zemanem režírovaný Prokouk - sice opět agituje, ale paralelně toho sděluje mnohem víc. Z počátku trochu připomíná americkou grotesku, a hned na to se v neagitačním plánu vrhá do úvahy nad vlivem a smyslem samotného filmového média. Další významy tomu dodá scéna s asertivním barrandovsko-holywoodským producentem, který Prokouka s nezájmem vykopne z kanceláře, čemuž ze stěny přihlíží Donald a Mickey! Možná tu jsou jako zástupci animovaného filmu coby pouhé zábavy, a Prokouk jim svým motivačním přístupem nastavuje zrcadlo proletářsky angažovaného umění:) Ale zas ten konec, kdy Prokouk namíří kameru do diváků skoro jako kdysi Porterův kovboj ... tohle je opravdu moc zajímavý snímek! ()

joehot

Trochu levičácká pohádka o tom, jak nedoceněná a nesprávně využívaná je síla paží pro práci, jak jsou hollywoodští, kapitalističtí producenti zlí, ale se spoustou Zemanovy nápaditosti a Vlastou Burianem Prokoukem (nemůžu se zbavit dojmu, že se má pan Prokouk podobat právě jemu. https://www.youtube.com/watch?v=RwfawStD364 ()

duddek

Pan Prokouk ukazuje, jak je to všechno vlastně jednoduché. Pár berlí, flašinet a prázdná flaška – a můžete natáčet. Svým narychlo spíchnutým "kamenickým" dokumentem dokonce strhuje skutečné diváky v kině... (Čeština, jak se přesvědčil při psaní inserátu ohledně filmování, ovšem zdaleka tak jednoduchá není – za oslovení patří čárka a jen jednou ze tří případů se mu podařilo napsat "s sebou" včetně "s".) ()

bratr.Milan

Tento film jsem nedokoukal, protože jsem se zvedl a šel se přihlásit o práci ve stavebnictví. Nevím, jestli to v té době brali vážně, nebo to působilo podobně ulítle jako dnes. Panu Prokoukovi už vážně přeskočilo a tak vzal flašinet vrazil do něj vypitou láhev a začal si hrát na to, že natáčí film, obalamutil tím siláky, většinou vrátné, kteří toužili stát se filmovými hvězdami. Kvůli natáčení utekli z práce aby nakonec pracovali v lomu a stavěli asi baťovské domky, či co. No, kdo toto vymyslel!? Je to nějaký dadaistický koncept, asi. Jestli je to všechno záměrně s kriticko-filosofickým přesahem, patří tomu ještě jedna hvězda navíc. Dobrá práce. ()

Sadova302b50

Nejlepší Zemanova agitka, která si i utahuje sama ze sebe a v závěru je tak pře-agitačně trhlá, že nemohu jinak, než dát plný počet. Nejvíce mě však dostala výroba kamery a nábor vrátných. Nakonec pan Prokouk přeci jen dostane, co si přál - natočit dokument bez umělého zásahu, přímo a doslova napsaný životem. Jak zde zmiňuje uživatel formelin, Vertov by se tetelil blahem. :-) 86% ()