Sokoliar Tomáš

• Česko Král sokolů (viac)
TV spot

Film nakrútený na motívy románu J. C. Hronského rozpráva dobrodružný príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu a sokola, ktorý mu ju pomohol získať. Tomáš vyrastá v horách, pozná každé ich tajomstvo a má schopnosť rozumieť reči zvierat a vtákov. Jeho život plynie pokojne až do chvíle, keď je jeho otec nešťastnou náhodou udupaný koňmi. Dedko Metodej ide spolu s Tomášom na hrad, aby získali prácu. Tomáš sa tak ocitá v celkom novom prostredí, vo svete bohatstva, kde platia iné pravidlá. Navyše sa zapletie do intrigy, ktorú zosnoval Iver proti svojmu rivalovi, starému panskému sokoliarovi Vaganovi. Tomáš, ktorý sa kvôli Iverovi stáva štvancom, na úteku stretáva práve Vagana. Zblížia sa spolu a Vagan si uvedomí, že tento chlapec so zvláštnymi schopnosťami bude jeho dôstojným nástupcom.   Dobrodružný príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu a sokola, ktorý mu ju pomohol získať, nakrútil legendárny český režisér Václav Vorlíček na motívy klasika slovenskej literatúry Jozefa Cígera - Hronského. (STV)

veverysiak

Ohromná škoda, že to nebolo dotiahnuté po scenáristickej a hlavne réžijnej stránke, napriek tomu to zaraďujem k tomu lepšiemu v novodobých rozprávkových počinoch, takže 75%. ()

blezg

Tyhle koprodukční pohádky se šíleným dabingem a kvalitním výběrem nejnepravděpodobnějších hlasů k jednotlivým dabovaným postavám bývají už díky tomuhle faktoru zpravidla zavrženíhodné. Upoutal mě ale příběh a proplétání dějových linek, pro pohádku nezvyklé. I přes slabý konec nechám forkrojc. ()

Joker2811

Pro mě je Král Sokolů jedna z mála povedených pohádek od roku 2000. Ať už jde o herecké obsazení, příběh nebo prostředí, je pohádka propracovaná velmi působivě. I když je příběh poměrně jednoduchý, tím, že Tomáš rozumí řeči zvířat, získává nový rozměr, který se již mnohem více blíží pohádce. Určitá střídmost pokud jde o kostýmy doplňuje prostředí hor, kde lidé nežili v přepychu a drží linii typicky pohádkového - chudý chlapec a princezna (urozená dáma). Zároveň však nenechá příběh spadnout do klišé, kde by "chudák k bohatství přišel". Král Sokolů rozhodně stojí za to, a to i několikrát. 80% ()

Desmi

Pohádka je to pěkná, ale nevýrazná. Všichni si odehrajou to svoje a nikdo nevyčnívá. Není tu ani žádná zapamatovatelná hláška.. Ne. Prostě šeď. Je teda fakt, že Tomáš je sympaťák a se zvířatama to umí, jenže co z toho.. ()

jjituska

Já myslím, že je to pohádka docela pěkná. No spíš něco mezi třemi a čtyřmi *, ale musím tu ten průměr trošku zvednout, ne? :) Tak za krajinu, kameru, Braňa, Kláru a Jirku Langmajera... :) ()

Vital

Král sokolů je menší odvar pohádek,které Vorlíček točil ještě před revolucí,prostředí je tu moc hezký a Klára Jandová,která vždy skloní hlavu a zastidí se když se na ni podívá její vyvolený je skutečně hezký... ()

Tominko12

Taká podarená, dobrá, pekná, milá a pohodová slovenská rozprávka. Pekná slovenská príroda, zvieratá a tiež herecké výkony sú dobré. Nie je veľmi čo vytknúť - žiadna akcia, proste pohoda.. ()

petrce

Pěkný a milý dobrodružný příběh v nádherné přírodě s výborným hereckým obsazením, vč. neznámých tváří. Nevím proč to tady má tak nízké hodnocení, ale pro mě to patří mezi nejkrásnější novodobé pohádky. ()

Nataniel73

Sokoliar Tomáš je len mierne nadpriemerná česko-slovenská rozprávka. Vorlíček natočil aj lepšie filmy, v tomto sa mu podarila hudba a vizuálne ztvárnenie slovenskej prírody a zvierat. Z hereckých výkonov treba vyzdvihnúť jednoznačne malého Tomáša, Vagana, či roztomilú Forminu. Naopak totálny prepadák je princ Ostrik, ktorý by si v lepšom filme nezahral ani komparz, nieto ešte jednu z hlavných úloh. Jiří Langmajer hral záporákov vždy dobre (napr. Snowboarďáci), Kukura bol len priemerný a Tomášova sestra v pohode. Dej sa miestami dosť vlečie a celé mi to príde skôr ako taká rozprávka na pozadí sokoliarskej tématiky. Vzhľadom k tomu, že prírodu a zvieratá mám veľmi rád a celkovo mi je film sympatický dávam 3*. Mohlo to dopadnúť lepšie, ale aj horšie. Celkovo 65%. ()