Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

MR007

Karel Zeman vytvořil nádherné ponuré pohádky, pro mě je Čarodějův učeň nejlepší animovaný film jaký jsem viděl. ()

RadimFišer

Nesporně nádherná pohádka už od prvních chvil. Dokonale namluvený zvuk, který je snad schopen předčit jen pro mě oblíbený Vall-I. Příběh nás vrací do doby, hádám, 19. století, kdy většina z našich předků musela tvrdě pracovat na polích a děti bez domova se toulaly. Snad to bylo to, že jsem se vrátil do minulosti. Snad to byla dokonale nafilmovaná voda v mlýně, která za to stojí shlédnout. Na děti je to velmi divoké. Při srovnání s Pokémony, musím se jednoznačně přiklonit na stranu našeho mladého učně. Výborně Krabate ! ()

Jelly

viděno po mnoha a mnoha letech v návaznosti na přečtení knižní předlohy. nutno říci, že ač je film převyprávěn jinak a s knihou souhlasí jen v základních bodech, je obdobně působivý. velký díl na atmosféře má fantastické nazvučení a namluvení - především Mistr je dokonalý svým ponurým, naléhavým, přesto jakoby nezúčastněným hlasem. měl jsem to štěstí (smůlu? :)), že jsem jako dítě předškolního věku film viděl xkrát. maminka je jednou z výtvarnic a já býval na Filmových Ateliérech častým hostem. no a když se mě chtěli zbavit, aby měli klid na práci, zavřeli mě do promítací místnosti a pustili mi Čarodějova učně... :) snadno si nejspíš domyslíte, že když mě pak vynášeli ven, byl jsem krotký jak slepýš. občas i týden v kuse. teď po letech jsem už do mdlob nepadal, přesto jsem o síle ukryté ve snímku zcela přesvědčen. nadčasový klenot české kinematografie. ()

molcan2

Čarodejuv učeň je jedním z najneobjavenejších klasík svetovej animácie. Povedal by som že je v úžasom štýle klasických drevorytín (ale hybajúcich sa!), príbeh sa sústreďuje na mladíka ktorý je prinútený učiť sa od nevysloviteľne zlého čiernokňažnika. Nie len že je film absolutne úžasný po vizualnej stránke, ale v niektorých momentoch je naozaj desivý, podivuhodne melancholický a nakoniec spasný. Tento film od talentovaneho filmara Karla Zemana, by som dal stranou od jeho zvyšných prác. Už bolo na čase aby tento klenot vyšiel aj na DVD. ()

Gastovski

Pohádka z Kouzelné školky to rozhodně není, ale já na pohádky moc nejsem a tahle se mi moc nelíbila. Ponurá je, fajn, ale že bych kvůli tomu dával plný počet? Prý se jedná o inteligentní pohádku, která nemá sobě rovných. Mě přišla úplně obyčejná. Možná bych se jako dítě strachy pochcal, teď to však na mě dojem neudělalo. ()

Jeremiah

"Láska je silnější než všechna kouzla" - tak to je hlavní moto celé této pohádky a né jenom jí. Láska by měla být nosným tématem celého lidského žití, tj. nejen v rámci zachování lidského pokolení, ale i jako měřítko vztahů mezi všemi lidmi. Občas si však říkám - "Je tomu v současné době skutečně tak?". V době, kdy snad i láska je na prodej? Samozřejmě, že né ta pravá ... . Doufám a věřím, že nakonec zvítězí nad mamonem a lží / bohužel mám strach, že se toho nedožiji / . Mimochodem, všimli jste si nápadné podoby té dívky s Lucií Borhyovou? ()

TomasKotlant

Krásná pohádka s vynikající animací a úžasnou hudbou. Hlas vypravěče mi ze začátku úplně neseděl, ale postupně s příběhem se čím dál více stával jeho součástí. Vylíčení lásky je zde v několika málo stručných obrazech a přesto je hodně silné. Celý příběh se odehrává mezi hranicemi poetiky, strachu a boje proti větrným mlýnům. Naštěstí má čarovná kniha poslední stránku. Jenom škoda, že vykreslení postav nejde více do hloubky. *** Ve zkratce: Láska porazí všechna kouzla. ()

Elgin

Naprosty klenot Cesko-Slovenskej produkcie. Mraz mi beha este teraz ked si spomeniem na jednookeho carodeja. Film schova kdejake dielo sucasnej produkcie jak trikmi tak vypovednou hodnotou. Temny pribeh chlapca bez domova ktory sa snazi prezit a pri putovani zivotom natrafi na spolok carodejnikov kde sa uci remeslu carodejnictva. Evokuje mi to jeden vyrok nemenovaneho politika "Laska a pravda zvitazi nad lzou a nenavistou." Pripominam ze je to nevhodne pre deti. ()

grerar

Hele, ale takhle by měly vypadat i pohádky Boženy Němcové - ona jen, protože byla žena, neřešila drastické scény do detailů, ale jinak to je podobně drsné... Nechoď dál, nebo tě roztrhám.... :D Krabat je masér, i když samozřejmě určité chybičky se vloudily - proč proboha potřebuje čaroděj proměňovat šišky ve šperky, když ty lidi může okrást tak, že pro ně zastaví čas?... Ale co už, po dlouhé době jsem viděl pohádku, která za něco stojí. (podobně jako Myiazakiho Totoro) 5* ()

adussh

Na Čarodějova učně jsem se dívala se svou osmiletou sestřenicí a tenhle fakt mě ještě víc utvrdil v tom, jak nadčasová a perfektně zpracovaná tahle "pohádka" je. Dítě v tomhle věku není vůbec jednoduché zaujmout, obzvláště v případě máte-li při dnešní konkurenci k dispozici zvláštní efekty z roku 1977. Ona ale celou dobu klidně seděla a ani nedutala. Sakramentsky se jí to líbilo. A stejně tak mně, bála jsem se víc než u 90 % hororů, které jsem v poslední době viděla. Parádní podívaná! /90 %/ ()

Narciska

Hezké. Výpravné. A ta animace. Akorát v knize jsem si mohla víc vybírat, co se mi líbí, a pomíjet to zlé (jednooké), takto to byl víc horor než romantika a víc děs než láska a tu já momentálně preferuju... Sorry chlapi :) ()

sandinista

Pohádka na dobrou noc...oukej. Ale že sem měl pak divoké sny a viděl všude jednookého čaroděje, to jsem nečekal :-) Tvorbu Karla Zemana mám opravdu rád a tento horor (ne pohádka) krásně zapadá do mozaiky jeho tvorby. ()

Eragon93

Popravdě řečeno, pro malé děti (do 10let) musí být Čarodějův učeň vskutku hororová pohádka i v dnešní době. Pro starší už to ale tak silné rozhodně není, proto dávám průměrné hodnocení. ()

Bozvav

Neuvěřitelně pěkná animace, působivý námět i zpracování, i když je fakt, že jako malá jsem se tohoto filmu dost bála. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011