Po šesti měsících na sólové misi najde osamělý astronaut (Adam Sandler) na palubě záhadného tvora a s jeho pomocí zachrání svoje manželství. (Netflix)

tyna97

Pořád jsem se nemohla rozhodnout, zda hodnotit za dvě, což by tak nějak odpovídalo, nebo za tři. Od začátku jsem nevěděla, kde jsem, co si myslet, co hledat, nakonec celý dlouhý divnofilm zachránila hudba a samotný závěr. Výsledkem je průměr, teda spíše slabší průměr. ()

AnanAss

Astronaut Kuba je už přes půl roku zcela sám na oběžné dráze a začínají se na něm projevovat pocity úzkostí a depresí. Moc mu v tom nepomáhá ani to, že Lenka ze Země na něj dlabe. Proto není divu, že začíná pomalu blbnout. Ještě že mu alespoň společnost dělá obří mluvící pavouk, který je buď jen přeludem anebo vzhledově ne moc pohlednou mimozemskou formou života. Sandler již několikrát dokázal, že vážné role zvládne uhrát, tady mu ale scénář moc příležitostí vyšvihnout se nenabídne. Většinu času tak jen debatuje s pavoučiskem Hanušem v raketoplánu a skrze flešbeky (mimochodem pěkně hnusně natočené) se dozvídáme, jakým člověkem vlastně ve skutečnosti je a co předcházelo jeho letu do vesmíru. Jinak se zde nic zajímavého neděje, nefunguje to moc dobře ani jako obraz nefunkčnosti partnerského vztahu… a i když se to snaží, tak tajemství smyslu života nám to odhalit nepomůže. ■ AnanAss‘s Score: 4/10 ■ ()

Ydrosten

Člověka u toho napadne, proč si kdo v Hollywoodu myslel že to je dobrý námět na film. A proč zrovna takovou látku dávat Netflixu. Už někde od půlky to nemělo co vyprávět. Linie s manželkou by vydaly na 20 minut max a to i z těma fylozofickýma kecama. Sandler sice zahrál unaveného a těžce trpícího schízou člověka slušně ale pořád je to člověk který tyhle role nemá dostávat. Hanušovi promluvy mi po chvilce spíše lezly krkem než že bych si z nich měl něco odnést. Nevím jak to hodnotit. Asi 2. Víc tomu nedám a míň si to zase asi nezaslouží. Není to nějak debilně hloupý a nebo špatný aby to bylo na 1 hvězdu ale na 3 to zase nemá co vytáhnout. Půl filmu jsem se nudil. Mohl to autor knihy napsat jako konverzačku kdy manželka je doma a manžel třeba v psycholéčbě ve špitále. Na vyznění by to nic nezměnilo. Ten vesmír tam byl v podstatě zbytečný. ()

Olík

Ani Sandlerovka, ani sci-fi…….zdejší hodnotící Malarkey to nazval existenciálním dramatem……já možná vesmírnou halucinací. O co víc vizuálně skromná o to hlubší artová meditace, kterou bude řadový Netlix divák těžkou kousat. Sandler vynikající, Hanuš znepokojující, vesmír hluboký, vztahy komplikované, české reálie atraktivní…..a přece s točí. ()

NitroXcz

Vidět Adama Sandlera s Českou vlajkou na skafandru je příjemný pocit. Na film jsem se těšil a byl jsem zvědavý, co přinese. Když se objevilo první hodnocení, přišly lehké obavy. Po zhlédnutí můžu říct, že se mi to moc líbilo. Příběh o dvou zamilovaných, kteří jsou od sebe oddělení hvězdnou vzdáleností. Film na nic nespěchá a i když se to může zdát dlouhý a nudný, tak opak je pravdou. Sandler ve stavu beztíže v doprovodu úchvatné hudby uprostřed Vesmíru, nádhera... ()

HenryIvan

Nemožno sa diviť, že to má hodnotenia také aké má. Pokiaľ takúto tematiku netočí niekto ako Nolan (a aj tu sa našli kritici), tak jednoducho pocit bežného diváka nedokáže poriadne oceniť o čo sa tu jedná. Vesmírne odyssey sa jednoducho vždy budú vliecť. Nejde v nich o konkrétne objavovanie, emzákov, výbuchy či akčné scény, ale o psychiku postáv(y) a katarziu ich súčasných a minulých vzťahov s ľuďmi, od ktorých odišli. Stretol som s viacerými názormi, že vzťah a puto medzi hlavnou postavou a jeho ženou nebol dostatočne vykreslený alebo že jeho žena nedostala dostatočný priestor. Ja som však bol názoru, že táto dynamika (hoci skôr umocnená flashbackmi a snovými výjavmi) bola nepochybne nosnou, čo sa týka dramatického oblúka vývoja hlavnej postavy a do istej miery aj jeho ženy. Hanuš bol asi prvým pavúkom, ktorý má svojim výzorom a dokonca aj dialógmi neodpudzoval. Slúžil ako pomyselné zrkadlo do duše astronauta, ktorý utekal pred svojimi problémami. Rovnako tak slúžil ako nástroj udržania si zdravého rozumu. Jakub je do vesmíru poslaný aj preto, že vykazuje znaky toho, že dokáže sám fungovať v uzavretom priestore. Film však pomaly odkrýva fakt, že je jedno nakoľko sme introvertní, tlak našich vlastných myšlienok a pocitov nás vždy dotlačí do nutnosti sa socializovať a to aj s pochybne reálnym vesmírnym pavúkom. Nie je to dokonalý film, dokázal by ísť ešte do väčšej hĺbky, no výkon dua Sandler - Mulligan je skvelý a pocit, ktorý je podľa mňa pri sledovaní hocijakého filmu najdôležitejší, je to čo má na tomto filme oslovilo. ()

JohnnyKladno

„Vítejte na palubě lodi Jan Hus 1.“ Český název Kosmonaut z Čech mě nalákal. Pravda, Sandler už méně, ale jsem otevřený téměř všemu. Začátek filmu mě navnadil, retro sci-fi s celkem výraznou českou stopou. Líbily se mi tam drobné detaily jako české nápisy na knihách, ubrouscích, jméno lodi Jan Hus 1 a sondy Ferda. Toho tam bylo dost a to mě bavilo. Pak ale dorazil Hanuš. No a i když pominu, že mám strach z pavouků, tak Hanuš byl fakt hnusnej. Asi můj problém, ale problém. Nicméně jsem to nějak překousl a začal Hanuše vnímat a poslouchat. To nebylo úplně dobré rozhodnutí. Prázdné a banální fráze o tom, že člověk nemá být sobec. Zřetelně se to odkazovalo na dnes již naprosté sci-fi klasiky od těch největších, ale nebudu je zde ani zmiňovat. To si nezaslouží. Chápu, že je to podle adaptace a ta může být mnohem starší než třeba Příchozí ( a tak jsem se tomu nevyhnul :-) ), ale já hodnotím film a tenhle „fakt“ je pro mě irelevantní. Asi je z textu zřetelné, že nemá nikdo čekat nějakou akci, ani já ji nečekal a v tom nemám problém vůbec. Když už se to ale konečně dobelhá k nějakému závěru a začne se lehce něco dít, to bylo peklo. To se mi vyloženě nelíbilo a jak mi ten film do té chvíle vizuálně nijak nevadil ( až na Hanuše ), tak ten konec je takové odříhnutí s obsahem plné barviček a čehosi. No a celé to dodělala čokoláda. Kdo viděl, pochopí. Konec je fakt divnej a ošklivej a hodil mě hodně dolu v hodnocení. Ze 60% kde jsem byl možná ještě v půlce jdu na 40%. ()

Stíba

Forma jasně vítězí nad obsahem. Tváří se to jako monumentální vesmírné filozofické dílo ve stylu moderní Kubrickovy Vesmírné odysey (jejímž fanouškem mimochodem taky nejsem), ale fakticky je to jen nepříliš hluboký příběh o opětovném nalezení cesty do již delší dobu nefungujícího vztahu. Pro našince je bonusem že tu máme česká jména, vlajku a nějaké ty historické odkazy. ()

elessar04

Doufám, že Netflix konečně změní svou politiku a začne posílat - aspoň některé - své snímky do kin! Jakub Procházka je český kosmonaut, který putuje sám vesmírem. Po šesti měsících samoty jeho loď navštíví první a poslední spolucestující - pavouk Hanuš, který vidí více než je Jakub schopný. O čem Kosmonaut z Čech vlastně je? Je to filosofický snímek o jakémsi pokání, o uvědomění si vlastních chyb a snaze napravit je.Tento snímek vzbudil - dalo by se říci - vlnu negativních reakcí, které přicházejí zejména z naší kotliny, v níž se taky skoro celý snímek natáčel. Náš národ není příliš zvyklý na to sledovat podobné snímky a kdejaká anomálie jej ihned rozruší. Je to obrovská škoda, protože Spaceman je skutečně krásným filmem po všech stránkách.Adam Sandler kraluje. Do role vložil naprosté maximum a troufám si říct, že všechny opovrhovače musel přesvědčit v tom, že je skutečně skvělým hercem.Snímek by se dal popsat jako vizuální sen - naposledy jsem měl podobný sen v kině při dokumentu Moonage Daydream či poslední Duně. Kamera se na lodi ladně pohybuje, na zemi je takřka stabilní. Vzpomínkové sekvence byly vizuálně skvěle provedeny.Atmosféra? Ta by se dala krájet - tomu odpovídá i pomalé tempo a krásná hudební složka.Po zhlédnutí jsem nasycen a moc šťasten, že mi bylo umožněno vidět tak krásný film. Kvituji spoustu českých odkazů. Kvituji české herce. Kvituji a kvituji… bla bla bla.Kosmonaut z Čech není filmem pro všechny. Pro většinu čecháčků to je snímek pro "ufouny" a "filmové psychopaty". Nevidět tento pozoruhodný kus by byla obrovská škoda, protože Spaceman vás emočně naprosto rozseká!Při závěrečné asi půlhodinové sekvenci jsem film sledoval s otevřenou pusou a s "kapesníkem v ruce".O čem tedy film je? To si musí každý určit sám... ()

