Čierna skrinka: Skaza letu A800

• Česko Pád letu A800 (viac)

Mathieu Vasseur (Pierre Niney) je pracovníkom Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, označovaný ako (BEA). Jeho manželka Noémie (Lou de Laâge) tiež pracuje v letectve, v komisii na udeľovanie centrifikácií novým strojom. Jedného dňa dôjde k leteckej katastrofe, kedy spadne lietadlo European Airlines Atrian-800 a zahynie všetkých 300 cestujúcich a 16 členov posádky. Išlo o let z Dubaja do Paríža a stroj sa zrútil za krásneho denného počasia v Savojských Alpách. Príčiny katastrofy nie sú známe a BEA starostlivo analyzuje čierne skrinky lietadla vo svojich priestoroch na letisku Le Bourget. Mathieu je najskôr z vyšetrovania odstavený svojim priamym nadriadeným Victorom Pollockom (Olivier Rabourdin), ktorý si neželá, aby sa toho zúčastnil, ale keď sa Pollock stratí a je dokonca hľadaný políciou, je oslovený priamo šéfom celej BEA Reniérom, aby sa do vyšetrovania pustil. Počúvanie hlasového záznamníka z kokpitu (CVR) - ktorý zaznamenáva rádiovú komunikáciu, hlasy a okolitý hluk v kokpite - ho najprv vedie k záveru, že do kabíny vstúpil islamský terorista a ten spôsobil pád lietadla. Tento záver ho ale neuspokojuje, má pochybnosti a určité zvukové detaily ho vedú k podrobnému hľadaniu inej príčiny nehody. Jeho žena Noémia zatiaľ opúšťa štátnu inštitúciu a nastupuje priamo k výrobcovi lietadiel do Atrianu. Je to pre ňu významný kariérny postup. Mathieu začína s hypotézou o technickom zlyhaní automatického pilota MND. Tiež sa sám vydáva do Pollockovho domu na vidieku, aby zistil, či jeho šéf na niečo neprišiel. Tiež sa snaží kontaktovať pilota, ktorý nemal s MND dobré skúsenosti. Ten mu síce naznačí, že projekt stroja A800 bol uponáhľaný a jeho schválenie nebolo práve čisté, ale potom sa s ním odmieta stretnúť a nechce vôbec komunikovať. Dostáva sa do slepej uličky. Pred vyšetrovaním ho varuje aj jeho priateľ zo štúdií, teraz majiteľ firmy Pegas Security, ktorá zabezpečuje softvér pre letecké stroje, Xavier Renaud (Sébastien Pouderoux). Mathieu sa však nenechá odradiť, najmä po tom, čo zistí, že je sledovaný čiernym Mercedesom. Potrebuje skontrolovať MND, lenže aby túto operáciu šéf shválil, chce pádne dôkazy... (TV Markíza)

janesX

Pád letu A800 si vyžadoval zdatný scenár, čo sa týka obsiahlych technických vedomostí okolo lietadiel, bezpečnosti lietania a ešte aj toho celého biznisu okolo aerolínií. Preto toľko scenáristov, ktorí aj s režisérom dali do kopy dobrý paranoický thriller, trochu reznutý s nepatrnými klišé. Neviem presne prečo, ale na konci filmu som bol rád, že to skončilo. Preto dávam nakoniec iba tri. ()

Warhorr

Hned na úvod musím říct, že pro mě je tohle prozatím no.1 v tomto roce. Sice vidíme, že by se mělo jednat o drama, čož částečně i ano, ale za mě je to prostě skvělej mysteriozní thriller a na těch já prostě ujíždím. Frantíci si dali záležet a vsadili na né příliš obvyklé téma. Zvukový analytik pracující pro leteckou společnost dostane za úkol zjistit na základě nahrávky z černé skříňky příčinu letecké havárie. Ač se z prvopočátku zdá, že je vše jasné, vsadí na svůj instinkt a postupně začne rozplétat klubko lží a záhad, které dosáhnou nevídaných rozměrů. Je to nepříjemné, záhadné a napínavé. Děj má několik zajímavých zvratů a scéna na jezeře s celkovým koncem filmu je vynikající. Tlak 200 na 200 a jen čekáte jak to celé dopadne. ()

