Smolný pich aneb Pitomý porno

• Česko Smolný pich aneb Pitomý porno (viac)

Video sa stáva virálnym. Je na ňom vidieť sex medzi mužom a ženou v rúškach. Žena je napriek maskovaniu identifikovaná. Škoda len, že je učiteľka a mala byť vzorom. A to navyše v (postsocialistickej, ale v konečnom dôsledku akejkoľvek) spoločnosti, ktorá sa čoskoro stratí v zdanlivo zjednocujúcom blahosklonnom nadhľade diskurzu sociálnych sietí, pseudo-politickom vševedení, pokryteckom šovinizme a groteskných konšpiračných teóriách. Každý má svoj názor. Z diskusie sa stal tribunál - o konsenzuálnom sexe, pornografii a ďalších. (Filmtopia)

kubilov

Famózní dílo. O kousavé kritičnosti a stylovém modernismu současné rumunské kinematografie jsem v posledních letech cosi slyšel, ale bohužel jsem se k tomu moc nedostal. Až letos ke Smolnému pichu, jenž je navíc v české koprodukci (Karel Butt a out of context Petra Nesvačilová). Hrozně mě nadchla kompozice, miluju, když filmy bourají zavedená pravidla a Smolný pich to zvládá famózně - Federico Fellini a další průkopníci fúze artového a mainstreamového filmu by byli nadšení. --- Prolog, začátek jde tedy přímo na komoru, v kontextu celého filmu a jeho vyznění, budování napětí a postupného odhalování děje však perfektní volba. --- První část je velmi rozvleklá, avšak kvůli v podstatě ne-ději má divák jedinečnou možnost všímat si toho, co mu Radu Jude zprvu podprahově předkládá - sociální problémy od tyranie automobilů, přes chudobu, rozpadající se infrastrukturu či to, že jakmile vaše domácí video jednou skončí na internetu, už jej odtamtud nikdy nedostanete. --- Druhou částí jsou anekdoty, znamení a zázraky... totálně zdrcující kritika Rumunska jako takového. A Judeův jasný vzkaz na Západ, protože pro rumunské publikum může v určitých směrech jít o (kromě nepříjemné kritiky) možná až příliš banální obrazy. Jude míří jednoznačně na západního vzdělaného diváka. Fantastická koláž. --- Třetí část je - jak trefně poznamenali Čelisti - remakem Vlastníků pro rumunské reálie. Docela solidní inkvizice, která se nakonec vyvine v tu nejtvrdší kritiku zpátečnických názorů rodičů "prestižní školy", že to je tedy opravdu pozoruhodná podívaná. --- Tři potenciální konce smrdí trochu alibismem, ale v kontextu celé formální stránky Smolného pichu jde vlastně o nejlepší z možných nápadů. --- Na úplně čistokrevných 5* to možná není, ale pro všechno výše zmíněné je dávám. Více podobného! ()

ervina

No ty bláho.obsah vypadal zajímavě, začátek nečekaně odvážný.ale pak....film je na tři části.v první jsem si říkala, jestli na tu schůzku vůbec někdy dojde.na druhou část byla moje inteligence prostě krátká.třetí už byla zajímavější,ale zazdil to konec. ()

Cermicek

Já ti nevim...Snaží se to tvářit hodně "intelektuálně", ale mě to prostě nepřesvědčilo. Prostředí = fajn. Způsob ztvárnění = fajn. Popis a kritika rumunské (balkánské) společnosti = fajn. Humor = fajn. Fajn je v tomto případě ale jen za tři a to ještě spíš s tendencí zaokrouhlení dolů..🤷‍♂️ ()

Solverino odpad!

