Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

DonBraso

Pořád jsem se tomu neměl, ale na Brendana jsem byl zvědavěj. No jediný co zbylo z toho filmu proč koukat byl on. Jinak je to neskutečně zdlouhavá epizoda o tom, že narveme tam jednu "velrybu" a o ní to celé natočíme. Flákneme pár návnad v podobě klišé jako rodina a dvě NPC postavy. Jednu, aby tam mohla kecat o Boží vůli. Druhá aspoň díky za ní, má nějaký potenciál hýbat filmam. Je to jak někde v divadle. Otevřou se dveře a postavy jdou na svojí repliku. Asi by na tom nebylo nic nového, je to v každým filmu ,ale tady je to tak prvoplánově až to smrdí k rybám. Jeho bejvalka se tam vynoří, aby opět řekla nějakou nevalnou repliku do záběru, ubrala pár minut a nic. Celé je to hrozně na hovno natočený. Depka je sám Brendan, který to uhraje, ale s těma kilama se samozřejmě hraje taky jinak, protože už divák svým způsobem tu postavu lituje, aniž by řekla ahoj. Vůbec nevím co režisér zamýšlel, ale nenatočil vůbec nic zajímavého. Dvě hodiny na pětníku o lásce  k dceři a na tom, že jsem to předtím posral, je prostě hrozně málo. Je to prázdný film s depresí, která se natočila na jednom místě a to je ten problém. Udělat depku, že hniju doma a jen žeru. Někomu to evidetně stačí. Přitom knížky mám načtený, učím žáky na dálku a hniju doma, protože přijde dcera jen tak náhodou a řve tam, abych měl tlak ještě 300/200😄.To už je komedie a né drama .Darren měl vynikajícího Wrestlera.To byl film panečku. Opět silná postava, ale s velkým příběhem. Zde se na konci zvednete do oblak leda.WTF. Emočně založený film, který ve mně ty emoce nevyvolal. 45% ()

The_soloist

V tomto případě udělám výjimku a nebudu hodnotit film, ale výkon Brendana Frasera. Daren Aronofsky už dávno netočí dokonalá dramata a Velryba rozhodně není dobrý film. ALE.. jedná se o něco, co nikdo nikdy nenatočil, Velryba pluje skrze neprobádané moře, které vás pravděpodobně nebude bavit, nebudete si to užívat a možná budete při filmu dělat dalších x činností. Nicméně vás snímek donutí ho dokoukat, přičemž Brendan hraje postavu neskutečně reálně.  Z tohoto důvodu film hodnotím 4*. Nelíbí se mi scénář, nelíbí se mi hudba, režie mohla být lepší, ale co na tom všem sejde? Brendan je Velryba a za mě si zaslouží Oscara. Je to zkrátka průkopník. ()

]V[()Rt

Má to zhruba 30 let zpoždění. Marlon Brando moh dostat dalšího Oscara a produkce mohla ušetřit za ten sádelnickej kostým. Tohle je slabota, pane Fraser. Nebo to měl dostat Bale, ten by se určitě pro roli neváhal morbidně vypasit. ()

Sebule

Opravdu citlivý film. Sledovat, jak se Charlie snaží zvednout, najíst se, má bolest v každém jeho pohybu, je to prostě smutné a každého to dostane... Brendan Fraser je neskutečný tahoun tohoto filmu, fakt si toho Oscara zasloužil. Vedle něho hraje Sadie Sink, která taky předvádí skvělý výkon. Ale musím se přiznat, že mě film nedostal tolik, jak jsem čekal, ta až moc velká sebelítost Charlieho mě občas štvala a konec mohl být taky mnohem lepší. Jinak skvělý film, který nikoho nenechá chladným Hodnocení: 8/10 ()

lektvar

V dobe, v ktorej drogy a chlast su vo filmoch a serialoch uplne v pohode, lebo vam neuberaju na krase, je pre mna krasne sledovat samovrazdu jedlom…. Aronofsky bol, je, a snad aj hojnu chvilu este bude stale ten, co mi odjebe dekel vzdy, ked mam pocit, ze som jedina jebnuta na tomto svete. Jo, a herecky … za to ze winonu vytiahol zo zumpy … na to som zabudla 😇 bow down… ze to riskol zas, lebo brendan mi to pripomenul. A absolutne neprekvapil. Uz umieranim v scrubs ma uplne rozjebaj a bol jeden z mala hercov, ktorych rozoznam podla zatylku, cim vzdavam hold maskerom…. takze … nic ine ako minutu rolku kuchynskych utierok som necakala a…. Kurva minula som ju. Dakujem🙏 ()

W.Goldfinch

Uf…Brendan Fraser je sympaťák a ten úspěch mu hrozně přeju a stejně tak mám rád Aronofskyho. Všechny jeho filmy, včetně těch slabších, mi přišly nějakým způsobem zajímavé, ale tohle je pro mě jeho zdaleka nejslabší snímek. Nevím kdy naposledy jsem viděl tak vypočítavou, prvoplánovou a nevkusně natočenou věc. U divadelních her, které se adaptují do filmu je často problém v herectví. Divadlo je totiž mnohem expresivnější, ale pokud necháte herce, aby stejně přepjatě hráli ve filmu, působí to nesmírně nepatřičně (což není chyba herců, ale režijního vedení). Je zde tudíž nespočet scén tlačících na pilu tak moc, až působí jako by vypadly z úvodu Tropic Thunder. Aronofskyho nejpodobnější film Wrestler, který byl taky na jeho poměry vizuálně konvenční a vyprávěl o chlapovi na dně, co se snaží napravit vztah se svojí dcerou, ukazuje s jakou lehkostí se takový příběh dá ukázat, aniž by z vás musel v každé druhé scéně ždímat emoce. Doufám, že když si teď Brendan bude moci projekty zase vybírat, bude se od podobných uchcaností držet co nejdál. ()

Kebabkony

Mám pár minut po dokoukání a já jenom se slzami v očích nedokážu pochopit, že jsem něco takového mohl vidět. Ohromně emotivní záležitost, jenž nám ukazuje lidskou radost a zároveň nepochopení. V mnoha ohledech to bude bolestivé sledovat, ale i častokrát vám vyraší úsměv na tváři a závěrečných pár minut budete jenom nervózně a rozklepaně sledovat neskutečně silnou konverzaci. Brendan Fraser je bezpochyby skvělý herec, ale tady předvedl něco, co jsem nikdy v životě neviděl a jsem strašně rád, že si mohl za tento výkon převzít oskara, jednoduše si to zasloužil. Ke konci už ani nevím, co mám tady psát, protože hodnotit něco takového je strašně těžké a jediné, co bych doporučil je podívat se na tento snímek a udělat si to na to názor sám. 9/10 ()

wowylgu313

Brendan Fraser po dlouhé době na "plátně" obdivuhodný herecký výkon. Film je emočně dramaticky zaměřený na rozpadlou rodinu s tím že hlavní představitel to jaksi taksi nezvládl a nabral na váze nějaký to sto kilo na víc. Myslím si že k tomuhle potoku slz si nenajde cestu každý. Nechci působit jako že bych nedokázal ocenit tu dramatičnost, ten příběh mezi řádky, ty herecké výkony ale místy jsem se nudil. Možná to bylo tím že jsme vlastně byli neustále na jednom místě, možná to bylo tím že příběh byl zaměřený na jednu jedinou linii od bodu a do bodu z bez odboček. Netuším... Dávám 60-65% za všechny ty klady a výkony a opravdu emoční bombu. ()

xxmurphyxx

Aj jedna scéna dokáže riadne nakloniť misku váh. Nie je to síce najlepší Aronofsky a druhé Requiem sa nekoná, no aj tak si vytrel prdel s väčšinou toho ročnej produkcie. Príbeh je vcelku jednoduchý a predvídateľný, no vďaka Fraserovi tak neskutočne civilný a uveriteľný, že Oscar v jeho ruke musel byť samozrejmý úplne každému, kto film videl. A osobne som zaň veľmi rád. Už dlho som ho nikomu neprial tak ako Brendanovi, pre ktorého je toto druhá šanca na spotlight po dlhom útlme za ktorý by si minimálne jeden buzerant zaslúžil rozkopať kundu. ()

