Cesta do praveku

• Československo Cesta do pravěku (viac)

Dobrodružný príbeh štyroch chlapcov, ktorí zažijú neuveriteľný výlet do histórie Zeme. (STV)

xenopus

Ruku na srdce, měřeno dnešními kritérii by už film neobstál. Místy až komicky působící triky a zcela absurdní dějové skoky do jiných období (přes noc o pár desítek milionů let zpátky - kam se hrabe toto :-) ). Ale musím uznat, že jako dítěti se mi Cesta líbila moc. Přestože pauza mezi mým dětstvím, kdy jsem ji viděl na dlouhou dobu naposled, a mou už zralou dospělostí trvala z pohledu geologického času nicotných přibližně dvacet let, některé obrazy jsem si při nedávném sledování docela přesně vybavil. Takový účinek má Zemanova schopnost vyprovokovat v dětské mysli imaginativní procesy. Vzpomněl jsem si hned, jak jsem tehdy u babičky po zhlédnutí vzal pastelky a maloval tu cykasy, jinde nějaké druhohorní ptakoještěry, i na toho trilobita došlo. Od Cesty do pravěku nebylo daleko ke Knize o pravěku (autoři Špinar a Burian) a nakonec jsem šel studovat vysokou školu s přírodovědným zaměřením. Jak jsem říkal - dnes slabota, ale především z nostalgie dávám silné 4*. ()

haffen

Hovorím si, ako by točil ten Zeman keby mal také možnosti aké sú dnes. Možno by to ale stratilo svoje čaro animácie. Veľká klasika hlavne pre deti (tie dnešné to už nedokážu oceniť). Na filme sa dosť podpísal zub času. 4 1/2 hviezdy. ()

DzejjPii

Cestu do Pravěku asi každý zná. Určitě by se mi jako malému klukovi hrozně líbila, kdybych tehdy na ni neodmítal koukat s tím, že ty efekty jsou přece vidět a není to vůbec realistický, jako! Samozřejmě jsem si neuvědomoval, že na rok 1955 jsou efekty špičkové. Zemana by si v Hollywoodu hýčkali. Každopádně, film je o tom, že skupina mladých kluků cestuje zpět časem a "proplouvají" pravěkými epochami. Moc se neřeší, jak se jim to vlastně povedlo, nebo mi to nějak uniklo. Nicméně, potkávají se během své cesty se všemi krásnými zvířátky, kterým je asi lepší se vyhnout. Hezké je, že cestu plují proti proudu - znázornění toho, že jdou zpět časem. Musím ale říct, že jsem si díky tomu uvědomil to, že filmů, které se odehrávají v pravěku, moc není a je to celkem škoda, rozhodně se jedná o zajímavé téma, i když jsem jako malej kluk byl spíš na vojáky. Každopádně, film je fajn i když jste dospělí, ovšem vychutnají si ho především asi mladší diváci. ()

Scraffy

Vyzerá to pekne! Avšak ja som toto dielo nemal možnosť vidieť ako malý. A preto nemám na toto utvorené spomienky a vidím to z dnešnej doby. Síce to má na tú dobu naprosto super efekty a celkovo vizuál, ale za 85. najlepšie hodnotený film by som to vôbec nepovažoval. Scenár je jednoduchý, až banálny. Obsadenie a ich výkony nie sú moc dobré. Jedna vec sa ale Karelovi Zemanovi uprieť nedá. Je to taký náš Spielberg. ()

IvonaK

Život se pořád mění a tak to půjde bez přestání, věčně. Tento snímek by se současným divákům mohl zdát komický, ale na tu dobu byl opravdu úžasný. ()

Clark_Kent

Nejde zapomenout, při každém dalším podívání o něco lepší rozměr dalšího nadšení. Pamatuju, že ta scénka kdy jde zablácenej Tonda podél řeky a kamarádi si myslej, že je to pračlověk. Z toho jsem měl sakra, vždycky v kalhotech. ()

nmarca

Přestože hlavním cílem filmu je pravděpodobně poučení českých školních dítek, je velmi poutavý, napínavý, čtyři chlapci připomínají narnijské děti a jejich dobrodružství plynou úžasně přirozeně. Filmu je už skoro 55 let a stále neztratil své kouzlo. Je to tak jednoduché, sednout do loďky a vydat se do pravěku, pokud ve Vás zbylo ovšem aspoň trochu z dítěte! ()

Arccos

Naprosto kultovní film mého klukovského dětství. Troufám si tvrdit, že až do Jurského parku vůbec nejlepší ztvárnění pravěkého světa vůbec. Čas sice ubral filmu z dojmů jeho realističnosti, ale přesto zůstane pro děti něčím speciálním - tomu věřím. ()

DANAT

Bola to BOMBA I mnohé iné filmy dnes vyzerajú zastaralo, ale radi sa k nim vraciame. Pre mňa je to detstvo. A Karel Zeman veľký čarodejník. ()

gidzitka

Nemohu jinak. V deseti jsem byla ohromena. Ta chuť pravého dobrodružství zůstává na jazyku a zachovává si svou příjemně kořeněnou chuť. Triky jsou z dnešního hlediska místy úsměvné, ale neztrácí tu sladkost, to KOUZLO. ()

stainboy

Přestože dnes jsou filmové triky někde úplně jinde (Karel Zeman by se jistě divil), dodnes se na Cestu do pravěku rád podívám. Na rozdíl od dnešních digitálních dokonalých imitací má totiž Zemanův pravěk duši a ohromnou atmosféru. Souboj dvou dinosaurů, cesta prvohorním pralesem nebo konec cesty u pobřeží kambrického (?) moře, to jsou nezapomenutelné scény. ()

tartan

Silne nostalgických päť hviezdičiek, napriek tomu, že film prakticky nemá žiadny dej (a aj to hľadanie strateného kamaráta - čo je jediný dramatický oblúk vo filme - bolo spôsobené ochorením hereckého predstaviteľa), ale najmä kvôli tomu pocitu očarenia, ktorý sa mi pri tomto filme vždy vráti, aj keď sú tu už všetky tie Jurské parky a Prehistorické parky a proste plno dinosaurov okolo, ale ten prvý kontakt s pravekom bude vždy spojený s týmto filmom (a ilustráciami Z.Buriana). ()