Božie mlyny

• Česko Boží mlýny
Česko, 2021, 5 h 33 min (Minutáž: 54–58 min)

Réžia:

Jan Hřebejk

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Matěj Kroupa

Martin Myšička, Vincent Navrátil, Eliška Křenková, Robert Nebřenský, Jiří Lábus, Josef Prouza, Petr Prokop, Matěj Ruppert, Jiří Maryško, Jiří Bábek (viac)

Netradičný, komediálno-kriminálny seriál, v ktorom príbeh začína práve v momente, kedy páchateľov zločin ostáva nepotrestaný. Partia hlavných hrdinov zložená z vysokoškolského profesora, mladého študenta kriminalistiky, novinárky a policajného kapitána, sa snaží nevracať sa späť v čase k obnoveniu prípadu, ktorý je nesmierne náročné vyriešiť. Naopak, snažia sa vyvinúť takú situáciu, či nástrahu, ktorá napokon zločinca dolapí a spravodlivo ho vytrestá. (RTVS)

blackrain

Taková malá televizní pohádka na dobrou noc pro dospělé. Martinovi Myšičkovi ta role sedla.  Líbil se mi v ní. Chvilkami mi připomínal Holmese. Asi to bylo těmi dýmkami. Je to sice hodně naivní, ale mně zajímalo, jak ty zločince vždycky dostanou a taky čím. Podobná organizace by se určitě šikla i v reálném světě. ()

F.W.Colqhoun

Myšička je jako zásadový policajt Fajt super, Křenková hraje jako obvykle velmi věrohodně a esteticky sama sebe a Navrátil nehraje nic, byvše při tom sympatický. Problém s Božími mlýny nemám ani tak proto, že často nudí a pasti na zákonem nepotrestané pachatele jsou naivní. Bůhví proč mě iritovalo sledovat veřejnoprávní produkci z pera investigativního novináře, sugerující v zemi s nevalnou vymahatelností práva, že to nějakým zázrakem dobře dopadne. Nemístný optimismus, eskapismus, propaganda nebo prostě drzost? ()

petrsv

Základní chybou asi bylo zařazení do žánru komedie. Lidi pak mají nějaká očekávání a jsou zklamaní. Seriál je velmi povedený, herecky absolutně nemám co vytknout, děj místama skřípe, ale budiž. Hodnocení snižuje především nevyvážený zvuk, zde opravdu nechápu, jak něco takovýho může ČT vypustit ven. A není to poprvé, kdy má ČT u nějakého pořadu problémy se zvukem. ()

UncleG

"Půjdeme tam a tam a uděláme to a to." A pak tam jdou a udělají to... Sorry, ale učí se ještě vůbec něco na filmové scénáristice? ...  Viděl jsem jeden a půl dílu, protože nemusím sníst celé vejce, abych poznal, že je zkažené. ... Bylo to utrpení. Scénáristicky, dramaturgicky, filmařsky... Nuda, šeď, pusto. Obávám se, že Hřebejk neumí natočit dramatickou scénu. Všechno to tak prázdně bublá do ztracena jako horký bahno, bez nějakého napětí, vzrušení nebo nedej bože jiskry. Větší dobrodužství je sledovat jak praskají bubliny na vařícím pudinku... ()

MiniMinion

Když to člověk nebude brát moc vážně, vlastně se docela pobaví. Kriminalistické postupy jsou naprosto nerealistické - kdyby na ně někdo přišel, půjde Fajt (Myšička) sedět na víc let než všichni jeho padouchové. Ti jsou navíc až neuvěřitelně hloupí, takže není divu, že na ně fungují takové hlouposti. Hlavní kvalitou seriálu je vedoucí trio - Myšička sice nepředvedl žádný životní výkon, ale je prostě tak typicky po Myšičkovsku sympatický; a Křenková s Navrátilem také nebyli nijak převratní sami o sobě, ale dobře fungovali spolu (viz třetí díl). Všichni ostatní byli vlastně docela mdlí, a někteří ani to. Dobrá byla hudba - chytlavá hlavní melodie, a líbilo se mi, když v jednom dílu udělali ze skladby Pro Elišku leitmotif pro záporáka. To je asi tak vše. První dva díly byly OK, třetí mě bavil až překvapivě hodně, pak šla kvalita prudce dolů až do závěrečného dílu, který mě tak do poloviny bavil, až konečné rozřešení bylo možná až moc přitažené za vlasy. Průměrné hodnocení mi vyšlo na 3 hvězdy a přesně tak to cítím. Nic extra, ale kdybych to měl srovnat s pokladem jménem Hlava Medúzy (2021), tedy dalším velkým krimi seriálem od ČT z tohoto roku, Mlýny vyjdou jednoznačně vítězně. ()

• Premiéru epizody sledovalo 1,28 milionu diváků (15+), jedná se tak o nejsledovanější pořad večera i celého dne. (rublik05)
  • „Možná si myslíte, že jsem jen blbá kadeřnice, já jsem ale vystudovala herectví,“ chlubí se vyslýchaná před kapitánem Faitem (Martin Myšička): „Matfyz?“ ptá se kapitán. „Ne herectví,“ odpovídá vyslýchaná žena. „Na to je potřeba vysoká škola?“ dotazuje se kapitán. Představitel kapitána Faita, Martin Myšička, má vystudované obě školy. (sator)
  • „Detektivka, která má nadhled sama nad sebou i nad zlem, které dokáže nejen potrestat, ale dokáže se mu i vysmát,“ uvedl autor námětu a scenárista Janek Kroupa. (SONY_)