blondboss

Po všetkých tých snímkoch s fantasy prvkami a pritahnutých za vlasy prišiel Aronofsky s jeho azda najosobnejším a najvyspelejším filmom vôbec. Film, z ktorého každej vety srší múdrosť, rozvaha, inteligentné dialógy a hlavne množstvo emócií. Film, ktorý na malom priestore dokázal ukázať tak mnoho. Film, ktorým sa Brendan Fraser navždy zapísal ako hollywoodska star pri tak bezchybnom a neopísateľnom hereckom výkone. O maskách sa ani nebudem baviť. Jednoducho to celé to seba skvelo zapadlo a Sadie Sink to prikrášlila. Tento snímok určite odporúčam. 85 % ()

fiasko

Známka: B;I need to know that I have done one thing right with my life!“ Aronofskyho další snímek odpovídá již dosud známým režisérovým motivům, kde se dostává pozornosti vážným a tragickým tématům, která jsou následně promítnuta na titulních postavách. Velryba je, stejně jako Otec, adaptací divadelní hry, v obou případech se tedy celý film odehrává pouze v jednom bytě a středem pozornosti je tragická postava, s kterou klaustrofobně zůstáváte po celou stopáž. Aronofsky se rád snaží zobrazit fatální následky čehokoli - předtím to bylo například užívání drog. Zde si zvolil jako stěžejní motiv obezitu a přejídání se. Darren i sem vkládá téma náboženství a bible jako takové, což je pochopitelně to, co často hodně lidí u jeho projektů triggeruje. Velryba je opravdu temné depresivní heavy drama, které si udržuje stejnou temnou a ponurou atmosféru, jež se však překvapivě během stopáže nestává nijak monotónní či repetitivní. Tvůrci také velmi kreativně pracují s venkovním prostředím - po většinu filmu venku prší a je zataženo, pouze na konci můžeme vidět skrz závěsy prosvítat slunce; počasí zde totiž určitým způsobem odráží Charlieho momentální psychické rozpoložení. Brendan Fraser je samozřejmě naprosto úžasný, velký respekt že měsíc zvládl nést tunový prostetický oblek, aniž by si přitom nezničil páteř. Charlieho postava, adorující Melvillovu Bílou velrybu, je pomyslným majákem v kontrastu s chladným zbytkem postav, protože i přes všechny hrozné věci co se mu staly, z něj konstantně vyzařuje pozitivní energie, což je jistým způsobem obdivuhodné. Charlieho povaha je zde vykreslena tak, že mu dcera může do obličeje říct, že je ten největší hajzl a on ji i přesto nepřestane mít rád, zachová si svou neoblomnou pozitivní energii a dál bude věřit, že obecně jsou lidé úžasní. Sadie Sink je mladá vzestupující hvězda a doufám, že se na herectví nevybodne, protože má opravdu talent a chtěl bych ji vidět v dalších podobně laděných projektech - její postavu se tady sice dá rychle odsoudit jako podlou mrchu, ale v průběhu filmu postupně zjišťujete, že její chování je zčásti ospravedlněné. Hong Chau, Charlieho pečovatelka, je taky skvělá a Ty Simpkins v roli pseudojehovisty jakbysmet. Co mi ovšem vadilo (někdy více, někdy méně), je vlna na mě až moc silou vraženého patosu a sentimentu. Emotivní scény se mnou sice hnuly, ale tato část mě se příčí s mou další částí, která by přece jen ocenila méně agresivní tlačení na pilu, že divák musí brečet. Celková Aronofskyho vize, stojící na pevném režijním uchopení, luxusní kameře a brilantních hereckých výkonech, ovšem dokáže zčásti zastínit i tyto zřetelné problémy. ()

kacir

Škoda tých posledných záberov. Aronovsky si mohol odpustiť tie jeho metafory omg. Perfektne zahrané. Miestami som bez dychu čumel. Aj v jednej miestnosti sa dá natočiť dobrý film, ale neviem či si ho ešte niekedy pozriem. ()

Kinofil

|| R || A24 || Rozpočet: $10 mil. || USA: $17 463 630 - ČR: 5 710 893 Kč - Celkem: $54 883 206 || Ve filmu Velryba zkrátka nejde snadno oddělit život obtloustlého, užírajícího se Charlieho se srdcem na pravém místě se životním pádem Brendana Frasera, jenž s Charliem (dle mého názoru) sdílí určité vlastnosti, většinou ty pozitivní. Není proto s podivem, že si Fraser krade veškerou diváckou pozornost pro sebe, přestože je tu (pro mě) mnohem zajímavější postava. Tou je jeho dcera Ellie, v podání fantastické Sadie Sink, k níž si Charlie po letech hledá cestu zpět, přičemž mu zbývá poslední pokus. Příběh není v ničem překvapivý, pokud už jste ale (jako já) zapomněli o čem vlastně je, budete 2h odehrávající se na pár metrech čtverečních v jednom malém domku hltat s přehledem. Jakmile se na scéně objeví citově nepřístupná teenagerka Ellie, film konečně nabere směr a divák začne oběma postavám přes jejich z počátku odpudivé charaktery bezmezně fandit. Zatímco Charlie k Ellie přistupuje se srdcem na dlani, Ellie by nejraději srdce spálila a zakopala hluboko do země. Něco ji ale k otci stále táhne, přičemž příběh chytře využívá dvojsmyslu s Bílou velrybou. Víc ale prozrazovat nebudu. Samotný závěr se z diváka pokouší dle očekávání vyždímat poslední slzičku, no mě se to nepodařilo, a to jsem si přitom i chtěl pobrečet, už jen kvůli skvělým výkonům obou herců. Bohužel konec na mě byl moc useknutý a s očividnou, typicky Aronofskou, křesťanskou agitkou. To mi ani nevadilo. Spíš chybějících pár minut epilogu navíc. Film však v závěru perfektně graduje a využívá všech prvků, které za celou dobu nastavil. Vše tak do sebe krásně zapadne. A jestli si Fraser zasloužil toho Oscara? Osobně bych to neviděl jako ocenění za herecký výkon, nýbrž za souhru všech okolností jeho života dohromady. A jak je známo, i za to se Oscary rozdávají. 80%. ()

ariari

na to, že išlo o comeback herca dlhé roky vedeného na čiernej listine, kvôli odvahe označiť v mužskom svete predátora,popredného to šéfa holyoodu, to vôbec nebolo zlé.  MOžno menej uveriteľný fakt , kombinácie osobnej charizmy a  prííšerne obézneho človeka . je mi fuk, či to nazveme, švédske, americké, či tatárske, bude to zapamätateľný film. fajn. ()

imaginer21

Fraserův opus magnum v herectví? Téměř určitě. V této poloze ho tak moc neznáme a konečně mohl naplno využít ta svoje psí kukadla. A nejen to. Nakolik ale téma je dostatečně nosné (i když odvážné), to je věc druhá. Osobně nevím, zda Charlieho motivy na filmovém plátně mohou jakkoliv ospravedlnit skutečné (pře)jedlíky, kterých je za "velkou louží" přehršel a spíš než životní drama za jejich váhou stojí obyčejné fastfůdové obžerství. K závěru to na mě bylo už příliš citově vyděračné, ač v dané situaci celkem střízlivě uchopené. Fraserovi ale fakt přeji mnoho dalších charakterních rolí, protože tady se setsakra dobře předvedl. ()

Matus25601

Tak ako hlavná postava, za celý film neopustíme priestory jeho bytu. Striedajú sa tu postavy ktoré prichádzajú postupne na toto javisko, každá za iným zámerom ale dohromady to vytvára celistvý príbeh aj rozvozák Dan má svoju rolu. Hong Chau som donedávna ani nepoznal a teraz hrala v dvoch výborných filmoch za rok, Sadie má tiež našliapnuté na peknú kariéru. A Brendon... čo dodať asi len vitaj naspäť v plnej sláve, ten potlesk ktorý dostávaš všade je viac než zaslúžený. ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+