Chudiatko film od oceňovaného režiséra Yorgose Lanthimose a producentky Emmy Stone prináša neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxter, mladej ženy, ktorú k životu vrátil geniálny a nekonvenčný vedec Dr. Godwin Baxter. Pod Baxterovou ochranou Bella túži po poznaní sveta a ľudí. Hladná po skúsenostiach ktoré jej chýbajú, utečie s Duncanem Wedderburnem, prefíkaným a zhýralým právnikom, do víru dobrodružstiev naprieč kontinentmi. Bella nepodlieha predsudkom doby a zasadzuje sa za rovnoprávnosť a slobodu. (Cinemart SK)

mark9th

Refreshing, full of humour, great acting, nudity and deep thoughts. However not the new thoughts, but still deep and so important to ask ourself. What does life mean to me, you or to the world itself? I guess, without observing you wouldn't know. Maybe that's the whole point. But enough about philosophy, it is boring anyway. This movie was NOT! And that is my observation. I would go with "Movie of the Year" with this one. Much more interesting than Oppenheime, Emma worked reaaaally hard for that. What a simple, disgusting creatures we are, right? Well, fuck you too... ()

Solverino odpad!

Naprosto nekoukatelné! Hezky to popsal Verbal, bohužel se na to nedá koukat, to je lepší sledovat jak schne barva nebo jak roste tráva - to je mnohem napínavější. Na takovýhle cypoviny jsem už starej. ()

Coliseum

Vizuální slast, koncert Emmy, parádní číslo Marka, brizanční síla příběhu a pro mě osobně podobně ultimativní pocit, jako při prvních projekcích Blade Runner, Taxikáře, Drive nebo Chlapectví. ()

Pete

Vskutku moc, moc pěkně udělané (i když z toho věčného pohledu rybím okem se mi už dělalo nevolno), přitom taková bl.. satira, chtěl jsem říct, povedená vztahová, emancipační satira. Je to naštěstí skutečně velmi vtipné, sarkastické, a Emma Stone jde naplno s kůží na trh. Jenom - jsem ten poslední, komu by vadilo originální pojetí, nebo zvýšený počet souloží, nicméně - to je opravdu všechno? Abych dal plný počet, musel by mě Lanthimos více chytit po emocionální stránce, to se mu ještě stále nepodařilo, a tak si paradoxně stěžuju na to, jak je všechno do posledního detailu pečlivě a precizně vykalkulované. Tedy na to, co mám obvykle na filmech tak rád. ()

Cermicek

Originalita se nedá upřít. Zpracování taky splní přísné hodnocení. A herecky je to taky na výbornou (nejvíc mě teda bavil Ruffalo :D). Tak co tomu kua na tu plnou palbu chybí...?🤔🤔. Asi mi jen vadila Emmička, kterou tady půlka lidí vynáší do nebes, ale mně prostě nesedí..Jako nezahrála to špatně a v konkurenci letošních Oscarů si tu sošku nejspíš zasloužila odnýst, ale občas mi přišlo, že dost přehrává (zvlášť v pozdějších fázích "dětství" = je mi jasný, že děcka nechodí jako dospělí, ale v té Paříži, když už tak "mistrně" ovládala distinguovaná slovíčka a zároveň při chůzi poskakovala jako loutka, tak to vypadalo hodně neuvěřitelně)..Mno a ruku na srdce, kdo by si v těch nahých scénách radši nevychutnal Aličku Vikander nebo Anničku Armasů..!!😍 ()

Muzaffer

Nejoriginálnější film za poslední roky. Pomalý rozjezd, ale postupně mě to vtáhlo a dobře jsem se bavil. Tematicky hodně feministický, ale v tom dobrém slova smyslu (definujeme-li feminismus jako "hnutí za právo žen být považovány za lidskou bytost" ). Zároveň pro mě trochu asociace s Forrestem Gumpem. (podobně jako on je sociálně značně naivní a manipulována okolím) ()

Maniax

Kdo nebyl v mládí levičák, nemá srdce. Kdo jím zůstal i ve čtyřiceti, nemá mozek. Neuvěřitelná Emma, skvělý Ruffalo a bezchybný Dafoe. (Nejen) Vývoj člověka z dítěte v dospělou zralou ženu. Objevování, revolta, nenávist, láska, sexualita, naivita, uvědomění, odpuštění... všechno tak neuvěřitelně přirozeně zahrané a nasnímané bizarní kamerou v kulisách jako ve filmech od Andersona, Burtona a Zemana. Kakofonický hudební podkres surreálnímu nádechu filmu zdatně sekunduje a podporuje, dlouho jsem neslyšel něco tak divnýho a přesto skvělýho. Absolutně jsem nevěděl, co od filmu čekat a dostal jsem vše, co jsem potřeboval. ()

LukyValient

Krásná kamera, Stone a Dafoe.. potenciál na 5 hvězd.. ale příběh tak plitkej, že bych ho našel i v logru, seksi scény to fakt nezachrání, navíc klasickej woke manévr.. týpci jsou slaboty nebo hajzlové = nic mezi tim = hvězda dolu. Film je koukatelnej, ale měl se točit o 10 let dřív nebo o 10 let později. ()

Vito_LePour

Kostýmy, hudba, kulisy - super, top kvalita. Několik hereckých výkonů (Emma bohužel ne) - velmi solidní. Zbytek naprostý průjem, nemá ani smysl zacházet do detailů. Stopáž mohla být poloviční a i tak by mi to přišlo dlouhé jako album budovatelských písní. Možná nejhorší film, na jaký jsem kdy šel do kina. ()

Zoltar78

I s odstupem několika dnů ve mně Chudáčci stále přetrvávají. Ve všech ohledech neskutečně bizarní, ale originální dílo, které zanechá silný dojem. Baví mě jak Lanthimos jde proti proudu a dělá si co chce. Ta nespoutanost a kreativita, to mě na něm baví nejvíce. Netušíte s čím se vytasí a i když čekáte něco šíleného, stejně jste překvapeni a uchváceni. A zrovna tak z hereckých výkonů. Emma oscarová, tady se není o čem bavit. Ale i Mark Ruffalo by si ho zasloužil. TOP film!!! ()

Fin_429

Barevná moderna, bláznivá jako každý Lanthimosův film. Za mě byla nejlepší šedá část, kdy jakožto divák sledujete zrození a vyrůstání malé, velké Belly. Ovšem jak se to vybarví, je jasné, do čeho jste zapleteni. Z tohoto filmu prostě cítíte lásku k filmům jak starým, tak novým. Úžasnost ()

TR4XY_CZ

Je dost možný, že ten Oppenheimer to u těch Oscarů nakonec ostrouhá a většinu cen sweepne tenhle majstrštyk. Totiž takhle úchylnej, šílenej a při tom dojemnej film jsem fakt dlouho neviděl, a to tady ještě nedávno vycházel Babylon. Všichni v sále, včetně mě, se řechtali jako totální kokoti. Několikrát jsem byl i já vcelku znechucen tím, co se na plátně vlastně dělo a jaké píčoviny tam ta Emmička předvádí a říká. Neuvěřitelný výkon u všech herců. Hudba pekelně nepříjemná, ale nemůžu si stěžovat, protože jestli by se daly nějak zvuky vyjádřit moje pocity při sledování, tak takhle. Kamera, režie, vizuál, scénografie... ne do piče to nemá CHYBU! Nevidím jí. Není tam. Jediné, co na tom člověku může vadit je jeho vkus (nic ve zlým). 10/10 ()

Habanera

S tím, že má Lanthimos úchylné představy a aplikuje je do svých snímků jsem věděla. Přesto, že se mi jeho tvorba nelíbí, nechala jsem se strhnout davovou psychózou a šla jsem do něj. Po úvodním bizaru plném cintů a drobků u Belliny pusy jsem měla sto chutí odejít ze sálu, ale pak přišla návnada v podobě Bellina předešlého života, o kterém sama nemá ponětí. Bella je tabula rasa, mladá žena poznávající život tam venku, plný barev, slasti, lascivnosti, ale i utrpení, smutku a sebepoznání. Rozhodně nezapomenutelné herecké výkony, kostýmy, kulisy. Tenhle film bude zrát časem. ()

Stifmeister

///   Jedním slovem zkrátka geniální. Tento počin je originální od začátku do konce. Kam se hrabe Frankestein, když můžeme obdivovat půvabnou Emmu Stone, která zvládá danou roli lépe – pardon, lépe je slabé slovo. Její herecký výkon si letos, dle mého názoru, vyslouží Oskara. To, co předvedla na plátnech, mi bralo dech. Abych nevychvaloval pouze ji, ostatní herci byli stejně brilantní - Mark Ruffalo, Willem Dafoe i Ramy Youssef. To vše bylo dokresleno neuvěřitelně skvělou kamerou s parádním hudebním podkladem, barevnými a originálními kulisami, vymyšleným světem a dějem, který jsem snad nikdy v podobném filmu nezhlédl. Samotný příběh byl sice sám o sobě velmi jednoduchý, nebylo v něm např. mnoho postav, ale to nepřekáželo tomu, aby diváka naprosto vtáhl do děje a nepustil ho. Ačkoliv jsem letos (pozn. 2024) mnohokrát v kině zatím nebyl, s klidným srdcem mohu říci, že se tento film vyšplhá na můj TOP žebříček za rok 2024. Jsme teprve na začátku, tudíž jsem zvědavý, jaké další skvosty nám letos Hollywood přinese. Dávám |9.5/10| jen z důvodu jisté rezervy do budoucna pro případ lepšího snímku, než je tento parádní počin. ()

