Velká voda

• Poľsko Wielka woda
Poľsko, 2022, 4 h 26 min (Minutáž: 43–46 min)

Hudba:

Jan Komar

Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop, Anna Dymna, Jerzy Trela, Mirosław Kropielnicki, Blanka Kot, Tomasz Kot, Adam Nawojczyk (viac)

Na Vratislav se v roce 1997 valí ničivá povodeň a radní nemají moc času. Společně s vědci musí jednat a každé jejich rozhodnutí může mít obrovské důsledky. (Netflix)

LIVINGDEAD

Budu se opakovat, ale o Polkách se říká, že to jsou nejhezčí holky na světě..... tak proč kurva dali do hlavní role takovou hnusnou mužatku? Zatím jsem u prvního dílu.... ()

emma53

Výborný seriál, který čerpal ze skutečných  záplav v Polsku, nicméně mně tam ten déšť taky chyběl jak už tady někdo píše. Takže to by byla asi první otázka na ty, kteří to zažili. Jinak bylo všechno maximálně uvěřitelné, dobře zrežírované a herecké výkony byly také super. S tou mamkou hlavní představitelky to možná trochu přepískli, ale co já vím jaké lidi museli zachraňovat. Možná, že i tohle tam probíhalo v nějaké míře. ()

Dadel

Na seriál jsem narazil náhodou, protože jsem byl počátkem października ve Warszawě, kde byla reklamou na Wielkou wodu polepená snad každá zastávka. Jméno Jana Holoubka slibovalo kvalitní zážitek, a nezklamal, jen se připravte na to, že je to stejnou měrou katastrofický film a zároveň rodinné drama. Záběrů zaplavených ulic Wrocławi (strašně hnusné město, to zaplavení mu esteticky jen prospělo) si ale užijete jen pár minut celkem (pochopitelně, seriál neměl hollywoodský rozpočet), po většinu seriálu se ke katastrofě teprve schyluje a seriál slušně buduje napětí. Když už dojde konečně k zaplavení, seriálu trochu dojde dech a v posledním díle se už jen řeší rodinná pouta a velmi křehké vztahy a je nejslabší. A dost se nepovedl velice trapný a samoúčelný cliffhanger mezi pátým a šestým dílem (něco podobného předvedla před lety Pustina). Přesto doporučuji. ____LIVINGDEAD: dej sem fotku své holky, ať můžem porovnat.______ EDIT 2023: Ve Wrocławi jsem byl a ve skutečnosti vypadá mnohem lépe než v seriálu! ()

*CARNIFEX*

Ak by Vám to náhodou pripomínalo krízové riešenia našich štátnych pohlavárov počas "Kovidu Najtýn", ktorí viac riešili politiku ako pomoc ľudom, tak sa nebudete nijak mýliť. Aj tu sa kokoti na pohľadanie, čo mali vlastné záujmy, pričom tento seriál je rozhodne viac sociálnou drámou o vzťahoch medzi blízkymi či na pracovisku, než katastrofickým počinom, ktorý by sa vyžíval vo vizuále. Nebolo to zlé, no popravde čakal som viac akcie, pričom ani samotný záver nebol nijak mimoriadne strhujúci. ()

Snorlax

Seriály Netflixu snad mají v popisu práce mít jako nejhorší poslední díl. Šestá epizoda by se klidně mohla jmenovat Kterak Manuela s dcerou sebe shledala si. Skutečně nechápu ten sešup z napínavého politického thrilleru s prvky (a ano i s typickým klišé vševědoucího jediného odborníka) katastrofického filmu do telenovelovité šlichty. Dlužno však dodat, že záběry zatopeného města jsou natočeny perfektně, takže i nad tím romantizováním jsem ochotna přimhouřit oko. ()

Chrustyn

Řeči o novém Černobylu hodně mimo. Velice pomalé a nijak zvlášť napínavé vyprávění o hrozící záplavě v polské Vratislavi. Produkčně slušné, občas až velkolepé, ale táhlé a dramaturgicky nezvládnuté. A hlavní hrdinka ošklivá a ještě nesympatická. ()

korbitch22

Tenhle seriál ocení spíš fanoušek retra, než vyloženě zapálený fanda nějaké přírodní katastrofy. Celé je to postavené spíš na mezilidských vztazích než na efektech a nějakých vyloženě infarktových situacích, což je vzhledem k možnostem Polské produkce zcela pochopitelné. Já sem si osobně mnohem víc užíval první dva nebo tři díly, kdy se člověk seznamuje s postavami a vychutnává si dokonale udělané prostředí roku 1997. Dýchl na mě můj oblíbený rok, respektive cca roky 96,97,98 kdy jsem si ještě vyloženě užíval dětství bez nějakých ochutnávek chlastu nebo chození za holkama, prostě doby kdy jsme běhali po sídlišti a po vesnici u babičky a tahle atmosféra z toho na mě chcala celou dobu, jelikož je Polsko prakticky stejné jako Česko. Další díly se malinko táhnou, ale díky bohu jsou v hlavních rolích neskuteční herci, hlavně Agnieszka Żulewska, která si svojí živelností a dravostí krade každou scénu pro sebe, ta ženská tady je uragán a její herecký projev je strhující. Lehce úchylné choutky ve vás vyvolá i Blanka Kot, která bude za tři roky ultimátní nabíječka. Efekty jsou na rozpočet solidní a jak říkám,  tady nejde o efekty ale dramatické herectví a to zvládá duo režisérů na jedničku. Sranda je, když si všimnete stejných automobilů dokolečka. Ve filmu je vidět asi 6x stejné duo favoritů, opakuje se se tady snad 100 záběrů na jednu stříbrnou Felicii a několik záběrů na modrou škodu 100 se specifickou maskou, kterých moc nejezdilo. Takže jestli je v něčem vidět menší rozpočet, tak tady, jinak skvělá práce a znovu opakuji, o tomhle si čeští tvůrci můžou nechat jenom zdát.70%. ()

JohnCZ

Tahle katastrofická dramatická minisérie inspirovaná skutečnými událostmi mě hodně příjemně překvapila. Nejen výbornou technickou stránkou, ale i fajn vyprávěním, kde se vzájemně doplňuje několik linek hned několika různých postav. Srovnání s Chernobylem není úplně mimo - zvolený soustředěný styl se mu v lečems podobá, ale režijně to pochopitelně, i s ohledem na rozsah katastrofy, až tak napínavá šleha není. Což není výtka, jen konstatování faktu. Dobová atmosféra tu je zachycená skvěle, zejména ta špína a šeď postkomunistického města. Některé scény působí výpravou a četným komparsem až velkolepě, téměř vždy věrně a málokdy lze v nich rozeznat CGI. Ve finále ten umírněný evropský styl je vlastně jeden z důvodů, proč mě do sebe děj tak rychle vtáhl. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo těch pár povinných katastrofických klišé v rodinných linkách. ()

M.i.k.e

líbivě a funkčně natočená vzpomínka na povodeň ve Wroclawi. Na samotnou katastrofu si sice divák musí počkat zhruba do poloviny série, ale díky tomu alespoň tvůrci mají čas rozjet těch několik dějových linek na kterých celý seriál stojí. Každá z nich je svým způsobem zajímavá a nenašel sem vlastně žádnou která by mi přišla zbytečná a navíc. Hlavní hrdinka sice není úplná miss sympatie, nicméně vzhledem k průběhu děje a její minulosti byla obsazena naprosto přesně. Nejede sice o nejlepší polský výtvor posledních let, ale i tak jim v našich končinách můžeme tak akorát závidět...70% ()

BarryLyndon

Skvělý polský krátký seriál o povodních v roce 97 ve Wroclawi, kterou to zasáhlo patrně více než území ČR. Je to od autorů excelentního filmu 25 let nevinnosti a seriálové Bažiny, kterou mám hned rozkoukanou poté... A jsou to strašní šikulové. Za mne je to takový malý polský Černobyl. Dneska už si to pamatujeme matně, já akorát jak vyklízíme barák po povodních, bylo mi 10 a i tak jsem vytrhával prkna z podlahy plné vody...Ale retrospektivně se řešila úplně stejná nadutost lidí jako při covid, dost pravděpodobně u nás stejně jako v Polsku. Zaujalo mne to hned z několika důvodů. První je, že tam snad není jediná černobílá postava, všichni mají nějakým způsobem škraloup a chovají se tu hrdinsky, tu zbaběle. Druhá věc je, že to mělo fantastickou výpravu. Jak to kurwa udělali? To fakt vypadalo, jak kdyby zaplavili město a v tom odehrávali jednotlivé scény. Jestli digitální efekty, tak hodně subtilně udělané. Je to 6 dílů po 45 min, nebojte se těžkopádnosti, uteče jako voda... 9/10 ()

okkac

Povedená minisérie mapující devastující povodně v roce 1997 na řece Odře ve Wroclawi, kdy se očekává katastrofa, ale pozůstatek socialistického bordelu a nekompetentnost některých osob zabraňuje účinně se rozhodovat nedokáže odvrátit škody, které budou napáchány. Jedná se sice o smyšlený příběh na pozadí skutečné události, ale nic tomu neubírá. Kdyby mi někdo řekl, že to točilo HBO a ne Netflix, tak bych mu klidně věřil. Režisér ostatně dělal už povedenou Bažinu (Rojst, The Mire), která se taky vymyká typické Netflix produkci. 8/10 P.S. Jen nejsem hydrolog, tak jsem akorát přemýšlel, jak se může hladina řeky stále a pomalu zvedat, když v žádné scéně nikdy nepršelo. Moje vzpomínky na povodně 1997 jsou, že jsem byl na dětském táboře v Jeseníkách, kde několik dní v kuse prudce pršelo a museli nás evakuovat, kdyz žačala vyvěrat voda ze země. A bydlím poblíž Odry taky, ale o 50 m výškových nad ní. Nivní louky v Poodří se změnily na jedno velké jezero, co si vybavuju. ()

HorrFi

Dobrá minisérie od našich severních sousedů.. nešlo si nevzpomenout na ty český povodně v roce 2002 nebo aspoň já to tak měl a byla to tenkrát opravdu mimořádná přírodní katastrofa.. pětihvězdičkovej zážitek se sice nekonal, ale daleko to k němu taky nemělo.. ()

jedna_vrana

Minisériu som vnútorne prijala až po asi dvoch častiach, najprv som si totiž myslela, že príbeh je len fikcia. Prečítala som si čosi o udalostiach, ktoré sa vo Wroclave v r. 1997 naozaj stali a začala som to brať vážne. Aj tak mi do konca prekážalo čierno-biele vykreslenie postáv – od neschopných úradníkov až po dokonalú a stopercentne polepšenú Jasminu. Nakoniec toto dielo hodnotím vysoko, lebo malo tie atribúty, ktoré od filmov požadujem – napínavý do konca, vierohodne spracovaná téma, okrem hlavného deja sa zaoberá vzťahmi nielen hlavných postáv. Ako je zvykom v poľských filmoch, šťavnatá reč nesmie chýbať. Áno, takto nejako to mohlo v deväťdesiatych rokoch vyzerať aj u nás. ()

Merkin

Jak to jen říct? Nadprůměrné herecké obsazení, k neuvěření uvěřitelné záplavy, ale tragicky děravý scénář. Škoda. Kdyby se autorská dvojice více soustředila na budování napětí namísto za vlasy přistřiženého intimního dramatu, dosáhla by Velká voda na vyšší patra hodnocení. ()

mira007

Polské katastrofické drama z období velkých povodní roku 1997 ( které zasáhli brutálně i u nás ) - solidní svižná, napínavá věc v režimu autenticity a realističnosti. Překvapivě slabším iritujícím prvkem je hlavní hrdinka, která mi nesedla. Nevím jestli jsem víc uchvácen katastrofickým filmem inspirovaný skutečnými událostmi, nebo tím, že Poláci dokázali udělat technicky věrohodný dobový povodňový vizuál v šesti dílech, tak proč něco takového nejde u nás ( nic ve zlém, ale tady ten hype u Zátopka, že dokázali udělat ten stadion s diváky vypadá jako ve srovnání s tímto jako něco z první lekce digitálních efektů) ()

Skarface

Poláci prostě umí a v poslední době je to čím dál více znát ! Tleskám a smekám klobou. Dal jsem to na jeden zátah a můžu říct, že jsem se ani chvilku nenudil a myslím že je škoda že to nebylo natažené ještě o jednu epizodu ()

Rockerman

Další povedená série z Polska. Schéma je stále stejné. Odbornice varuje před povodní, nikdo jí nevěří nebo její argumenty zpochybňují, no a když pak dojde na její slova, je pozdě. Ale pravda není tak jednoznačná a to je na této sérii cenné. Poslední dva díly velmi silné, ale i zbytek zajímavý, nuda nehrozí. Navíc záplavy z roku 1997 si pamatujeme a obec Troubky byly jejich symbolem. ()