Obyvatelia jednej českej dediny sa pripravujú na Veľkú noc, jarmok je v plnom prúde, chlapi pred krčmou komentujú zelené pivo a nebezpečenstvo chemtrails, keď vtom oslavy naruší dodávka, ktorá narazí do fontány na námestí. Vodičovi sa podarí zmiznúť, všetkým je však úplne jasné, že šlo o teroristický útok. Bezpečnosť celej obce teraz závisí od hasičov, od ich odhodlania a obetavej práce. Náčelník požiarnického zboru a jeho zástupca sú celoživotní priatelia, sú ako otec a syn, mentor a jeho študent. Spolu s ostatnými hasičmi sa púšťajú do pátrania po páchateľovi a okrem toho musia zabezpečiť hladký priebeh veľkonočných sviatkov. Pre náčelníka v podaní Miroslava Krobota znamená celý incident nebývalú vzpruhu, stáva sa hrdinom okamihu a pre celé okolie pevnou oporou. Jeho zástupca je však trochu neistý, s manželkou čakajú dieťa a on po prvýkrát v živote zažíva, čo to znamená mať prehnaný strach o rodinu. Má dobré srdce, len príliš verí všetkému, čo mu ľudia povedia a čo nájde na internete. Napokon by bolo azda pre všetkých lepšie, keby radšej horelo... (Bontonfilm SK)

gemi

Cesta do hlubin espéďákovy duše, akorát malinko unylá. Jinak je tu všechno. Arabští teroristi, chemtrails i octování. Akorát že vůbec ne, takže na to musíme jít svépomocí. Doporučuje Tomio Okamura a Jaromír Balda! ()

ChickenPate odpad!

Totální demence a ztráta 87 minut života každého diváka. Naprostá nuda u které jsem usínal, scénář který by napsal hňup za půlku odpoledne a než financovat tento film, tak raději peníze rozdat bezdomovcům na nádraží. Krásná ukázka toho, že naši slavní herci kývnou úplně na cokoliv. ()

Likan7

Možná satirická, ale určitě a v každým případě šíleně nudná a nevtipná "komedie", která mě srala skoro od začátku. A pak má člověk mít rád českou filmovou tvorbu.. ()

ForGump

Těch filmů, které si dovolily podobnou kritiku české národní povahy a přitom to zaobalit do naprosto citlivě vyprávěné satiry bychom napočítali na prstech jedné ruky. Kdyby radši hořelo se k nim řadí s naprostou jistotou. Film, který podle traileru a plakátů působil jako další z řady rozverných vesnických komedií plných bodrých lidiček. A ono to je vtipné jen velmi ale velmi málo. Naopak je sžíravá tragikomedie, která tne do dnešní společnosti opravdu tvrdě. Vidíme tedy příběh jedněch Velikonoc na jedné vesnici, které naruší dodávka, jež způsobí nehodu a i když nikdo řidiče neviděl, tak vudčí hasič Broňa v podání Miroslava Krobota má ihned jasno o terorismu. Je až k nevíře jak celý film funguje a má velice skvěle napsané dialogy a scénář, do vší té pro mě depresivní atmosféry, kam až nenávist může zajít, se ještě přidává dunivá hudba a bezvadný zvuk. V poslední době se jednou za rok objeví film, který je skutečně vynikající a ještě má co říct. Po Vlastních, či Okupaci jsem opět velice příjemně překvapen a nadšen, byť tedy mě v některých chvílích až mrazilo. 80% ()

Paichichi

I když ve mě ve finále film zanechává prapodivnou pachuť (způsobenou ani ne tak tématem, jako filmem samotným), musí se mu nechat, že zasazení a jednotlivé figurky jsou extrémně vesnicky věrné, byť často tažené do extrému. Isteník a Krobot spolu fungují dobře, hezky oba ukazují to, proč by někdo, ačkoliv sám není stoprocentně přesvědčený, e-mailovým řetězákům a fantasmagorickým povídačkám mohl propadnout. Za mě ale film trpí dvěma, dost zásadními, nedostatky. Prvním je, že téma už je vyčpělé. Scénář podle všeho vznikal od roku 2017, kdy právě téma migrantů z Blízkého Východu a Afriky hýbalo společností a nepochybuji o tom, že pokud by film vnikl tehdy, ťal by do živého a rezonoval by mnohem víc. Takhle to působí trochu jako dobový skanzen, který, ač by se mohlo zdát, že bude vzhledem k současné situaci v Čechách aktuální, tak prostě správně nesedí. Druhým, a za mě asi tím nejhorším nešvarem, který se ale objevuje v obrovském množství české tvorby, je takzvaný "světneníčernobílý syndrom". Celou dobu na něco poukazujeme, parodujeme to, ale když jde do tuhýho, musíme tam přihodit trošku z toho opačného spektra, protože... Proč vlastně? Abychom někoho nenaštvali? Aby si to ti Češi užili, když mají rádi ty "hořkosladké" komedie? Protože "život prostě takový je"? Ano, základní myšlenka, že svět není černobílý, je správná, jenže svět taky není jen v tom odstínu šedé přesně uprostřed mezi bílou a černou - někdy je prostě až skoro černej a bylo by fajn, alespoň občas v cílové rovince nestáhnout ocas, ale stát si za tím, co jsem chtěl původně říct. Takhle jsem na konci měla pocit, jak když zase sedím na rodinné oslavě, ovíněný příbuzný hlásá ty nejxenofobnější a nejpitomější hovadiny a jeho žena se na mě, když zahlédne můj útrpný výraz, otočí a řekne: "Ale on je jinak zlatej chlap!" Zatímco vy víte, že prostě není. ()

ANTYCHRYST

Pokus zasadit současné problémy ala uprchlici.. na českou vesnici mě teda šíleně nebavil..scénář..dialogy..herci..prostě nic.. přežít to do konce..nadlidský výkon..20% ()

Amonasr

Námět a scénář docela dobré, ovšem težkopádná režie to sráží, nehledě na standardní herecké výkony Isteníka a Krobota. ()

ŠpetaMarek

Spíš než Formanem je to ovlivnění severskou tvorbou. Myslím, že ten film předběhl dobu, protože dezoláti jakožto pojem se v době natáčení teprve formovali.... resp. formovali sve pusobeni ve verejnem prostoru (cti na sitich), takze pro dnesniho divaka uz nemuze byt sok, ze nekdo takovy doopravdy existuje, tzn. co se pred 4 lety zdalo jako usmevna fraska je dnes spise psychologickou mirne alegorickou sondou do duse jednoho frustrovaneho vesnicana. Istebnik podal skvely vykon. ()

iz67

Film kolisajici kvality. Se scénami, kdy 'možná' naivita konceptu a provedení handicapuje výsledek. A nebo se scénami, které se dají srovnat s perlami šedesátek. 4* jsou tam hlavně proto a taky z protože je celý film je vůči nám přísný bez snahy naše malosti umensovat. ()

Cermicek

Ježiš tohle bylo "po-hodně-dlouhý-době-na-český-standardy" dobrý! Mám rád, když mě film pozitivně překvapí. A když je to navíc "čecháčkovina", tak to potěší dvakrát tolik! Krobot bez koméntáře = toho frajera žeru! Isteníkovi tahle role sedla jak prdel na hrnec a i Polívčanda tu byla celkem příjemná. Ale hlavně ten scénář a "mesidž" vyčnívá! Bravo a třikrát alláh akhbar!!🙌 Celkem jsem byl zvědavej i na místní recenze asi jako na diskusní fórum na Sport.cz, ale z toho mála, co jsem byl obětovat pročíst, jsem nabyl dojmu a trocha víry, že místní komunita ještě neni tak ztracená! 👏😉 ()

DJ Kritik

Tu to malo dobrý nápad, ale zlé spracovanie. Osobne som bol prekvapený somarinami a takou tou snahou natočiť film ako v 60-tich rokoch, kde to malo hlavne hlbokú myšlienku, ale aj nápad to podať divákom. A to tu chýba. Tu to skončilo na úrovni dedinského divadla pre 7 divákov. ()

Tominni

Nejprve jsem se bál další Díry u Hanušovic, ale nakonec to bylo o dost lepší. Poměrně hořká komedie, která ukazuje řadu nešvarů dnešních dnů - ať už paranoia uprchlíků nebo dezinformací (Cítím ocet!). Hodně statická kamera k filmu sedí a tak t nakonec vidím na 4 hvězdy (i když slabší). ()

SAINTS

Keby radšej horelo je koncepčne premyslený, nechýba mu nebanálny aktuálny sociálno-spoločenský presah a má rozumnú minutáž, ľudia v zásade nie sú zlí, len keď sa boja a sú nešťastní, stávajú sa nebezpečnými , nielen sami sebe, ale aj svojmu okoliu. A je to celkom dobre nakrútené. Herecké výkony sú tiež OK. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací

21.04.2022

Letošní 24. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, která se koná na obou stranách řeky Olzy, v Českém Těšíně a Těšíně, proběhne 29. dubna až 3. května 2022. Organizátoři se vrátili k původní… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)