Totální pseudoumělecká sračka! Je zajímavé číst místní pokrytecká pseudokritická hodnocení - zřejmě jste viděli jiný film... já se nejdřív děsivě nudil nekonečným plahočením starší nudné báby po hnusným Bukurešti, pak přiblblý sestřih rádoby upachtěně vtipných a křečovitě uměleckých krátkých skečí o totálním howně a taky samozřejmě o Čaučeskovi a pak následuje parodie na třídní schůzky.... samozřejmě vše rádoby "okořeněné" upachtěným manželským sexem (pro pornomaniaky = ano, je tam vidět zásun a kuřbu). No takový "umělecký" film, to opravdu českému divákovy přeju a odhaduju, že to bude velký kasovní trhák jaký svět neviděl! 3x hnus! P.S. jo a abych nezapoměl, mělo by to dostat i cenu za režii, kameru a střih, protože taková "invence" se opravdu jen tak nevidí - vypadá to jako natáčený na mobilní telefo...dlouhé až nekonečné záběry a nudně hnusný Bukurešť! Nebál bych se přitvrdit a příště natočit něco mixérem nebo toustovačem! Umění zdar! ()

MartinTerran

První část nudná a v podstatě o ničem. Druhou jsem vůbec nepochopil proč tam byla, ale aspoň byla někdy vtipná. Třetí část velice dobrá, hezky přednesené argumenty z různých stran a pohledů jak na to pohlížet. Taky je hezky ukázáno že je zde nějaká kultura/zvyklost daného regionu a většina to bere jako vytesané do kamene, ale tak to přece vůbec není. - časem se vyvíjela a bude se vyvíjet i nadále. Hodnocení: 56/100. ()

Boulderman

Navzdory některým nadšeným komentářům, navzdory doporučením od přátel, musím konstatovat, že „Smolný pich“ je docela zklamání. Nejlepším hereckým výkonem je tak úvodní dvouminutový pornosnímek a poslední půlhodinka. Chodecké pasáže po městě jsou zbytečnou vatou a druhá kapitola filmu je po deseti minutách úmorně nudná. Celkově měl být snímek o třetinu kratší. Další chybou bylo i vynechání jakékoliv interakce s Emiiným manželem Eugenem. Vše se shrne do několika telefonátů, je to škoda. Doplněno mohlo být i setkání Emi se svými žáky. Škoda. Škoda zmarněné naděje. Film je nudný a skvělý začátek s koncem to těžko zachrání... ()

Pete

Kromě kauzy s uniklou sex tape paní učitelky se tento snímek pokouší ukazovat také na nešvary rumunské společnosti, jako je nacionalismus, chudoba obyvatel na vesnici, jakési všeobecné buranství a temperamentní naturel, tvrdý macho patriarchát, a obecně nadřazené vulgární chování k ženám. Lízej mi pizdu i dupku - zdá se, že laciná lascivnost je všudypřítomná, a o titul sexistického prasátečka by se tu mohli ucházet všichni chlapi do jednoho. Pro nás Čechy je to ještě zajímavé tím, že si můžeme mnout ruce a hladit se po pivních bříškách, jak jsme se posunuli dal, a jsme o tolik lepší - ale je tomu skutečně tak? Film je striktně rozdělen na tři části. První je tradiční východoevropský art, s dlouhými záběry na městskou dopravu, kdy se dovídáme informace pouze z útržků telefonátů, a tato část se skrytými významy přecejen nudila. Druhá kapitola ja pelmel koláž z témat, která Rumuny bolí, včetně ne zcela uzavřeného vyrovnání s minulostí. Ve třetí části pak konečně dojde na třídní schůzku ve stylu našich Vlastníků, či chcete-li internetové diskuze pod zveřejněným videem, a to mne bavilo nejvíc, protože to emocionálně zapojilo také diváky. Celkově cením snahu o formální originalitu, za srdíčko (nebo jiný orgán, hahaha) mě to však nechytlo. P.S. Televize včetně HBO Max uvádí pokrytecky cenzurovanou verzi, kde inkrimimované bunga bunga není vidět. Neříkám, že je ta scéna něčím výjimečná nebo extra zajímavá, ale i tím je právě podstatná a klíčová pro lepší pochopení všech těch přemrštěných reakcí postav, a její zakrytí rozhodně není v pořádku - chápu, že je to kvůli dětem, a překrytí křiklavě reklamními nápisy samotným autorem je docela vtipné, ale takto tedy raději nevysílejte ten film vůbec. ()

Saesulkun odpad!

Film má tři části. Prvních cca 45 min. se ženská v šedým ošklivým kostýmku prochází po šedým ošklivým městě, přičemž sledujeme dechberoucí detaily tu chodníku, tu jakéhosi billboardu, který míjí. Občas zajde do krámu a dojde i na akční scénu: Paní jde na návštěvu, kde dostane kafe. Druhá část je jakási koláž archivních záběrů střídajících se bez ladu a skladu s nově natočenými. Poslední půlhodinu sledujeme schůzi k odsouzení paní, za to že žije aktivním pohlavním životem. Jo a abych nezapomněl, v prologu je možné zkouknout povislý prsa. ()

DJ Kritik

Tak rýchly nástup hlavnej podstaty filmu je nezvyčajný. Hneď v prvých minútach na nás vyblafne jemné porno s detailami a nepripravený divák môže byť zaskočený. Inak je celý film hlavne o tom, čo všetko ľudí trápi a ako si to ventilujú. Inak pomery v Rumunsku a na Slovensku v tejto dobe, sú veľmi rozdielne, napr. riaditeľka školy určite nebýva v takom prostredí. Inak je zaujímavé vidieť v tomto filme Petru Nesvačilovú, ktorá si zahrala jednu z rodičov na vypočúvaní učiteľky. ()

nula87

Satirická přehlídka maloměšťácké společnosti, kde každý tupec a omezenec si myslí, že nejlepší je soudit jiné, a tím odvést pozornost od vlastní ubohosti a získat navíc pocit jakési moci. První 2 kapitoly si připravují půdu pro závěrečnou třídní schůzku, která logicky připomene české Vlastníky, 60% ()

Stepka.T

Jako jo, mělo to myšlenku, bylo to netradiční, překvapivý a inovativní a vedlo to k zamyšlení, ale koukat se na to moc nedalo, prvních 36 minut šíleně dlouhých, kdybych nebyla v letním kině, tak to vypnu. V prostřední části některý věci trefný, některý mi nic neřekly, poslední část byla taková, jak jsem si to představovala (takoví Vlastníci na jiné téma). Závěr pobavil. Možná kdybych předtím sladila očekávání, tak by to bylo na 3 hvězdy, ale nestihla jsem projet ČSFD. ()

blondboss

Jednoznačne najväčší úlet uplynulého roka. Dve tretiny snímku totálna haluz, ktorej som absolútne nechápal, o čo Judeovi ide, aby sme sa dostali k poslednej konverzačnej tretine, ktorá pozdvihla tento snímok aspoň o dve hviezdy. Inak by bol u mňa z toho odpad. Ozaj rozporuplný film ako stvorený pre fanúšika divokého artu. 40 % ()

cubiczech

Můj první Radu a že to je teda nářez. Natáčeno během pandemie. Mnohá překvapení a nepříjemné předobrazy (pravděpodobně i naši lokální) budoucnosti v podobně rumunské současnosti (možná jsem to v tom viděl jen já... a nebo taky ne žejo). Nejprve jsem byl teda dost překvapenej tou souloží a pak jsem si uvědomil že to v mých očích vlastně není nic nového (jen škoda že jsem zatím neměl možnost to vidět na velkém plátně). Je to hodně hravé, kamera fakt bavila a styl používání roušek všech zůčastněných (i ne) postav fakt sednul. Skvělý, fakt docela jo, ale taky docela vyčerpávající. ()

FandaF

Film bych hodnotil po prostříhání 4*. To cajdání po městě + pár nenavazujících scén uprostřed bylo k ničemu, takže ubírám na 3*. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD