Buster a jeho svet

(festivalový názov)
  • Česko Busterův svět (viac)

Buster Oregon Mortensen je 11-ročný chlapec z Dánska, ktorý má rád život a všetko, čo ho obklopuje. Buster je nenapraviteľný optimista, ktorý si je vedomý toho, že život môže niekedy byť aj ťažký, no vďaka kúzlam a láske sa všetko znovu môže obrátiť na dobré. Tento filmový príbeh je spracovaním populárnej dánskej knižky o chlapcovi Busterovi. Buster žije v okrajovej štvrti mesta Kodaň spolu s mamou, otcom a sestrou Ingeborg. Chodí do úplne obyčajnej školy a pri každej príležitosti zabáva spolužiakov kúzelníckymi trikmi. Počas letných prázdnin má príležitosť ukázať svoje kúzla pred celým mestom na súťaži pre mladé talenty. Jeho najlepším kamarátom je pán Larsen, ktorý mu tiež pomáha zlepšovať sa v kúzlení a radí mu, ako si získať lásku novej spolužiačky a ako neprestávať snívať. V snoch je dovolené všetko! Buster sníva a jeho sebavedomie rastie, neexistuje nič, čoho by sa zľakol, dokonca ani svojho veľkého súpera. Buster je svojím optimizmom a láskou veľkou inšpiráciou pre všetky deti a všetci sa od neho môžeme veľa naučiť. (CinEdu)

Adramelech odpad!

Od té doby, co jsem zjistil, že se dá natočit skvělý film o ztracených botách (Božské děti, 1997), jsem přesvědčen, že schopní filmoví tvůrci dokážou zpracovat do kvalitní filmové podoby jakékoli téma. Nenechal jsem se proto odradit anotací na Busterův svět, ačkoli nebyla právě slibná, a statečně jsem si tento dánský film pustil. Hned na začátku jsem si povšiml, že tvůrci asi chtějí sbírat neomarxistické body za vhodná témata (tělesně postižená holčička, nemohoucí senior), ale nevypnul jsem to. Hlavním hrdinou je chlapec, který touží proslavit se jako varietní umělec (eskamotér). Postižené děvčátko je jeho sestra. Otec obou dětí je cvok, který mele o tom, že je třeba naslouchat nebi a nad všechno se povznést, protože je to velmi povznášející. To, že mu jeho dceru ve škole šikanují spolužáci, neřeší nebo to ani nezaregistroval, ale nejspíš se jen tváří, že o tom neví. Zbytek viz v anotaci filmu. Jde o přihlouplý, nasládlý, sentimentální kýč, který se snaží brnkat na city skupiny mentálně rezonujících diváků, k nimž naštěstí nepatřím. Občasná moudra, jež filmové postavy vinou scénáristy pronášejí, jsou fakt k posrání. ()

Arsenal83

Nie veľmi pre mňa. Ja som celkovo odmietol všetky boostre, posilňováky i zodpovedné dávky, a s týmto Busterom s pehami až v pazuche som si tiež nepotykal. ()

ostravak30

I když to podle zdejšího hodnocení nevypadá, Busterův svět není vůbec tak špatným filmem. Faktem je, že se u něj asi víc pobaví dospělí než děti. Buster je totiž hodně nápaditý klučina, kterému lépe než kouzlení jde vymýšlení výmluv a to mu ještě naplno pracuje fantazie. To vše přispívá k opravdu úsměvným situacím. Neméně zábavné jsou i další postavy, třeba jeho otec. A upřímně řečeno si myslím, že kdyby hlavní hrdina využil své přednosti, mohl se věnovat trapnomagii, která se třeba u nás stala ohromně populární. ()