W.Goldfinch

Lanthimos svůj styl konečně zpřístupnil běžnému publiku a svojí pohádkou o postupné emancipaci Frankesteinovy nevěsty předkládá svůj zdaleka nejlepší film. Neustoupil ovšem od svých poznávacích trademarků jako jsou podivné postavy pronášející zdánlivě nesmyslné věty, snímání okolí rybím okem a výrazná nelibozvučná hudba. Příběh situuje do jakési alternativní viktoriánské doby, vizuálně připomínající estetiku filmů Tima Burtona, Jeana-Pierra Jeuneta nebo Terryho Gilliama. Ovšem možná ještě větší pečlivost Yorgos věnoval postavám. Emma Stone, ztvárňující Bellu, je tu ve všech polohách jednoduše geniální a svůj herecký rejstřík posouvá zase o úroveň výš (tolik sexuálních scén jako zde neměla za celou kariéru). Mark Ruffalo si svého slizouna nehorázně užívá a znetvořený Willem Dafoe (který se vlastně nijak neliší od běžného Willema Dafoa) prostě nemůže zklamat. Film se vyjadřuje k mnoha sociálním problémům, ale vedle toho dokáže být neuvěřitelně zábavný. Doufám, že pobere co nejvíce cen a akademici jak je zvykem neupřednostní před tímhle unikátním dílem životopis (ano, dívám se na tebe, Oppenheimere). Silných devět z deseti. ()

Lina

Zatraceně těžké hodnotit způsobem přidělení hvězd. Jde o snímek velice kvalitní po herecké i výtvarné stránce – kombinace černobílého Frankensteina s Vynálezem zkázy promíchaná s atmosférou Středomoří a trochou Francie. Odvážně pojatý příběh, co prostě musel zazářit na festivalu. Proto dva Zlaté glóby, oscarové nominace a pětihvězdičková hodnocení. Režijní pojetí je ovšem natolik zvláštní, že běžný divák už nejspíš tak nadšený nebude.  Bella stvořená doktorem Baxterem se nejdřív rozhlíží kolem sebe s naivní krutostí malého dítěte. Baxter ji v tom nijak zvlášť neusměrňuje, jen se ji, aspoň ze začátku, snaží izolovat od okolí. Pak jí najednou dá volnost a dovolí jí, aby získávala zkušenosti, jak ji napadne. Takže teprve na cestě s Wedderburnem Bella pomalu duševně dospívá. Její zábrany i znalost chování ve společnosti jsou minimální a postavit děj už jen na tom by stačilo. Porovnání s cynismem nebo depresí člověka zklamaného životem jsme sice dostali, režisér ale nechal Bellu zkoumat svět hlavně jako milenku. Věnoval se tomu dost intenzivně, z různých úhlů a příjemný pohled to často ani nebyl. Místo nad vývojem hrdinky jsem tak začala přemýšlet spíš nad duševním rozpoložením režiséra. Je to jeden z těch případů, kdy forma začíná překrývat obsah. Ovšem vzhledem k tomu, ze Emma Stone byla zároveň producentkou filmu, může jít při režisérově stylu i o úmyslnou snahu upoutat pozornost  přes snímek na hereččin výkon (otázkou je, jaké měla pravomoci).  No, Bella má aspoň štěstí, všechno přežije bez větších šrámů. Pak trochu zvrat při setkání s minulostí a konec... čekala jsem spíš výměnu s Baxterem. Tohle vyznělo trochu do prázdna. Umělecky opravdu zajímavé, jenže aby mi po závěrečných titulcích zůstal pocit, co by mě přesvědčil doporučit Chudáčky někomu jinému než filmovému fajnšmekrovi... ne, bohužel. ()

]V[()Rt

Jo, je to super. Budí to v člověku naději, že filmovej průmysl ještě není úplně v prdeli, když někdo zaplatí tohle a pošle to v distribuci doslova do každýho kina na světě. Ale navždy mě bude srát, že nedali Dafoeho mozek do dokonale zdravýho jenerálova těla. ()

Alex_01

Nějak jsem se nevezl. Líbí se mi ty neotřelé řešení a ohýbání stylistických standartů s nádechem Karla Zemana. Líbí se mi i hlavní zápletka a následné objevování krutého světa ve stylu malého prince pro dospělé. Můj problém spočívá v tom, že mě Bella ve všech svých podobách nevysvětlitelně iritovala (zahraná byla ale dokonale) a stejně tak mě iritoval Baxterův úchylný sluha, který si ji chtěl vzít, coby dítě a poté ji nechal napospas světu hned několikkrát. Vše se točí okolo sexu, což by asi vedle snahy napravit svět měl nakonec být jediný skutečný úděl naší existence, ale mě to nebavii ()

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (viac)

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky