Anny

Poctivě tu šlapu dobrejch dvacet let a čím dál míň to hodí.
Nový časosběrný dokument Heleny Třeštíkové sleduje příběh stárnoucí prostitutky Anny. Film ji sleduje od konce syrových devadesátých let v kulisách nočních pražských ulic a veřejných záchodků. Přestože žije na společenském dně, ona sama nikdy neztrácí svou lidskou důstojnost, humor nebo víru ve štěstí. Anny není nikdy na dně. Má tři odrostlé děti, je dvakrát rozvedená a pracuje jako toaletářka. Ve 46 letech chce na Vánoce přilepšit vnoučatům, a proto se dobrovolně vydává na dráhu příležitostné pouliční prostitutky. Film Anny zachycuje 16 let životního příběhu svérázné ženy, která vždycky vidí raději nebe nežli dno. Hledá lásku, vzdoruje smůle i nemocem, ale všechny své životní obtíže bere s jadrným humorem a praktickým nadhledem. Nikdy nehodlá fňukat. Navíc se seznámí se společností Rozkoš bez rizika, která prostitutkám na ulici pomáhá a hraje s nimi originální divadelní hry, v nichž Anny nachází svůj další talent. (Bontonfilm)

sofiapetra

Anny bohužel vypadá jako jedna moje tetička, takže se mi velice těžko věřilo, že zrovna ona je ta nejpovolanější aktérka na lásku za prachy, ale to je jistě jen můj problém. Ještě pozoruhodnější a hodné zamyšlení však bylo, že se svým řemeslem začala až ve 47 letech.  Za největší slabinu dokumentu ale považuji to, že kdyby nás pořád neujišťovali, že Anny je prostitutka, vůbec by to nešlo poznat. ()

M.i.k.e

nemám nakoukané všechny časosběry Heleny Třeštíkové, ale z toho co jsem viděl je Anny jedním z těch slabších a vzhledem k tomu, že hlavní hrdinka je osobitá a celkem sympatická, věřím, že se z jejího sledování dalo vytřískat víc. Největším problémem je, že se na střídmé stopáží cca sedmdesáti minut, o hlavní hrdince zas tolik nedozvíme a celou dobu se spíš krouží kolem a pluje po povrchu. Hodně - potencionálně zajímavých - věcí je tu pouze nakousnuto a divák si tak může jen domýšlet co se stalo a jaký to mělo dopad (několikero manželství, prostituce , vztah se dcerou a vnučkou,...) a to je celkem škoda, protože Anny (jakkoliv podobný osud jako ona prožívá spousta lidí) nebyla úplně nezajímavá a tuctová osoba. Víc už se o ní každopádně bohužel nedozvíme...60% ()

zette

Ja myslim, ze mezi Trestikovou tvorbou se Anny snadno ztrati. Co me nejvice zklamalo, ze jsem se nedockal odpovedi, proc musela delat prostitutku (vazne jen proto, ze se zrovna rozvedla a v baru potkala slapku?!) nebo prace typu sanitarka verejneho WC ci prodavacka nejakych cetek nekde na pouti... Hloupa mi uplne neprisla, tak PROC tak skoncila, Proc se vice nesnazila? Kdyz uz o nekom tocim tak dlouho, tak toto jsou za me zcela zasadni otazky... Ale ta pisnicka o cigarete, co provazi cely dokument je dobra.-)! ()

Sfinkter

Z viděných časosběrů ten nejméně zajímavý, vysloužilá prostitutka mi nenabídla ze svého života nic extra, naopak jsem se v několika scénách cítil trapně za ni. ()

Autogram

Dozvedel som sa aj veci, ktoré som nepotreboval vedieť. A nedozvedel som sa veci, ktoré boli pre príbeh podstatné. No v rámci toho, čo mohlo byť natočené, a rozprávanie svojskej pani bolo celkom prirodzené. Třeštíková si ale nastavila laťku svojich dokumentov trochu vyššie. ()

ghatos

Poslední cigareta žaluje...oproti třeba explicitní, nechutné Katce je tohle laděno daleko příjemněji a melancholičtěji. Historek a odžitých těžkých záležitostí měla Anny daleko více, ale paní režisérka to tam moc nedala. 67%. ()

Anet21

⚪No, prostitútkou z ekonomickej núdze? Nie je to troška alibizmus? Neviem, závisí pravdepodobne na náture človeka, ale ja mať potrebu kúpiť vnúčatám hračky a nemať pritom peniaze, radšej by som sa asi postavila na ulicu s klobúkom a žobrala, aj to mi príde dôstojnejšie ako v šesťdesiatke šlapať. A to naozaj nesúdim, ale len hovorím svoj názor.⚪Ako tu už bolo spomenuté, čakala som trochu viac osobných informácií z detstva, mladosti atď., tie sme nedostali, naopak sme dostali dokument, ktorý je pocitovo veľmi repetetívny, vlastne dookola zobrazuje iba pani ako prostitútku, ako toaletárku a tak stále dokola. Aj nejaké hlbšie posolstvo mi vlastne chýbalo, pani sa za prácu nehabila, dokonca ju popisovala až s istou hrdosťou, to je zaujímavý námet na premýšľanie, ale čo viac? Osobne mi pripadá, že podobných dokumentov o podobných ,,dámach" by sa dalo nakrútiť v každom meste aspoň 100. Veď jej príbeh je konieckoncov celkom schematický (až na to, že dosť jasne prezentovala, že nefetovala), a ničím nevybočuje z kolónky ,,ťažký sociálny prípad." V závere som ani nevedela, čo sama Třeštíková chcela týmto dokumentom povedať. Nepozerajme na nich cez prsty? Neodsudzujme ich? Áno, chvalihodná myšlienka a jasné, že pravdivá. Ale chápať ich a schvaľovať to ako normálne povolanie či ,,z núdze cnosť," to už mi príde trochu na hrane.⚪ ()

klukluka

Nejslabší story vzešlá z časosběrů paní Třeštíkové. Kde nic není…smrt přesto nepohrdne. P.S.: Těžko říct, jaká je paní Třeštíková ve skutečnosti, jestli by se podobala představě, kterou jsem si o ní vytvořil. Otázka, kterou položila vnučce, o které jí Anny říkala, že už dvakrát skočila z balkónu, způsob, jakým s ní vedla rozhovor…tou mojí představou otřásly. Ale třeba jen paní režisérka neměla svůj den, nevím…P.S.2: U Anny je k dnešnímu dni 47 recenzí, pouze jedna z nich vyznívá nadšeně- přečetl jsem si všechny. Mám za to, že problém tohoto časosběru je chybějící začátek, tím pádem chybějící moment překvapení. Anna už měla ve společnosti jasně danou pozici, když o ní začala paní Třeštíková točit. Kdyby byla součástí Manželských etud a my se s ní seznámili v jejích 18-ti před oltářem, to by byla panečku jiná jízda, kdyby pak skončila v Perlovce. Paní režisérce se vymstil jiný styl práce, pokud jsme se shodli na tom, a zdá se, že ano, že je Anny jejím nejslabším filmem. ()

bari68

Nebolo to zlé, nejaká tá hviezdička Třeštíkovej patrí za snahu a roky práce jej ďaľšieho časozberného dokumentu, ale pozerať na šesťdesiatročnú šlapku, to ma fakt neberie. ... Najslabší kúsok. ()

Admirall

Je pozoruhodné, ako hlavná protagonistka filmu s ľahkosťou popisuje a rozpráva o prostituúcii. Zvlášť keď si človek všimne jej často používané zdrobneniny, v kontraste s týmto drsným "remeslom". Príbeh Anny začína pozvoľna a životný príbeh režisérka Třeštíková odhaľuje veľmi opatrne.  Oceňujem, že sa jej dostala pod kožu a v dokumente odznelo pár skutočne silných výpovedí. Veľké plus je aj začlenenie divadelného súboru do príbehu. Anny v tom divadle vystupuje a šíri tak o tejto problematike osvetu. Po kameramanskej stránke však nie moc atraktívne dielo. ()

bobstock

Svérázná Anny nám názorně ukazuje jak relativní je životní čas významně ovlivněný počtem lidí, kteří vás mají rádi...65% ()

dan4815

Hmmm, cítím tu klasickou čpavou, leptající nosní dutinu a dveře, vůni hajzlů z devadesátek. Na Heleně Třeštíkové je vidět, že né vždy ji někdo zaujme a né vždy má chuť do někoho investovat svůj čas. Vím, že projektů má mnoho, nicméně Anny je sice natočen tak, že ve finále vidíte sešlou chudou trosku, ale ten přerod je tak rychlý, že divák dostává velmi málo informací. Režisérka bohužel natočila informačně chudý dokument, který nikterak nešokuje. Také je fakt, že natáčení neprobíhalo nijak dlouho, a mezi časovými úseky jsou obrovské skoky, vyprávění vůbec nepomáhá. Z hodné babičky pracující na hajzlech se stává prostitutka. Z této éry se dozvídáme asi nejvíce zajímavostí, než se z Anny stane smrti se bojící umírající kuřák. Jsou však místa, kdy mě zamrazilo a donutilo se zamyslet, jak dobře si žiji a jak nedobře si žijí jiní. Nezvládla přerod ze socialismu do kapitalismu. Aby mohla žít v bytě, musela si přivydělat šlápotctvím. I přes to všechno usměvavě hrála v ochotnickém spolku nebo si dokonce vdala. Ovšem její dcera s vnučkou s prokletím jménem "životní neúspěch" také trpěly a scéna, kdy dívčí zjev s pedokníratým chlapcem postávají u Anny a pohlouplá nevyzrálá slečna s naprostou lehkostí řeší, jak je pro společnost úplně zbytečná, mi vyloženě neudělalo dobře. Scéna, kdy vyzrálá prostitutka sleduje vyhánění feťačky z defekační síně, je naprosto zbytečná a pro vyprávění příběhu hlavní protagonistky naprosto zbytečná. Takových momentů je tam více, a to, co je zajímavé, konfliktní a důležité pro pochopení jejího života, je docela brzy střihnuto. Dokument je jednoduše kusý ba informačně prázdný. Hvězdičky jsou za Anny, která na počátku natáčení byla docela charizmatická žena, která se docela dobře pere se životem, jen jí nebylo dáno. Z počátku sebejistá Anny střídá stařecká podoba ženy, který v televizi vystoupí nejistým a unaveným zpěvem. Nedlouho na to si divák může povšimnouti, jak s pocitem blížící smrti jde průvodem... po té umírá. Dokument byl pro mě nepříjemným i z toho důvodu, že na Anny šlo vidět, že se velmi bojí smrti, a to hlavně proto, že na tomto světě chtěla být déle. Připomnělo mi to mou bábu, která křičela přes celou nemocnici, sama několik hodin na lehátku v chodbě, že nechce umřít. Celých několik měsíců, kdy cítila blížící se smrt, opakovaně brečela, že chce od života ještě více času, a to jí bylo 85 let. A to mě děsí už teď, je mi 27 a nechci vůbec umřít. Jestli se mi na dokumentu něco líbilo, bylo to uvědomění své smrtelnosti a toho, že nemusí být příjemná a nemusí přijít najednou. ()

kujon

Tklivý příběh velmi silné dámy, které toho v životě příliš nevyšlo a ona se s tím vyrovnává jak nejlépe dokáže. rozumná stopáž i "herecké" výkony. Po shlédnutí mi bylo paní trochu líto, 4*. ()

zahadum

Sledujem tvorbu pani Třeštíkovej už dávno a vždy ma vie ľudsky dojať ako tieto časozberné dokumenty zo života človeka zasiahnu. Teraz ale prvýkrát s údivom sledujem, že som skoro nebol schopný dopozerať to dokonca. Na jednej strane je tu úplne nevyužitý potenciál tak bohatej témy ako je prostitútka v Prahe. Na druhej strane je to celé podané úplne šedivo, vleklé polomŕtve tempo to zabíja. Výber scén pre hodinový dokument je priam tragicky. Pritom Anny ponúka široké priam nekonečné množstvo látky. To zákulisie tohto remesla núkalo kvantá pikantností a rôznych príbehov. Nemuseli by byť zvrátené ale nejaké ľudsky vtipné a rôzne druhy zákazníkov a podobne. Miesto toho čučíme na hajzli s babou ktorá začne rozprávať tému a do toho : a jdete na malou ? vemte si papírek...atdˇ...skoro 30 % dokumentu. Zvyšok sú scény z ochotníckeho divadla a zriedka stojíme na rohu ulice s cigaretou a tárame nezmysly o všetkom možnom. Nemôžem uveriť že taký znalec ľudských životov ako nesporne pani Třeštíková je z toho spravil takú šeď a nudu. Žiaľ je to tak a nečudujem sa ,že tu väčšina komentárov sa nesie v podobnom duchu a nadávajú, že je to "LEN" nudná story o " starej vyžitej kurve "   30 % ()

JBMAVERICK

Takovejhle časosběrnej dokument musí mít nosný téma. U Katky to byly drogy. Bába co vybírá drobný na záchodech to prostě neutáhne. Věřím, že k problému pouliční prostituce (i starších žen) se dá sehnat mnohem zajímavější materiál. ()

anitae

Asi jsem čekala, že se o Andule dozvím víc jako o člověku. Nadávala na politiku, pracovala jako toaletářka, hledala zákazníky v ulicích, ale stále bylo vidět, že nejstarší řemeslo bere jako přivýdělek. Při oslavě padesátých narozenin hláška: " A pohlavní svěžest mi nepopřejete" a historka o zákazu vjezdu. ()

ChickenPate

Nejslabší počin, který jsem doteď od Třeštíkové viděl. Možná mohlo být zajímavější vybrat pro natáčení mladší holku z Perlovky a časosběrem se dostat až k její výsluze. Tady bylo až moc prostřihů v čase a vlastně byla jen otázka času, kdy svíčka zhasne. Pokud bych měl být cynik, napsal bych jen: Špatný genetický materiál. ()

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (viac)