Veľryba

• Česko Velryba (viac)

Charlie vedie online kurzy štylistiky na univerzite. Snaží sa svojich študentov naučiť písať jasne a presvedčivo. Len tak môžu svoje myšlienky efektívne predávať ďalším. Chce, aby boli úprimní a autentickí. On vidí svojich študentov vo svojom notebooku, ale oni jeho nie. Vyhovára sa na pokazenú kameru, ale v skutočnosti nechce, aby ho videli. Má totiž takmer tristo kíl, je osamelý a pod ťarchou vlastných tráum sa len zložito vyrovnáva s minulosťou. Uzavrel sa vo svojom byte a stresové situácie rieši prejedaním. Hoci jeho zdravotný stav je čoraz horší, odmieta ísť do nemocnice a spolieha sa len na svoju kamarátku Liz, ktorá je ošetrovateľkou v nemocnici. Liz neustále v sebe rieši spor medzi jej povinnosťou rešpektovať želania priateľa a jej túžbou udržať ho nažive. Napriek svojmu psychickému a fyzickému stavu však okolo seba naďalej šíri nákazlivý optimizmus a v ľuďoch vidí len dobro. A snaží sa nájsť cestu späť k svojej dospievajúcej dcére Ellie, ktorú spolu s jej matkou pred ôsmimi rokmi opustil. (ASFK)

sgt.paper

Méně je někdy více a to je rozhodně případ tohoto filmu. Základní myšlenka už je sama o sobě dost silná a nepotřebuje k tomu, aby dokázala působit na diváky linku ztracené dcery, jejíž esej inspiruje hlavního hrdinu, ostrakizovaní gayů náboženskou komunitou a různé filozofické hledání upřímnosti a smyslu života. Film je nejsilnější v momentech, kdy je jednoduchý, kdy vidíme morbidně obézního člověka, který má problémy s každodenní činností, který je smutný z toho jak vypadá a který i přes hrozbu smrti nedokáže přestat jíst. V těchto momentech je film nechutný, silný a těžko koukatelný (v dobrém slova smyslu), všechny ostatní vrstvy jsou jen jednoduchá cesta pro plytké a falešné emoce diváka. Až přílišná snaha ždímat emoce z každého záběru vyždímala z filmu realitu, ve které mohl být opravdu extrémně silný. ()

Kopi1

Asi jsem byl tímto filmem až moc přehypovaný, protože jsem čekal, že bude emočně výživnější, ale bylo to tak akorát (samozřejmě nejvíce byl konec). Dávám 4 hvězdy, protože jsem se u Velryby ani minutu nenudil a sledoval výborné herecké výkony, hlavně vedle Frasera skvělá Hong Chau. A i chápu Aronofskyho když řekl, že film neudělal o několik let dříve proto, protože nemohl prostě najít žádného vhodného herce. Pokud zde bude ten Oscar, tak se myslím nikdo hněvat nemůže. ()

baiskon108

Totálně semletej emocionální vahou, nejvíce vygradující s posledními sekundami filmu – a vhozen zpět do svého života, v tichu a slzách… ()

BOURQUE

Dráma, depresívne a komorné myšlienky, na prvý pohľad jednoduchý príbeh, dobre rozohrané na malej mieste v jednom prostredí. Ale niektoré myšlienky a zdôraznenie „úprimnosti“ nad všetkým v niektorých scénach nefungujú tak, ako by mali. Samozrejme herecky tu vládne Brendan Fraser, ale neskutočne dobre mu sekundujú Hong Chau a Sadie Sink. Bezpochybne sa jedná o jeden z najlepších hereckých výkonov (keď nie najlepší) Brendana Frasera. Ale mám taký pocit, že Oscara získal „predovšetkým“ za to, že filmová akadémia (a USA) má rád príbehy typu „veľkých návratov“ (a lobbing sme ešte nespomínali). Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

oli009

Zcela neskrývaná ždímačka emocí, která má svébytné a nezapomenutelné postavy, jejichž hloubku perfektně podtrhují herecké výkony v podstatě všech, co se objeví na scéně, a která očividně zasáhla moji Achillovu patu. A to ani nemluvím o tom, jakou mám radost, že se díky Velrybě dostal Brendan Fraser opět na filmová plátna a kinematografickou mapu. ()

CaptainCzech

Skvělé drama, které donutí se zamyslet nad přejídáním a zároveň na hodnocení lidí dle vzhledu. Brandan Fraser tu předvedl vynikající výkon a jsem rád, že je tento herec zpět v Hollywoodu. Drsný příběh odehrávající během 5 dnů mě dokázal vtáhnout atmosférou i dialogy. Za mě skvělá podívaná a dávám silnější 4* ()

Rathalos

Tak tuto dramu s nazvom Velryba som si chcel pozriet hlavne kvoli tomu,ze je v rezii Darrena Aronofskeho,ktoreho mam medzi oblubenymi rezisermi,no a musim uznat,ze to zvladol velmi dobre,smutny film,ktory funguje vdaka skvelym hereckym vykonom,exceluje Brendan Fraser,ale moc ma zaujala aj Sadie Sink,ktora to zahrala taktiez super,urcite to nebude bavit kazdeho,ale ja patrim do tej skupiny,ktorej sa to pacilo...:⁠-⁠) ()

brumbrum odpad!

Nedopozerane; ze chlap opusti rodinu: no dobre, podme dalej. No ale zerie tak, ze ma tri metraky.. Hm, ok, tak to je sila - ved skusme.. ale tento neverny prezraty prefarbeny otec je homosexual a rodinu zradil pre ineho pupusa: tak to je moc! ODPAD! PS: Kedze je toto piaty ODPAD v poradi, vo vybornom rozliseni/farbach/kvalite obrazu, ale SRACKA, tak sme dospeli v rodine k nazoru, ze investovat do home-cinema nema zmysel: kaufnem si 4k projektor, tri a pol metrove platno, proste investicia okolo 5kEUR za slusny setup - nato, aby sme mohli sledovat vyzrateho prefarbeneho homosexuala, ako sa gula do sebevrazdy: dakujem, neprosime si! Odporucam dalsim kandidatom zvazujucim domace kino zahrnut do uvah tento aspekt, pretoze 3 oriesky pre Popelku a Nemocnica na kraji mesta, niekdajsi top kinematografie, ma dnes rozlisenie ani nie HD ready, cize uplne staci bezny LCD TV za par sto oiro - vsetko navyse je uplna strata, proste NETOCIA sa uz pozeratelne filmy, cest vynimkam, skrz ktore sa domaca premietacka s platnom proste nevyplatia! ()

Olík

„Má bílá velryba uhání, je pořád krásná a míří do hlubin Laptěvů tak jako já“. Sentimentální pokus Darrena Aronofskyho vrátit, pomocí „Norbitovského“ kostýmu Brendana Frasera mezi hereckou elitu (otázkou je, jestli tam kdy vůbec patřil). Jsem nezdravě obézní, rezignoval jsem na základní lidské bytí a rychle, než přijde čas na závěrečné titulky, si tady musím ještě něco vyřešit s dcerou, kterou jsem kdysi vyměnil za mladého milence…..nevím, úplně jsem se na háček nechytil. ()

TheSompeque

Řeknu to hned. Není to pro každého a rozhodně to není film, u kterého se budete smát, spíš naopak. Velryba je silná dávka deprese, emocí a ponurého příběhu s poměrně jednoduchou linkou, která je ale plna silných momentů. Sledujeme Charlieho, bývalého učitele angličtiny, který opustil svou rodinu včetně malé dcery kvůli příteli, o kterého přišel. Kvůli jeho ztrátě Charlie se uzavřel do sebe a začal se přejídat. Najde cestu zpátky ke své rodině? Bude o to ta rodina vůbec stát? ()

AngelG

Rozhodně jsem celou dobu myslela na Wrestlera (neboli nejlepší Aronofskyho film). Je tam hodně podobností co se příběhu týče. Mickey Rourke jakožto muž, který o vše přichází částečně kvůli zdravotnímu stavu. Dcera, s kterou je odcizený a nachází k ní cestu zpět, právě protože o všechno přichází a jeho neustálá malá vítězství a velké pády. Ovšem tam kde Wrestler exceloval, po stránce vyprávění. emocí a opravdového srdce, tak Whale bohužel hodně pokulhává. Sice se hrozně snaží, ale celé to působí uměle a ploše. Brendan Fraser do toho dává co může a všechna ocenění, která teď sklízí, jsou rozhodně zasloužené. On jediný je skutečným tahounem, který v člověku něco vyvolává. Ovšem všechny ostatní postavy, obzvlášť Sadie Sink, jsou děsně prázdné a melodramatické. Jejich hněv a slzy nepůsobí skutečně. A v tom je právě ten zakopaný pes. Film, který je hlavně založený na vztazích a postavách si nemůže dovolit nevyvolávat v divákovy pořádné emoce. Těžko říct, zda je chyba v obsazení, scénáři anebo samotném Aronofskym a zda by to v rukou někoho jiného nemělo větší úspěch, ale za mě tomu prostě hodně chybělo. ()

elessar04

Charlie je učitelem on-line kurzů tvůrčího psaní. Svůj život si však zničil natolik, že není schopen se prakticky ani hnout. Expresivně řečeno, vyžral se do obrovské Velryby. Snaží se najít cestu ke své dceři Ellie, která však o něho nestojí, protože ji opustil, aby mohl žít se svým milencem Alanem. Každý, kdo mě zná, o mně ví, že jsem psychopatické hovado, které miluje artové filmy (pro někoho jen umělecké píčoviny) a které se udělá už jenom nad blbým čtvercovým obrazem. Tenhle film ale není art, ale strašně se snaží být. Úplně si nejsem jistý, jestli Velryba nutně potřebuje čtvercový obraz, ale ok. Jestli má obraz docílit toho, že Charlie bude o trošku větší, je to zcela zbytečné. Brendan Fraser se nemohl vrátit s lepším hereckým výkonem! Hraje neskutečně. Není absolutně žádný důvod, proč by neměl dostat Oscara. Jestli bude někdo pochybovat o jeho výkonu, je to naprostý imbecil bez mozku. Přímo na něm stojí celý tento film, což je samozřejmě jasné. Další postavy mě přijdou jen jako taková výplň, což je škoda. Jedna postava mi přijde absolutně zbytečná. Thomas - člověk, z něhož promlouvá Bůh samotný. Ošetřovatelka Liz mně byla sympatická, ale dcera Ellie rozhodně ne, což by takhle mělo být. Film má úžasnou a hlavně krásnou hudbu. Ne jednomu člověku vtrhne do očí slzy. Což se povedlo. Závěr: film je pro mě trochu zklamáním. Mám s ním asi stejný problém jako s Otcem (Anthony Hopkins). Očekáváte něco velkého a pak dostanete něco zcela obyčejného. Jsem poměrně zmatený. Film to špatný nebyl (TO ROZHODNĚ NE), ale nebyl ani tak úžasný. Nebýt Frasera, nebylo by to tak dobré. Fraser předvedl nebývale úžasný herecký výkon. Člověk je úžasný! ()

AloeB

Na tuto svoji dlouho očekávanou autobiografii jsem si bohužel našel čas až teď a bohužel z pohodlí domova, přičemž trochu lituju, že jsem nemohl tu děsivou velrybu, kterou maskérský film z Brendana Frasera udělal, vidět na stříbrném plátně, nicméně zážitek je to pořád výborný. Trochu kýčovitě se tu shodnu s většinou ostatních, pro něž je Velryba srdcovou záležitostí, ale ono to nejde jinak, protože kvality Aronofského a v tomto případě především výborný námět se nezapřou. Je samozřejmě trochu nutné si přiznat, že film o obezitě mezi milionem jiných filmů bude (nejen svým objemem) zákonitě vyčnívat, což ovšem není nutné vytýkat, spíš pochválit, že se tohoto tématu filmaři chopili. Divák rozmazlený všelijakými otravnými dramaty si tak může v plném objemu prohlédnout, jak vypadá průměrný americký občan a jaká je nedotovaný zdravotní systém v USA vlastně prasárna. Děsivé scény, během kterých se Charlie přežírá vším možným, jsou o to děsivější, když divák ví, že mu všechno to jídlo zdravotní sestra Liz nosí zcela bez výčitek. Protěžované I need to know that I have done only one thing right in my life nebo jak to bylo dostává též trochu váhy v kontextu "zlého" dítěte Ellie, o níž je též diskutabilní, co se s ní po otcově smrti stane. Ostatně nedořešenost můžeme vidět i v nepatrné scéně, kdy se Charlie svým studentům odhalí a vyzývá je k tomu, aby byli upřímní. Sledovat jejich výrazy a zvažovat, co vnímají oni byla pastva pro oči. Též příběh marnotratného syna Thomase chytne za srdce, jde ruku v ruce s Charlieho optimismem. Celkově si ve filmu pak asi nejvíce vážím poselství o upřímnosti. Jde o filmový poklad, který je ovšem učiněný líbivým, protože je Charlie zničený umírající člověk, který lituje svých špatných činů a chce se vykoupit. Proto by mě ovšem s trochu zvráceným potěšením zajímalo vědět, jaké by to bylo, kdyby byla jeho postava namísto optimisty zlý nenapravitelný cynik zkažený životem, protože jak by diváci mohli soucítit s nemorálním člověkem, případně kdyby namísto Charlieho byla třeba Sharon nebo Camila, protože kdo ví, jak by moderní divák reagoval na narušení "tradičního" modelu krásy. ()

Mianelia2050

Velmi smutný a temný film. Když film skončil, většina lidí odcházela až pět minut po rozsvícení a s pláčem. Herci byli výteční - Sadie Sink i Brendan Fraser byli dokonalí - a Hong Chau jakbysmet. Naprosto dokonalé, mé tříměsíční čekání se vyplatilo.  Občas byly některé části lehce únavné, vzhledem k tomu, že se příběh odehrával vlastně stále na stejném místě, ale co čekáte od divadelního dramatu. Hudba dramatická, dojemná a vše, jak má být. Dávám plný počet - naplnilo to opravdu mé očekávání. ()

Razzor_82

"Je mi líto, že jsem tě opustil." Dojemná sebedestrukce tlouštíka, který se tak nenávidí až se prožírá k smrti. Na první pohled nechutný člověk, který ale postupem času vzbuzuje soucit ve své poslední cestě za odpuštěním u své dcery. Především famózní výkon Frasera. Opravdu velký úžas za uvěřitelné zamaskování.  Aronofsky má talent donutit diváka k zamyšlení a probudit u něj emoce. Ten jej buď přijme nebo ne. Dokonale mrazivá hudba. Závěrečná katarze mě dokonale uzemnila. 8/10 ()

Daiker

Neskutečné..... Jak se někdo takhle může zprasit..... Konverzační drama s dobrými herci. Spíš takové průměrné, asi nejzajímavější na filmu je maska 300 kilového Frasera ()

ViktorS

Na tento návrat Brendana Frasera som sa veľmi tešil a po pozretí filmu musím povedať, že ten Oscar si fakt zaslúžil. Predviedol skvelý herecký výkon vo svojej roly Charlieho, ktorý pre svoju obezitu stále nestratil optimizmus a vieru v dobro aj keď vie, že on sám si už pomôcť nedokáže. Je to smutný a veľmi dojemný film kedy naozaj prežívate rôzne situácie spolu s postavami. Nie je ich tu veľa a preto každá má dostatok priestoru aby sme ju mohli nejako spoznať, pocítiť k nej sympatie a vytvoriť si k nej vzťah. Hlavne čo sa týka Charlieho, Ellie a Liz, ale aj vlastne všetkých ostatných. Predviedli skvelé herecké výkony, vďaka ktorým som mal fakt pocit, že sa tento príbeh skutočne stal. Už ten fakt, že sa počas celého filmu nachádzame viac-menej v jednej miestnosti dodáva tejto snímke vážnosť. Netreba jej meniť stále lokácie aby mohol dej napredovať. Vyvíja sa prirodzene, každý deň niečo prinesie a vezme. ()

NitroXcz

„People are amazing!” Neskutečně silný příběh o muži jménem Charlie. Na film jsem se moc těšil a naplnil moje očekávání. Fanda dramatu moc nejsem, ale tohle jsem si nemohl nechat ujít. Už jen kvůli Brandonu Fraserovi (díky bohu za to, že vyhrál toho oscara. Moc jsem mu to přál). Formát 4:3 dodává šťávu chladnému a dešťovému počasí a naladí vás na správnou atmosféru. Po zhlédnutí jsem cítil několik pocitů. Ať už smutek, nechuť či zlost… Aronofsky je ďábel a já děkuju za tento masterpiece. ()

Davidkkk

Emoční ždímačka s excelentním Fraserem, která pár minut po začátku chytne a do závěrečných titulků nepustí. The Whale se do mé paměti vryje jako film, nad nímž jsem přemýšlel spoustu času i po jeho shlédnutí. Závěrečná eskalace je jedním z nejsilnějších momentů v mém diváckém životě. ()

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

Aronofsky u A24 chystá životopis Elona Muska

10.11.2023

Bylo jen otázkou času, než to přijde. Podle nejnovějších informací serveru Variety má pod hlavičkou studia A24 vzniknout životopisný snímek o americkém inženýrovi, podnikateli, multimiliardáři a v… (viac)

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+