Dave Lister

Kosmonaut z Čech je zvláštní film. Komorní a zadůmaná sci-fi, která vybočuje jak opět výkonem Adama Sandlera ze škatulky komika, tak i tím že jde o českou látku. Povedená a atmosférická jednohubka, která nevím proč má tak nízké hodnocení. ()

gemi

Psychologicko-filozofické drama o hledání smyslu (života, vesmíru...), plné šestákových mouder typu vesmír je takový, jaký má být. Co to sakra znamená? Jaký být vesmír? Na to je jako nějaká norma? Vesmír tu přitom hraje jenom kulisu triviálního vztahového dramatu. A k tomu to hypnotické tempo... "Inu, mohlo to být lepší, hubený člověče," řekl vesmírný divnopavouk těsně před tím, než ho sežrali červi. ()

nwx odpad!

Velký pavouk=polovina diváku se ani nepodívá, ženské odpadly. Z toho zbytku to další týpci ani nedokoukají, samou radostí tedy onanuje jen pár "intelektuálů," kteří milují nudu. Sandler je skvělý komik ale nikam jinam nepatří. Film naprd. ()

rublik05

Strašně jsem se modlil, aby to nebylo primárně jen artové drama. Zbytečně, bambuch mě asi nemá rád. Kosmonaut z Čech, ačkoli jeho námět nezní vyloženě hloupě, je extrémně nudné a nezáživné existenciální drámo, jeho pocitově nekonečné dialogy jsou místy až ubíjející, veškeré dění je hrozně monotónní, herecky film stojí a padá na Adamu Sandlerovi, kterému jsem ale tuto vážnou roli moc nevěřil. Z toho mála kladů lze zmínit například vcelku obstojný vizuál, líbil se mi pavouk s hlasem Paula Dana, ten si s dabováním opravdu vyhrál. Snímek je také vcelku solidně natočený, hudba taktéž není úplně špatná. To vše ale totálně zabíjí již zmíněný artový žánr, který mi absolutně nesedl. 3/10. ()

w_laura

Taky moc nechápu to přehnaně nízké hodnocení. Já jsem příjemně překvapená. Nemyslím si, že debaty o samotě, osamělosti člověka, rodinných traumatech a lásce jsou nudné. Ano, samozřejmě, mohli bychom očekávat něco hlubšího – ale ruku na srdce, skutečně všichni ti, co tady a jinde rozumují, ty "jednoduché" věci, které se řeší ve filmu, v reálném životě zpracovali a praktikují je?? Myslím si že ne. Co se týče formální stránky filmu, kamera a efekty mi přišly dobré. Čekala jsem nějaký víc Richterovský soudtrack... Hanuš byl roztomilý. Místy to pro mě mělo téměř kafkovský dojem. Detaily z české kultury a historie jsem si ve filmu přímo užívala. Film budu doporučovat. ()

aik

Hodně osobitý niterný a meditativní zážitek, který asi nesedne každému, ale mě se hodně trefil do nálady. Moc pěkné. ... Knihu jsem nečetl a popravdě v tomhle případě asi ani nebudu dohánět, protože mám pocit, že ze zážitku udělala hodně samotná stylizace. ()

RAFT

Sandler a český kosmonaut. Co ten netflix ještě vymyslí. Už jsem myslel že, film vypnu a nedodívám, pomalu sem usínal . Ztráta času . Za mě 50% ()

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

Kosmonaut z Čech nabírá další hvězd

16.04.2021

Filmová adaptace knihy Spaceman of Bohemia českého autora Jaroslava Kalfara přibrala další hvězdu. Poté, co se projektu ujal Adam Sandler spolu s režisérem Černobylu Johanem Renckem, se nyní k… (viac)

Adam Sandler v adaptaci české knihy

Adam Sandler v adaptaci české knihy

27.10.2020

Před časem jsme informovali, že kniha českého spisovatele Jaroslava Kalfaře žijícího v USA The Spaceman of Bohemia alias Kosmonaut z Čech se dočká filmového zpracování od streamovací služby Netflix.… (viac)