Búrlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (viac)

Píše sa rok 1968. Predseda istého moravského vinárskeho družstva, Michal Janák, je kritizovaný pre zastaralý spôsob hospodárenia. Odmetne sa podieľať na pláne niekoľkých podnikavcov, ktorí chcú založiť nové vinárske družstvo a obchodovať s vínom na vlastnú päsť. Spor o podnik, ktorého jediným cieľom je zisk na úkor štátu, rozdelí dedinu na dva tábory. Novodobí podnikatelia však vo svojej túžbe po peniazoch naletia hneď prvému podvodníkovi. Emigrant Hrdlička si za posledné peniaze nechá zhotoviť vizitky neexistujúcej firmy a s požičaným mercedesom vyrazí do Pálavíc, kde mu dôverčiví podnikavci vnútia nielen svoje peniaze, ale aj dcéry... (oficiálny text distribútora)

sator odpad!

Prosím on je komunista! Nu což, ještě je malý, ještě se může polepšit...😎 Karty jsou jasně rozdané--prorefotmisti jsou trdla a tradicionalisti charaktři ... ()

farmnf

Hezky politický a tendenčně dogmatický pohled na moravskou vísku v pražském jaru. Komunista Janák to vždy vyhraje. Paní Hudečková je pěkná kurva a komunista Vala krade rádia ve Vídni. A pak ten lumpík podvede nejen Pálavické jezedáky ale i Řandu a již zmíněnou kurvu Trejtnarovou tedy Hudečkovou. VB to ale odhalí. Najdou značky! Krásná a profesionálně natočená píčovina z rudých dob..Škoda, že se Janžurka vážně nevysvlíkla...tenkrát vypadala šik! ()

pytlik... odpad!

Odporně prolhané. Se divím, že se všichni zúčastnění nepropadli hanbou pěkně hluboko. Je to jako kdyby Němci natočili film, kde by tvrdili, že koncentrační tábory byly báječnými místy k rekreaci. Burian, když už musel hrát ve Hvězdách nad Baltimore, tak to flákal, ale Menšík si div neroztrhne hubu, aby tu roli vystihl co nejlíp... ()

PatoP

BOUŘLIVÉ VÍNO. Môj najobľúbenejší film odohrávajúci sa na krásnej južnej Morave. Pamätám sa na to,keď som ho videl prvýkrát. Bolo to niekedy okolo roku 1984-85, mal som 7 rokov a boli letné prázdniny. Vtedy ma tento film okúzlil krásnou prírodou, nádhernou hudbou Karla Svobodu a výbornými hercami, ktorí tam účinkovali. Politický podtext mi v tomto filme absolútne nevadí, nakoniec chamtivci typu Kvasničkovcov, Hrdličkovcov a Houkaloucov sa dnes medzi nami nájdu oveľa častejšie ako kedykoľvek predtým. Čiže z určitého pohľadu je tento film nadčasový. Pred dvomi rokmi som sa bol vo Veľkých Bíloviciach, kde sa to natáčalo, pozrieť. Pre mňa, človeka spod Vysokých Tatier to bol zážitok, po ktorom môžem iba skonštatovať, že je tam tak krásne ako som to videl vo Vorlíčkovom filme. ()

ghatos

V. Menšík jako pravověrný komár...ble, bohužel musel režimu odevzdat svoje nejen zde (viz. Žena za pultem). To mu však nevyčítám. 28%. ()

celuloid

Trapně smutná komedie parodující rok 1968. Všichni umělci se chtěli zavděčit normalizačním bossům. Dostali za to hvězdičku a mohli účinkovat dále. ()

vitekpe

Zvlastni film s krasnou Bozidarou a Lucii Zulovou. Je to ale takove podivne...takova smeska vsech zanru, mi to prislo...asi by mi to duo Vorlicek-Macourek muselo nejak objasnit. Pokud komedie, tak hodne temna, az ironicka. 3+ ()

klúčik

Režisér Václav Vorlíček je jeden z mojich obľúbených režisérov. Bohužiaľ normalizačná doba začiatkom 70tych rokov sa v tomto filme silne ukázala. Aj keď sa pán režisér snaží urobiť komédiu, v niektorých scénach filmu sa mu to aj podarilo ( striptíz vo vinárni), ale bolo tam dosť politiky. (schôdza, kde len strana vie čo majú robiť, ukážka ako strašne žijú ľudia vo Viedni). Veľmi rád sa dívam na české komédie, českých hercov a preto tento film hodnotím ako dobrý 55%. ()

