Vykopávky

• Veľká Británia The Dig

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

filipvrbik

Moc pěkný, umělecky natočený film, se skvělou kamerou a perfektními výkony herců.. Co mi však trochu chybělo, je akčnější příběh, protože chvílemi jsem se celkem nudil. Jasně je to takový ten klid před bouří, ale čekal jsem že aspoň na konci bude něco z války. Pro mě jsou archeologové taková podivná stvoření se štětečkem v ruce, takže nález asi úplně neocením, ale asi byl fakt unikátní :-)... Největší dojem na mě udělala scéna, kde to Basila zasypalo, což asi není úplně dobře...70% ()

MrKlobouk

Tak vrstevnatý, přesto jemný a křehký snímek. Tolik témat, která zachycuje - i když jsou třeba jen naznačena, nedokončena, ale rozhodně né ke škodě. Jako kdyby někdo vzal Strom života a vdechl mu lidskost. To, co mi u Terrence Malicka k zachycení lidské podstaty chybělo, kvůli určité odosobněnosti, je tady tak lehce a podmanivě zachyceno. To, jakým způsobem a s ladností se mění nálada a tón filmu, kdy se střídají úsměvné a teskné chvíle, už jsem dlouho nezažil. Herecky famózní, překrásně zpracované včetně hudby, která je nádherná. ()

loliti

Čo je v živote najdôležitejšie? Nájsť si vášeň. Pre čokolvek, pre kohokolvek, aj v tých najťažších časoch, živiť ju v sebe a opatrovať, ako tie poklady ukryté v zemi, ktoré čakajú práve na týchto ludí. Poetický, upokojujúci a zvláštne pohladzujúci príbeh. ()

Pawlisman

Spíše pomalu 3 hěvzdy, většina filmu docela nuda, aby v posledních 10 minutách byla kýčovitá emocionální slaďárna a nápor na city. Asi není pro mě. Spíše ztracený čas. Poetickým dívkám doporučujeme. ()

nonick1

Poetický film volně natočený podle skutečné události o významném archeologickém objevu a jeho objeviteli. Romantické podtóny a melancholická nálada vytáhnou film na čtyři hvězdy, avšak kdo má osobní zkušenost s archeobyznysem či památkáři, strhává automaticky jednu hvězdu, takže celkově za tři. ()

Narciska

Má to působivou atmosféru rozlehlých plání hnědých odstínů, deště a s prostředím splývajících lidí. Archeolog a majitelka pozemku tajemných mohyl velmi dobře vévodí ději, jistě na tom má velký podíl i výběr herců, přesto nevadí, když se najednou z děje nečekaně ztratí a prostor dostanou jiné životní příběhy, navázány na vykopávky, příběh tím získává ještě o něco realističtější průběh. ()

KosiR_ksr

Britské melodrama se solidním obsazením, milým příběhem na pozadí začínající druhé světové války, dobře odvedené herecké výkony a filmařská práce. V kontrastu s dynamikou dnešních filmů už možná trochu rozvleklé, ale dává to prostor na vyznění atmosféry, což ne každý a ne vždy ocení. 70% ()

anatheman

Konečně výborný film o archeologii, který se obejde bez supernaturálního balastu (zdravím Indyho a Laru). Snímek zachycuje nalezení významných raně středověkých artefaktů v Sutton Hoo archeologem Basilem Brownem, který byl ztvárněn skvělým Ralphem Fiennesem. Oceňuji snahu o realističnost, i když je na několika místech patrná umělecká licence. Dost dobře funguje dramatická stránka i soundtrack. Atmosféra pluje na vlnách lehké deprese, což koresponduje s řešenou otázkou lidské pomíjivosti. Je možné, že pro někoho bude film příliš zdlouhavý, ale já si ho užil velice. Netflix potěšil a snímku uděluji 5 mohyl z 5. :-) ()

Ben Nevis

Téma je bezesporu zajímavé pro hrdého Brita a oceňuji, že je vcelku civilní. Jeden týpek má šťastnou ruku a už se se kolem něj shromažďuji supi jako Google a Microsoft kolem populární aplikace. Slávy se mu dostane za nějakých 70 let. Jenom se divím, že takové divné pahorky nenavnadily někoho ke kopání dříve. ()

Eluin

Nádhera! Krásné tempo, zajímavý příběh a fajn herci. Líbí se mi, že film nepřichází s nějakou zbytečnou doslovností, ale v klíčových momentech jen naznačí. ()

Rokle

Nádherná čistá filmařina, kde každé políčko má své místo. Úžasné civilní herecké výkony. Film, který svou "všedností" říká strašně MOC. Netradiční střih s dialogy mimo obraz od diváka vyžadují větší pozornost než je obvyklé. Pokud vás to ale chytne, dočkáte se příběhu, který vás drží pevně po celou dobu své skoro dvouhodinové stopáže. Krása. ()

montongery

Nádherná filmařina, která alegoricky zachycuje jedny z nejtěžších otázek, se kterými se lidstvo potýká - otázky pomívijosti a toho co po nás zbyde. Na první pohled 3 různé příběhové linky (2.sv válka, příběh Edith a příběh jednoho z nejvýznamějšího anglosaského archeologického objevu) se skrz tyto otázky propojí do jednoho a je z toho svižná, inteligentní a krásná jednohubka. ()

MickeyStuma

Povznášející biografický příběh o archeologické události, která málokomu co řekne. Představa zapomenutých ukrytých pokladů čekající na na své objevení vždy přitahoval zájem diváků povětšinou v dobrodružném kabátě. Tento příběh je ale poněkud z jiného soudku. Píše se rok 1939 a v Anglii bohatá v doba Edith Pretty, o archeologii se zajímající, je přesvědčena, že na jejím pozemku v pohřebních mohylách mohou být ukryté poklady. A tak si najme hledače pokladů Basila Browna, úterý se okamžitě pustí do práce. "Kopeme dolů, abychom se setkali s mrtvými," říká Edit s představou, co by se mohlo nalézt. Málokterého diváka v tuto chvíli napadne, že skutečný význam příběhu je poněkud jiný. Historické vykopávky jsou odezvou lidstva v rámci svého žití a budování světa, který se časem rozpadá do naprostého zapomnění. "Umíráme a rozpadáme se", pronese Edith se slzami v očích v době svého podlomeného zdraví, čímž dává najevo, že nehledí do budoucnosti s pocitem naděje, ale naopak je upřena na svou vlastní zranitelnost a smrtelnost. Myšlenka příběhu tedy není přímo o vykopávkách, ale o osudu lidí, který v daný moment žijí v myšlenkách, že po nich někde něco zůstane. Svým způsobem krapet filozofie, ale naprosto srozumitelná. Scénář je zpracován na základě románu Johna Prestona, jehož teta se na vykopávkách podílela, takže dle jejího vyprávění moc dobře věděl o čem psal. Snímek má vlastní atmosféru v určitém romantismu celého konceptu námětu, který, samozřejmě jako obvykle, je cílen spíše pro náročného diváka. Jedná se o lyrický příběh pomalejším tempem vyprávěný ilustrující fascinaci a vášeň poznat historii lidstva a zamyslet se nad sebou samým. Každý archeologický nález je spojen s nějakým lidským osudem, nad kterým se povětšinou vůbec nepřemýšlí. I dnes se například najde někdo, kdo opatruje hrníček po babičce, čímž dává najevo hodnotu věci, ale už se vůbec nezamyslí nad babiččiným osudem. A k tomu tento příběh vyzývá. ()

lemonova

Sila niektorých filmov nespočíva v tom, že sa v nich veľa udeje. Skrývajú však v sebe posolstvo, ktoré je silné a ukryté pod povrchom podobne ako skrytý poklad pod zemou. Práve na pozadí jednej z najväčších ľudských katastrof sa odohráva veľmi krehký príbeh, ktorého jediným skrytým posolstvom je posolstvo obyčajnej ľudskosti. Jednoduchý a dojímavý. Ak by sa odohrával v pokojných časoch, možno by bol iba archeologickou epizódou, obdivuhodnou, ale ničím viac. Práve blížiaca sa vojna, ktorá ničila všetko ľudské, vyniesla tento príbeh na povrch ako spomínaný poklad ľudskosti, odhodlania a pokory. ()

hazaba

Milý, historický film o archeologii, umírání, hrozbě války, lásce, smrti a naději. Netváří se bombasticky, ale usadí se ve vás a vy zapomenete na starosti všedního dne. Výborní herci, kamera, hudba. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD