Gallipoli

Historii australsko-novozélandského armádního sboru (ANZAC), zdecimovaného v roce 1915 na poloostrově Gallipoli, chtěl režisér Weir natočit už dříve, ale kvůli značným finančním nákladům byla realizace filmu neustále odkládána. Dlouhá příprava a režisérova neústupnost se vyplatily, neboť Gallipoli patří k nejpůsobivějším protiválečným snímkům, vůbec. Příběh australských mladíků, jejichž naivní představy o válčení jsou krutým způsobem uvedeny na pravou míru, je přes svůj historický rámec právě dnes velmi aktuální. Velkoryse pojatý film vyniká kupodivu především drobnokresbou jednotlivých postav. Kvality scénáře, důsledně vycházejícího z historické skutečnosti, umocnila suverénní a přitom nápadná režie. Emotivní účinek díla znásobují citlivě použité hudební motivy různých žánrů. Film Gallipoli získal celkem 9 australských filmových cen (nejlepší režie, mužský herecký výkon - Mel Gibson, mužský herecký výkon ve vedlejší roli - Bill Hunter, kamera, scénář, zvuk, střih a výprava). (oficiálny text distribútora)

Fíma

Úžasný film od první do poslední minuty. Skvělý protiválečný film, přestože je v něm války jen málo, ale to málo stojí za to. První světová válka je díky své absurditě a nesmyslnému zabíjení při marných útocích proti kulometům skvělým námětem protiválečných filmů. Ale tento film má víc než jen závěrečné válečné drama. Osobně mě hodně zaujal Australan putující pouští, který netuší, že je nějaká válka a proč je třeba proti Němcům bojovat. "Když je nezastavíme přijdou až sem." Rozhlédne se po poušti: "Sem? Co by tu chtěli?" ()

Trumper

Weir je zvláštní režisér a možná ještě zvláštnější scénárista. Způsob, jakým si všímá drobných detailů (... osobní cennosti vojáků zavěšené na bajonetech zabodnutých do stěn zákopu), a také to, jakou váhu přikládá pro příběh zdánlivě nevýznamným scénám (...zinscenovaný útok na nepřátelskou linii při vojenském cvičení v Káhiře), vzbuzuje dojem, jako by nápady čerpal z vlastních zkušeností.___ Veškeré válečné scény nacpal Weir do posledních 30 minut filmu, a to snad jenom posledních 15 z nich nepůsobí úsměvně. Přitom tohle „skrblení“ válečného napětí, kterým jiné válečné filmy plýtvají po tunách, předznamenává strhující závěrečnou desetiminutovku s krásně symbolickým zakončením. Po herecké ani technické stránce nemám co vytknout. Jediné, co film trochu pohřbívá, je otřesná elektronická hudba v některých scénách. /80+% ()

m.xFuck

Naprosté zklamání byl tenhle film. Tedy pokud vás nezajímají osudy vojáků před válkou. Válka tam totiž začne až na samém konci, kde je v plné kráse ukazané, jak se britské impérium chovalo k vojákům ze svých kolonií... Osobně mi to přijde jako hodně nadhodnocený film, ale chápu, že pro Austrany a NewZélanďany je to citovka a srdcovka. ()

jungewolf

Kvůli hereckým výkonům, famózní hudbě a nádherným lokacím dávám 3 * a 45 % . Nejlepší scéna - jak "zlí imperialystýcki austráálski soldáťy b/prutálněe zmlaťily ubocheho mochamedanskecho obchodňyka .... :-) , tu musí neomarxisti všech odstínů a barev milovat ... :-) . Jinak jde o dost přeceňovaný film . ()

Aniki

České ozvučení filmu se stáhnutým zvukem okolního světa (zvláště ve valečné vřavě-výbuchy), shodilo tento snímek o dobré dva levely dolů. Film tak nemohl předat v závěrečné a důležité půlhodině snímku, již zmiňovanou atmosféru odsouzení válečného konfliktu, jakožto zbytečného umírání mladých, naivních a nevinných lidí. ()

papuchalk

Dva dny zpátky jsem viděl další film z osmdesátých let, Vzpomínky na Afriku, a teď při Gallipoli mě překvapilo kolik toho mají oba filmy společného. Stylově velice podobné - přestože jeden je romatický film a druhý válečný, a Vzpomínky jsou o poznání slavnější film s řadou oskarů. Oba stojí na velice podrobně a kvalitně rozepsaných postavách, které se postupně mění a vyvíjejí (to už se dneska jen tak nevidí), a dále stojí na pečlivě a pomalu budovaném příběhu s řadou malých historek, které formují hlavní hrdiny. Dá se říct, že tyhle poctivý filmy už dnes točí jen Clint Eastwood. Zaujmou dva mladí začínající herci, kteří hrají velice silný kamarádský pár (jaký rozdíl proti nedávnému filmu 1917, kde přesně tohle chybí). Ovšem kdybych si měl v roce 1981 podle tohoto filmu tipnout, který z těch dvou herců se prosadí v hollywoodu a stane se slavným, tipnul bych si spíš Marka Leeho, než Gibsona. No skončilo to úplně naopak, Lee už prakticky ve velkém filmu nehrál. Zvláštní jak to v showbyzu funguje, ty zákulisní lobby a známosti. Dále stojí za povšimnutí, jak Weir pomocí dvou mladíků, kteří mají velice naivní představy o válčení, a s nadšením jedou na frontu, vystihl celkovou naivitu spojenců a jejich velitelů nejen při této operaci, ale v celé první válce obecně. Ve své době jeden z nejlepších protiválečných filmů, který překvapivě příliš nezestárnul. Rád jsem se podíval i dnes. ()

