Starnúcemu spisovateľovi Karolovi Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už písanie nejde ako predtým. Nedokončené poviedky sa mu hromadia v hlave a ich postavy vyliezajú na denné svetlo a dožadujú sa, aby autor pokračoval v deji. Všetci niečo chcú. Fotograf Matěj chce získať nedobytnú magistru z lekárne, pán Bohumil prosí, aby urobil zázrak, automechanik Bakalář by chcel byť liečiteľom. Do toho vstupuje z reálneho sveta Šejnohova manželka, ktorá si myslí, že už by mal písanie nechať a konečne sa venovať jej. (Magic Box)

Emperor1

Z filmu je cítit typická svěrákovština, ale přesto to není úplně typický Svěrák, jak ho známe. Celé to působí lehce surreálně, především díky postavám z povídek, které zasahují do spisovatelovy reality. Hlavní protagonista je roztomile senilní (nepůsobil na mě uslintaně, jak tu kdosi zmínil), mile mě překvapili Javorský s Vetchým. Děj občas působil nekompaktně, některé pasáže mě moc neoslovily (ty s Vojtěchem Kotkem a Terezou Rambou), závěr vyšuměl do ztracena. Je to asi nejslabší dílo Jana Svěráka, ale nemůžu říct, že bych se nudil. ()

Pan.Antonin

Hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdami, na tu čtvrtou snímek dostaly hlavně herecké výkony. Jan Svěrák je bohužel trochu z formy, čekal jsem od něho víc. Chvílemi je to stále super, několikrát jsem se parádně pobavil, režijně je to vynikající, ale působí to až příliš nespojitě (aby taky ne, když jsou to vlastně lepidlem poslepované Svěrákovy povídky) a chyběla mi u toho větší postupná gradace, která by dospěla do nějakého finálního rozuzlení. Poté by to byly jasné čtyři, takhle je to hodně na hraně. P.S. Recenze Kristiny Roháčkové pro Rozhlas je úplně, ale úplně mimo. ()

Dawe2

Ajaj, tohle se moc nepovedlo. Je tam pár hezkých nápadů, pár pěkných vtipů, ale to celý film nezachrání. Naopak spoustu věcí je nevhodných, trapných a zbytečných. Mám takový soukromý pocit, že to duu Svěrák - Svěrák už úplně nefunguje. Zdeněk už na to nemá sílu aby to táhl všechno sám a Honza s ním jen tak do něčeho nechce jít. Je to škoda, myslím že sám Zdeněk by to totiž napsal a zpracoval mnohem lépe než to dopadlo takhle. Některé příběhy se mi nelíbily až byly nevhodné, ty konce jsou taky zvláštní, některé zůstaly nedokončené, chápu že to může být záměr, ale prostě tohle je tak na 50% a kus je ještě z nostalgie a s přimhouřeným okem. Jít na to do kina tak jsem zklamaný. ()

daleba

Je mi moc líto, že to musím napsat, ale je to opravdu hovadina! Druhá hvězdička je jen z úcty ke staršímu Svěrákovi... ()

Crust

Dávam v dobré náladě 4 hvězdy, na film se sice koukalo příjemně, ale reálně je to tak max na 70%. Za týden nebudu vědět o čem film byl, nevím to totiž ani 10 minut po shlédnutí, pointa mi úplně unikla. Zajímaví byli ústřední manželé senioři a pak mladý pár Kotek - Ramba, obě dvojice generovaly spoustu povedených a vtipných scének, naopak jsem absolutně nepochopil zařazení postav automechanika Vetchého a hlavně rodiny kolem Javorského a Čvančarové, kdy rádobypointa na konci snad ani být nemusela, protože to nemohla zachránit, ani ospravedlnit. Chápu snahu tvůrců mít co nejlepší obraz, jako hudebník chce mít nejlepší zvuk, ale nepřirozené syté pastelové barvy a ostrost ve stylu Anděl Páně 2 nemohou zakrýt chabý příběh a prázdnotu některých postav. Bohužel mám pocit, že poslední opravdu silný film autorského dua Svěráků jsou 17 let staré Vratné lahve. ()

tchempi

Kdyby pod tím byli podepsaní Cieslar, Šmídmajer, Tomáš Svoboda, ségry Bártů a podobní diletanti, asi by to byl v jejich filmografii majstrštyk. Ale s vizitkou Svěráků je to slabší průměr. V mládí geniální Zdeněk bohužel zesenilněl, neodhadl chvíli, kdy skončit, a jeho gerontologická díla a veřejné projevy tomu odpovídají. Honzu ten tvůrčí sešup potkal mnohem dříve, už 15 let letí střemhlav dolů. ()

