Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

toos

Seriál otevírá jedno téma za druhým a kauza hidžáb rezonovala ve společnosti, takže přišla řada i na ni. Svůj soukromej názor na samotnou věc však nebudu tahat do hodnocení seriálu jako takovýho, kterej logicky do hodinový stopáže stihne postihnout spíš obecný základní postoje a emoce zúčastněných stran. V zásadě seriál táhne Vaculík, jehož postava není nerealistickej superklaďas, ale chlápek, kterej složitě hledá konsenzus, avšak sám má svoje limity, se kterými těžko bojuje a s některými,  paradoxně těmi nejosobnějšími, si neví rady vůbec a "řeší" je tak, je řeší... ()

Hombre8

Opět celý díl ve znamení těžké schízy.  Rozpolcení a rozvratu společnosti, vztahů, oboru, genderu, ageismu...  Těžko odhadovat pravé záměry tvůrců (zařadit tento díl jako předposlední ale určitě záměr byl), ale myslím, že přispěli těm, o kom točili, spíše službou medvědí. Stádo, rozděleno na fankluby, chrochtá blahem, maje soupeře, těžko si uvědomuje, kam může být dalšími a dalšími manipulacemi nasměrováno. Největší problém současnosti, a to je zde pojato velmi dobře (i když to byl těžko záměr)  - jsou slyšeni ti (zejména ty), kteří donedávna mohli jen mlčet a nyní těžko nesouc tíhu svobody, kterouž jsou opilí, tápají ve tmě nevědomí ode zdi ke zdi. Vlastenec Komenský rotuje v zemi nizozemské... ()

gonzo

Zatím nejlepší díl. A to, že aktuálně je na CSFD hodnocen zatím nejhůře o něčem, bohužel vypovídá. Jinak hlubokou poklonu celému štábu za skvěle napsanou, nasnímanou a zrežírovanou epizodu, kde každý dialog a každá scéna mají svá opodstatnění. Pomyslnou šestou hvězdičku pak za konfrontační scénu s řidičem a za to, že hlavní hrdina je v osobním životě selhávající chudák. ()

Gelaos

V 60 minutách se daří ústřední téma nahlédnout vrstevnatě. Je zde umanutá individualistická muslimka, "sluníčkově" naivní nezkušená mládež, pragmatický tělocvikář, lidová chemikářka, ředitelka ve složité pozici, bázlivé ministerstvo, "obyčejní" Češi, muslimové integrovaní (rodiče) i problémoví (arabští turisti), lačný bulvár i uřvaní islamofobové. Nakonec mi bylo nejvíc líto rodičů, kteří narozdíl od své dcery ví, co obnáší adaptace do jiné kultury. Snaha pojmout problém fundovaněji způsobuje, že postavy jsou až nerealisticky argumentačně zdatné, nicméně toto lze epizodě odpustit. Je super, že se ani jedné ze stran nenadržuje. Ale zdejší udatní vlastenci (a nejen oni) s černobílým viděním světa - nepřekvapivě - komplexnost epizody nedocenili/nepochopili a ve svém svatém zápalu Hidžáb sestřelili. ()

EasternJoe odpad!

Tenhle díl je naprosto skvělé dílo islamofobů, protože máloco je tak groteskně absurdní, černobílé a nesmyslné jako zápletka "Hidžábu". Češi = zlí, zaprdění a omezení rasisté, kteří se mají přizpůsobit. Muslimka je cool a všem dobře radí. Její otec vypadal, ještě celkem solidně. Mladí jsou ti nej se správnými názory (nezáleží na tom, že se tváří jako arogantní haj*líci zneužívající sociální média). Jen tak dál, a vytvoříte více a více frustrovaných českých diváků. Pak se nedivte, že je ČT tak nenáviděná. ()

Sa.sa

Super díl o nelehké věci jako je osobní svoboda versus školní řád... Je jisté, že se musí dodržovat a platí pro všechny... Ale, právě je tu to ale, které může rozhodnout jen nezávislý soud... V tomto případě rozhodnul Nejvyšší soud jasně a správně, což neznamená, že je to pro všechny správné... Hodně dobrý díl, který patří mezi nejlepší... ()

natykarb

Tenhle díl měl skvěle našlápnuto, ovšem kdyby skončil okamžikem vynesení rozsudku. Konec totálně proevropskej a zkazil dojem z celého dílu. Aféra ombudsmana se studentkou navíc snižuje úroveň celého seriálu. Škoda ()

