Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

matous20063

Velký návrat Brendana Frasera! Velice zajímavé drama které je skvěla natočeno a zahráno, nejprve k té vizuální stránce, protože ta se mi líbila více. Způsob natočení filmu který se odehrává většinu času v jedné místnosti je skvělý, kamera to skvěle zachytila. Jednotlivé scény s velkým mužem v malém prostoru působý skvěle. Herecké výkonny jsou taky skvělé (oscar za hlavní herecký výkon mluví za sebe), ale i ostatní herci jsou fajn, Ellie je zajímavá a je skvěle ztvárněna. Celý film nese takovou hlubokou myšlenku o životě která má vyvrcholit v závěru, ale já jsem jí spíš pochopil tak že bych němel šukat kluky když jsem ženatý a mám dceru, ale i tak je to skvělý film. 80% ()

Jenda1cz

Díky těmto filmům se navrací moje důvěra v lidstvo. ,,Lidé jsou úžasní." Z mojí životní zkušenosti mi to ani náhodou nepřijde nekomplikovaně nastavené tak, aby se člověk mohl jen dojímat. Lehce plynoucí film, bez předvídatelných zvratů. ()

Woitisek

Naprosto perfektní komorní a dojemný snímek. Způsob, kdy je nám hlavní postava představena znepokojivými až znechucujícími záběry a po zbytek filmu teprve poznáváme příčiny situace, jež zde sledujeme a postupně si k Charliemu vytváříme vztah, je perfektní styl pojetí. Celou stopáž filmu strávíme v jednom malém bytě, což může budit pochyby, ale ono to vše tak krásně funguje. Charlie je člověk, který v životě ztratil vše. Svět k němu byl krutý a vše špatné si dává za vinu. Takový člověk by měl být zlomený a plný zármutku. Charlie však miluje lidi, je plný naděje a jeho charakter nám tímto přináší neskutečnou sumu dojemných momentů. Brendan Fraser podal čistě oskarový výkon a svou cenu si více než zaslouží. Samotným vrcholem je však finále, ve kterém se ve Vás hráz slz, pokud se tak již nenastalo, zcela protrhne. ()

vladi3

V kine Nostalgia som zistila, ze existuju vacsi plackovia ako som ja. Film ma absolutne odrovnal. Brendan podal neskutcnz vykon, ajnapriek omu, ze woke kultura tvrdi, ze 270kg ucitela ma hrat 270kg herec. ()

TondaCer

Naprosto strhující podívaná. Brendan Fraser mě ohromil, excelovala i Sadie Sink (už druhá postava jménem Ellie, která si mě naprosto získala...) a pozadu nezůstává ani zbytek. Hereckému koncertu napomáhá vtahující scénář a, pro mě, uspokojivá režie. Zcela rozumím, že právě s těmito dvěma body mají někteří problém, mě to ale prostě seplo a nemůžu si stěžovat. Určitě film Velryba není bezchybný, mám k němu výtky, ale pro jednou se na to podívám Charlieho optimismem a odpustím to, jelikož si mě snímek fakt získal. 95% ()

Ondrejjekid odpad!

Tak tenhle film je za mě úplná ubohost, nevím, a jak ty dementi usoudili, že bude rozpočet 3 Miliony USD, když ten film je tak low budget. Na filmu mě štve, že se odehrává pouze (v jedné místnosti), absolutně mě film nebavil, nemá ani pořádný scénář, za mě špatně natočený film, na konci trochu smutný, ale to nic nemění na mé recenzi. Celkových 2/10. 👎.NAHOVNO FILM. ()

julie_mie

Dokonalý návod na pomalé sebetrýznění vedoucí ke smrti proložené okamžiky filosofie a práce pro psychoanalytika. Skvělý výkon Brendana Frasera. ()

Kubasino

No ořval jsem to, ne že ne. Chvílemi se to táhne, ale ten závěr člověka tak oddělá, že si musí pustit Švejka, aby si nehodil v tu ránu mašli. Sám jsem tlustý a tohle je docela brutální nálož emocí. ()

