Severní vody

• Veľká Británia The North Water (viac)

Seriál Severní vody se odehrává ve Velké Británii a v arktické pustině koncem 50. let 19. století. Vypráví příběh bývalého vojenského chirurga Patricka Sumnera (Jack O'Connell), který se přihlásí jako lodní lékař na velrybářskou výpravu do Arktidy. Na palubě potkává harpunáře Henryho Draxe (Colin Farrell), brutálního zabijáka, jehož nemorální a zrůdné chování má původ v krutém světě, kde vyrůstal. Summer se pokouší uniknout vlastní ponuré minulosti. Na strastiplné cestě s psychopatickým vrahem se ocitá v drsném mužském světě. Snaží se najít vykoupení a bojuje o přežití v arktické pustině. (HBO Europe)

MyrnaAlec

Filmové zpracování nerespektuje skvělou knižní předlohu, padouch je tu sympatičtější a klaďas je zobrazen jako slaboch topící se v minulosti, koncem se to vylepší. Atmosféra zimy a severu super, domorodci vs. křesťani jasně vedou ve svém životě bez viny a morálky. Přečtěte si knihu, tam je esence. ()

Grondal

Nádejný pokus ponúknuť opäť niečo nové zo zanedbávaného námorníckeho prostredia, končí ako zvláštny mačkopes. Začíname s plnou parádou v špinavom anglickom prístave, kde námorníci z veľrybárskych lodí potrebujú čo najrýchlejšie rozflákať ťažko zarobené peniaze a atmosféra je výborná. Treba započítať vynikajúco načrtnutú postavu Henryho Draxa v podaní Collina Farella, ktorý je taký amorálny hajzel, že to som už dlho nevidel a natíska sa zrovnanie s jeho menovcom z Marvel univerza, ktorého by si Henry dal na raňajky. Žiaľ postupne vychádza do popredia skutočná zápletka seriálu, ktorá mi už taká zaujímavá neprišla a hlavne keď sa ocitáme s loďou na mori, začína byť citeľný nedostatok peňazí, ale aj prekreslenia iných postáv (mimo ústrednej štvorice). Záver je potom už iba festival premárnenej príležitosti, kde vyprcháva všetka ťaživá atmosféra, ktorú si seriál držal vo svojej prvej polovici a zostávajú iba (z môjho pohľadu) suboptimálne scenáristické rozhodnutia. Ten kto čaká námorné dobrodružstvo v ľadových arktických vodách bude zrejme mierne sklamaný, rovnako ako ja. ()

PlysovyMacko

Drsnejšie dobrodružstvo odohrávajúce sa za polárnym kruhom a väčšinu času na veľrybarskej lodi. V centre diania je mladý lekár závislý od ópia, ktorý sa drží ako takých ideálov. Na lodi sa okrem lovu rieši znásilnenie aj vražda. Vďaka nepríjemným okolnostiam posádka príde o loď a bojuje o život v ľadovej pustatine. Colin tu hrá strašne nechutne hovado a dokazuje, že je výborný herec. ()