Alex_01

No, film se jmenuje Galipoli, ale oním historickým momentem a pozadím se tolik nezabývá, nicméně to samozřejmě nemusí být špatně, jen to ve mě vyvolalo nesprávná očekávání. Film je o rivalitě svérázných, odolných, dobromyslných Australanů a snobských povýšeneckých Britů, kteří svou zaslepeností naženou všechny do skázy. ()

carl.oesch

Ve většině recenzí je řečeno asi vše podstatné, možná je skutečně ta příprava na střet s realitou až příliš zdlouhavá, ale - tenhle v zásadě velmi skvělý film se pokoušel parafrázovat nedouk Marhoul, kdy víceméně okopíroval i některé scány. Přitom má k Weirovi a Williamsonovi stejně dalko, jako trabant k mercedesce... ()

peaceNwar

Veľmi pôsobivá komorná vojnová dráma pojednávajúca najmä o jej následkoch na životy obyčajných ľudí a poukazujúca na jej nezmyselnosť . Rozbeh filmu je naozaj dlhý a až kým dôjde k zápletke, počkáme si tú polhodinku. Začiatok nám predstavuje postavy a ich život pred vojnou, ich celkom banálne pohnútky k narukovaniu a očividne totálne skreslený obraz o nej. Dve hlavné postavy sa vďaka stretnutiu na závodove 100m behu rýchlo spriatelia a napriek tomu, že jeden z nich očividne nechce nič o vojne počuť, nakoniec sa po rozdelení stretnú na vojnovom poli v Gallipolli. Napriek tomu, že skutočná vojna sa na plátne objaví až v tretej tretine filmu, vďaka režisérovej invencii a účelnosti tohto schématu, film nestráca niť ani tempo a práve toto nekonvenčné použitie vojny vo filme, v ktorom je vojnová akcia predmetom len posledných 10 minút, podtrhuje realistickosť a antimilitaristické posolstvo filmu. Táto stratégia, ako divákovi podať obraz vojny, je síce menej atraktívna ako stratégia preplnená bojmi (napr. BLACK HAWK DOWN) a tiež menej efektná a účelová ako v RYANovi, ale asi najviac zodpovedá realite. Napriek tomu mi ale chýba väčšia hĺbka príbehu a najmä nedokončený koniec príbehu vo mne zanechal takú pachuť, keď nemôžem dať za *****. ()

SNCF

Výborný film který mě opravdu dostal. Jakmile mi došlo jaký celý příběh čeká závěr, opět se mne chytlo mrazení v zádech a divný pocit v žaludku, který jsem měl pouze u dalšího výborného filmu "Most". ()

Delmondo

Film s naprosto strhujícím válečným koncem o přátelství dvou běžců, kteří narukovali do armády a skončili u mementa všech Australanů - bitvě o Gallipoli. Peter Weir si vždycky dokázal vybrat zajímavý scénář a mladý Mel Gibson dabovaný Oldou Kaiserem podal vynikající výkon. ()

jjjerry

Peter weir skvělý, ale přesto kousek chybí a zároveň přebývá. Skvělé reálie, super kamera, žádná jatka ve válečně vřavě. Možná místy moc dlouhá stopáž, ale na to jsme u Peter Weir zvyklí. O 2. sv. válce je natočeno hodně dobrých filmů, ale o 1.sv.v je tento jeden z mála dobrých snímků. A proč stojí za to vidět- už jen kvůli Mel Giboson. ()

Kozlowski8

Film, od kterého jsem čekal víc. Očekával jsem emočně hluboké a silné vyprávění z tureckého bojiště, zatímco jsem dostal vcelku nezáživných a nenápaditých osmdesát minut, kdy se o válce pouze hovořilo - a ta poslední půlhodina, kdy jsme se konečně dostali na bojiště, byla spíš rádoby silná a mému emočnímu rozpoložení taky nedala až tolik zabrat. Slabé 3*. 55%. ()

PTuranyi

Výborný film o priateľstve dvoch austrálskych mladíkoch na pozadí Anglicko-Tureckého konfliktu. K samotnému boju dôjde až po 3/4 filmu. Zatiaľ nám tvorcovia predstavia hlavných hrdinov a historickú atmosféru. Všetko na vysokej úrovni. ()

Winster

Technicky to neni zle, ale koukate...koukate a nic moc se nedeje jsou zde sice kvalitni herecke vykony a velice povedene prostredi a doba...i tak tomu proste chybí spád. Je zde hezky videt i vnimani valky ocima lidi z australie. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Worthington chce dobýt Cařihrad

Worthington chce dobýt Cařihrad

14.06.2012

Bitva o turecký poloostrov Gallipoli patří k nejkrvavějším událostem 1. světové války. Britsko-francouzská operace, které se zúčastnila i ANZACS, tedy spojená australsko-novozélandská armáda, měla za… (viac)

Peter Jackson jde do války

Peter Jackson jde do války

19.12.2009

Dokonce hned do dvou. Není divu – jeho „rodinný thriller“ Pevné pouto prozatím sbírá rozpačité recenze, takže Jackson příště zrežíruje něco, co mu jde nejlíp – nějakou megalomanskou válečnou řež. Ve… (viac)