petikacka

Parádní filmová ukázka "dokuleteckých katastrof". Je to výborný film, který je zcela nenápadný, ovšem neustále graduje děj, až se z něj stane naprosto geniální filmové dílo o jednom pádu letadla, které všichni ostatní chtěli ututlat. Jenom doufám, že to amíci jednou nezkurví... Toto je naprostý originál!!! Za mě 95% ()

TheSpearCZ

Způsobem "coby, kdyby" tenhle thriller dosahuje takřka vrcholové úrovně, přitom nijak nepatří mezi známé filmy, a rozhodně si zaslouží větší obeznámení u diváků. A ani samotný pomalejší začátek filmu to nedá najevo. Pak se ale rozjede vyloženě konspirační peklo, které vrcholí těsně před koncem "u vody", což je pro mě i nejlepší část filmu. Závěrečná scéna už je trošku přepísknutá, to ale nemění nic na tom, že se dle mého jedná o jeden z nejlepších thrillerů za poslední roky, díky němuž jsem byl přitisknutý k obrazovce a měl u ní husinu jako prase. Francouzi to opět dokázali. 5* ()

nonick1

Napínavý thriller s několika slepými uličkami v obtížném pátrání po příčině letecké katastrofy, ne nepodobné dvěma pádům Boeingů 737 MAX. Film směřuje k poněkud uspěchanému, avšak překvapivému závěru, který může nejednoho pasažéra odradit od používání letecké přepravy... ()

jorgus

Vynikající záležitost s atraktivního prostředí, které není zas tak zmapování. Hlavní hrdina velmi přesvědčivý výkon a konec tak jak to mám rád. Hodně silné 4 hvezdy. ()

zahadum

Výborné prekvapenie z Francúzska ! Človek nevedomky čaká nudné vyšetrovanie pádu veľkého lietadla a vykľuje sa z toho nervy drásajúci špičkový paranoidný technothriller ! Matthieu pri analýze čiernej skrinky zistí isté nezrovnalosti a od daného okamihu nemôže veriť nikomu a ide mu o život. To, že nové automatické systémy ktoré riadi AI sú náchylné na zásah z vonka je známa vec. Film nám ukáže čoho je schopný človek aby získal €€€ a ešte viacej €€€€ a neváhajúc obetovať cudzie nevinné životy. Technika v poslednej dobe začína byť ako oheň - je dobrým sluhom ale zlým pánom. 100 % ()

Rathalos

Z nazvu filmu by clovek ocakaval katastroficky film,no nie je to tak,hlavnou temou je prave vysetrovanie padu lietadla,je to taky mix thrilleru,dramy a krimi,natocene je to velmi dobre,aj herecky zvladnute a najvacsim plusom je,ze divaka nechava v napati az do konca,kym nevyjde najavo,kto je za tym vsetkym,cize Francuzsko ma opat nesklamalo a davam najvyssie hodnotenie...:-) ()

BOURQUE

Teraz pred režisérom/scenáristom Yannon Gozanom dávam klobúk dolu! Z minimum zdrojov sa mu podarilo natočiť, od začiatku až do konca, napínavý thriller. A to napriek tomu, že základ scenáru nie je nijak komplikovaný. Šikovne vedený a rozbalený príbeh. Pierre Niney v hlavnej roli je vynikajúci, a to tak, že viac-menej počas celého filmu zostane nenápadný. Záver z jedného pohľadu pomerne šokujúci, z druhého trochu prekračujúci pole sci-fi (ale je to v dnešnom svete ešte nereálne?). V danom žánru sa jedná o jeden z najlepších filmov, z pohľadu Francúzka asi najlepší, čo som za posledné obdobie videl. Príklad toho, že nie vždy sú potrebné veľkolepé akčné scény a „badass dialógy“  ako „nutné doplnky“. Po ďalších videní nevylučujem pridanie ďalšej hviezdičky. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

Rockerman

Zpočátku to vypadá, že za havárii letadla s 300 mrtvými je zodpovědný zas nějaký ten se šátkem na hlavě, ale všechno na ty mohamedány zvláště v téměř muslimské Francii házet nemůžeme. A tak za vším je tradičně korupce, byznys zkrátka prachy. Nic to nemění na faktu, že to je výborné drama, které ani trochu nenudí. ()

agassi68

Pripútať k obrazovke dnes na dve hodiny niekoho je zapeklitá úloha. Francúzi to dosiahli s neznámym ansámblom zdanlivo poľahky. Samozrejme myslím diváka inteligentného, schopného ešte premýšľať a užívať si aj zložitejšie vystavaný príbeh - teda mňa :) ()

Ivo

(varování Ministerstva zdravotnictví - následující text obsahuje třetí podpůrnou dávku spoilerů): takže - místy trošinku chaotická snaha udělat veliké dráma z každého kliknutí na myš, pohledu na displej nebo ze soustředěného poslechu na Sennheiser sluchátkách - to vše v každém okamžiku vždy bohatě podbarveno minimálně dvojitou porcí strhující a dramatické akční hudby. Místy se v tom člověk i lehce ztrácí a po dlouhém pomalém dvouhodinovém letu nastává poněkud zmatený rychlý konec, kdy ve výsledku vlastně ani nevíme jak mladý neklidný investigátor (a přesný noční podvodní navigátor) zcela oddaný své pracovní pozici (i poté co ji už nemá) nakonec vyvázl nebo nevyvázl ze zlotřilých rukou s dálkovým ovládáním a jak doručil ona pečlivě uložená a z nočního bahniště brilantně vyproštěná pravdivá data ke snad již tisíckrát viděnému a "neočekávanému" odhalení padoucha při vznešené veřejné prezentaci (za přítomnosti všech redaktorů idnes, novinek a super.fr a též své náhle prozřevší mladé kariérní squaw - francouzské to sestřičky Scarlett J.). Reálné to bylo asi tak stejně jako senzační odhalení celého toho našeho prolhaného ovčího biliónového kokotvid superbyznysu prostřednictvím poctivého propuštěného náměstka ministra Le Prémuly, ale koukat se na to celkem dalo... ()

Cruchot

Přes všechny ty moderní serepetičky a postupy (když už nic jiného, ve filmu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o vyšetřování leteckých nehod) to na mě působilo jako takový oldschoolový konspirační thriller ve stylu Romana Polanskiho nebo Sydneyho Pollacka. K tísnivé atmosféře přispívá především vynikající hudba. Zpětně vzato se ve většinu filmu zas až tolik superdramatického neděje, ale z nějakého důvodu jsem stejně byl napjatý jak struna a zvědavý, jak se to celé vyvrbí. Dějově tedy možná slabší, ale minimálně za závěr a Noémie, shlížející ve skleněné kukani jako bohyně pomsty, čtvrtou **** ještě přihodím. ()

ER

Frantíci zabodovali. Korporátní konspirace v miliardovém byznysu, kterou odhalí neuroticky vypadající zvukový analytik, je výborně vymyšlená a především zahraná. Z minimálního děje a s několika postavami doluje scénář a režie maximum. Pazvuky a Pierre Niney dotváří nervní atmosféru, které lze podlehnout. Jen finále je klišé, ale to se dá "přežít". ()

chaturga

Nemám na mysli nic jiného, než nejlepší thriller posledních let........ Jako největší fanda vyšetřování leteckých katastrof mám jasno. Ta neskutečná bezmoc, když jsem si představil, o co vlastně šlo.... Mrazí mě ještě týden po shlédnutí. Film navíc ukazuje, jak neskutečně může tato práce zničit a ovlivnit lidské smysly, vnímání a psychiku. ()