Spizin

Viděl jsem dosud jen jeden díl Ochránce, ten s utopeným žákem. Tenhle jsem cíleně zapnul po vidění upoutávky, zaujalo mě téma. Rámcový příběh tedy nesleduju, hodnotím jen tenhle díl jako samostatný celek.  Kontroverznější téma s v současných českých reáliích těžko vybrat (snad s výjimkou očkování a svateb homosexuálů), takže jsem se těšil a doufal ve vyváženou diskuzi a argumentaci - a přišlo mi, že to se tvůrcům docela povedlo. Jasně, některý argumenty působily trochu polopaticky, klišovitě, případně postavy, které je vyřkly, byly vykresleny jako karikatury (na druhou stranu, stereotypy jako "nevzdělaný vlastenci" nebo "ultraliberální životem nepolíbení maturanti" jsou založený na realitě).  Cením 'odvahu' téma zpracovat, prostor pro argumenty obou stran, a nakonec i konečné rozuzlení, i když to nepsali scénáristi.  Nejrozumnější postava byl otec studentky. ()

lineker

Tenhle seroš se fakt ČT povedl. A troufám si říci, že tento díl bude pověstnou solí do české xenofobní rány, která se bohužel v naší, totalitou prosáklou společnosti jen tak nezahojí. Baví mne ta načernobílá témata na které, prostě neexistují jednoznačné odpovědi a jejichž řešení nikdy nemůže být optimální. To platí i o "problematicém hadru na hlavu". Jak bylo řečeno. Zájem jednotlivce prostě někdy musí v rámci společenského vědomí ustoupit zájmu celku. Ne. Opravdu to nebylo o tom jednom Hidžábu. ()

gapa466

Celé mi to vyznělo jako z filmu Tanec s vlky: "Oni přijdou. A bude jich víc než hvězd na nebi." Tedy nic co bychom neznali. Bohužel jsme teď na druhé straně barikády....Doporučuji se (z vlastní zkušenosti) podívat do Berlína (Hermannplatz), Vídně(Mexikoplatz nebo Prátr), Londýn(třeba Speakers Corner v Hyde Parku), Paříž, Malmö. Mě osobně neděsí jejich náboženství, ale jejich životní styl (hygienické návyky, hluk, hádáním se prakticky o všechno). Ale k seriálu: Chování dívky beru jako pubertální vzdor. Ona vlastně tomu co hlásala, ani nevěřila. Kdo z nás si neprošel třeba skinheadským nebo květinovým obdobím? O to děvče bych neměl strach. Pokud je tak chytrá, jak nám ji tvůrce seriálu ukázal, tak z toho vyroste. Bylo to takové: Nevěř nikomu, komu je více než třicet (ani vlastnímu otci). Co mě štvalo? Bylo to napsáno a natočeno tak, že to byl souboj: zkostnatělý x pokrokový, mladý x starý, chytrý x hloupý, úspěšný x neúspěšný. Hádejte, kde byli ti, kteří byli proti hidžábu (starý, zkostnatělý, hloupý a neúspěšný). Je tomu skutečně tak? Tolik k tomuto dílu. K seriálu jako celku. Zajíci se počítají až po honu, ale kam se řítí Lukáš Vaculík je až děsivé. Jak "zatočil" s Pavlem Řezníčkem bylo hodně nedůstojné. Čekal bych více nadhledu a chytrosti. Věkový rozdíl s jeho studentkou (partnerkou) nebudu ani komentovat. Těším se na poslední díl. Přijde mi, že si scénárista připravuje velké finále.... ()

adaben

Přesvědčivě zahraná ředitelka i učitelky, ale ta milostná zápletka s bývalou studentkou je opravdu v tomhle seriálu zbytečná a příliš trčí, jako kdyby nestačily samotné dramatické zápletky ve školách a muselo k tomu něco přidávat. A taky jsem si říkal, nakolik by to změnilo zápletku, kdyby nositelkou protestu nebyla jinak výborná studentka, sama aktivní, navíc ještě úspěšná sportovkyně a dcera lékaře. Trochu to zavánělo zjednodušením problému. ()

yastrab odpad!

Je třeba si uvědomit,že svoboda jednoho končí tam,kde začíná svoboda druhého.Tady nejde o hidžáb,ale o školní řád a dodržování pravidel stejných pro všechny. ()

drsny_hery

Tvůrci vám kašlou na vaše černobílé vidění světa. Hlavní hrdina není stoprocentní klaďas, děj nepotřebuje americký konec a po každém díle máte dlouho o čem přemýšlet. Tohle téma muselo přijít a rozporuplné reakce jsou toho důkazem. Předem víte, že to polovina nepobere už z principu a také se v tom dílu najdou. Někdo si dal sakra práci, aby obsáhl každý úhel pohledu a je úplně jedno, jak moc se inspiroval skutečnou událostí. Skvělý. ()

Clar

Nepochopitelný. Díl stejně kvalitní jako ostatní, ale protože se staví neutrálně k nošení šátku ve škole, dostává tady nesmyslně naloženo. ()

bratr_jezek

Velmi ožehavý díl, protože muslimské náboženství a tradice nejsou pro Čechy něco obvyklého, nastupuje tu touha po dodržování našich zákonů. Navíc to dívka dost stupňovala včetně žaloby na školu místo snahy se nějak dohodnout. Aleš Pelán si navíc komplikuje život - vytěsňuje manželku a stýká se s bývalou studentkou Sárou. ()