Je ze speciálních jednotek a vyrazil si s přítelkyní z Londýna do Paříže. Když ale vlak ovládnou nemilosrdní ozbrojení žoldáci, musí rychle do akce. (Netflix)

Morholt

Béčko se vším všudy blbou zápletkou počínaje a legračně namalovanými postavami konče. Ale i přesto je to zábavné. Předně film jede ve slušném tempu a daří se mu ho držet i přes kapánek přetaženou stopáž. Dalším pozitivem je notná dávka akce. Samozřejmě se nejedná o něco hodné zapamatování, ale těch přestřelek a rvaček je tu víc než dost. Škoda, že při ní neteklo víc krve, ale to se dalo překousnout. A konečně je ttu solidní obsazení. Ruby Rose sice nenavazuje na hitmanku z Johna Wicka, ale i tak jí to tady sedí.  Heughan je sympaťák, Serkis nezklame nikdy a slečna Kámen se mi prostě líbí. Nízké hodnocení, které se tu filmu dostalo, mi přijde docela mimo. 70% ()

BOURQUE

Scenár obsahuje výlučne B-čkové prvky, ale to všetko pán Magnus Martens sa snaží zakryť pomocou šiat, ktoré majú „príbuzné“ filmy, avšak operujúci s trochu väčším rozpočtom. Úvodná scéna (vyvraždenie dediny) aj napriek minimalistickým riešeniam pôsobí silne a divákovi zdvihne žalúdok. Následné akčné scény, dominante odohrávajúce sa vo vlakovom tunelu, sú na úrovni lepšieho B-čka. Na poli hercov sú tu spíš klasické a predpovedateľné výkony (Ruby Rose v roli bezcitnej záporáčky je presvedčivá). Avšak je potrebné dodať, že najväčšiu zmenu charakteru postavy je vidieť na konci filmu v podaní Hannah John-Kamen – od doktorky počuť niekoľkokrát za sebou to, že „kill her/him“, je viac ako divný. Film na jedno videnie s niekoľkými nedostatkami, ale z hľadiska B-čkovej kategórii je to jeden z tých, ktoré sa držia nad vodou. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Lacike

Vetou: 40 kg hrniec je bek in ekšn, som mal pôvodne v pláne odbiť tento film na ktorý som sa nijak extra netešil. Nakoniec to ale žiadna katastrofa nie je. Je to mix politického thrilleru, tupej variácie na Die Hard vo vlaku a psychologického rozboru mysle psychopata. Hlavný hrdina je taký dobrácky klon Dextera, ktorý nemá žiadne emócie. Hrniec je tentokrát za zloducha, takže moja averzia k je(j)ho predstaviteľkovi sedela aj k postave. Skôr ma štvalo obsadenie hlavného hrdinu. Jednak bol dosť nevýrazný a zároveň sa mi často plietol s bratom hrnca. Keď sa tí dvaja mlátili, tak som už vôbec netušil, kto je kto. Jediný poriadny herec tu je slizký Serkis. Cameo Wilkinsona nepočítam. Aspoň že na Hannah a Johna z Kameňa sa dobre pozerá. Viac sa mi páčila prvá polovica filmu. Jak tie politické čachre, tak aj celkom dobrá akcia. Akonáhle sa film prepol do Die Hard módu, tak sa postavy začali správať nezmyselne a akcia bola len tuctová. Chcelo by to štýlovejšie a krvavejšie prevedenie. Finále bolo už dosť naťahované. No a ten psychologický rozbor psychopatov bol síce len naťuknutý, ale za mňa tak akurát. Celkovo to je solídna jednohubka, ktorá sa drží pri zemi, čo ma v dnešnej komixovej CGI dobe a totálnom suchu na novinky, potešilo. 6/10. ()

sedm.1

Já myslím, že v případě tohoto akčního béčka se zde na něj valí až zbytečně přísná kritika. Tím samozřejmě netvrdím, že je to nějaká super zábavná jízda, nicméně v rámci možností tvůrců, herců a rozpočtu se jedná o snesitelnou a záživnou podívanou. Vše je zde tedy prakticky ve všech ohledech opravdu docela naivní, hlavně co se zápletky a akce týče, ovšem divák s tolerantnějším přístupem, který na to bude navíc připraven, se nudit rozhodně nemusí. Celé to má totiž svěží spád, nějaký ten zvrat a akce je poměrně dostatek. Jak jsem ale již zmiňoval, především na oné akci je znát výrazně slabší rozpočet, nehledě na to, že i bez financí se dá zpracovat daleko dynamičtěji, přehledněji a nápaditěji, než se tomu stalo zde, a vzhledem k tomu, že se tu tvůrci vzhledem ke komerčním ambicím nemuseli ohlížet ani na rating, tak minimálně mohla být daleko nekompromisnější. Další filmové prvky, jako napětí, emoce, či atmosféra tu každopádně nefigurují vůbec, no a co se podrobněji postav a herců týče, tak za mě obstála snad jen Ruby Rose, a to jak svým výkonem, tak zajímavostí své postavy, ostatní působí opravdu ryze béčkově, nevýrazně. Jinak stejně jako mnozí ostatní příliš nechápu tu přemrštěnou stopáž, spousta scén je tam úplně zbytečně, takže jejich vynecháním by se to klidně mohlo dostat na klasických snesitelných devadesát minutek a mnohé dojmy a následné reakce by to též jistě změnilo k lepšímu. V rámci akčních béček si každopádně stojím za tím, že se o až tak nepovedený snímek nejedná a já se v rámci možností zkrátka docela i bavil. ()

MickeyStuma

Film založený na románu Andyho NcNaba, který byl švédským pilotem SAS (Special Air Service) a jeho jméno je Steven Billy Mitchell. Ano, svůj román vydal pod pseudonymem. Tento snímek také produkoval a jedná se o pokus britského filmového průmyslu o akční trhák ve snaze vytvořit novou filmovou sérii. Covidová krize však zbrzdila premiéru, neboť do kin měl vstoupit už v roce 2019, a tak se uvedl až nyní na různých kabelových televizních kanálech a streamovacích službách. Na první pohled je jasné, že se opět jedná o dějovou šablonu alá „Smrtonosná past“ (1988), a jelikož se jedná o přepadení vlaku, nejvíce tak připomene snímek „Přepadení v pacifiku 2: Temné území“ (1995) či nízkorozpočtový „Teror ve vlaku“ (2002). Takže tu máme další teroristický útok a jednoho muže s určitými dovednostmi. Originalitou se tedy nijak neoplývá. To by ale nebylo to nejhorší. Výprava sice nevypadá levně, ale vše zrazuje nevýrazný scénář. Pokus o zvraty je zmatkovitý a obzvlášť v přehrávání dojmu, kdo že je ten zrádce, vypadá spíše trapně než zajímavě. Australanka Ruby Rose se sice snaží být další herečkou akčních filmů, ale zatím jí to moc nejde. I když je fakt, že v dobrých filmech moc prostoru nedostala a výraznější role měla v těch horších. A to je bohužel i tento film. Akce je sice dost, ale jako celek nemá celá etuda tu správnou energii. A tak se stalo, že ani Sam Heughan v roli chrabrého zachránce diváka nijak neoslovuje. Evropská verze smrtonosné pasti se minula svého diváckého účinku. ()

• Andy McNab, autor knihy, podle které je tento film natočen, je bývalým členem britské SAS. Byl zajat a mučen iráckými vojsky ve válce v Zálivu. Také byl velitelem osmičlenné skupiny s názvem Bravo Two Zero, podle které je natočen film Nebezpečná mise (1998). (gavosh)
  • Druhý film společnosti Netflix z roku 2021 s termínem Red Notice v názvu. Tím druhým je Red Notice. (gavosh)