Velká voda

• Poľsko Wielka woda
Poľsko, 2022, 4 h 26 min (Minutáž: 43–46 min)

Hudba:

Jan Komar

Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Anna Dymna, Jerzy Trela, Mirosław Kropielnicki, Blanka Kot, Tomasz Kot, Adam Nawojczyk (viac)

Na Vratislav se v roce 1997 valí ničivá povodeň a radní nemají moc času. Společně s vědci musí jednat a každé jejich rozhodnutí může mít obrovské důsledky. (Netflix)

helraiser

Skvělá podívaná na základě skutečných událostí, jen škoda, že se to obsazení hlavní role moc nepovedlo, jinak opravdu napínavá a hlavně zajímavá podívaná. Rozhodně doporučuji. ()

Hannibal1913

Když budu mít příště náladu na jednotvárnou slátaninu v emerickým hávu, tak si zase pustím seriál z TOP10 na netflixu... Už ani Polsko není záruka originality. Slabý 3. ()

neo93

Skvělá polská dramatická minisérie, zachycující povodně roku 1997 ve Vratislavi a na dalších místech  slezského Polska. Příběhem nás provází hlavní hrdinka, hydroložka Jasmina Tremer, která se připojuje k expertnímu vratislavskému týmu, jenž má zajistit bezpečnost více než stotisícového města. Hned od začátku však naráží na egoismus a neschopnost svých mužských kolegů, kteří ji  nevěří, když tvrdí, že Vratislav bude pod vodou. Seriál se zaměřuje na politické, ale i osobní rozhodnutí a selhání různých postav, které ovlivní  následné dění v příběhu. Nečekejte epické záběry na rozbouřenou řeku či zatopené  oblasti, ale postupně zvyšující se hladinu řeky Odry a jejich odtoků v realistickém provedení. I přes absenci nějakých ohromných katastrofických scén, má seriál velmi napínavé tempo,  které vrcholí ve čtvrté, resp. páté epizodě, zejména na vztahové a rodinné rovině.   Přesně nějak takto si představuji reálně zachycení atmosféry i nálady, jak u obyčejných lidí,  kteří o ničem nerozhodují, přesto nechtějí stát stranou, tak u osob, jenž mají výsostné právo  určovat osudy mnoha tisíc lidí. Velmi povedená filmová záležitost, která se Polákům prostě podařila. Škoda, že něco takového třeba na podobné téma, neumíme natočit u nás. ()

E lan

Příjemná tak akorát dlouhá minisérie ze sousedního Polska. Většina herců opravdu překvapí dobrými hereckými výkony, scénář je povedený a celkově dílko působí uceleným dojmem. ()

BFG2000

Pro mě osobně obrovské překvapení z Polska.pravdepodobne nejlepší počin na tuto tématiku. Skvělý mix osobní, politické,  odborné a "přírodní" roviny. Perfektní herci, skvělé dobové ztvárnění města a hlavně neustále kupředu valící se děj, který zkrátka nenudí ani na chvíli. Ještě,  že máme ten netflix a tyhle skvosty si i prostý český divák může vychutnat. ()

sunfreedom

Obecně má u mě polská tvorba vždy o půl hvězdy víc už od začátku, ale tenhle seriál je naprosto skvělý. Krásně ukazuje, že marasmus a nedůvěra ve stát v 90s byly nejen na naší části Odry, ale i na té druhé. A že tato nedůvěra může zabíjet. Nemůžu tomu dát 5*, protože to přeci jen občas trochu ulítne, ale jen decentně. Takže takové slušné 4.5 :) ()

Micoldee

Od seriálu jsem čekala trochu víc, měl obrovský potenciál. Zase příběh o tom, jak nějaký extra odborník nebere reálnou hrozbu vážně a místo toho se tváří hrozně důležitě a nedělá nic. ()

bonovox

Kvalitná miniseria od našich susedov. Kvalitná výprava a dobrý scenár sú v tomto pribehu kľúčové a tvorcom sa podarilo vierohodne pretaviť do filmovej podoby katastrofu z 90-tych rokov. ()

Tomas_PO

Poľský netlflixový seriál zachytávajúci reálne udalosti veľkej povodne roku 1997. Je to už dávnejšia história, na ktorú si človek moc nepamätá, takže prežívanie je viac seriálovo-fiktívne ako realistické. No popravde, subjektívne nezaujalo. Štart bol nádejný, produkcia je na poľské pomery veľká, no tú správnu 'šťavu' to nechytilo. Občas rozosmial poľský nevhodný satirický humor, ktorý sa však objavil v tak nečakaných, častokrát vážnych momentoch, že to skôr diváka vyvedie z miery ako poteší. O samotnej záplave sa toho veľa nedozvieme, séria sa toťiž točí skôr okolo mikropríbehov. ()

Kozlowski8

Připomenutí události z roku 1997, kdy Wroclaw a okolí postihla velká povodeň a především okamžiků, které jí předcházely, zejména neschopnost a nekompetentnost úředníků a politická řevnivost a neústupnost, které boj s přírodním živlem komplikovaly. Filmařsky dobře odvedená práce, výborná Agnieszka Žulewska, ale i většina ostatních herců, avšak děj příběhu ne příliš poutavý, málo dramatický a málo vyhrocený. Čekal jsem víc. 60 %. ()

mizz13

Vyborná napínavá minisérie z Polska. Zkouknula jsem celé naráz. Styl, jakým to bylo natočené, mi připomínal seriál Černobyl. ()

Grotowski

Po právu se ptám, zda opravdu nejsme schopni natočit analogicky kvalitní seriál. Co tomu brání - peníze, schopnosti tvůrčího týmu, vůle, zájem... Proč ostatní země bývalého východního bloku "až neblaze úspěšně" převyšují ve své audiovizuální tvorbě uměleckou produkci České republiky ?  Pokud se již někdo odhodlá pro tvůrčí čin - omluvte odbočku k filmovému žánru - tak natočí Křižáčka. Pouhá snaha nestačí, je třeba um a dovednost a nezbytná sveřepá zavilost. Haj hou ()