DonBraso

Bohužel navoněná bída,která má jen trumf v obsazení a atmosféře,která vypadá,že jí napsal a zrežíroval někdo,protože musel.Neskutečně utahaná pouť,která na úkor toho co se stane a jak se stane nekoresponduje s tím proč má tohle pět dílů.Abych měl vůbec sílu rozkoukat něco u čeho jsem usnal párkrát je těžká práce,ale přeci se zde najde i v tomhle kousku kry fakt, proč díky tématu to divák chce dodívat.Jakmile jsme na lodi a dojde k napadení(znásilnění) v posádce,začíná seriál trochu jet tempo.Je to sice od druhé půlky druhého dílu,ale začíná to.Pak už si jen sice v pohodě dojedete do čtyřky a pak nechápavě koukáte na pátý díl,který jede utahaný začátek,aby na konci se vyloženě zrychleně ukončil.Proč zde sledujete vatu ve flashbackách s chirurgem Sumnerem jsem nepochopil doteď.Otisk postav je neskutečně plochý a jen díku tomu,že tam vidíte O´Connella a Farrella si nějak tu postavu užijete,protože vesměs tak jednoduchá postava Draxe nic moc nevyžaduje.Po skončení pěti dílů má člověk velkou pachuť v tom co a proč jsem viděl tuto výpravu,která byla jediná dobrá v určitých segmentech čtvrté ho dílu s eskymáky.Na to,že místy jsem si říkal jestli tahle výprava jela na arktickou pustinu,tak vcelku hadry jak když jedete v zimě na chatu.Když už jsem si říkal,kde mají brýle,tak si Patrick je nasadí na sekundu,aby v dalším záběru,kde je vítr,že bys psa nevyhnal,tak má brýle na čepici :D Proč proboha někdo musí natočit herce,jeho projev v očích,když to nedává logiku a rozum?Celkově logické berličky jsou zde zvláštní.Drax je v táboře,má sice pouta,ale to nejspíš nikoho netankuje,že je jaksi asi nejspíš na lovu tuleňů,místo toho je na sedánku u eskymáků v trochu jiném poslání,než kvůli čemu tam šel.Seriál je až statický,sentimentální o historce jednoho vojenského chirurga,který tu prostě je a nějak to divákům musíme říct,proč tu přeci je.Celý příběh s tím ultra kill závěrem,který nakonec s Draxe dělá jen postavu,která neumí se zbraní ani nejspíš s rukama jak si on sám představoval a jediný co umí zabíjet je tuleně či velrybu.Boj těchto dvou pánů v seriálu narušuje spíše jiná osoba,která zde má více prostoru,než by se zdálo,ale je zde a tím je Cavendish.Další postovou v posádce je Otto na kterýho jsem se těšil v podání Ronald  Mollera,ale nevím jestli v knížce byl aby byl či prostě je jen další do party,který v seriálu řekne pár slov,aby skončil tak,že stačí jen faktem říct,že zůstal.Proč z ničeho nic se musí postavy rozhodovat o tom,že pronásledovat medvěda či ne?.To je jen iluze či hladovějící člen ve zmaru či vypočítanosti režiséra?Je to vesměs jedno a to je problém celého seriálu.Na průměr to vyšoupne atmosféra,protože s touto tématikou se moc divák nesetkává a bude zima:)50% ()

terhulinka

Naprosto excelentní výkon Farrella, skvělé prostředí děje, napínavá atmosféra a zajímavý příběh. Hvězdička dolů za zbytečně drsné a dlouhé záběry při zabíjení zvěře. ()

swinevenca

Přihořívá, přihořívá, samá voda, samá voda. Seriál má přesně opačnou tendenci než Barneyho "get psyched" mix a přesně v půlce stopáže definitivně zaleze z paluby průměrně kvalitního hnusu předminulého století do kajuty současného ultrahumanismu. Tj. doktorova cesta k vykoupení z hříchů páchaných jím i spoluposádčíkama na bezmocných (indové, eskymáci, velryby) je moc dlouhá, moc neuvěřitelná a byť proti ní jako takové nic nemám, podle mě nepatří ani na loď 19.století ani do seriálu 21.století, který chce o takové lodi něco říct. ()

hony23

Miniseriál o tom, jak výprava velrybářská k břehům Grónska nezdařila se, protože nejelo se na velryby, ale spáchat pojišťovací podvod s úmyslně potopenou lodí. Jenomže do toho hodilo vidle jedno asociální hovado skvěle zahrané Colinem Farrellem, takže posádka začala kapat ještě před potopením lodi a zbytek trosečníků byl odsouzen ke stanování uprostřed zamrzlé krajiny. ()

bonovox

Temný a hlavné chladný seriál z mrazivého prostredia. Od začiatku ponuré a napínavé so skvelým Farrellom. Oproti podobne ladenému Teroru lepšie a kvalitnejšie. 80% ()

Gregor_Samsa

My beloved deep north. Zastavit se na Shetlandách – ty si ještě dlužím – a pak rovnou k zemi zelené, Cape Farewell, a podél západního pobřeží dál na sever, nechat tu loď zamrznout v ledu. Byl jsem tam, tak vím. Léto je krátké a chladné, zima se nedá přežít, pokud nevíte jak. The Terror jsem musel nedokoukat, když se tam objevil nadpřirozený lední medvídek – tady je (ještě) přirozený. Atmosféra krásná, příběh cajk, ale zkrátit to šlo v sumě o ten jeden díl, né že né, druhá půle atmosféricky bohužel poloviční oproti první. Točilo se na Špicberkách – přišlo mi to povědomé. Deep north forever in my poor heart! [80%; 2022-01-11 Home sweet home] ()

VLADEK

Nebylo to 100%, možná ani 90%, ale když to srovnám s tím co se v poslední době tvoří, tak nelze jinak než 5 hvězdiček. V základu souhlasím s rezencí uživatele "Radek99". Pro mě těch 5 dílů bylo naopak přesně tak akorát. ()

Predator77

50 Procent, Z mého pohledu se jedná spíše o zklamání a tím zase nechci říct že by se jednalo o vyloženě špatnou minisérii ale za mě je to zbytečně natažené a kdyby to dali do 2 hodin filmu tak bych se nezlobil, dále co bylo na druhou stranu fajn tak je celková výprava, hudba, kostýmy, kamera, atmosféra a především herci kteří podávají dobrý výkon konkrétně musím vypíchnout postavu Henryho kterého hraje Colin Farrell který je tady vskutku k nepoznání a hraje pěkně zákeřného hajzla od kterého nevíte co máte čekat, dále tu pak máme postavu Patricka kterou hraje Jack O´Connell a je to hlavní postava příběhu a ne že by hrál špatně ale kdo ví jaký výkon taky moc nepředvedl a jeho postava nebyla pro mě kdo ví jak zajímavá a nedokázal jsem si k ní vybudovat prakticky žádný vztah během celého seriálu, dále tu pak máme celkové tempo které je extrémně pomalé a komu tohle nesedí tak by měl snímek vynechat protože se to neskutečně táhne jak smrad z podpalubí, tak že pokud bych to měl ve výsledku nějak zhodnotit tak za mě se jedná o takový lehký nadprůměr kterému dávám 3 hvězdy. ()

meatball

Farrell je ďábel. V podstatě tu dotáhl k dokonalosti postavu z Weirova posledního snímku The Way Back. Scénáře a peněz je bohužel sotva na hodinu a půl. Škoda. ()

Perunwit

Za Farrella hodně dobře, medvědi byli slabší. Části během plavby byly nejlepší, městské pasáže malinko nudné. Kdy už někdo udělá opravdu dobrodružnou sérii se vším všudy? ()

Bogrant

Pozvoľne sa rozvíjajúca výprava veľrybárskej posádky, ktorá si bude musieť v boji s ľudskou zákernosťou siahnúť až na dno. Tu nejde o lov tuleňov či veľrýb, ani o kochanie sa rozsiahlou morskou šíravou, ale o temný vnútorný rozpor medzi drsnými povahami v nehostinnom prostredí. Chladné, drastické, surovo reálne. Parádna kamera a pozoruhodná Farrellova beštiálna kreácia sú samozrejme highlightmi tejto poctivej série, ktorej by možno slušelo len viac vyšperkované a zhustené finále, nakoľko sa to tentokrát zobralo za minimalistickejšiu stranu povrazu, hoci stále vysoko kvalitnú. ()

codyak

Shrnul bych to asi takhle: 1.díl - Hmmm, to vypadá dobře (***), 2.díl - wow (****), 3.díl - WOOOOW (*****), 4.díl - Cože? No co to dopr... (***), 5.díl - Ach jo... (*) Suma sumárum 3,5* Víc ani prd. Fakt škoda... (Ale Colin je bůh!) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD