Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Poľsko Jak pokochałam gangstera
Poľsko, 2022, 184 min

Réžia:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (viac)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

kukkik

Celkem dobrý film s originálním příběhem ale přesto mi na něm něco nesedělo. Asi ti polští herci nebo snad styl, jakým je to natočené, každopádně přestože má film nepopiratelné kvality, ve výsledku se mi vlastně nelíbil, nekoukalo se mi na něj moc dobře, nemám z něj dobrý pocit a zároveň pochybuju, že bych si ho pamatoval delší dobu nebo se na něj dokonce snad chtěl někdy podívat znovu, to určitě nehrozí. Tenhle film se snaží být několika různými typy filmů zároveň ale ani v jedom směru není dostatečně úspěšný, aby se dal výsledek považovat za kvalitní dílo. Stopáž opravdu hodně přestřelená, hodně zbytečných scén a prostříhat by se to dalo určitě tak na polovinu, ne-li míň. Takhle dlouhou stopáž by obhájil jedině výjimečně kvalitní film, v této podobě je to ale prakticky nekoukatelné. Jako poslední mínus musím dodat celkem očividnou snahu o romantizaci tohoto obyčejného amorálního grázla, která se mi taky vůbec nelíbila. 2/5 ()

gemi

Vida, Poláci umí. Dobře vyprávěné (prolamování čtvrté stěny), skvělá hudba, based on true story... Jenže je to pekelně dlouhé. Kdyby to mělo standardní dvě hodiny, mohla to být strhující podívaná. V této stopáži se to odvaluje prostě moc pomalu. První hodina je ještě úplně fajn, další dvě už ne. ()

sunfreedom

Většinou, když má něco víc jak dvě a půl hodiny, tak to rovnou odpískám. Když si ale člověk uvědomí, že Poláci dokázali naprosto skvěle odvyprávět za 3 hodinky příběh, na který Coppola potřeboval tři dvouhodinové spektákly a ještě se u toho člověk nenudil, tak je to geniální výsledek. Váhám mezi 4* a 5*, ale přeci jen to občas kolísalo a pár minut dolů by to sneslo. S čím to ale určitě pro místní publikum snese srovnání je náš Příběh kmotra (2013). Nikoš i Mrázek měli kariéru zhruba dvacetiletou, Mrázek možná o trochu kratší. Těch paralel je mnoho - styl vyprávění atd. Jenže Poláci dokázali mnohem lépe vtáhnout do příběhu a namixovat humor s totálním úpadkem osobnosti. Měli samozřejmě dvě výhody. Předně v jednom okamžiku začaly hrát prim drogy, které jsou vždy zárukou otočení příběhu do temnoty, ale hlavně polští gangsteři byli jiná liga - jen hrubou rešerší lze zjistit, že Mrázek by v Polsku zřejmě maximálně dělal šoféra. Pro mě osobně je důležitá ještě jedna poznámka - politika. Poláci točí film, který se z 80 % odehrává v období před rokem 1989 a přesto se komunismus, politika a vše kolem objeví ve filmu přesně asi 20 vteřin. Mám víru, že jednou to tak bude i u nás. Až si teda samozřejmě všechny ty komplexy zaléčíme a Pelíšky přestanou být hlavním vánočním filmem. ()

Shitonit

Ježeli kurwa to panstwo z kralowstwa polskiego nieprstanie tak doskonale filmky nakrucať, to barzdo brzy, posioere ocieniowanie Oeskarowe zbitku sviata, bo jest tu niebezpecienstwo prechcanie scenariuscow, kamerotočstwow, i tak dialej. Jest film tak duzi, i ma co wiprawiacz za duze třzži godiny, to jest to nie samosebow. Nu i k tomu nie malo wtipow kde branicza moja wieperdala mi na guwnek, stolka k tlačenici, nie mozne zaoczeniowatz no nie než pieť kurwow serdcowich. Co do kure? Bo panstwo nie ocieňuje moja znalostš jazyka polskiego ? Nu to jiš radzej idz do pierdole. Howkh. Kurwa. ()

pushover

Přůřez historií Polského podsvětí. Současná filmařina s hereckýma výkonama, jaký bychom u nás těžko hledali. Kawulski vážně umí. ()

frxXx

Dobrý film, veď gangsterka nikdy nemôže byť zlá aj keď táto bola trochu dlhá a rozťahaná. Miestami sme už  preto strácali pozornosť alebo aj záujem o to čo sa vo filme deje. Nikos je veľký sympaťák a právom aj lámač ženských sŕdc, ako divák som mu však nežral že je aj obávaný mafián alebo šikovný a nepolapiteľný podvodník. ()

mig21

První dvě třetiny měly spád, bohužel poslední třetina zvolnila tempo a táhla se tak, že jsem se už modlil, ať to umění skončí. ()

a0001

Skvelé, zábavné, super hudba, super príbeh. Páni a dámy takto má vyzerať príbeh o gangstrovi, toto je moderná, kvalitná filmarina, nie tie instantné USA shit&hnoje. * Fabijanski zahral zase úžasne, on zahrá asi všetko, výborný herec, tentokrát autentický dementný feťák. ()

pafka

Mel jsem velke problemy si oblibit hlavniho hrdinu pribehu. Nakonec se to povedlo a aby ne. Behem tak dlouhe stopaze, aby vas tvurci neoslovili a nevtahli do deje. Skvele natocene, s lehkosti. Co se mi nelibily ty komentare hercu primo v nebo hned po zahrane scene. To je omyl, tohle rusi, vubec to nefunguje. Jinak tleskam, parada. ()

rigby

První půlka je naprosto úchvatná, hodnotil bych pěti hvězdičkami. Je to lahoda pro oči, pro duši i pro uši. Pak to bohužel začne sklouzávat do průměrna a v závěru jsem se chvílemi až nudil, začalo to být až abstraktní a těžce uchopitelné. Polská filmová tvorba je výborná, ale tohle má světovou úroveň, o kterou se česká scéna pořád jen marně snaží. ()

hufnagel

Príjemné prekvapenie od susedov,s výbornou filmárinou.Miestami veľmi výstižná,až drogovo sa hýbajúca kamera,na získanie obrazu o ich pustošivom vplyve na človeka.Geniálne použitá hudba,ktorá zvýrazňovala obraz a strih.Chvíľu ostane v mysli a to už niečo znamená. ()

Saxos

Pšonský Káčko s dlouhou stopáží, vyprávěním na kameru, spoustou chlastu, fetu a píchání, čórování po socialistické i západní středo-evropě, dobrým soundtrackem. Závěr: doporučuji. ()

funkyman

mr.Kawulski je kral....je to trapne..ale ani jeden z jeho filmov som nevidel v originale..a ten cesky dabing ma tak s...e,ze som musel ubrat hviezdicku...inak opus ako hrom.. ()

Sopholojong

"No ja pierdole..." Polska ritchieovka! Najlepsi gangstersky divacky servis od severnych susedov asi za poslednych pat rokov. Skvela symbioza obrazu a zvuku - zo scen typu "najst sposob ako kradnut auta s novymi startermi" alebo "unik z vazenia" so mal az euforicke pocity. Ono kazda scena mixnuta nejakou tou dobovou piesnou ("Big in Japan" na konci tazko vladne), spomalenym zaberom a tou retro atmosferou je tu maly stredoeuropsky klenot. Rejzu Kawulskiho poprosim okamzite naverbovat do Hollywoodu. Hlavny akter Tomasz Wlosok je spociatku mensie herecke drevo, aby som si ho nakoniec svojim charakterovym vyvojom oblubil, ale tou najvychutnavkovejsou figurkou na "smuglerskej" sachovnici je az "kumarovsky" komicky fetak Silvio. Zenske gangstrov nie su prave najkrajsie, ale asi v kazdom desiatom zabere su frekventovane pichane. Jeden z najlepsich filmov "kurwa" naroda za dlhsiu dobu a k dokonalosti chybaju len milimetre (najma kvoli tej prepalenej trojhodinovej minutazi). 9/10 PS: Na gangstersky film tu je len viditelne jedna osoba zastrelena, ci postrelena a na konci symblickou hypotezou "kto asi vrazdil" podporena prestrelka - mimochodom audiovizualne a strihacsky genialne urobena scena (vacsina problemov sa riesi viac-menej bitkou). PS: Ak si niekto mysli ze tri roky stary "Jak zostalem gangsterem" (paradoxne od tych istych tvorcov) je skvela gangsterka, nech si pozrie toto a znovu prehodnoti. ()

HMTD

Polsko zase předvádí, že umí natočit filmy na světové úrovni i když s trochu odlišným stylem. Česká filmografie něco takového předvede jen zcela výjimečně. Ano je pravda, že když se točí podle zajímavého příběhu jde to samo. Správné rozhodnutí bylo nechat 3h stopáž, to by třeba u nás rozdělili na dva filmy, nebo to seškrtali protože u dvou filmů by neutáhli kvalitu a u jednoho s dlouhou stopáží by se obávali že se to nezaplati (čest výjimkám). Hodně pěkná je první polovina filmu, ta druhá je trochu horší ale spíš vinou předlohy, tedy skutečných události. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD