Stručné dějiny vyhlazování

• USA Exterminate All the Brutes

Čtyřdílný dokumentární seriál HBO od uznávaného režiséra Raoula Pecka (Nejsem žádný tvůj negr, Někdy v dubnu) zve diváky na vizuálně podmanivou výpravu časem do nejtemnějších období lidstva. Během své osobní cesty Peck provádí kritickou analýzu utváření a skrývání historie a zkoumá vykořisťovatelské a genocidní aspekty evropského kolonialismu - od Ameriky po Afriku – a také jeho dopad na dnešní společnost. Přitom vyzývá diváky, aby přehodnotili svou představu o tom, jak dějiny vlastně vznikají. (HBO Europe)

Pete

Dějiny zvěrstev, páchaných bílými na ostatních rasách, historie plná genocid ve jménu civilizace, ať už jsou obětí černoši, indiáni, či Židé. Tak tenhle výklad se zaměřuje na kolonialismus se všemi aspekty, a poměrně významně opomíjí další souvislosti a zdroje násilí - zejména ideologie a náboženství. Hrané vsuvky s Hartnettem jsou tu zbytečnou vatou, pouhý výčet faktů je sám o sobě dostatečně působivým, silným a smutným mementem. Jistě je tyto skutky třeba kategoricky odsoudit, včetně důsledků, které přetrvávají do současnosti. Tento dokument, který v podstatě pouze sumarizuje všeobecně dobře známá fakta, určitě nejvíce rezonuje v USA, kde by ho měl vidět každý, ani jinde však nikomu neuškodí se více zamyslet. Rozhodně se nechci zastávat tyranů, a nikdo kromě bílých zřejmě nevyhladil metodicky celé národy z povrchu zemského, ale zajímavá by byla jistě byla také druhá řada této série, která by se věnovala zase zlu, páchaném tentokrát jinými rasami (zde je pouze krátká zmínka o Rwandě). Tvůrci totiž černobíle trochu zjednodušují historii, což je činí paradoxně novodobými rasisty - pokud jsou si všechny rasy opravdu rovné, a nejsou mezi nimi žádné rozdíly, pak jsou všichni schopni úplně stejných brutalit, pokud by k nim měli příležitost. Upřímně, zlo v lidech nerozlišuje barvu pleti, prostupuje napříč všemi kontinenty, a bohužel je nekonečné. Naštěstí stejně tak dobro. ()

LeChouan odpad!

Vypadá to jako dadaismus. Dadaismus aplikovaný na dokumentární snímek. Nesourodá koláž z historických střípků, fotografií, reprodukcí obrazů, plakátů, vzorků filmové tvorby, odkazů na beletrii, ukázek z rodinného alba autora, hraných scén, ukázek z videotéky autora. Vypadá to jako dadaismus, ale není to dadaismus. Ta nesourodá koláž není nesourodá, není náhodným výběrem. Kdepak. Útržky z historie, filmové ukázky, fotografie, atd. - to vše je vybráno účelově. A jaký je ten účel. Inu - doložit zápornou roli indoevropské rasy v dějinách, přesněji negativní úlohu bělochů, šířících se z Evropy jako (dle snímku) morová záplava. „Narozen jako běloch základní nastavení“ - autor vyjímá z lidstva celou jednu rasovou skupinu a staví ji před pomyslný soud ostatních lidských ras. Běloch není člověk jako ostatní, je výjimečný, výjimečný protože nelidský. Odchylka v pigmentaci přetavená autorem dokumentu v důvod pro nenávist a odsouzení člověka. Když zrekapituluji své celkové dojmy. Pohled na Evropany jako na „morovou“ záplavu je extrémní; ale z pohledu obyvatel mimo-evropských kontinentů ne úplně neoprávněný. Počátkem 19. století se vskutku z tehdy přelidněné Evropy valil zástup dobrovolných a ještě více nedobrovolných migrantů a zaplavoval zbylé kontinenty. Toto je jeden z rysů dokumentu, uvádí příklady z historie, ne nepravdivé, kdy civilizovaná, technicky vyspělejší Evropa znamenala pro tzv. „barbary“ zkázu. Jde o příklady notoricky známé, nic nového se zde nedozvíme: zrození Spojených států amerických, spojené s vysídlováním, vyhlazováním domorodců; Kongo a „laskavý“ belgický král; a všudypřítomný nacistický „holokaust“. Stručně; autor nepříliš originálně používá osvědčenou taktiku pro podporu vlastního pohledu na svět, to se vhodí špetka neoddiskutovatelně pravdivých faktů do koktejlu vlastních smyšlenek. Za druhé, nemohu si pomoci, ale jde o film rasistický. Poněkud to nechápu, protože autor i jeho rodina jsou v rámci oné zlovolné „bílé“ civilizace úspěšnými, respektovanými lidmi, lidmi do ní náležejícími. Krom toho jde i o film zmatečný. Jednotlivé částečky snímku, z nichž je poslepován, na sebe nenavazují, rozhodně ne logicky. Vše cílí na emoce, divákův rozum autor prosí, aby se do toho laskavě nepletl. Opět podiv, jako by autor netušil, že právě atak na emoce probouzí v lidech běsy, které vedou k násilnostem, zabíjení a v nejextrémnějších případech k vyvražďování. Pak jsou tu již jen nelogičnosti, kupříkladu sem tam utroušená zmínka, že běloši se dopouštěli násilí i vůči sobě navzájem, ničí dojem, že jediným cílem bílých „ne-lidí“ je vyhlazení zbytku lidstva. V čem má autor ovšem pravdu, a co i využívá, je skutečnost, že současný člověk se s historií seznamuje především prostřednictvím filmů. Nechce se mu číst tlustá, „nudná“ a občas si i odporující odborná pojednání. Nikdy v lidských dějinách ještě nebylo tak snadné historii upravovat dle potřeb momentálních vládců, jako v dobách vlády filmového průmyslu. Věděli to nacisté, věděli to bolševici, věděli to Američtí liberálové, … . Vědí to dnešní neo-marxisté, a tak jsme bezmocnými svědky překrucování, přepisování, anulování historie Evropy, prostřednictvím rostoucí záplavy hraných i „dokumentárních“ filmů. Proto odpad; ráda bych dala jednu hvězdičku za Alamo, tu americkou legendu legend (ve významu legendární lež), kdybychom se od autora nedozvěděli toliko, že v jakémsi filmu o zámince pro okradení Mexika o Texas, hrál John Wayne. () (menej) (viac)

Spielbergo

Hodně povrchní, rádoby umělecké, díky tomu neskutečně rozvláčné až nudné. Jediné, co z nudy vytrhuje, je naštvanost každých 10-15 minut, když je ukázáno něco evidentně vytrženého z kontextu, co má dokazovat "iracionální" naštvanost a agresivitu bílých vůči všem ostatním. Historická fakta sice správně bez kříkras a nekorektně, ovšem na druhou stranu pouze účelová. O důvodech by se dalo polemizovat hodiny/dny/roky a bez výsledku. Tohle ovšem jen historicky sečtělé popudí (unudí) a instatní nácky jen zvedne ze židle. Typičtí BLM aktivisté (rozuměj bez základních znalostí historických souvislustí) budou ovšem v sedmém nebi a slintat blahem. ()

DonBraso

Od všeho trochu.Raoul Peck si natočil dokument a né první na téma černoši či lépe řečeno negři.Musím říct,že o Americe se zde dozvíte asi nejvíc.To strefování do USA to já rád a zde hlavně měrou vrchovatou máte dost historických informací.Horší jsou ty hrané pasáže,animované nic neříkající nic a Peckova rodina v jeho já.Trochu zbytečné a hlavně hrozně účelové.Misky vah proč musí být negr podřadná rasa se spíše točí v kruhu.Je tu doopravdy pár fakt nových infomarcí,které jsem doopravdy nevěděl,ale zase nejsou poskládány za sebou.Dokument hodně skáče z roku sem a tam a není to moc ucelené.Je to asi zvláštní,ale beru fakt,že prostě černoch nemůže být objektivní,ač se snaží.Jinak by to netočil a v dnešním hypu o rasismu se to nějak očekává.Dneska ani filmy nejsou objektivní a hromada rádoby dokumentů s historiky,který si to jen přečtou z nějakého plátku,který má do pravosti míle daleko.Asi jak když natočí válečný film USA.Patos vedle patosu a i zde si Peck svoje lidi vzal jako ty nejvíc smolný lidi na Zemi.Zvláštní je,že už nemluvil o těch,co jsou na vrcholu.Sice poukázal že i v Africe je černý proti černýmu,což bohužel novinka není a gangy tam ovládájí zemi.Škoda,chtělo to více citu,učesat a zbytečnou vatu vyhodit,protože někdy je to vážně nuda. ()

kunytopresto

Velmi smutný dokument o světě ve kterém žijeme. Stejně smutné je i to, že se tady místní rasisti rozhodli dávat odpad a táhnou tak hodnocení ke dnu. Jen pro informaci na IMDB má hodnocení k 70%. Na tenhle seriál by se měli povinně podívat všechny děti na základních školách po celém světě. Historii píšou vítězové, ale pak jsou tady lidé, jako režisér Raoul Peck, kteří se na historii dívají s nadhledem a dokážou okomentovat historické události, tak jak se stali. V tomhle seriálu nejsou žádné lži, ani výmysly a ani si nemyslím, že by s tímto výkladem historici měli problém. Prostě a jednoduše je to daleká historie a ta se zapomíná, nebo je to jen nanejvýš kapitola v učebnici dějepisu a podle mě je dobře, že HBO točí takový typ vzdělávacích dokumentů a vřele doporučuju, i když Vás z toho bude mrazit, ()

vejfukCZ odpad!

Mozky vymývající BLM sračka o tom jak jsou všichni bílí muži zlí a rasisti. Neuvěřitelné vytrhávání z kontextu a ohýbání dějin. Ať dou všichni černí do prdele už. Sem hrdej že sem bílej a Evropan. ()

husak_k

Mnoho zdejších komentářů je vážně zarážejících a smutných, na takto citlivé téma. Jen to potvrzuje mnoho věcí, které režisér v dokumentu vyjadřuje, a to hlavně že přijmout realitu je pro část lidí stále velmi těžké. ()

futislav

Manipulativní seriál natočený s jediným cílem. Pokroutit dějiny, ukázat bílé jako největší ničemy a černochy jako ubohé oběti bílého teroru. Goebbels by bledl závistí, kdyby viděl, jak se dají podsouvat myšlenky vypatlánkům.. Jedna hvězda za výpravu, ale taková umrněná. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD