Okupace

• Slovensko Okupace (viac)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým. (ASFK)

juliekrocova

Vizuálně velmi povedené - barevná koordinace napříč osvětlením, kostýmy i výpravou, se mi zkrátka velmi líbila. Skvělá volba tématu i zasazení do doby. Některé pasáže byly sice lehce předvídatelné, ale to snad ani nevadí. Chytrý humor odrážející společnost. ()

mira007

" Vražda na tyranovi není zločin!" tak to už někde bylo, ne? Česká absurdní dobová komedie, která je jinak teda fakt originál a má pozitiva v zajímavém námětu, hodně se líbil mi vizuál a občas ta stísněná "okupační " atmosféra, ale jinak je to absurdní věc, která má být na hlubší zamyšlení, ale to se mi nepovedlo a ani jsem se nezasmál. ()

Say

Po dlouhé době jsem byl schopný dodívat se na celovečerní film z české produkce, přesto, že to místy šustí scénářem. ()

bobstock

Trefná sonda do naší zasmrádlé minulosti v temných pastelových barvách o pár postavách na malém prostoru klasického kulturního domu, která se s přispěním jedinečného lidského faktoru znovu a znovu opakuje v mírných úpravách. Z diváckého hlediska mám osobně radši filmovější podobu podobného tématu viz. Krajina ve stínu, která nastiňuje v dramatické podobě stejné přechody vládnoucích elit.  70% ()

Brejlil

Film se z lehce nerealistické, ale pořád ještě "reálné" komedie zvrtne ve velmi černou, drásavě nehezkou moralitu, kde se jde až na "dřeň" české "národní povahy". Sama absurdní zápletka je něco mezi černou komedií a psychologickou tragedií, kde se postavy vzájemně napadají, omlouvají, pomáhají si i se podrážejí. Co opravdu potěší je budování atmosféry přesnými, byť nepříliš nápadnými prostředky, skvělým vedením herců a pevnou rukou, kterou debutující režisér vládne kameře, střihu a vůbec všemu, co se v českém filmu zas tak často nevidí. ()

Jaroslaf odpad!

Antonie Formanová je příšerná herečka. To za prvé. Za druhé nechápu proč se jako občan země, která byla mnoho, a mnoho let okupována, a vlastně je okupována doteď, jen trochu jinou formou zla, mám v českých filmech znovu a znovu dívat na to, jak je znovu a znovu okupována a znovu a znovu a znovu šikanována odpornými lidmi v ruských uniformách. Přijde mi, že čeští režiséři si v naší národní minulosti až zvráceně masochisticky libují, a mně přijde, že toho bylo už opravdu dost. Za to ten odpad. Dost bylo minulosti v českých filmech, a dost bylo protekčním spratkům v hlavních rolích. ()

Fifer

Vychvalovaný snímek Okupace sdílí několik témat s nedávnými Staříky. Ta témata jsou boj proti komunismu, zbabělost a pomsta. Když nedávní Staříci skončili na Česko nečekaně drsně, sepsala dokonce spisovatelka T. Boučková reakci, kde se přimlouvala za "hřejivější" zakončení. Zde se ho dočkáme. Všechna ta rádoby drsnost se postupně vytratí a zbyde jen divadelní fraška a čecháčkovství. Ta závěrečná pointa je chabá a hodně předvídatelná. Takže zase jen fraška. Jenomže takových snímků jsme tu měli už mnoho. To není nic nového. Navíc ani zkušený kameraman nemůže zakrýt fakt, že filmu by daleko více slušelo divadlo. Je to funkční uzavřené drama a filmové plátno příběh nijak neobohacuje. Abych film nehanil, až do závěrečné pointy, kdy je "zatrhnut odboj" mě scénář bavil. Ale řekl bych, že Staříci jsou po všech stránkách lepším filmem. Přesto je to slibný debut. Ve světě se z něj ale nikdo na zadek neposadí. A je trochu smutné, že je tento snímek prezentován jako to nejlepší, co může český film v roce 2021 nabídnout. ()

TomasKotlant

Na film jsem se šel kouknout primárně kvůli Antonii Formanové, která mě nedávno uhranula v alternativní divadelní inscenaci Papagen. Ve filmu sice působí zajímavě, ale na zmíněnou divadelní roli to rozhodně nemělo, hlavně kvůli zde trochu chybějící naprosté autenticitě a nedostatečnému boření schémat mysli, neboť postava Milady boří tak maximálně schémata svých představ ideálního světa + není jasné, jak se na konci dostane ven, čímž ta scéna má jen vizuální význam. Začáteční kulisy filmu působí nadějně, ale pak se rozehraje dost monotónní nota po příchodu ruského důstojníka a v ten moment šel film i přes několik zvratů dost do háje. Konec to zas trochu zachránil, ale kdyby to bylo o 20 minut kratší, nic moc by se myslím nestalo... *** OK-U-PACE *** PLK22 *** Já se zastřelím, zabil jsem totiž člověka... (chytrý) *** KRAUS je borec a jeho postava mě bavila asi nejvíc, jen mu občas taky dojde nadhled. A mohlo se i odhalit více z jeho "školy života". ()

TETŘEF

Okupace je pro mě nejlepší český film za dlouhááááááá léta (ale neviděl jsem všechny... ani většinu...vlastně ani podstatnou menšinu...jaj!) a benzínem ze mě vymyla můj dlouholetý názor, že už nemusíme točit o komunismu žádné další filmy, že už stačilo, že už jakoby dobrý, že vlasntě díky, ale už s tím dejme pokoj. Možná, když si budeme vyprávět o naší národní nátuře (jestli taková věc existuje) a lidské povaze takhle upřímně, občas syrově a vlastně hrozně vtipně - tak jsem schopen ještě nějaké "komunistické" filmy schopen pojmout. Takže mi klidně takovým cynismem okupujte diváckou pozornost častěji, molodci... ()

Majkak

Zajímavý počin vybočující z typicky českých pojednání o době komunismu. Prolínání divadelní scény a reálného života jako prolínání touhy, představ a hraní si na hrdiny, kterým režisér nekompromisně nastavuje zrcadlo. Občas vyhrocené, občas absurdní se společným jmenovatelem – vášnivou diskusí na téma, kdo se víc zaprodal, podělal a rezignoval. Partička, která se lituje, podezírá a obviňuje. Zmařené ambice utopené v trapné agitce o Fučíkovi, která nebaví absolutně nikoho. Systém, který donutil všechny něco předstírat, sklonit se a držet krok. Sympaticky otevřený počin nabízející více interpretací a přehlídku nejednoznačných charakterů. ()

kluzo

Žádný David Lynch... Český Tarantino jak vyšitý i s hudbou... Hudba je mimochodem top. Těším se na další dílo tohoto režiséra. ()

Rockerman

K ožralé skupině divadelníků se vetře ruský major, který jim chce prodat kanystr benzínu. I on je brzy opilý a stane se mu nehoda. Herci dostanou absurdní nápad. Velmi neotřelý, ale nepřekvapivý pohled na dobu po sovětské okupaci v roce 1968. V krizové situaci se odhalují charaktery všech přítomných a není to hezký pohled a poslech. Tak jako tipuji a přeji Lva Pavle Gajdošíkové za Emu v Chybách, tak tipuji a přeji Lva Martinu Pechlátovi za tohoto Jindřicha. ()

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace