Volná adaptace stejnojmenného románu Jarmily Glazarové, realizovaná režisérem Jiřím Weissem, zachycuje nerovné manželství dvou povahově protichůdných lidí, starší, citově prázdné ženy a jejího mladšího manžela, milovníka přírody, umění a krásy. Jako třetí, rozhodující činitel, vniká mezi tyto dva lidi mladičká schovanka Jana, která hluboce přilne k otčímovi. Také on k ní chová jiné city než jen otcovské. Prokletí maloměstského domu však nedovedou překonat.

Režisér Jiří Weiss dokázal nejen sugestivně vylíčit dusné a nelaskavé prostředí, ale především velmi pečlivě vybral herecké představitele tohoto zvláštního trojúhelníku. Křehká krása Jany Brejchové, strhující herecká kreace Jiřiny Šejbalové a rovněž skvělý výkon Miroslava Doležala zaujaly diváky i kritiky hned při premiéře v prosinci 1957. Film získal na MFF v Benátkách 1958 cenu FIPRESCI. (oficiálny text distribútora)

Pete

Ty můj tajtrlíčku, tohle byl tedy koncert pro jednu sólistku. Úžasná odpudivá kreace, ten tolik těsný klobouk dolů. Krásná Jana pak hraje velmi zdatně druhé housle. Precizní režie tuto klasiku snad až příliš vysoustružila, prospělo by jí víc živočišnosti a improvizace, a to je zvlášť u českého filmu poměrně unikátní výtka. Do temné Vlčí jamy se však znovu vydám jedině pokud bych měl někdy příliš pozitivní náladu. ()

Achab

Jiřina Šejbalová je zde vynikající, dusná atmosféra na malém městě a ještě dusnější v samotném domě. Starosta Robert (Bob) brzy okusí (ne)moudrost své životní volby, zvláště když manželka je odhodlána neustoupit o krůček.... ()

moviepill

Toto malo mať Oscara. Za pani Šejbalovú, ktorá ma svojím výkonom odrovnala. Celkovo je tento film neuveriteľne silný. Filmový zážitok! ()

infernet

Při sledování filmu mě napadala pořád dokola jenom jedna věc: Kdy už ta bába sakra chcípne??!! Paní Šejbalová byla opravdu výborná. ()

kaziKV

Já vim, že je to drama, ale po dialogu Podívej jakou má Jana trému - Přede mnou trému nemá a přes tebou ji mít nemusí, jsem se nechal strhnout a bez přetvařování jsem se smál. Nějak mi připomněla Louis de Funese a říkal jsem si, kdyby celý film měl rychlejší spád, tak by to byla komedie. Jelikož přesně to zrychlená tragédie je. ()

honzic

Výborný výkon Jiřiny Šejbalové, hodně psychologicky laděné s pěknými kostýmy. Patří to do filmového fondu, i když jsou lepší filmy. Hodnocení: 80 % ()

gu-staff

Jestli trpíte depresema a k tomu jste empatická osoba, tak si tohle nepouštějte, protože by vás mohlo nepadnout, že se třeba......Ne na to že to dávali v neděli odpoledne to byla fakt síla. Temnota, pochmurnost, youfalost, marnost, to celé umocněné tím, že film byl černobílý, a že hlavní postavu hrála Jiřina Šejbalovic, která už tak dobrej film hodila do vyššího levelu. O čerstvě dospělý Brejchový nemá cenu psát, ta se mi vetře do snu ještě mnohokrát. Sakra já jsem básník...:) ()

