Ochranca

• Česko Ochránce (viac)
Česko, 2021, 10 h 40 min (Minutáž: 60–68 min)

Hudba:

Jiří Hájek

Lukáš Vaculík, Iveta Dušková, Jaroslav Plesl, Pavel Řezníček, Agáta Kryštůfková, Barbora Kodetová, Lucie Ducháčková, Petra Hřebíčková, Jakub Ludvík (viac)

Aleš Pelán je obľúbený učiteľ na strednej škole. Je to ústretový a spravodlivý človek a nie sú mu ľahostajné ani problémy, ktoré sa v rámci školy vyskytnú. Na škole, kde učí, sa prevalí kauza šikany učiteľky, ktorá bude čeliť veľkému mediálnemu záujmu. Aleš sa bude snažiť spor upokojiť nielen v rámci školy, ale aj smerom navonok, pred médiami. Táto iniciatíva ho postupne vyposúva až na ministerstvo školstva, kde mu bude ponúknuté miesto školského ombudsmana. Ako ochranca učiteľov a detí, bude mať za úlohu hlbšie riešiť problematické prípady, ktoré sa v školstve vyskytnú. (RTVS)

rigby

Hodnotím rozhodně jako nadprůměrný televizní počin. Divákovi přiblížil trochu jiný svět, o kterém se hodně tuší, ale otevřeně se tolik nemluví. Nebo jsem to nesledoval. Šokovaný jsem ničím nebyl, ale poučné to chvílemi bylo. A také občas silně dramatické. Občas se objevily slabší okamžiky, některá témata zejména zpočátku se téměř stereotypně opakovala. Snaha o přiblížení soukromého života hlavního hrdiny a hlavně jeho charakteru se vyloženě nedařila. Ale jinak na české poměry opravdu dobrý seriál na vážné společenské téma. ()

Veber

Celkově za 4 * a velmi kvalitní seriálový počin od ČT. Linka kolem Vaculíka - no, na zlatého Ámose by to chtělo možná i trochu orientaci ve formách výuky, nejen frontální, a taky otevřenost k alternativám. Jeho žena, naprostá světice, ale velmi sympatická (takovou učitelku bych taky brala). Případy zajímavé, ale Ombudsman trochu jako politická figurka - řeší a medializuje největší průsery aniž by docházelo k systémovým změnám. A že by změny české školství potřebovalo jako sůl ... A občas se nechali scénáristé trochu unést (Ombudsman prchající před policií, třeba). Člověk z lidu - pan šofér perfektní. Ukázka politikaření taky super, to od reality daleko není. Tak kéž bychom se změn ve školství dočkali, těžili bychom z toho všichni... ()

VLADEK

V podstatě souhlas s recenzí Radek99. Na české poměry dva výjiměčné díly, sedm průměrných a jeden nepovedený. Obecně velmi dobrá práce s herci, mám pocit, že ženské výkony byly o dost lepší, než ty standardní mužské. Lukáš Vaculík hraje na co má, obávám se, že víc z něho nikdo nikdy nedostane. ()

Grázl83

Velmi dobrý seriál a obrovské prekvapeni v České seriálové tvorbě. Originální téma i velmi dobré zpracování. Problémy řešené v každém díle nebyly černobílé, stejně tak žádná postava nebyla dokonalá, celkově to tedy působilo věrohodně a civilne. ()

Fender

Po delší době tu máme opět povedený český seriál, který překvapí a máme jako diváci naději v tom, že ještě nějaký ten seriál kvalitně natočit umíme. Trochu jsem se bál, že zde bude pokus o moderní, nutkavě vypiplaný korektní paskvil, díky bohu to tak nebylo a naopak mě překvapilo, že nebyly striktně vytvořené černobílé postavy, pouze v krajních případech, proto to oceňuji, že si každý může ke konci udělat svůj názor na problematiku, protože na něj není tlačen nějaký černobílý pohled s jedinou vhodnou pravdou. Herecky mě překvapil Řezníček, myslím, že když získá dobrý scénář, skvěle se toho ujme a jde mu to. Vaculík na mě lehce působil prkenně, ale jinak ze sebe dokázal dobrý výkon vydolovat a role mu sedla dobře. Také si myslím, že je dobře, že má seriál i nějakou příběhovou linku, jelikož kdyby vše bylo pouze o případech, které by jenom vždy hlavní postava odpracovala a šla dál, působilo by to prvoplánově, takhle alespoň můžeme pochopit i konání postav. Na pět hvězdiček to asi úplně není ale rozhodně je to velmi nadprůměrný seriál. ()

Kozlowski8

Lukáš Vaculík jako školský ombutsman řeší deset závažných případů v českých školách, které jsou smutným odrazem atmosféry a dění v dnešní společnosti. Kromě zábavné ambice nese v sobě tato desetidílná série také podnět k hlubšímu zamyšlení se nad velice současnými, živými problémy českého (nejen) školství a společnosti vůbec. Skvělé scénáristicky, režijně i herecky. Jediný, ale dost zásadní problém jsem měl se samotnou osobou ombutsmana, která je zde vyobrazena na jednu stranu jako vyplašený, nedůstojný posluhovač, kterému přidělí jako kancelář plesnivý kamrlík a kterého nechají u prvního případu zcela bez peněz a prostředků kdesi v zapadákově v pasťáku, kde musí přespat a půjčit si tři stovky od místního správce a na stranu druhou je to téměř všemocný úředník s pravomocemi organizovat práci kriminalistů a mordparty a výrazně do ní zasahovat. Ani samotný Lukáš Vaculík v titulní roli - s těmi jeho dlouhými pohledy vyplašeného raněného zvířete - mi nějak nekápl do noty. Dávám ale určitě palec nahoru za výborně natočený, originální, smysluplný a na místní poměry vyjímečný počin. 80 %. ()

jakubi

Z pozice učitelky musím konstatovat, že mi šel mráz po zádech z toho, že jsem zatím řešila samé hlouposti - přestože mi přivodily první šediny. Obsazení bylo hvězdné. A herecké výkony bravurní, i v epizodních rolích (zejména Jan Čenský mi vyrazil dech). Řidič Starý alias Řezníček dokonalý... Je fajn, že takový seriál vznikl. Ukázal naši profesi zevnitř. Někdy neřešitelné problémy, nebo řešitelné, ale s hrůznými důsledky. ()

TesterX

Nejsem stoupencem české filmografie, ale vzhledem k velmi pozitivním ohlasům jsem si řekl, že dám šanci alespoň jednomu dílu a hle - těch 10 uteklo jak nic. Byť některé části jsou trošku slabší, musím pochválit jak technické, tak scénaristické zpracování, otevřený přístup k tematum se sociálním přesahem a závěrečná věnování. Ačkoliv se tu ve vedlejších rolích často střídají známé tváře televizních soap oper, ve zdejších rolích předvádějí až bravurní výkony. Já jsem například Honzu Čenského v takovéto poloze nikdy neviděl, ale rychle mne přesvědčil, že to není jenom svatý doktor a plácač hlíny. Určitě musím docenit výkon Vaculíka, který mne přesvědčil už v Temném kraji, byť ten seriál stál nakonec za houby. Jeho postava není šablonovitá, ale nakonec dost složitá, což se vystupňuje s každým dalším dílem. A každý další díl je jiný, než ten předchozí. Bravo! ()

v.indruchova

Dobře že seriál vytahuje na světlo témata, které jsou nepříjemná že se je nechce také  těm kteří to mohou posunout řešit. Dobře že tu jsou pořád ti kteří se nebojí řešit a bojovat za dobrou věc. Seriál je vážný a dobře brnká na truny. ()

fafejt001

Při  reprízách  si  člověk  uvědomí  ,  jak  je  to skvělý  seriál  v  čele  s  Vaculíkem  a  Řezníčkem . Výborná   témata  i  herci  v  nich . Ten  poslední  díl   je  vlastně  otevřený  konec  ,  ale  druhá  řada  by  už  nebyla  tak  zajímavá  .  Ale  i  přesto   ,  jako  bývalý  učitel  ,  musím  dát  plný  počet . ()

zodiak217

Skvelý seriál z učiteľského sveta, ktorý je tak dobre spracovaný, že každá epizóda je jeden veľký originál akoby samostatný film avšak epizódy na seba v hlavných dejových linkách aj nadväzujú. Veľká spokojnosť s hereckým obsadením aj štýlom spracovania, kedy každá epizóda vychádza zo skutočného prípadu. Tu naozaj nie je čo vytknúť, len veriť, že sa dočkáme ďalšej série a Lukáš Vaculík opäť zahviezdi. Zahral to naozaj výborne. ()

Kusbi

ČT mě příjemně překvapila nejen tím, že v prime timu vysílá seriál s hlubší celospolečenskou tématikou, ale i tím, že jde o dobře odvedenou práci. Jediné, co mi trochu více vadí, je fakt, že je to celé tak trochu natočeno jako krimi, kdy ombudsman je v podstatě detektiv (zejména to lezení na komín bylo trochu přitažené za vlasy). Nicméně jinak vskutku nadprůměrný počin a trefa ČT do černého. (btw vůbec mě nepřekvapuje, že předposlední epozida je zde nejhůř hodnocená vzhledem k tomu, jakému tématu se věnuje) ()

Slack

Prekvapenie roka. Pre mňa určite. 10 rôznych prípadov s aktuálnom tematikou na školách, prepojených PRÍBEHOM. Fungujúcim. Postavy bravúrne zahrané, od detských až po starecké. Bez výnimky. Vrátane komparzu. Ale nie je sa čo čudovať. Mali čo hrať. To celé zaobalené do profesionálneho vizuálu, podčiarknuté správne vybranou hudbou. Áno, toto je seriál o ktorý ba mal mať záujem taký Netflix. ()

zekon

Mrazivé, smutné a hodně k zamyšlení. Skvělé herecké výkony kde jednoznačně svítí Pavel Řezníček. Hodně odvážné díly s cikány a islámem, najít řešení určitě není jednoduché, nicméně můj názor to nezměnilo :) ()

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

12. Ceny české filmové kritiky - nominace

04.01.2022

Dnes byly Sdružením české filmové kritiky zveřejněny nominace na výroční Ceny české filmové kritiky za uplynulý rok 2021. Celkem bylo nominováno 16 děl, z nichž nejvíc nominací (celkem 6) získalo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD