Ředitelka zdravotnické školy v Teplicích zakáže muslimské studentce nosit šátek během vyučování. Zatímco pedagogický sbor souhlasí s ředitelkou, část studentů točí video na podporu spolužačky. Na čí stranu se postaví školský ombudsman Aleš Pelán (L. Vaculík)? (Česká televize)

jefff

Pro tvůrce jistě těžký díl, jehož dopad ukazuje i skokově odlišné hodnocení dílu oproti jiným, ačkoliv filmařská kvalita rozhodně neklesla. Tvůrci si poradily s látkou dobře, sice nešli do hlubokých socio-politických detailů, ale to asi ani nikdo nechce. Trochu navíc mi přišla soukromá linka Pelána, ale budiž. ()

KOffi

Měli bychom se bát naivní mládeže a podobným podporovatelům jinakosti. Pravda a láska je lživý postoj těchto sluníček. Bohužel to ČT jaksepatří naohýbala aby konečný výsledek děje dílu nebyl správný, ale špatný. ()

Loki_Six

"Vlastenci mají v první řadě umět pravopis." Dokonalá scénka so starým konšpirátorom, čo nevie ani písať, ale všetko odhalil a pochopil. V tejto dobe veľmi aktuálna postavička. Inak dosť silná téma, hlavne že obe strany to miestami ťahajú do extrému a nikto nechce povoliť. ()

LachtanShows

Dávám pětku ani ne pro drsné téma multikulturních rozdílů, kterých se xenofobní svět asi nikdy nezbaví, ale zejména kvůli de*ilním hnidopichům zde v recenzích, co sem strkají hodnocení nižší než 3 hvězdy jen proto, že je tenhle díl údajnou reklamou na rovnoprávnost napříč gendery, rasami či národnostmi. Když vás to nezajímá, tak na to nečučte a pusťte si radši šedivého Willise, co už po 175x likviduje neviditelné teroristy. ()

Saj

Za mě nejlepší ukázka fungování českého školství a české mentality. V Českém školství jde o to zapadnout, poslouchat autoritu a moc nediskutovat. Hlavně odpovídat přesně na předem připravené otázky. Individualita se moc nenosí. Myslím že trochu více individuality by tady v tom zatuchlém rybníčku prospělo. Samozřejmě nechci obhajovat druhý extrém anarchie. Ještě přidám vlastní historku. Když jsem byl na střední, měl jsem oblíbenou kšiltovku, kterou jsem miloval. Moc jsem nechápal proč ji nemůžu nosit i ve třídě. Na angličtinu jsme měli rodilou mluvčí (myslel jsem že bude víc free než zkostnatělí Češi). Nechal jsem si čapku na hlavě a když mě viděla při příchodu do třídy řekla Nice cap. Měl jsem velkou radost, že to řekla a tak jsem řekl Thank you. Načež moji spolužáci vyprskli smíchy, protože to myslela ironicky. Nebo ne? :) ()

tlamiczka

Jako kdyby tenhle díl točil jiný tým než ty předchozí... V ostatních dílech se snažili ukázat jakž takž objektivně všechny strany, díly měly spád, některé i na český seriál nečekaně perfektní dramaturgii. Nejde jen o téma a jak pokrouceně bylo předané, celý díl byl tak nějak nedotažený, trapný a chyběl mu správný drajv předchozích epizod. Prostě mě nebavil, nedokoukala jsem ho. Snad bude desátý díl lepší a zakončí jinak velmi zdařilý seriál se ctí, bez toho trapného a příliš okatého tlačení "správného" světonázoru. :-( ()

Esgalnor

Nedokážu ohodnotit. Mám pocit, že si tady tvůrci ukousli až příliš velké sousto a v celém epizodě se řešilo až příliš mnoho věcí. Hlavní téma je opět společensky významné, ale potřebovalo by větší prostor a mnohem komplexnější uchopení. Věřím ale, že v takto limitované stopáži to o moc lépe nešlo, a v hlavním vysílacím čase jde i v dnešní době o dost odvážný krok. ()

IvcaSammet odpad!

Že ČT musí vždycky brutálně pos*at úplně všechno, i to co bylo ze začátku dobré. Vývoj všech dějových linek táhnoucích se celým seriálem vygradoval do takové absurdity, že jsem měla co dělat, abych od obrazovky neodešla. Tohle byl opravdu přešlap vedle - a tím v žádném případě nemyslím námět s hidžábem. ()

MIMI.kry odpad!

Ono to bylo ve skutečnosti všechno trochu jinak. Zkuste si o tom něco přečíst, jsou-li všechny novinové články ještě k dohledání. Hodně zkreslené, nepohodlné informace jsou zde vynechané. ()

Chudobka

Mnozí tento díl odsuzují, mě ale zaujal. Holčička úplně nedodržovala nastavená pravidla, zbytečně provokovala i přes nesouhlas rodiny, ředitelka školy byla slušná a vstřícná, takže nic černobílého. Ta mladá milenka měla znázorňovat asi rozdílný pohled mladé a starší generace na tuto problematiku. Proč trapné? Copak nemá spousta starších mužů mladičké milenky? To, že vypadají jako šašci, je asi nezajímá. Vypadá to, že  by se Pelán v příštím díle konečně mohl vrátit ke své ženě. Ještě by mohl být trochu slušnější ke svému řidiči. Ale to s tím bonzováním bulváru se mi nelíbilo. ()

Haniczka

Posunutí příběhové linie jednoznačně škodilo. Výchozí situace byla ve skutečnosti jiná. Dívka nebyla žačkou, ale jen uchazečkou, navíc nesplnila základní studijní požadavky. To, že měla šátek na hlavě, bylo víceméně jen záminka neziskových organizací k propagaci "neřešímčeho". V díle byla dispozice posunuta, žačka byla premiantka, co si postavila hlavu, a tak celé vyznění se soudem a závěrem ochránce vyznělo tendenčně. Nejlepší scéna tohoto dílu byla s přiznaným řidičem (Pavel Řezníček). ()

Mallinali

Tak nám tu fúzoval případ hidžábu na pražské zdravotnické škole a kauza studentky v hidžábu na teplickém gymplu, kterou odmítal ředitel potrestat. Ve výsledku nám vznikl hodně nereálný příběh 18 leté muslimské superstudentky zdravotnické školy (!) z Teplic, která se vyjadřuje, jako by měla doktorát z genderových studií a standardně uargumentuje několik vysokoškoláku najednou. Tvůrci tentokrát nevybalancovali rovinu a připískávali jedné straně. V zásadě všichni relevantní (vyjma trochu hysterických učitelů) souhlasili s právem studentky na zahalování, ale byli proti kvůli rozvratnému dopadu na systém a kvůli postoji xenofobní veřejnosti. Mládež se lišila tím, že většinou sice taky fandila studentce, ale nebrala v potaz reálně politický  kontext. Do toho jsme měli chápat, že děcka ze školy uklízí po arabských turistech, kteří pár metrů od nich odhazují bordel, protože se to samo uklidí... To jako vážně? Pominu zvláštní aféru Pelána s levicovou studentkou, protože takových případů znám ze střední dost a chápu její smysl pro příběh. Potěšilo mě klasicky ministerstvo, nepotěšilo vykreslení odpůrců islámu jako řvounů z novinek.cz. Celkově se velká část diváků právem cítí, že za řečmi o těžké řešitelnosti protichůdných postojů a potřebou se dohodnout v měnícím se světě (zvlášť když seriál spíš fandí oné nerealistické studentce) stojí nemohoucnost. Nemohoucnost zajistit, aby současný "pokrokový" vývoj společnosti bez vlastních silných a chráněných kořenů, konfrontovaný s masivní migrací (která dřív nebo později přijde i k nám) lidí s úplně jiným myšlením, nevedl k jejímu drsnému rozkladu. ()

Mlle

Předposlední díl seriálu byl, zejména v prezentovaných argumentech obou stran, pravděpodobně příliš intelektuálně na výši na to, aby mohl být diváckou obcí přijat tak pozitivně jako díly předcházející. Také hlavní postavy byly nerealisticky intelektuálně vyspělé – zejména ředitelka dotčené školy, samotná rebelující žákyně, její rodiče i spolužačky, a nakonec i další profesorky ve sborovně z protistrany, jejíž argumenty byly, jak už je u tohoto seriálu dobrým zvykem, stejně tak pádné. Monology z úst hlavních představitelů v každém díle Ochránce nabízejí vždy drasticky přesnou a nadmíru empatickou analýzu zfilmovaného případu. Reprezentanta mnoha dalších, z každé základní i střední školy, z každého výchovného stavu, kde probíhají podobné příběhy dnes a denně bez pozornosti médií… Je tomu tak i v tomto díle. V reálu stojí ale debata ohledně náboženských symbolů a možnosti vzájemného respektu i soužití asi tak o deset úrovní níže. Na obou stranách přitahuje spíše ideology s neschopností strávit cokoli komplexního, než vysoce inteligentní charaktery, které nemají potřebu redukovat živý problém na černobílý příklad z učebnice. Vysoké hodnocení dílu tedy neočekávám, přestože šlo o důstojný návrh úvahy nad problémem. ()

chrispe

S tímto dílem jsem si dávala na čas, prostě se mi do něj nechtělo, protože mi bylo jasný, že nebude hezký. Tento seriál obecně rozebírá témata, který nejsou hezký, ale u toho mi bylo jasný, že to nebude styl - najdeme systémovou chybu, poukážeme na ni a většina diváků zůstane zhrozena a pohoršena. Toto téma rozděluje lidi a jde to koneckonců vidět i tady v komentářích. Myslím, že to bylo uchopeno dobře. Chápala jsem školu, chápala jsem i o co šlo žákyni. Šlo to vyřešit v klidu nějakým kompromisem? Myslím, že ten díl dostatečně ukázal, že pokud ano, byla by to opravdu dlouhá cesta s nejasným výsledkem, protože vždy tu bude něco/někdo, kdo do křehkého příměří může vstoupit. A postava Pelána mě teda lidsky hrozně zklamala, i když to bylo naznačeno už v nějakém předchozím díle. ()

brumbrum odpad!

Akoze vytocili ma.. Boli sme s rodinou stvrt storocia v zahranici a MUSELI sme sa PRISPOSOBIT, t.j. drzat hubu ked sa to od nas ziadalo a posluchat, ako to chcel po nas system. Kazdy rok pekne-krasne na miestny urad a dokazovat, ze este stale nemame trestny zapis a este stale nemame AIDS a podobne. No pretoze v roku 1999 si o nas Zapad myslel, ze tu nemame ani teplu vodu v kupelni. Takze nemam nijake pochopenie pre rozmaznanu nesympaticku obtlstnutu arogantnu pubertiacku s handrou na kotrbe, ktora si tam tu handru navyse da nie kvoli pevnej svojej viere, kedze veri len na materiu a zranicu, ale ako provokaciu a skusanie trpezlivosti hostovskeho statu, no ze ved je to len kus handry, tak kde je problem. Nie je to len kus handry; rovnako si clovek predsa nemoze dat tricko s Hackenkreuz-om, i o tom sa da predsa rozumcekovat, ze ved o co ide, je to len handra so znakom, ktory tu uz bol davno pred Alfim. Takze by som podobnym individuam predpisal okamzity navrat do prdele, z ktorej vysli, nech sa zasa trocha rozpamataju na dovod a povod svojho utekania. Vrele odporucam "The Stoning of Soraya M." (2008), aby nasinec dokazal trocha informovanejsie rozlisovat. ODPAD ()