Poslední vlna

• Austrália The Last Wave (viac)
Mysteriózny / Thriller / Dráma
Austrália, 1977, 106 min (Alternatívna 101 min)

David Burton, zkušený právník, specializovaný na daňovou problematiku, je požádán, aby se ujal obhajoby pěti domorodců, obžalovaných ze zabití svého kamaráda. V průběhu následujících dní pak v sobě začne s narůstajícím znepokojením objevovat zvláštní schopnosti, spojené s mýty domorodých kmenů. Zjišťuje také, že podivné sny, jimiž je pronásledován od dětství, mají prorocký ráz a souvisejí s řadou zvláštních přírodních úkazů. David se snaží proniknout do jiného, dosud pro něj zcela cizího světa - a podvědomě se děsí toho, co tam objeví... (oficiálny text distribútora)

Terva

Ocenění: Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Saturn ´80 (USA): Nominace na ceny za nejlepší fantasy film a pro nejlepšího režiséra (Peter Weir)............ MFF v Sitges ´82 (Španělsko): Cena pro nejlepšího herce (Richard Chamberlain). Scénář : Peter Weir, Tony Morphett, Petru Popescu. Kamera : Russell Boyd. Hudba : Charles Wain. ()

Bubble74

Hypnotická, unikátní vidina apokalypsy podle mýtických proroctví australských domorodců. „Sen je stínem něčeho skutečného.“ ()

ledzepfan

Parádní, mysteriózní, atmosférické.... Možná jsem si na konci řekl, že to klidně mohlo víc zatlačit na pilu, ale jinak je to fakt chytlavé, temné a art :) ()

Freemind

Je mi jasné, že nejednoho diváka tenhle prapodivný film unudí k smrti, já ale pokaždé slastně vrním. Hodnocení je tedy čistě subjektivní, prostě mi tenhle mysteriózní thriller sedl jako prdel na hrnec. Snad to mohlo být ještě drobet lepší, ždibíček kratší, konec o fous méně rozjetý, v hudbě méně mdlých synťákových ploch, ale co - prostě nemohu nenasázet plný počet hvězd. Jedna * za úžasné, tísnivé katastrofické scény - led uprostřed pustiny, černý déšť, stromy prorážející okna. Druhá * za naprosto dokonalé využití Aboriginských mýtů. Třetí * za krásně, klasicky vygradovanou smyčku nezvratných událostí a scén na pomezí reality a snové halucinace, směřující až k epickému závěru. Čtvrtá * za kameru, práci se zvukem a domorodou hudbou, pátá * za sluncem sežehnuté, rudé australské krajinky. Můj soukromý mikrokosmos. ()

kaylin

Divný film, který je nám tematicky celkem vzdálený, na druhou stranu je možné v něm najít něco, co se nám v současné době ztratilo. A to je propojení s přírodou a jejími mystérii. Pokud jsme ochotni do filmu proniknout, asi je možné v něm najít pořádnou hlubinu myšlenek, ale snímek to rozhodně nijak nezjednodušuje. ()

Aiax

Po Pikniku na Hanging Rock natočil Weir další film, který naprosto dokonale vystihuje anglické slovíčko "eerie". Tedy něco mezi "tajemný" a "strašidelný". Peter Weir umí udělat atmosféru. Možná se dá říct, že Peter Wier je v tomto ohledu mistr nad mistry. Jenže narozdíl od Pikniku mě Poslední vlna i přes nevídanou atmosféru příliš neoslovila. Pro mě osobně je zkrátka až moc divná. To ovšem nic nemění na tom, že Weir je špičkový filmař a že mám pro jeho práci (včetně tohohle filmu) jen a jen obdiv. ()

radektejkal

1. Živly: Už neporoučíme větru ani dešti, ale jsme rádi, když přírodní živly spolupracují. Někdy se ovšem chce nějaký živel prosadit na úkor ostatních, a pak tu máme hurikány, zemětřesení nebo tsunami (podle australských domorodců třetí). 2. Sny: Kdysi jsme snům rozuměli, pak se nám přestaly zdát, nyní se vracejí, ale už jim nerozumíme. 3. Mystika: Život bez mystiky, je jakoby bez šťávy, protože jen mystika dokáže propojit celý život (a snad i co bylo před ním a co bude po něm). Mystika ale může být maligní (černá) nebo benigní (bílá). Ta první může končit pádem do nevědomí (neurózy a psychózy), ta druhá může z nevědomí čerpat (a dovést člověka k duchovnímu klidu, což je beze sporu synonymum největšího štěstí)... Peter Weir pozoruhodně kombinuje tyto tři prvky na pozadí rozpadu původní australské kmenové kultury a jejích zákonů (decentralizovanou osou je zarputilost obhájců názoru, že nemůže existovat ve městech, protože - jinak řečeno - by město nebylo civilizované)... Voda dovede být hrozná, ale nepodceňujme ani ten vítr. ()

honajz2

Další Weirův atmosférický zážitek, který sice na Piknik na Hanging Rock nemá, ale mrazí z něj dost a člověk se u toho fakt bojí. Funguje vše, kamera, hudba, herecké výkony a to vše tvoří tu skvělou atmosféru. Ovšem, musíte se do toho dostat, jinak se budete nudit. Ale upřímně, já tohle podivné mysteriózno rád. A několik část mě naprosto dostalo, třeba začátek byl dost psycho. Jediný problém je v tom, že tohle prostě nemůžu doporučit každému, jelikož se do toho musíte dostat a pak už atmosféra působí sama, jinak se asi budete nudit. Já se ale nenudil snad ani chvíli a dávám plný počet. Ty jo, já to o procento zvedl. ()

Martin741

Uz tuna ukazal reziser Peter Weir /Svedek, Spolecnost mrtvych basniku, Truman Show/ svoj nespochybnitelny rezisersky talent - film je o pravnikovi, ktory riesi x veci vo filme, a zisti ze iste suvislosti hodne na seba nadvazuju a davaju logicky zmysel. To sa mi pacilo, hoci teda austarlsych Aborigencov vo filmoch velmi nemusim. Dost trva kym sa to rozbehne a stredna cast zvolnila tempo a pribudlo planych dialogov, ale posledna cast ma uchvatila asi najviac. Teda tie posledne sceny to bol masaker aj na mna. Ako sa mi raz stalo u Bergamnovho filmu Smulltronstallet, ze som objavil v podvedomi kadejake potlacene masakre a neprijemne veci. Tu sa mi to stalo opat - sen, ktory som mal po filme bol neskutocne zivy a na film priamo nadvazoval. Ked som sa zobudil, bol som cely spoteny - a spomenul som si, a ujasnil, preco sa mi snivali tieto zalezitosti : 77 % ()

C0r0ner

Vnitřně to bylo hodně silné a kupodivu taky dost atmosférické, ale bohužel pro Weira jsem se příliš často díval na hodiny a očima tlačil ručičku, aby sebou trošku hnula. Téma Aboriginálů ale bylo příjemným zpestřením běžnosti filmových témat, protože snímek o někom takovém se vidí jenom málokdy. 65% ()

majo25

Film stojí hlavne na mysterióznosti a zdarilej atmosfére, ktorú si až na niektoré momenty dokáže udržať po celý čas. Z celého filmu cítiť kvalitné spracovanie, k čomu napomáhajú aj herci, hlavne Aboridžínci. Škoda, že to celé nie je dotiahnuté, založené skôr na náznakoch, snoch a prvoplánovej symbolike. Zápletka sa niekde pred koncom zamotá a pôsobí chaoticky a záver by si skôr žiadal nejakú akciu než zhmotnenú fantáziu (sova, kameň, vlna). Napriek tomu pozoruhodný film. ()

marvan

Weirovým konstantním tématem je zkoumání přesahu lidské psyché, jeho záliba v tajemnu má až religiózní rozměr. Díkybohu se vyhýbá onomu "duchovnu" jaké nám dnes servírují lifestylové magazíny, new age literatura a různí esoterici. ()

Compadre

Tak tohle byla bomba....tady mě Weir fakt nezklamal. Film starej přes 40 let, navíc poměrně neznámej, ale se všim všudy dokonalej. Atmosféra je strašně silná a zajímavá, což má hlavně na svědomí kamera, skvelé prostředí a dokonalá aboriginská hudba...kouzelná kombinace v kouzelným zvláštním, jakoby hypnotickým filmu. Neříkám že ho každýmu vřele doporučuju, všichni tenhe film asi tak kladně vidět nebudou, ale u mě to byl zásah do černýho. Paráda.. ()

KlonyIlony

Toto je film o duchovní transformaci. Jedny dveře se zavřou a není cesty zpět, pak je tu tunel a na jeho konci světlo. Ten, který vztoupil do podzemí, následuje světlo a ven už vychází nový člověk. Z hlediska záměru filmu režisér dobře rozfázoval rozklad staré osoby hlavního hrdiny, korporátního právníka, od fáze jakéhosi znejistění při prvním kontaktu s mystériem po totální kolaps jeho dosavadního pohledu na svět. Vyvrcholení filmu, které končí dosažením osvícení, uzavírá kruh. ()

Han22

Tak tohle byl nejspíše film o kterém kdysi básnila moje máma o střetu bělocha s Aboriginci. Je to drama přecházející až pomalu do mysteriózního hororu, kterému se nedá upřít pořádný nádech tajemna. Děsivé snové výjevy podpořené perfektní kamerou a mystickou hudbou, kostěná magie a až hrůzostrašně působící domorodci. Bohužel opravdu jak píše J*A*S*M děsně natahované, místy velice nudné a hlavně to trpí klasickým syndromem mysteriozních filmů. Vše je podáno v náznacích a konec v podstatě naprosto nic nevysvětlí. To co hrdina na konci udělá jsem prostě vůbec nepochopil. Bezesporu zajímavý Weirův film, stoprocentně australský, ale na víc než 3* mě to nechytlo. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022