Mali ste už niekedy pocit, že všetko je len akási fasáda? Že farby občas pôsobia príliš umelo, že údajná realita je len akýsi diaľkovo ovládaný sen a že sa proti vám určite všetci sprisahali? Ak áno, tak by ste sa buď mali čo najrýchlejšie zveriť do rúk odborníkov - alebo si pozrieť túto skvelú, medzičasom už kultovú filmovú lahôdku od bratov Wachowskich. Alebo oboje. Počítačovému špecialistovi Thomasovi Andersonovi (Keanu Reeves), ktorý sa však najlepšie vo svojej koži cíti, len keď sa ukryje za svoj nick Neo, sa jedného dňa konečne podarí skontaktovať sa so skupinou odbojárov, združenou okolo tajomného Morphea (Laurence Fishburne), ktorý ho zanedlho zasvätí do tajomstva, ktoré by pripravilo nočné mory i tomu najzarytejšiemu optimistovi pod slnkom: svet, ako si Neo myslí, že ho vníma, je len ilúziou vyprodukovanou neuveriteľne vyspelou umelou inteligenciou menom Matrix, ktorá z ľudskými embryami zaobchádza ako s tužkovými baterkami... Len Vyvolený môže Matrix a jeho prisluhovačov poraziť - a Neo nie je len tak náhodou prešmyčkou anglického slova One, čiže The One, Vyvolený... (TV Markíza)

jcall2bad

Na celou tuto famózní trilogii mám pravděpodobně ojedinělý názor - první díl se mi zdá tak nějak přeceňovaný a zbylé dva zase docela nedoceněné. Shrnu to do jednoho jediného komentáře - drtivá většina diváků vyčítá pozdějším dvěma dílům časté nudné momenty, ale na druhou stranu jedničce prakticky nevyčítají nic. To je hloupost, v jedničce se taky najdou hluchá nudná místa, ačkoliv přiznávám, je jich podstatně méně. Nicméně za kdovíjak revoluční sci-fi to prostě nepovažuju a stojím si za názorem, že zbylé dva díly pro jedničku nejsou žádnou potupou a nejedná se ani o žádný výrazný pokles. Celá tato série je především o zběsilé akci, nerealistické, ale parádní choerografii a dechberoucích efektech. Všechny díly obsahují vyloženě otravné čistě kecací scény, které klidně mohli být vystřihnuty nebo alespoň zkráceny. S každým dílem přišel nový a pokaždé skvělý soundtrack. Takže říct "jednička byla naprostá bomba, ale reloaded a revolutions stojí za houby" je naprostá kravina. Všechny díly jsou na tom kvalitativně stejně a na každým se najde něco výjmečně dobrého (jednička: velice efektní přestřelka mezi sloupy jakožto začátek záchranné mise; dvojka: velice efektní bitka s mnoha a mnoha agenty na tom pěkném dvorku; trojka: velice efektní bitva se sondami). Tak proč dávám jedničce čtyři hvězdy a zbylým dílům jen tři? Musím přeze všechno přiznat, že jednička se mi prostě líbila nejvíc. Prostě celá tato trilogie je kus jednoho hodně dobrého sci-fi, nic víc, nic míň. ()

Poland

Vždycky jsem si myslel, že láska na první pohled neexistuje. Matrix mě presvědčil o opaku. Od prvního pohledu tenhle film miluju. Pokud bych se tu měl rozepisovat o jeho obsahové stránce, mohl bych tu hodiny psát o jeho brilantním scénáři, neuvěřitelných efektech, skvělých hereckých výkonech a nebo úžasné hudbě, ale mě stačí k popsaní tohoto filmu jediné slovo : dokonalost. Pro mě nejlepší sci-fi všech dob. ()

Jarosh66

P-e-r-f-e-t-n-í scifi, po všech stánkách - hudba, střih,( Scéna v hale nemá absolutně chybu... ) zvuk, režie, herci. Skutečně originální záležitost. ( Toho zvuku se opravdu nemohu nikdy nabažit...ještě, že si vybral modrou pilulku :) ()

Cycake

Dlouho jsem ten film odkládala a možná se projevila přílišná očekávání po všech těch ódách, které na film vyšly. Nemůžu si pomoci, nápad dobrý, ale příliš utažené za vlasy a Keanu Reeves mi přišel jako špatná volba. ()

Paulia

Vzpomínám si na doby, kdy mi při vyslovení slova Matrix málem naskákaly pupínky po celém těle. To jsem ovšem ještě nevěděla, o co kráčí. Stačilo jedno přesvědčení, abych to zkusila a rázem bylo všechno jinak. Keanu Reeves v černém plášti a s odhodlaným výrazem skutečně neodolatelný, stejně jako charizmatický agent Smith, jehož "Pane Andersone..." vážně zbožňuji. :D Navíc výborný scénář, jen doufejme, že se to za pár desítek let nestane skutečností. ()

svist10

Nekomentovatelné! Úžasná akční sci-fi. Poprvé viděno na malé televizi na intru. Dodnes mě mrzí, že jsem si ho nemohl vychutnat v kině. Pomalý rozjezd, a pak zběsilý veletoč akce a vizuálních kouzel počítačových mágů. Matrix je jen jeden. Neochvějně se drží na špici mých nejoblíbenějších filmů, a ač se jiné filmy snažily, přiblížit se dokázal jen Temný rytíř. Ale Matrix je jen jeden. Reloaded a Revolutions jsou už jen stíny. P.S.: Matrix má navíc nacheatovanou proklatě sexy Trinity a přestřelku v přízemí mrakodrapu. Dokonalou. To se překonává těžko. ()

red.rhino

Už jsem začínal být lehce skeptický. Začínal jsem pochybovat že v dnešní době někoho zajímá dobrý příběh, kvalitní zápletka která přebije načančaný obal. Nejdřív mě vyrazili dech pixarovky. Ale k zemi mě definitivně přibil Matrix. Prostě od shlédnutí tohohle filmu už toho brouka z hlavy nedostanu. ()

stooper

Nápadité sci-fi s kvalitními bojovými scénami a počítačovými triky. Z prvního dílu se stal právem kult. Zbylé dva díly nechť padnou v zapomnění ()

zawa

Matrix. Tenhle film jsem snad viděl nezpočetněkrát a pořád mě baví. Výborný děj, střih, efekty a hlavně herci. Ani si nedovedu představit, kdyby Nea nebo Morpheuse hrál někdo jiný, což jsem se dozvěděl později v zajímavostech. Pro mě nejlepší sci-fi, co kdy bylo natočeno. ()

Whoossain

Matrix pro mně představuje kult. Je metaforou současného světa, kde Matrix představuje současný politický systém snažící se obyčejné lidi přesvědčit o jejich svobodě a zastřít jim skutečnost, že jsou jenom prostředkem (baterií) dodávající finance (energii) hrstce vyvolených (strojům). Matrix je revoluční film vyprávějící o revoluci, je to dle mého názoru takřka geniální dílo, ve kterém je nepřeberné množství odkazů na klasickou tvorbu mnoha světových autorů, ale i náboženství a filosofií. Celá trilogie je téměř látkou pro dlouhé studium toho, na co bratři Wachowští odkazují, jaký to má význam a co se snaží říct. Zároveň je celá série geniální v tom, že dokáže oslovit i širší veřejnost, která se nechce podobnými filosofickými úvahami zabývat a chce vidět obyčejný blockbuster napěchovaný vizuálními efekty a akčními scénami. Je ale pravdou, že občas přemýšlím nad tím, zda by nebylo lepší uzavřít tento příběh právě prvním dílem a z telefonní budky proneseným: "Where we go from there is a choice I leave to you"... ()

Mangus

V súčastnosti kultový sci-fi akčný film, ktorý založil určité trendy, ktorých sa mnohé filmy držali. Rozhodne najlepší diel trilógie, ktorý okrem skvelých akčných scén obsahuje aj veľmi dobrú myšlienku. ()

LooX

Ikona akční sci-fi a nejgeniálnější akčňák devadesátých let. Od jeho uvedení se éra akčních filmů dělí na dobu před Matrixem a po Matrixu. Role pro kterou se Reeves narodil a kterou už těžko kdy překoná.... Stal se ikonou novodobého akčního filmu. Co víc si přát??? ()

Kašák

Naprosto dokonalé. Jedničku považuji z celé trilogie za nejlepší, ale ostatní dva díly za ní rozhodně nezaostávají. Tajemný Morpheus, nebezpečná Trinity, Vyvolený Neo a šílený Smith. Spolu s Reloaded a Revolutions nejlepší sci-fi v dějinách filmu. Jednoznačně! ()

Phillippus

Jednička je jednoznačne za 5, hlavne za super nápad (ak vám pointu vopred niekto nevyslepičí), dokonca ani hnusná Carrie-Anne Moss mi v jednotke až tak nevadila a Fishburne mal charizmu až strach. ()

desuk

Tímto filmem jsem žil a mohl jsem jej sledovat i několikrát po sobě. Mám rád bojové umění a zbraně takže mě první film uchvátil. Měl jsem rád hlavně ty bojové scény kde se bojovalo beze zbraní. Na svoji dobu byly triky celkem vymakané. Tento film byl pro mě ve své době jednička a tou i nyní zůstává. Rád se k němu vracím. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách

03.04.2024

Robert De Niro opět jako mafián

Robert De Niro opět jako mafián

17.08.2022

Studio Warner Bros. Discovery oznámilo svůj první původní film schválený po převzetí ředitelem Davidem Zaslavem, a nebude jím nic menšího než další gangsterský opus s Robertem De Nirem (Taxikář,… (viac)

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

Studio chtělo oživit Matrix i bez Wachowských

28.12.2021

Wachowski nemá plány na další Matrix

Wachowski nemá plány na další Matrix

23.12.2021

Matrix Resurrections čerstvě dorazil do kin i na streamovací službu HBO Max a reakce kritiků i diváků jsou zatím značně rozdělené. Podobně jako tomu ovšem bylo na konci devadesátých let při premiéře… (viac)