Psychologické bohatství tohoto původně čtyři a půl nebo možná dokonce devítihodinového filmu, v oné době celkem výjimečné, obdařilo poprvé film románovými výrazovými prostředy. Stroheim navázal na griffithovský realismus, ale proti jeho trochu staromódnímu viktoriánskému ideálu romantických hrdinů postavil v zolovském duchu živé, plnokrevné typy, jejichž vývoj určovaly psychologické a fyziologické dispozice a prostředí. Příběh je příliš determinován ortodoxně chápaným naturalismem - dnes například ruší určité dekadentní schválnosti, ale řeč němého filmu a zvláštní dusivá atmosféra jsou dodnes opravdu strhující. V realistickém výrazu film vykresluje ničivé následky, které zanechává v chování a konání trojice maloměšťáků vášnivá touha po penězích. V závěru dosahuje režisérův divoký romantismus takřka epické šířky - sokové vzájemně spojení pouty, umírají krátce po sobě v pustinách Údolí smrti, žízniví, ale zasypaní zbytečným a zakrváceným zlatem. Velký realista Stroheim, mistr v oživování charakterů, vášní, věcí, které mu hrály přes množství významotvorných detailů, se po výrazném, producenty vynuceném zkrácení snímku odmítl k tomuto dílu hlásit a nikdy ho v konečném sestřihu ani neviděl. (oficiálny text distribútora)

corpsy

Obrovské a kolosálne dielo ( videl som 240 min verziu ), ktoré na epickej ploche rozohráva drámu shakespearovských rozmerov. Stroheim bol sám o sebe megaloman a tu to potvrdzuje. A verím, že by sme vydržali aj tú pôvodnú 9 hodinovú verziu, ak by bola aspoň taká dobrá ako toto torzo. ()

Sandiego

Pozoruhodný opus se zajímavými postavami (hlavně manželka, která kvůli penězům prochází velmi zajímavým vývojem) a povedeným závěrem. Film sice postrádá strhující gradace Intolerance, ale v rozsáhlé stopáži není nudného místa a snad by se dal podobně zvládnout i celý devítihodinový kousek. ()

kaylin

Snímek, který byl z původních více jak devíti hodin sestříhán na čtyři a pak ještě následně na necelé dvě hodiny. Von Stroheim už do střihu nezasahoval a od díla se v podstatě distancoval. Většina byla zničena, dochovaly se pouze fotografie z natáčení a jednotlivé záběry, které byly spolu s dvě hodiny dlouhým dochovaným filmem pospojovány do výsledku, který je filmem a projekcí fotografií zároveň. To, co je nejblíže Von Stroheimovu přání - vycházelo se z technického scénáře. Nic to nemění na tom, že chamtivost je zde podána skutečně... rozmáchle. ()

reqiuem

Navzdory všemu co tenhle film učinilo zapamátováníhodným jsou jeho kvality spíš lokální..jejich význam nijak nepopírám, ale jako celek je to zkrátka nuda a ty puzzle vysoký hodnoty do sebe zapadaj jenom, když je tam jako dítě narvete.možná je ta nesourodost daná zkrácenou stopáží, dějem, kterej se odvijí jako housenka nebo postavama, jejichž profil už mi z paměti nikdo jen tak nevymaže..možná je to horší logická návaznost jednotlivých scén, částečně taky nespisovná angličtina v titulcích..a co to věnování matce? ()

Wiliem

Shlédnuta ona 4-hodinová verze a musím upřímně říct že jde přinejmenším o skutečně pozoruhodný a na svou dobu odvážný počin. Nejslabší na celém filmu mi přišla první hodina, kdy se v podstatě nic zajímavého neděje, jestli se to tak dá říct. Potom už ale nastartují události které neustále udržují diváka v napětí a pozornosti. A to je skutečně na tu délku filmu co říct. Závěr je skutečně drsný a film je to nejen poutavý ale i stále aktuální a poučný. 90%. ()

raffspIn

Greed je velké dílo němé éry. Troufnu si ale říci, že Stroheimovi se podařilo cimrmanovsky ukázat, kudy cesta nevede. Čtyřhodinová verze obsahuje scény, které posouvají filmové umění o krok vpřed a na které může být Stroheim právem hrdý. Celý film jako komplexní dílo však naprosto nestačí vkusu ani otrlého, natož běžného diváka. Filmové umění se zkrátka ubírá jiným směrem, není to ani přepis knihy, ani záznam divadla. Je to nové umění a ten vyžaduje nový způsob vyprávění. Erich von Stroheim svůj talent prokázal, tímto dílem však vkročil do slepé uličky dějin. Greed je svojí výjimečností pokladem pouze pro pár zasvěcených sběratelů. ()

SoolenJV

Neuvěřitelný kus filmového materiálu, který i přes svou délku vůbec nenudí. Vynikající a psychicky dokonalé postavy, nevídaná výprava. Škoda jen toho zprznění. To, co nyní můžeme vidět je mistrovské dílo proměněné v torzo o délce necelých čtyř hodin. Jak by musela vypadat nikdy veřejně neviděná devítihodinová verze? ()

Rozjimatel

Príbeh o tom, ako môže zruinovať vzťah a životy ľudí jedna vyhrá v lotérii. Film mal prvenstvo hneď v niekoľkých ohľadoch. V pôvodnej dĺžke 9,5 hodín bol najdlhším filmom a ešte aj dnes by patril medzi 10 najdlhších filmov všetkých čias, bol to prvý film nakrútený v exteriéroch a tiež bol dovtedy unikátom čo sa týka používania výrazových umeleckých prostriedkov. Je nakrútený podľa románu napísanom na základe skutočného zločinu. Opisuje úpadok, až úplný rozklad osobností dvoch manželov v podmienkach hmotnej núdze. Mimoriadne pôsobivo je vykreslený postupný prerod oboch postáv v nečakane vzniknutej zúfalej situácii. Tu musím vyzdvihnúť, ako perfektne sa vo filme pracuje so psychológiou postáv a tiež výborné výkony oboch hlavných hereckých predstaviteľov (Zasu Pitts a Gibson Gowland). Veľmi zručne je vystavaný príbeh, budované dramatické momenty (mačka a vtáky, ruky a mince) a to všetko veľmi uveriteľne, realisticky až do extrémov. Je až podivuhodné, ako silno, emotívne a autenticky pôsobí toto dielo ešte aj po 100 rokoch. Téma túžby po bohatstve, akýsi kult peňazí v americkej spoločnosti, sú aktuálne ešte aj dnes. ()

sestrad

No nevim. Mám zatím dost rozporuplné pocity: těch sice dobře vybraných, ale přeci jen fotek namísto celých scén, je tam na mě přeci jen trochu moc (píšu po cca 4h verzi). Na jedné straně mě takový způsob zkrácení filmu štval a přišel mi dost uhozený, na druhé straně mě rozčilovalo paradoxně i to, že to všecko, co chce říct, říká fakt hrozně dlouze a polopaticky.... no ale jinak bych zas asi nedocenila tu závěrečnou pouštní gradaci (a tam mě naprosto dostala ta drobná scéna, spíš jen gesto, s kanárkem nebo co to bylo za opeřence). ()

Renfield

SE: 239 min, sice torzo, ale stále to nejsilnější torzo. Na Chamtivost bylo příliš brzy, lidé nechtěli vidět skutečný svět, nechtěli nastavovat zrcadlo, raději lež a zábavu. I když brzy, je dnes ta doba? U většinové populace nikoliv, Chamtivost byla prostě předem odsouzena, přesto se určitého docenění dočkala, alespoň v této podobě. Za tu jsem rád, fotografie (často úchvatné) mě nerušily, naopak potěšilo, že prakticky "vidím celý film". Ono totiž mnoho zásadních scén je právě jen v těch fotografiích, obzvlášť co se vývoje jiných vztahů týče. Jeden z těchto vztahů vnáší světlo do filmu. I v tomto zmaru totiž může někdo skončit dobře, což snad potvrzuje i nádherné barevné provedení závěrečné části. Provedení je skutečně barevné, tedy nejde jen o všudypřítomnou zlatou, která provází celým filmem a bývá často k vidění v těch nejsilnějších scénách. Z nich zmíním několik nezlatých, i když samozřejmě zlatá na nich má zásadní podíl. Takže, první velká hádka mezi Trinou a McTeaguem, její vražda a samozřejmě závěr. Právě tyto scény jsou prakticky až hororové, atmosféra při nich je skutečně mrazivá, na čemž mají zásadní podíl herci, kteří v detailech svých tváří předvádí výborné výkony. Erich von Stroheim vyprávět skutečně uměl, fantastický je jeho vývoj postav, kdy prakticky nikdo nezůstane bez poskvrny, ač se to zdá na začátku nemožné. Navíc dává Chamtivosti své jedinečné pojetí, naturálnost a hlavně úchvatné exteriéry, či interiéry. Již zmíněné využití barev, obzvláštní mnoho scén, například ty s ptáčkem, snad kanárkem. Jednoznačně nadčasové dílo! 80% ()

JimiH

Výborný a epický velkofilm hned s několika antihrdiny. Narozdíl od Bláhových žen Von Stroheim ukazuje talent pro naturalismus a skličující scény. A během těch 240 minut jsem se ani nestihl nudit. ()

bono22vox

... aneb když láska ztroskota na mamonu... Monumentální dílo Ericha von Stroheima nám ukazuje naturalisticky obraz Ameriky... velice působivé jsou již uvodni scény z dolů, které mají až dokumentární raz. Stejně tak zaujmou a nadchnou sceny, kdy se McTeague dvori své budoucí ženě, svatební obřad nebo vražda Triny... ()

rivah

Zhlédl po třetí, tentokrát o fotky nastavovanou verzi, což působí rušivě. Každopádně mistrovské dílo filmového naturalismu,, ()

wocicko

No, jako poloprofesionál nemám zhola nic proti filmům tohoto "dřevního" období, ale Chamtivost vedle svých vrstevníků bledne. Fakt nevím, co mu z toho filmu vystříhali: myslím, že by si střihač ještě přišel na své i v té dvouhodinové verzi. A fakt nevím, co dělal Mac s takovým měním s oslem na poušti... ()