rashnomon

30.6.2023 Další oscarovka a já jsem zase naprosto bezeslov. To, jakým způsobem se toto dokáže emocionálně chytit jedince, je nemožné. Brendan Fraser odvedl neskutečně úžasnou  práci jako obsazení role Charlieho. Protézy, které k Fraserovi byly přidělány byly neskutečně reálné (a též určitě hrozně těžké). Takže, je to velký poklon za to, že s nimi dokázal doslova zmasterovat tuto roli. Co se týče samotné role a portrétování, vše bylo on-point. Každá mimika, každý pohyb očí (což vlastně v tomto snímku, plném detailů na obličej Charlieho, nesmělo chybět) byly naprosto emocionální a dokázaly popsat každé dění a každou emoci, která se kolem filmu točila. Sýpání bylo dle mého též neskutečným skillem, který tento film a jeho autentičnost obohatil. I když se snímek točil kolem témat, která byla obyčejná a bylo jich tam hodně najednou, pořád s tím dokázal jaksi nabrat. Vůbec mi to nevadilo, jelikož jsme se vždy celou kostru problému a tématu, od hlavy k patě, dozvěděli bez jakýchkoliv překážek. Prolínala nám tu komičnost s naprostou melancholií, což si myslím, že je naprosto dobře, protože to dodalo emoční stabilitu filmu. Přes všechny komické rčení, film byl dost srdcervoucí a tak autentický, že se tu lze vidět (nebo alespoň v mém případě, kde jsem se tu našla) a též přes všechnu komičnost plakat jak jsem u filmu neplakala už dlouho nebo vlastně nikdy. Pomocí většiny (99%) scén v interiéru se dokázalo nastavit úžasnou atmosféru, která symbolizovala zatuchlou izolaci, ve které nesmírně dlouho hlavní postava s morbidní obezitou byla. To též dokázala část, kde se hlavní postava, Charlie, začala neskutečně moc přejídat, až to bylo nechutné a v pozadí hrála naprosto dramatická hudba. Vše bylo natáčeno v celku, což tomu hrozně pomohlo, aby divák spatřil veškerou nechuť a dynamičnost. Charlie vždy chtěl upřímnost a vlastně tím, jak se přejedl, ji dle mého chtěl ještě víc. Chtěl slyšet, že ne nechutný a tomu tato scéna nehorázně pomohla. Vlastně hodně filmu se točilo kolem upřímnosti a zatímco Charlie upřímný byl, lidé kolem něj ne.  Jako malou poznámku bych chtěla zmínit, že povaha Charlieho diváky dostala zřejmě nejvíce emocionálně, jelikož takhle mírumilovný člověk, co se blíží smrti, je neustále ubližován. #emotionalride ()

Marcecek

Aronofsky nieje ani tak režisér ako umelec a filozof, týmto filmom sa držal pri zemi, trošku toho pre neho typického surreálna využil až v úplne poslednom zábere. Film je napísaný o a pre Brendana Frasera, miláčika publika, ktorý sa, a ktorého osud sa v ledacčom podobá osudu hlavnej postavy, ani Brendan to nemal v živote ľahké a snáď bude tento film znamenať reštart jeho kariéry. V tomto komornom, smutnom a tragickom príbehu je toľko srdečnosti, lásky, sebaľútosti a až chorobnej dobrosrdečnosti v podaní hlavnej postavy, že to niekomu môže liezť na nervy. Hlavná postava ľutuje všetky svoje hriechy, chce odpustenie za chyby, ktoré urobil, trest za ne je krutý, prežíva očistec, postupne sa v príbehu odhaľujú striepky jeho minulosti, aby si každý urobil obrázok o každej z postáv. Svoj minimalizmus čo sa týka výpravy, prostredia, 1 miestnosti, pár postavami vyvažuje maximalizmom silných dialógov, bezchybných hereckých výkonov a bezbrehých emócií. Brendan podáva svoj životný výkon a ide si jasne pre svojho prvého a zaslúženého Oskara. Krásne, artové, emotívne, silné, oskarové. Ďakujem. ()

NikiVai

Pro mě byl tenhle snímek silným zážitkem, možná i proto, že moc dobře rozumím Charlieho myšlení, sama jsem už pár let zavřená jen ve svém bytě, tak vím, jak taková životní situace dokáže člověku obrousit myšlení a emoce. ()

rengers

Osud nešťastného a zklamaného člověka životem. Muže, který nemá sílu se svými démony bojovat a tak si vytvoří závislost na jídle, ta jediná ho osvobozuje od bolesti kterou prožívá. Je mnoho způsobů jak to lidé řeší, nebo spíš neřeší těžké životní zkoušky. Je to bolest, která nejde vidět, nekrvácí, ale pořádně zamíchá kartami ve vaší hlavě. ()

PsychopatXXX

zase jedna přeceněna artova píčovina. Zajímalo hy mě, kdyby Brandon nebyl navleknuty do 100kiloveho overalu, zda by nad tímto filmem kritici taky tak onanovali?! protože krom jednoho šokujícího cvaldy je tady nesnesitelná dcera, stejně nesnesitelná její matka, vlastně i ošetřovatelka je věčně urvana a se svoji uzkostlivou starostí jednoduše na přes držku, ten svědek jehovuv je zas prvotřídní uchylacek jak z Americké krásy, a vlastně jedinej, kdo tě tu vysloveně nesere je pan pizzar, a to taky vlastně jen do doby, kdy se neobjeví jeho moureninskej xicht. Asiatka by byla, buzicek taky, dcera do budoucna jasně nebinarni a pizzar přece nebude naší diverzitu narušovat. Ironie, že dát na pozici pizzare mourenina paradoxně podporuje všechny menšinové stereotypy. Tady to páni progresivistu nedohlédli 🤔 Každopádně dějově film těžce o ničem. Brandon jediný není na přes držku a to vlastně jen díky lítosti. Takže asi i on je. Ztráta času a vyhajpovane zklamání!!!!!! ()

Standey

Neuvěřitelný herecký koncert. Ať už hlavní postava v podání Brendana Frasera, nebo i těch pár vedlejších postav... Všichni jedou naplno a já nestačil měnit kapesníky. Emoce tady tečou plným proudem aniž by se jednalo o prvoplánově nucenou ždímačku. Takhle má vypadat nízkorozpočtové rodinné drama. ()

Little_Sawy

Takmer tristokilový učiteľ sa snaží v ľuďoch vidieť optimizmus a dobro. Po smrti partnera sa ešte viac zrútil, uzavrel sa doma a nikam nevychádza. Jeho dom je jediná krypta kde existuje. Chodí za ním iba zdravotná sestra ktorá sa mu stará o zdravotný stav. Extrémne smutný film. Napínavý, snažiac sa napraviť vzťah s dcérou ktorá neznáša vlastného otca. Priznám sa Brandan v tejto role exceloval. ()

kalvinek odpad!

Další ubohý Arronofskyho film, kde vše, co režisér dělá, je krutě si dělat legraci ze svých nekonvenčních postav a šťouchat a šťouchat a šťourat a šťourat. Tento film je tak urážlivý, že to bude naposled, co jsem se na některý z jeho podlých filmů podíval. Darren A. ve svém filmu vykresluje chudou obézní postavu jako hltavého pojídače špinavého jídla, stejně tak většinu hubených lidí, aniž by přitom uvážil, že lidé mají nadváhu po celý život kvůli hormonálním či chemickým poruchám, na jaké neexistují žádné léky, nebo již od narození kvůli jejich DNA. Většina lidí trpí nadváhou kvůli tělesnému postižení, nikoli naopak. Znám spoustu obézních lidí a žádný z nich nejí tak, jak Darren ukazuje, jak jí hlavní hrdina a nestrkají si do úst několik pizz poté, co snědl velký masový oběd. Obézní lidé se mohou přejídat, ale to neznamená, že jedí nechutně. Režisér se zjevně nezabýval žádným ponořem do života své hlavní postavy. Proč nenajal obézního herce, který ví, jaké je to být obézní? Souhla s Kurtreeperem. ()

Belphegor

Velryba je téměř dokonalý film. Důkazem těžkopádného vystavění bude, že při promítání několik lidí brečelo, což jsem nikdy předtím v kině nezažil. Velryba je opravdu silný snímek, natočený z větší části v jednom bytě. Nevypráví jen příběh jednoho muže, jenž má skoro třista kilogramů, ale především o otevřených ranách z minulosti. Zlověstný kruh příkoří se uzavírá. Film podmiňuje hudba, která předznamenává nadcházejí smrt, v každé minutě se obáváme kdy hlavní postava doslova podlehne na svůj špatný životní styl srdeční příhodou, která mu už dávno klepe na dveře, a to si jeho osobu zamilujete. Herci jsou výborní, o tom žádná. Velmi mě zaujalo formátování na rozměr 4:4, což společně s tíživou hudbou signalizuje stísněnost, jak prostorovou tak psychickou, se kterou hlavní postava bojuje. Snímek na druhou stránku umí vtipkovat a nese se v naději, že lidé jsou úžasní. Napsal jsem, že je to téměř dokonalý film. Téměř dokonalý vesměs závisí na divákově vnímán a o preferencích ve vyprávění. Snímek má totiž zminimalizovanou katarzi. Mě osobně přišlo, že poslední minuty rychle zakončily příběh, a ačkoliv víme, co se má dít, opravdu moc jsem dopad nastíněných emocí na ostatní postavy toužil vidět na plátně. Ale místo toho tam zůstala mezera. Jak říkám, je to sporné, protože to donutí přemýšlet. Ja to jako umělecký záměr beru, protože vás jinak pocitově ždíme po celou dobu. ()

ondrapec

Životní výkon Brendana Frasera udělal z Velryby unikát. Film je poetický, má neuvěřitelně propracovanou symboliku, jinak dějově a co do zvratů průměr. Díky Frasere, doufám v Oskara, zasloužíš si ho! *75%* ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+