Poslední vlna

• Austrália The Last Wave (viac)
Mysteriózny / Thriller / Dráma
Austrália, 1977, 106 min (Alternatívna 101 min)

David Burton, zkušený právník, specializovaný na daňovou problematiku, je požádán, aby se ujal obhajoby pěti domorodců, obžalovaných ze zabití svého kamaráda. V průběhu následujících dní pak v sobě začne s narůstajícím znepokojením objevovat zvláštní schopnosti, spojené s mýty domorodých kmenů. Zjišťuje také, že podivné sny, jimiž je pronásledován od dětství, mají prorocký ráz a souvisejí s řadou zvláštních přírodních úkazů. David se snaží proniknout do jiného, dosud pro něj zcela cizího světa - a podvědomě se děsí toho, co tam objeví... (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

Peter Weir umí vařit i z příslovečné vody. Pokusy vměstnat film někam mezi Vymítače a Medúzu považuji za liché. Poslední vlna je jiné zvířátko a Weir ještě příliš subtilní, než aby se propůjčil svodům opřít se o jednoznačně hororové berličky. Když film skončí, můžete totiž těžko říci, jaký žánr jste podstoupili - Weir Vám rozhodování chrlením bramborové kaše ani bortící se katedrálou neulehčí. Jde jen o povahu snů, didgeridoo a vodu - déšť, kapající kohoutky, kroupy, čůrky na koberci nebo potok tryskající z autorádia. Probublávání kataklyzmatických tušení, hrozivých až běda. Záměr nenechat se svést a setrvávat na úrovni koketování s mýty se stoprocentně vyplácí. Film sice nedisponuje tempem a efekty, jaké současný divák od mysteriózního filmu očekává, nicméně nezestárnul, k čemuž přispívá i jemný eko-podtext. Delikatesní. ()

Rozjimatel

"The law is more important than just man."  Neveľmi záživný thriller, nezaujímavý aj s celou tou mysterióznou maškarádou. A to inak záhady všetkého možného druhu milujem. Celým filmom sa tiahne domorodá mystika, ktorej hlboké duchovné prepojenie s krajinou presahuje biedne zákony okolitej anglosaskej civilizácie. Istý potenciál tu bol, len režisérsky i herecky je to totálne nevýrazné a zaklincuje je to smiešna súdna dráma, bez ktorej sa snáď žiadny anglosaský film nezaobíde. ()

Santino7

Tématika austrálskych domorodcov vyložene atraktívna, ich kmeňová mágia fascinujúca, ba priam hypnotizujúca. Občas sa síce vyskytli aj nudnejšie pasáže (ktoré boli akoby do počtu, čo pri stopáži hodinu a trištvrte zanecháva akúsi miernu pachuť), celkovo však ďaleko prevyšujú pozitívne emócie z poctivej filmárčiny. Weir skrátka vie ako zaujať, nuž a takéto, svojim spôsobom priam znepokojujúce snímky, sú pre mňa tým pravým orechovým - bodaj by som na podobné kúsky natrafil častejšie. A opakujem, tie domorodé "záležitosti" ma priam dostali, vďakabohu že človek ešte stále vie natrafiť aj na takéto neokukané a rokmi "nevyžmýkané" námety. 85% ()

Rodin

Tedy nebýt poněkud pomalejšího tempa, bylo by to snad úplně dokonalé. Není to Weirova nejlepší režie, ale možná to je Chamberlainova nejlepší role. Kamera je úžasná, scénář není zbytečně ukecaný... Ten film má k plnému hodnocení opravdu velmi, velmi blízko. ()

Rimland

Podobně jako jiní kvalitní rejžové před ním i po něm, také Weir pochopil, že máloco dopomůže atmosféře filmu tak jako pěkně hutný liják. Na tematicky podobný Dotek Medusy to sice zdaleka nemá, ale i tak je to výborné, byť mi to přijde s postupující stopáží (resp. ve druhé polovině) jaksi rozhárané, zkratkovité a v jistých ohledech nedotažené. ()

blondynka1

Divný film, byť má jakési hypnotické kouzlo. Ale jinak nechápu, proč je obvykle vysoko hodnocen. Příběh je dost banální a uhodnutelný, celé je to zdlouhavé a místy nudné. ()

tartan

Podobne mysteriózna záležitosť ako Weirov predchádzajúci film Piknik na Hanging Rocku, ale o hviezdičku slabšie, hoci tu jedna hviezda hrala a síce Richard Chamberlain, ktorý tu mimochodom podáva veľmi dobrý výkon, ale predsa len ten Piknik sa mi o tú hviezdičku viac páčil. ()

DaleCoper

Silný námět ale zpracování trochu pokulhává. Peter Weir má ve své filmografii lepší kousky. Ale Freudovi by se to asi líbilo. Jungovi vlastně taky. ()

v3s

Musim souhlasit s tim, ze film je hrozne utahany. A zbytecne. Hodne mi pripomnel jen o rok mladsi znamejsi film Dotyk Medusy s Lino Venturou. Hlavni charismaticky hrdina, zajimave tema/prostredi, fascinace nadprirozenymi jevy, dlouhe casto nudici zabery, nejasny otevreny konec smerujici k velke katastrofe. ()

E.T.Martin

Větší radost z tohoto filmu budou mít lidé, kteří se zajímají o myšlení přírodních národů, zejména o zvláštní filozofii australských Aboriginců, v níž důležitou roli hrají sny. Právě z jejích motivů vychází tento snový, mysteriózní snímek o střetu dvou zcela odlišných civilizací. ()

zigy

Skvělý mystický námět - aboriginiové, dávné tajemství, znepokojivé přírodní úkazy současnosti a k tomu Chamberlain, který bude asi vtělením nějakého ducha....ještě docela nadějný tajemný začátek, ale pak od půlky definitivně posláno do kytek pouze a čistě neumětelstvím tvůrců, kteří se rozhodli, že uspořádají soutěž v unudění diváků.... ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022