axel01

Vzhledem k tomu, že jsem na rozdíl od mnohých zdejších uživatelů (alespoň doufám, protože jinak to není možné) četla knižní předlohu, vím přesně, jaká nálada knihu obklopovala. A také vím, že je nesmírně těžké dostat takovou knihu na filmové plátno. ALE! To, co z filmu vylezlo, se bohužel snad ani zdánlivě nepodobá tíživé atmosféře, která doopravdy ve Vlčí jámě byla. Starší ,,prázdná" žena byla ve skutečnosti v knize tyrankou, která Janu psychicky vyšťavovala, zneužívala. Rozhodně nebyla tak mírná, jako v tomto filmu. A ta pseudo láska mezi otčímem a Janou, která je ve filmu nadnesena nade všechno ostatní, byla také v knize zmíněna spíše okrajově, jako něco, co je cítěno, ale ne tak explicitně. Konec knihy se rozhodně nerovná konci filmu. Je to běžné, že se kniha a film rozcházejí, ale jestli mohu soudit podle jiného srovnání knihy a filmu (např. Dita Saxová), bylo toto provedení jedním slovem nepovedené. Jako by režisér knihu nečetl nebo ji nepochopil. Nemám, co k tomu víc napsat, jednoduše tenhle počin mě velmi zklamal. Škoda. ()

Salvator

Od začátku si říkáte, kde asi Miroslav Doležal k Jiřině Šejbalové přišel? V jejím brilantním podání totiž můžeme sledovat, jak opečovává svého manžela mateřskou láskou spojenou s infantilností. Vůči ostatním naopak překypuje pohrdáním a zlostí. Chovanka Jana Brejchová tak do nesourodého vztahu už pouze vráží poslední klín. ()

Galaktus

Excelentně odvyprávěný příběh, skvělé herecké výkony všech tří hlavních postav. Nejlepší a nejhorší vlastnostní člověka je to, že nikdy není spokojen s tím, co zrovna teď má. ()

Dr.dogous

Krásná J.Brejchová a hysterická J. Šejbalová, ztvárnily drama z doby, kdy místo aut jezdily drožky, místo čučení do bedny, korzovalo se po náměstí. Život na maloměstě byl plný zášti, závisti a pomluv. Vztah mezi panstvem a služebnictvem zdaleka nebyl idylický. "Bárka" manželství váženého pana starosty nabírá každou bouřkou trochu vody. Poroučivá manželka svého manžela dusí a ten před pokušením schovanky prchá. Po smrti manželky je cesta k srdci schovanky zdánlivě otevřená. 90% ()

evangelik

Drama, které nás svojí hloubkou zcela pohltí, strhne do sebe a při němž člověk zapomene na dění kolem. Na takové filmy se většinou dá dívat jenom jednou, ale pustil jsem si ho už alespon 6x nebo 7x. Podle mých měřítek jeden z nejlepších českých filmů. Zajímavé "kdyby" by nastalo, kdyby roli mladičké Jany hrála, tak jak byl původní záměr, o 4 roky starší, tragicky zemřelá Jana Rybářová. Rekl bych, že by to už tak asi nevyznělo. Ale to jsou kdyby.... ()

tosastava

Po pol hodine mi už Šejbalová(Klára) tak neskutočne liezla na nervy, že som to musel vypnúť. Pochybujem, že to niekedy aj dopozerám ()

hostivít

Velmi silný, psychologicky přesvědčivý, film o nerovném manželství, zde poněkud netypicky starší žena a mladší muž. V tomto snímku, velmi dobře napsaném podle románu J.Glazarové, především vynikají hereckými výkony všichni tři hlavní aktéři, v čele samozřejmě s geniální Jiřinou Šejbalovou. Málokdo by asi čekal tak vynikající snímek v 50.letech, ideově se blíží až "zlatým" šedesátým. Ale toto je důkaz, že není všechno zlato, co bylo v 60.letech. Jinými slovy, milí čtenáři, nezasloužilo by si toto Oscara? Zasloužilo!!! Vedle mnoha dalších českých snímků, toto by si ho zasloužilo. ()

instant

Skvěle zahrané a zrežírované obsazení Jany byla parádní volba. Trošku mne zklamal konec který se velmi liší od literární předlohy a a není dost zdůvodněn. V knize je vyústění logičtější a o to smutnější. ()

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (viac)