SZYslak

Takže šoudružíííííí, podivejme še na tu Honzovu tforbu tak nějak globálně žeanó..... Obecná škola měla dostat Oskara, Jízda byla velmi osvěžující, Kolja prvoplánová člověčinka, Tmavomodrý svět, takový ten velkofilm, který stačí vidět jednou, Vratné lahve, je třeba uznat, ANO!!! Tři bratři, pedofilní muskarin-LSD-THC-DDT veselice.  Po strništi bos přímo do sraček. No a teď Betlémské světlo, hmmmm. Kamera, stejná. Hudba, stejná, nic proti Soukupovi, mám ho rád. Zase člověčinka, kdy máte dojem, že koukáte na Vratné PETky II. Slibný začátek a pak už se to jenom plácá, zmatek, dežorientace, nuda a ještě jednou dokola. Sorry děcka, za mě fakt ne. Díky za Javorského, co tam sakra zase dělá Čvančarová!!! Jan Svěrák promarnil šanci stát se Menzlem II., když se zaseknul s fotříkem a společně ztratili soudnost. Zděňěk na to má, vzhledem k věku, trochu (hodně) nárok. Děcka, je mi to líto :-( Konce nebývají hezké. Z úcty nebudu klikat na pole s hvězdičkami... ()

Brenda.Ch

Asi chápu snahu. Film má moc pěknou ideu, dost možností se zamyslet, povahu a vnímání hlavního hrdiny rozkrýváme pomocí chování postav v jeho smyšlených příbězích, já myslím, že se zde najde hodně překrývajících se rovin, které dají odpověď na to, proč se chová jak se chová a jaký problém vlastně ve vztahu těch dvou manželů je... ale zpracování nudné, nezajímavé, příliš roztěkané, chaotické... možná je to ten druh filmu, který musíte vidět víckrát, aby vše zapadlo do sebe, ale podruhé to už nedám. Určitě stojí za zkouknutí, větší stopu to ale ve mně nezanechalo. ()

Ironhead

Po technické stránce brilantní, obsahově však nezajímavé až místy plytké... pár dobrých a vtipných momentů, jinak ale neukotvená nuda bez nějaké dramatické nosné linky. Tereza aspoň ukázala, že je to pořád zatraceně sexy baba, za to hvězdička nahoru ;) ()

Igy007

Po tom, co tady čtu za odsuzující kritiky, jsem vyděšená; prý stará škola, starý Svěrák, starý divák ... Ačkoliv bych mohla být Svěrákova vnučka, taksi teď připadám stará i já, protože se mi tenhle film i na podruhé fakt líbí. Tak trochu Muž z Acapulca bez Kerpoffa - Francois Merlin po letech. Svěráka mám za jeho celoživotní svazáctví vždy dle aktuálního větru plný chrup, ale jako autora a herce ho více než beru. ()

kokofek

Určitě to není oskarový Kolja,ale já jsem se bavila. Myslím,že to není jen o vzpomínání a rekapitulaci Svěrákových filmů,ale především o jeho soukromých pocitech pracovních a rodinných a toho si velmi cením. Nahlédnutí do tvůrcova života mě bavilo i dojímalo. ()

Salvator

Páni Svěráci si své fanoušky dlouhá léta hýčkali tvorbou, která více či méně válcovala vše ostatní. A najednou to neplatí. Betlémské světlo je prostě jiné. Jiné ale neznamená špatné. ()

Maraboy odpad!

Tak pan Šejnoha napsal pěkný sexistický brak a pan Svěrák taky. Je to hrozně boomersky zatuchlé, uslintané a staré. Vůbec nevím pro koho tenhle film je a co se vůbec snaží říct. Vůbec nejhorší film, co od Svěráka vzešlo. Film se snaží mít nějaký přesah, ale vůbec se mu to svou krkolomností a neohrabaností nedaří. Je to jeden velký povzlyk po starých "dobrých" časech, mlsného kocoura. ()

Kaleidoskop

Oscarový režisér Jan Svěrák se nejspíš ke stáří rozhodl, že by měl mít ve své filmografii i nějaký ten "artovější" kousek. A tak nějak asi vznikl nápad na Betlémské světlo. Někomu by to možná mohlo připomínat Muže z Acapulca, který pracuje s podobným tématem, ale u stárnoucího duchodce by milostné vzplanutí nejspíše bylo až moc šílenou ideou. Na druhou stranu se film hemží množstvím skvěle obsazených postav, kterým do života pomáhá i poetická kamera Vladimíra Smutného a díky které v pohodě zapomenete, jak tuctovou zápletku vám dílo vlastně nabízí. Nový Svěrákův kousek tak neurazí ale bohužel ani nenadchne. ()

mnaucz

Pár vtipů bohužel ten scénář úplně nezachrání. Upřímně mě to bavilo více než Po strništi bos, ale je to v kvalitě velmi podobné. Věřím, že Jan Svěrák by natočil lepší filmy, ale osudí mu moc nepřálo. Filmy Tři bratři a Po strništi bos byly počátkem a tohle dovršení nouzovek. Bohužel s Vratnými lahvemi ta prestiž filmů Svěrák - Svěrák spadla do lepšího průměrů. Pokud Jan Svěrák ještě natočí, doufám, že tyto snímky překoná. Filmy Obecná škola až Vratné lahve fakt zbožňuji, ale tyhle snímky mě toliko nenadchly. Avšak oproti většinové filmové produkci u nás... ()