velkyvezir

Z celé trilogie nejslabší díl, protože je tam moc politiky (až se divím, že na scénáři se podílel Macourek s Vorlíčkem). Následující díly se již nesly v odlehčeném duchu a podle toho je i hodnotím. Na tento film se dá dívat pro tu krásnou pálavskou oblast. ()

xaver

Přestože celá vinařská trilogie byla natočena za totality, má v mnohém pravdu. Ti co film hodnotí jako odpad, asi nezažili celou plejádu šíbru a podvodníků, kteří se vyrojili před, ale hlavně po sametové revoluci. Z tohoto hlediska je film nadčasový a celkem věrně vykresluje často schizofrenií situaci našeho venkova před revolucí, která se ale po sametové revoluci namnoze zhoršila a naše zemědělství se dostalo do v neutěšitelné situace. Vynikající herecké výkony, zejména Vladimíra Menšíka a Božidary Turzonovové jenom podtrhují kvalitu snímku. Pokud budeme na taková díla hledět z ideologického hlediska, tak bychom museli jako odpad odsoudit všechny filmy vzniklé v letech 148 – 1989. Nechápu proto, proč někteří odsuzují tento snímek jako uměleckou degradaci scenáristy Miloše Macourka. Budiž jim odpuštěno, pokud nežili v té době. ()

bari68

Normalizačná agitka, ktorá ale bola ešte celkom znesiteľná zásluhou skvelých hercov v čele s Menšíkom a spol. , či nádhernej krajiny Pálavy. Jasné mantinely politickej osnovy zabraňujú z tohto filmu vytrieskať ďaleko viacej, naviac snímku trošku škodí aj jeho prílišná dĺžka. ()

wosho

Hlavně u tohoto prvního dílu této Vorkičkovsko-Macourkovské trilogie je vidět,že se dělala pro stranu a teprve pak pro diváky.Sice se tvůrci snažili o co nej kvalitu, filmu chybí ona láska jakou překypovali Arabela,Pane,.. a mnohé další jejich skvosty z dob dávno minulých. ()

Kovaja

Moc dlouho sem tuhle trilogii sháněl až se podařilo a musím popravdě říct,sem trošku zklamaný!!!Čekal sem že se děj bude točit kolem práce ve vinohradech,zpracování hroznů výroba vína atd.A néé že se budou místní vychcaní vinaři předhánět kdo výhodněji prodá víno za kopečky,pokud možno i s dcerkou.Ale i za takové filmy budme rádi. ()

ViktorD

Barevný film bohužel s tak plakátovitě černobílým vykreslením charakterů veškerých protagonistů, že ani po letech a po odhlédnutí od normalizačně zideologizovaného pojetí událostí roku 1968 (což je takřka nemožné, neboť celý film není vlastně o ničem jiném), nemohu k tomuto snímku zaujmout shovívavější stanovisko. Na milost snad lze vzít jen hudbu Karla Svobody, ačkoli v propojení s obrazem i ona jen kýčovitě podkresluje schematické vyznění celého snímku. I o hodnotě literární předlohy Jana Kozáka, který byl v letech 1972–77 předsedou Svazu českých spisovatelů, od prosince 1977 do února 1989 předsedou Svazu československých spisovatelů a který se po srpnové okupaci stal jedním z hlavních realizátorů normalizační politiky v oblasti literatury, lze rovněž jen stěží říct něco pozitivního. S velkým sebezapřením dávám jednu hvězdičku, a jak píše Krysa SPK – ani kvůli mému oblíbenému Vl. Menšíkovi nemůžu hodnotit jinak, neboť – ač má jít o komedii – spíš než abych měl smích na rtech, mi běhal mráz po zádech... ()

Litvicek

Silně mi to připomíná literární dílo Revizor. Akorát v delším kabátě a provedením takovém, že se chvíli ve filmu neví, na koho se vlastně zaměřit. Určitě ale zajímavé dílko. ()